Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεια σας παιδια ....
    να ρωτησωωωωωωω......
    η ιδια διαδικασια οπως με τα σπιτια γινεται για μια ενοικιαση επαγγελματικης στεγης? δλδ μπαινεις σε λιστα αναμονης κτλ κτλ ? αν γνωριζεται απαντηστε μου σας παρακαλω!

    Comment


      Originally posted by sokratis-salonika View Post
      γεια σας παιδια ....
      να ρωτησωωωωωωω......
      η ιδια διαδικασια οπως με τα σπιτια γινεται για μια ενοικιαση επαγγελματικης στεγης? δλδ μπαινεις σε λιστα αναμονης κτλ κτλ ? αν γνωριζεται απαντηστε μου σας παρακαλω!
      Όχι. Εκεί βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και αν σε προτιμάνε, το παίρνεις.

      Comment


        Originally posted by Minos View Post
        Όχι. Εκεί βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και αν σε προτιμάνε, το παίρνεις.
        ok ....ευχαριστω πολλυ

        Comment


          Ψάχνω εδώ και 10 περίπου μέρες σπίτι στη Στοκχόλμη και πραγματικά άρχισα να νιώθω το ήδη χιλιοειπωμένο: η υπόθεση εύρεσης κατοικίας είναι απίστευτα δύσκολη!
          Έχω ήδη στείλει, κυρίως μέσω μπλόκετ, 70 και βάλε mails...Αρκετά απο τα τελευταία έχουν σταλεί και στο Γέτεμποργ, μήπως και είναι πιο εύκολο. Μέχρι στιγμής τίποτε. Μου έχουν απαντήσει γύρω στους 20.
          Μου έκανε πολύ εντύπωση ότι αρκετοί, ακόμη και αν είχαν ήδη νοικιάσει το δωμάτιο, με ευχαριστούσαν για το ενδιαφέρον που έδειξα και μου ευχόντουσαν καλή τύχη. Μια κυρία μου έγραψε ότι της αρέσει πολύ η Ελλάδα, αλλά δεν μπορέσαμε να συγκατοικήσουμε γιατί ήθελε συγκάτοικο για μεγαλύτερο διάστημα.
          Αλλά αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας είναι οι απαιτήσεις που έχουν αρκετοί. Άλλοι εχουν σκύλο ή γάτα στο σπίτι και σου δηλώνουν ότι πρέπει να βγάζεις τα ζωάκια βόλτα. Το καλύτερο ήταν μια κυρία που δήλωνε ότι η γάτα της είναι αρκετά ελεύθερη και της αρέσει να κόβει βόλτες σε όλο το σπίτι... Σαν να σου λέει μην τρομάξεις αν ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί και δεις καμμιά τριχωτή μπαλίτσα θρονιασμένη πάνω στο κρεββάτι σου!!! Άλλη έγραφε ότι αν δεν θες τη γάτα δεν έχει διαμέρισμα!
          Είπαμε να είμαστε φιλόζωοι, αλλά μήπως ξεφεύγουμε λιγουλάκι;
          Εντύπωση μου έκαναν οι αγγελίες όπου άντρες ζητούν συγκατοίκους αποκλειστικά γυναίκες και ένας μάλιστα πρότεινε να του κάνει και τις δουλειές...
          Φαίνεται ότι μάλλον υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε δωμάτια τόσο ώστε μερικοί επινοικιάζουν εκτός απο το σαλόνι τους ακόμη και τη βιβλιοθήκη τους (είχε μια ωραία φωτογραφία με ένα αρκουδάκι με κουβερτούλα πάνω σε μια πολυθρόνα!).
          Τι να πω...Δεν απογοητεύομαι ακόμη, τουλάχιστον κάνω πρακτική στο λεξιλόγιο διαβάζοντας τόσες αγγελίες και προσπαθώ να γελάσω με αυτά που διαβάζω για να μην εκνευριστώ..
          Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

          Comment


            Originally posted by serina View Post
            Ψάχνω εδώ και 10 περίπου μέρες σπίτι στη Στοκχόλμη και πραγματικά άρχισα να νιώθω το ήδη χιλιοειπωμένο: η υπόθεση εύρεσης κατοικίας είναι απίστευτα δύσκολη!
            Έχω ήδη στείλει, κυρίως μέσω μπλόκετ, 70 και βάλε mails...Αρκετά απο τα τελευταία έχουν σταλεί και στο Γέτεμποργ, μήπως και είναι πιο εύκολο. Μέχρι στιγμής τίποτε. Μου έχουν απαντήσει γύρω στους 20.
            Μου έκανε πολύ εντύπωση ότι αρκετοί, ακόμη και αν είχαν ήδη νοικιάσει το δωμάτιο, με ευχαριστούσαν για το ενδιαφέρον που έδειξα και μου ευχόντουσαν καλή τύχη. Μια κυρία μου έγραψε ότι της αρέσει πολύ η Ελλάδα, αλλά δεν μπορέσαμε να συγκατοικήσουμε γιατί ήθελε συγκάτοικο για μεγαλύτερο διάστημα.
            Αλλά αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας είναι οι απαιτήσεις που έχουν αρκετοί. Άλλοι εχουν σκύλο ή γάτα στο σπίτι και σου δηλώνουν ότι πρέπει να βγάζεις τα ζωάκια βόλτα. Το καλύτερο ήταν μια κυρία που δήλωνε ότι η γάτα της είναι αρκετά ελεύθερη και της αρέσει να κόβει βόλτες σε όλο το σπίτι... Σαν να σου λέει μην τρομάξεις αν ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί και δεις καμμιά τριχωτή μπαλίτσα θρονιασμένη πάνω στο κρεββάτι σου!!! Άλλη έγραφε ότι αν δεν θες τη γάτα δεν έχει διαμέρισμα!
            Είπαμε να είμαστε φιλόζωοι, αλλά μήπως ξεφεύγουμε λιγουλάκι;
            Εντύπωση μου έκαναν οι αγγελίες όπου άντρες ζητούν συγκατοίκους αποκλειστικά γυναίκες και ένας μάλιστα πρότεινε να του κάνει και τις δουλειές...
            Φαίνεται ότι μάλλον υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε δωμάτια τόσο ώστε μερικοί επινοικιάζουν εκτός απο το σαλόνι τους ακόμη και τη βιβλιοθήκη τους (είχε μια ωραία φωτογραφία με ένα αρκουδάκι με κουβερτούλα πάνω σε μια πολυθρόνα!).
            Τι να πω...Δεν απογοητεύομαι ακόμη, τουλάχιστον κάνω πρακτική στο λεξιλόγιο διαβάζοντας τόσες αγγελίες και προσπαθώ να γελάσω με αυτά που διαβάζω για να μην εκνευριστώ..
            χαρα στην υπομονη σου ...μπραβο.

            Comment


              Originally posted by serina View Post
              Ψάχνω εδώ και 10 περίπου μέρες σπίτι στη Στοκχόλμη και πραγματικά άρχισα να νιώθω το ήδη χιλιοειπωμένο: η υπόθεση εύρεσης κατοικίας είναι απίστευτα δύσκολη!
              Έχω ήδη στείλει, κυρίως μέσω μπλόκετ, 70 και βάλε mails...Αρκετά απο τα τελευταία έχουν σταλεί και στο Γέτεμποργ, μήπως και είναι πιο εύκολο. Μέχρι στιγμής τίποτε. Μου έχουν απαντήσει γύρω στους 20.
              Μου έκανε πολύ εντύπωση ότι αρκετοί, ακόμη και αν είχαν ήδη νοικιάσει το δωμάτιο, με ευχαριστούσαν για το ενδιαφέρον που έδειξα και μου ευχόντουσαν καλή τύχη. Μια κυρία μου έγραψε ότι της αρέσει πολύ η Ελλάδα, αλλά δεν μπορέσαμε να συγκατοικήσουμε γιατί ήθελε συγκάτοικο για μεγαλύτερο διάστημα.......................................... ...............................
              γεια σου serina ! υπαρχουν και αρκετες αγγελιες που δεν θελουν καθολου ζωα και δεν θελουν να καπνιζεις στο σπιτι . Τουλαχιστον οταν εψαχνα εγω αυτες ηταν η πλειοψηφια . Θελει υπομονη ! Παλι καλα που απαντανε στα μειλ που τους στελνεις , γιατι σε μενα οι περισσοτεροι δεν απαντουσαν . Αυτο ηταν ακρως εκνευριστικο , περιμενα περιμενα....και τιποτα. Στο τελος λοιπον αρχισα μαζι με τα μειλ να παιρνω και τηλεφωνο αμεσως , οπου υπηρχε το νουμερο ! Ετσι εκανα δουλεια !
              Παντως οντως κανεις πρακτικη στην γλωσσα διαβαζοντας τις αγγελιες για σπιτι η για δουλεια και γραφοντας μειλ !!
              Καλη επιτυχια !
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by ευανθια View Post
                γεια σου serina ! υπαρχουν και αρκετες αγγελιες που δεν θελουν καθολου ζωα και δεν θελουν να καπνιζεις στο σπιτι . Τουλαχιστον οταν εψαχνα εγω αυτες ηταν η πλειοψηφια . Θελει υπομονη ! Παλι καλα που απαντανε στα μειλ που τους στελνεις , γιατι σε μενα οι περισσοτεροι δεν απαντουσαν . Αυτο ηταν ακρως εκνευριστικο , περιμενα περιμενα....και τιποτα. Στο τελος λοιπον αρχισα μαζι με τα μειλ να παιρνω και τηλεφωνο αμεσως , οπου υπηρχε το νουμερο ! Ετσι εκανα δουλεια !
                Παντως οντως κανεις πρακτικη στην γλωσσα διαβαζοντας τις αγγελιες για σπιτι η για δουλεια και γραφοντας μειλ !!
                Καλη επιτυχια !
                Πραγματικά πολλές αγγελίες τονίζουν ότι δεν θέλουν ζώα και καπνιστές μέσα στο σπίτι. Σε αυτές επικεντρώνομαι αποκλειστικά. Απλά ανοίγοντας, διαβάζοντας και απαντώντας στις αγγελίες που μπορει να με ενδιαφέρουν προκύπτουν και αυτά τα ...χαριτωμένα να πω;
                Πάντως μου έχει τύχει να σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω δωμάτιο και ξαφνικά να "σκάσει μύτη" στο πλάνο της συγκατοίκησης και χαρωπό σκυλάκι - έκπληξη το οποίο πριν ήταν κρυμμένο ποιός ξέρει που!
                Και μην βιαστείτε να με περάσετε κάποιοι φιλόζωοι, για μη-φιλόζωο άτομο. Τα αγαπάω τα ζωάκια...αλλά έξω απο το σπίτι!
                Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                Comment


                  καλησπερα παιδια!Γραφτηκα πριν λιγες μερες και θελω να πω σε οσους ασχολουνται με το φορουμ ενα μπραβο!
                  Εγω φευγω για μεταπτυχιακο το Σεπτεμβρη στο Γκετεμποργκ για 2 χρονια. Επειδη ακουω και διαβαζω(κυριως) πολλα οσων αφορα το θεμα σπιτιου, εχω αρχισει εδω και 2 εβδομαδες να ψαχνω και ηδη εχω φρικαρει!Ψαχνω κυριως στο Boplats kai to SGS. Τα αλλα σαιτ που γραφετε δεν τα κοιταξα ακομα αλλα σε αυτα τα 2 που ανεφερα, δεν μπορω να πω οτι τα κατανοω πληρως...Αν ειναι καποιος μενει ή θα μεινει στο Gotheborg και εχει ορεξη για κουβεντα(σαν ροζ αγγελια ακουγεται!), ας μου στειλει, για να μην ζαλιζω και τους υπολοιπους!!!Ευχαριστω και σορρυ για την πολυλογια!!!
                  Τα λεμε

                  ευανθια, τα λινκσ που εχεις στην πρωτη σελιδα ειναι μονο για στοκχολμη, γιατι εγω ειμαι για γκετεμποργκ.

                  Comment


                    Δωματιο προς ενοικιαση στην Στοκχολμη

                    Υπαρχει διαθεσιμο δωματιο στην περιοχη της στοκχολμης προς ενοικιαση.
                    Μια γνωστη μου πολωνεζα επιθυμει να νοικιασει ενα δωματιο στο διαμερισμα της . Δεν εχει προβλημα αν ο ενοικιαστης θα ειναι αντρας η γυναικα. Δεν το εχω δει το διαμερισμα αλλα απο οτι μου ειπε ειναι ενα ωραιο διαμερισμα και το δωματιο μεγαλο . Ειναι διαθεσιμο αυτη την στιγμη .
                    Η ενοικιαση θα ειναι για ενα χρονο και το ενοικιο 3.000 κορωνες.
                    Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Να συμπληρωσω οτι το διαμερισμα βρισκεται στο δημο της Järfälla .
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        γεια!Μια ερωτηση γενικη...Αν δεν βρω σπιτι απο το ιντερνετ , υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρω αν παω εκει? Γιατι απο ολα οσα διαβασα, η δουλεια γινεται μεσα απο μεσητικα , οποτε ειτε απο εκει ειτε απο εδω, το ιδιο πραγμα μου φαινεται

                        Comment


                          Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                          καλησπερα παιδια!Γραφτηκα πριν λιγες μερες και θελω να πω σε οσους ασχολουνται με το φορουμ ενα μπραβο!
                          Εγω φευγω για μεταπτυχιακο το Σεπτεμβρη στο Γκετεμποργκ για 2 χρονια. Επειδη ακουω και διαβαζω(κυριως) πολλα οσων αφορα το θεμα σπιτιου, εχω αρχισει εδω και 2 εβδομαδες να ψαχνω και ηδη εχω φρικαρει!Ψαχνω κυριως στο Boplats kai to SGS. Τα αλλα σαιτ που γραφετε δεν τα κοιταξα ακομα αλλα σε αυτα τα 2 που ανεφερα, δεν μπορω να πω οτι τα κατανοω πληρως...Αν ειναι καποιος μενει ή θα μεινει στο Gotheborg και εχει ορεξη για κουβεντα(σαν ροζ αγγελια ακουγεται!), ας μου στειλει, για να μην ζαλιζω και τους υπολοιπους!!!Ευχαριστω και σορρυ για την πολυλογια!!!
                          Τα λεμε

                          ευανθια, τα λινκσ που εχεις στην πρωτη σελιδα ειναι μονο για στοκχολμη, γιατι εγω ειμαι για γκετεμποργκ.
                          Γεια σου Χαρη !
                          Κοιτα εδω http://www.blocket.se/stockholm/lage...5&cg=3020&st=u
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                            γεια!Μια ερωτηση γενικη...Αν δεν βρω σπιτι απο το ιντερνετ , υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρω αν παω εκει? Γιατι απο ολα οσα διαβασα, η δουλεια γινεται μεσα απο μεσητικα , οποτε ειτε απο εκει ειτε απο εδω, το ιδιο πραγμα μου φαινεται
                            Χαρη μπορεις να ξεκινησεις το ψαξιμο οσο εισαι ακομα ελλαδα και μπορει να σταθεις τυχερος και να βρεις σπιτι ωστε να γλυτωσεις το ξενοδοχειο. Αν ξερεις την ημερομηνια αφιξης σου μπορεις να κλεισεις ραντεβου για να τα δεις οπως και να μιλησεις με τους ιδιοκτητες. Εσυ θα το κανονισεις αυτο. Οπως σε βολευει και αναλογως τι θα βρεις.
                            Αυτο που θελω να σου επισημανω ειναι να μην στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη . Υπαρχουν απατεωνες .
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Να συμπληρωσω οτι το διαμερισμα βρισκεται στο δημο της Järfälla .
                              Jakobsberg ειναι?Εχεις πμ!

                              Comment


                                Γεια σου Ευανθια!Ευχαριστω για την βοηθεια!

                                Comment

                                Working...
                                X