Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα.

    Επειδή στις μικρές πόλεις τα πράγματα είναι αντίστροφα απο τις μεγάλες στο θέμα κατοικία - δουλειά, το πιο πιθανό είναι να βρείς πιο εύκολα κάπου να μείνεις. Άρα πριν πάς εξασφάλισε το θέμα δουλειάς.

    Σπύρος

    Comment


      εννοείται πως το θέμα εργασία θα εξασφαλισθεί πριν πάω ... αλλιώς δεν θα έκανα κίνηση . Πάντως μου δίνεις κουράγιο τώρα γιατι είχα απογοητευτεί πολυ μ αυτά που διάβαζα για την εύρεση σπιτιού !!!

      Comment


        Originally posted by nasthan View Post
        ... γιατι είχα απογοητευτεί πολυ μ αυτά που διάβαζα για την εύρεση σπιτιού !!!
        Που να το ζείς κιόλας

        Σπύρος

        Comment


          Σπυρο τελικα με το σπιτι που ελεγες τι εγινε ταιριαξε?
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Η Αγία Υπομονή που λέγαμε... θυμάσαι ?? st-ypomoni.jpg

            Comment


              Αχ κριμα και ειχα χαρει για σενα, αφου ολοι περασαμε ή θα περασουμε απο αυτο το σταδιο,
              συμπασχουμε , κατι σε τροχοβιλλα εχεις σκεφτει? .... αλλα ειναι που ερχεται και βαρυς χειμωνας
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                Οι ντόπιοι εδώ λένε πως στη Σουηδία συνήθως κάνει 1 ελαφρύ Χειμώνα και 2 δύσκολους. Και ο Χειμώνας που πέρασε ήταν ελαφρύς. Οπότε αυτοί οι 2 που θα έρθουν, μάλλον θα είναι κάπως !!. Στο Φλεβάρη που πέρασε ένιωσα ένα -21 αλλά δεν είδα πάνω απο 1/2 μέτρο χιόνι. 2 χρόνια πρίν λένε για κάτι 1 με 2 μέτρα χιόνι. Τι να πώ θα δείξει. Τροχοβίλλα ??? Μπά. Άν ήταν έτσι έμενα και στην Ελλάδα. Πολλοί την σκέφτονται σοβαρά την λύση, για να πληρώνουν μόνο τέλη στάθμευσης και όχι Φόρο Ακίνητης Περιουσίας .

                Σπύρος

                Υ.Γ. Έμαθα πως έγινε πρόταση στο υπουργείο ανάπτυξης, να συνεργαστεί με τις κατα τόπους πολεοδομίες, προκειμένου να επιβληθούν πρόστιμα σε όσους έχουν φτιάξει κτιστά barbeque ( ψησταριές ) χωρίς να έχουν πάρει άδεια κατασκευής "μικρού έργου" μιάς και κάθε τι κτιστό μέσα σε έναν οικοδομικό χώρο αποτελεί επέκταση του υπάρχοντος κτίσματος, άρα θα πρέπει να αναφέρεται σε σχέδια, συμβόλαια και τα λοιπά. Πιάσε το αυγό και κούρευτο . Να δούμε απο που ακόμα θα προσπαθήσουν να αντλήσουν λεφτά. Άρε Ελλάδα τι τραβάς !

                Αυτά εννοώ έτσι ?? ... p-11-500.jpg

                Comment


                  καλημερα ,θα ηθελα αν μπορειτε να βοηθησετε να βρω σπιτι στην περιοχη vastra gotaland sweden.ειναι ο αδερφος μου εκει κ θελω να μετακομισω κ εγω με την οικογενεια μου.ο αδερφος μου μενει στο θειο μου τωρα κ το προβλημα ειναι η ευρεση σπιτιου.εχουμε σουηδικη υπηκοτητα.αν γνωριζετε κατι χρειαζομαι πληροφοριες κ τηλεφωνα.ευχαριστω!!

                  Comment


                    Originally posted by βουλα γιαννακου View Post
                    καλημερα ,θα ηθελα αν μπορειτε να βοηθησετε να βρω σπιτι στην περιοχη vastra gotaland sweden.ειναι ο αδερφος μου εκει κ θελω να μετακομισω κ εγω με την οικογενεια μου.ο αδερφος μου μενει στο θειο μου τωρα κ το προβλημα ειναι η ευρεση σπιτιου.εχουμε σουηδικη υπηκοτητα.αν γνωριζετε κατι χρειαζομαι πληροφοριες κ τηλεφωνα.ευχαριστω!!
                    Γειά σου Βούλα ! Καλωσόρισες στην παρέα μας
                    Κοίτα εδώ L
                    Στην αρχή του θέματος υπάρχουν και άλλα λίνκ για να ψάξεις για σπίτι . Αν διαβάσεις το φόρουμ της σουηδίας θα βρείς πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν !
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      βρε παιδιά τι είναι τα Hostels?? Τι διαφορά έχουν από ένα ξενοδοχείο?..
                      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                      Comment


                        τα hostels είναι καταλύματα στην ουσία, δηλαδή δωμάτιο με αρκετα κρεβάτια και κοιμάσαι μαζί με άλλους στον ίδιο χώρο, ανάλογα 5-7 κρεβάτια φαντάσου το δωμάτιο... κοιχρηστα όλα τα υπόλοιπα, μπανιο κτλ κτλ κτλ...είναι πολύ φτηνά και μερικά πλέον έχουν ανέσεις καλύτερες από ξενοδοχείου( άμα είσαι λονδίνο, άμστερνταμ) για ελλάδα μην πας ποτε!
                        επειδή είναι φτηνά μένουν κυριώς τουρίστες νέας ηλικίας που γυρνάν μια χώρα...μην πληρώσεις ενα διήμερο 300 ευρώ σε ξενοδοχεία ... την βγάζεις και με 80 άμα είσαι δε και 22 χρονών...ποιημα...
                        πρέπει να ασφαλίζεις καλά τα πραγματα αξίας , διότι οι μικροκλοπές δεν λείπουν...
                        έχουν πολύ καλή καθαριότητα αλλά πρέπει να έχεις σεντονια μαζί σου και υπνόσακο...έχεις δει κάτι τουρίστες που έχουν κάτι πελώριους σάκους στην πλάτη , φοράν σανδάλια και είναι αξύριστοι? έ που μένουν αυτοι...

                        Comment


                          Παιδια να ρωτήσω κατι?? απο την στιγμη που καποιος εχει το personnumber σε ποιες σελιδες για αναζήτηση σπιτιου πρεπει να κανει λογαριασμο?? κοιταω καθε μερα και απο οτι βλέπω το blocket ειναι λιγο οτι να 'ναι. Σε ποιες αξίζει να κανω για να μπορώ να εχω πιο σωστη αναζήτηση. Να εχει φωτογραφίες και καποιες περαιτερο πληροφορίες και βασικα να ειναι αξιοπιστα και να υπάρχουν και αρκετα τηλέφωνα για επικοινωνία επειδη αυτο με τα email δεν προχωραει. Αν και σε ολα τα email λέω ευγενικα να μου στειλουν μια απαντηση ειτε αρνητικη ειτε θετική... με γραφουν κανονικότατα. Καποιος που τουλαχιστον εβγαλε ακρη και βρηκε σπιτι. Ευχαριστω!!!

                          Comment


                            Καλησπερα και συγνωμη που χωνομαι στη συζητηση απο το πουθενα.Απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω εδω στο φορουμ η περιπτωση να νοικιασω διαμερισμαστη Σουηδια (οχι υπενοικίαση)χωρις να εχω δουλεια δεν παιζει ε;

                            Comment


                              Καλημέρα σε όλους,

                              Ψάχνω διαμέρισμα ή δωμάτιο για τον Οκτωβριο και μόνο (για ένα μηνα) στη Στοκχολμη. Αν έχετε τιποτα υποψιν παρακαλω πειτε το. Ψαχνω σε site ενοικιασης αλλα
                              δεν έχω καμια τυχη, ακόμα τουλάχιστον. Ευχαριστώ !!!

                              Πάντα φιλικά
                              Βαγγέλης

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους! Βρίσκομαι και εγώ από εχθές στη Σουηδία. Καλώς σας βρήκα!
                                Μένω προς το παρόν στη Στοκχόλμη, αλλά αναζητώ δωμάτιο/διαμέρισμα στην Ουπσάλα, καθώς θα ξεκινήσω εργασία εκεί σε λίγες ημέρες.
                                Ξέρω ότι η εύρεση στέγης είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση. Το ψάχνω μέσω του blocket και κάποιων άλλων ιστοσελίδων που έχουν δοθεί στο φόρουμ.
                                Αν κάποιος έχει υπόψη του κάτι για κάποιο δωμάτιο / διαμέρισμα, ας μου στείλει ένα mail στο colgor2011@yahoo.gr
                                Δεν με ενδιαφέρει τόσο η περιοχή που θα βρίσκεται το σπίτι όσο το να έχει καλή συγκοινωνία, για να μπορώ να μετακινούμε στο κέντρο όπου θα είναι η δουλειά μου.
                                Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                                Comment

                                Working...
                                X