Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΠΙΤΙ είμαι γραμμένη στα περισσοτερα αλλα τζίφος .Καμιά ιδέα?

    Comment


      Ερχομαι Στοκχόλμη αρχές Ιουνίου και ψάχνω σπίτι κ δουλειά

      παιδιά υπάρχει κάποια ιδέα για σπίτι στη Στοκχόλμη, έβγαλα τα εισητήρια για 4 Ιουνίου και ψάχνω ακόμη για σπίτι.... κ δουλειά βεβαίως....
      Ευχαριστώ

      Comment


        Originally posted by sisilia View Post
        Παιδιά ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΠΙΤΙ είμαι γραμμένη στα περισσοτερα αλλα τζίφος .Καμιά ιδέα?

        Καλησπέρα Sisilia.

        Όταν λές γραμμένη τι εννοείς. ??

        Έχεις μπεί π.χ. στο Blocket.se και έχεις στείλει e-mail σε διάφορούς ?? , έχεις γραφεί σε δήμους για σπίτι 1ο χέρι ??

        Εξήγησέ το λίγο

        Σπύρος

        Comment


          Έχω γραφτεί στο stockholm stads bostadsförmedling και σε κανα 2 χωρίς λεφτά απλά στέκομαι στην ουρά φυσικά στο τέλος.Το Blocket.se το βλέπω καθημερινά αλλά δεν ξέρω αν ψάχνω για διαμερίσματα ή για συγκατοικηση γιατί με την μετάφραση γίνεται ένα μπάχαλο.Στέλνω όμως και εκεί ,ανεβαίνω στην Σουηδία με το κλείσιμο των σχολείων για να ψάξω και απο κοντά αλλα άρχισα να απογοητευομαι.Εσυ βρήκες?

          Comment


            Γιωργος Φουφας...προεδρος της ελληνικης κοινοτητας στο Γκετεμποργκ
            Τηλ. 0046 702 740 902
            Ειναι νεαρος και ευγενικος...γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει.
            Ισως μπορει να σε ενημερωσει.

            Τηλ,κοινοτητας 0046 31 2109 63
            Ευχαριστω Γιαννη!!!
            Μολις μαθω ακριβη διευθυνση θα επικοινωνησω μαζι του...

            Comment


              Eγω παντως βρηκα δωματιο σχετικα ευκολα.Απο το Blocket ειδα μια καλη αγγελια και πηρα τηλ τον ανθρωπο που το ενοικιαζει εδω στο Upplands Vasby.Κι ετσι το δωματιο με περιμενε ετοιμο οταν ηρθα.Ο ιδιοκτητης βεβαια το νοικιαζει "μαυρο" και ετσι δεν μπορω να δηλωσω διευθυνση εδω.Ως προσωρινη λυση βεβαια ειναι καλο και σε καλη σχετικα τιμη στις 4000 κορωνες.Θα κατσω και τον Ιουνιο και ευελπιστω να βρω γρηγορα και μια δουλεια.Ηδη ειδα οτι στις δημοσιες υπηρεσιες τους κοιτανε να σε στελνουνε ο ενας στον αλλο για να σε ξεφορτωθουνε,αλλα δεν εχω σκοπο να τους κανω την χαρη.Συνεχιζουμε το τρεξιμο και επισης απο σημερα αρχιζει ενα ακομα τμημα για αρχαριους στα Σουηδικα απο την Ελληνικη κοινοτητα Στοκχολμης,και θα ειμαι εκει.Βοηθεια μας
              Να σε ρωτησω...Μενεις δηλαδη με οικογενεια Σουηδων..σε δωματιο του σπιτιου τους εννοω που μενουν και αυτοι εκει?

              Comment


                Καλησπέρα Sisilia.

                Όταν λές γραμμένη τι εννοείς. ??

                Έχεις μπεί π.χ. στο Blocket.se και έχεις στείλει e-mail σε διάφορούς ?? , έχεις γραφεί σε δήμους για σπίτι 1ο χέρι ??

                Εξήγησέ το λίγο

                Σπύρος
                Τι εννοεις να γραφτει σε δημους για σπιτι απο πρωτο χερι?
                Μιλας για ενοικιαση ή για αγορα?

                Comment


                  Έχω γραφτεί στο stockholm stads bostadsförmedling και σε κανα 2 χωρίς λεφτά απλά στέκομαι στην ουρά φυσικά στο τέλος.Το Blocket.se το βλέπω καθημερινά αλλά δεν ξέρω αν ψάχνω για διαμερίσματα ή για συγκατοικηση γιατί με την μετάφραση γίνεται ένα μπάχαλο.Στέλνω όμως και εκεί ,ανεβαίνω στην Σουηδία με το κλείσιμο των σχολείων για να ψάξω και απο κοντά αλλα άρχισα να απογοητευομαι.Εσυ βρήκες?
                  Σιγουρα να γραφτεις στο Blocket και ειχα γραψει και ενα αλλο σαιτ το studentlya.nu.. Και ενα που εισα προσφατα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι κομπλε ειναι το Flatshare 3.000 flatshare ads. FREE to Search and place an ad in Sweden!

                  αυτα!αα, μου ειπαν ατομα που ειναι εκει να παρεις με το που πας την εφημαριδα , μια τοπικη ρε παιδι μου και να κοιτασ αγγελιες...εχει πολλα ειπαν..Δεν ξερω αν μπορεις να την βρεισ στο Internet..
                  Εσυ γιατι ανεβαινεις επανω?

                  Comment


                    Και γενικα επειδη με τα σαιτ δεν βγαζεις ακρη γιατι ειναι στα σουηδικα , ψαχνε απο το Google chrome. εχει αυτοματη μεταφραση και δεν χανεις πολυ χρονο!!!

                    Μαγκια

                    Comment


                      Αν και έχουν ξαναγραφεί στο παρελθόν τα ξανα-αναφέρω.

                      Ενοικίαση σπιτιού ( δωματίου καλύτερα ) απο απόσταση με αγνώστους ιδιοκτήτες απλά δεν παίζει. Είτε εσείς δεν θα μπορείτε ποτέ να είστε σίγουροι για το πόσο σωστοί είναι, αρα δεν θα μπορείται να στέιλετε χρήματα, είτε αυτοί δεν θα δεσμεύονται για το πότε εσείς θα ανεβείτε, μιάς και τα δωμάτια κλείνονται σχεδόν άμεσα.

                      Έτσι αποκλείστε την πιθανότητα να κλείσετε μόνοι σας δωμάτιο απο Ελλάδα.

                      Παίζουν τα εξής σενάρια.

                      1ον) να μείνετε σε Hostel και να ψάχνετε ενώ είστε στη Σουηδία
                      2ον) Να έχετε κάποιον εδώ να σας φιλοξενήσει ώσπου να βρείτε κάτι εσείς και να τον απαλάξετε απο την παρουσία σας.
                      3ον) Να έχετε κάποιον έμπιστο που να βρεί κάποιο δωμάτιο για σας και να το κλείσει
                      4ον) Να μάθετε ότι κάποιος αποχωρεί απο ένα δωμάτιο και να το πιάσετε εσείς και
                      5ον) Να περιμένετε μπάς και ανακοινωθεί τίποτα εδώ στο Φόρουμ και να το κλείσετε.

                      Την λύση ξενοδοχείο μην την προτιμήσετε είναι πανάκριβη. Ειδικά τώρα που με την έλευση του Καλοκαιριού αυξήθηκε και ο τουρισμός, ίσως να μην βρείτε ούτε εκεί.

                      Γενικώς επειδή τα δωμάτια στις μεγάλες πόλεις είναι λιγοστά, κάτι που το ξέρουν οι ιδιοκτήτες, αν δεν είσαι εδώ να το δείς και να το κλείσεις άμεσα, μην περιμένεις μέσα απο e-mail να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει. Ανοίγεις το blocket βλέπεις ποιός έχει τηλέφωνο, τον καλείς επιτόπου, πάς απο εκεί, κλείνεις επιτόπου τη συμφωνία και τελείωσες. Υπ' όψιν, ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα με τα δωμάτια, πρώτα το κλείνεις και μετά το κοιτάς αν σου κάνει. Χώσου κάπου έστω και προσωρινά, και μετά με την ησυχία σου ( αν δεν σου κάνει ) κοιτάς και για κάτι καλύτερο.

                      Εδώ εμείς ήδη ζούμε στη Στοκχόλμη και δεν βρίσκουμε κάτι καλύτερο ή κοντά στις μίνιμουν προδιαγραφές μας, να μείνουμε. Πόσο μάλλον δύσκολο είναι να βρεί κάποιος απο Ελλάδα.

                      Προσοχή. Το λέμε συνέχεια. Υπάρχουν επιτήδειοι οι οποίοι εκμεταλεύονται το πρόβλημα των μεταναστών και με το πρόσχημα ότι θα του εξασφαλίσουν στέγη τους ζητάνε χρήματα να τα καταθέσουν σε λογαριασμό εξ αποστάσεως, και όταν εκείνοι έρχονται στη Σουηδία ούτε δωμάτιο έχουν ούτε χρήματα. Οι συμφωνίες κλείνονται επιτόπου. Απο εδώ.

                      Comment


                        Originally posted by skonto View Post
                        Αν και έχουν ξαναγραφεί στο παρελθόν τα ξανα-αναφέρω.

                        Ενοικίαση σπιτιού ( δωματίου καλύτερα ) απο απόσταση με αγνώστους ιδιοκτήτες απλά δεν παίζει. Είτε εσείς δεν θα μπορείτε ποτέ να είστε σίγουροι για το πόσο σωστοί είναι, αρα δεν θα μπορείται να στέιλετε χρήματα, είτε αυτοί δεν θα δεσμεύονται για το πότε εσείς θα ανεβείτε, μιάς και τα δωμάτια κλείνονται σχεδόν άμεσα.

                        Έτσι αποκλείστε την πιθανότητα να κλείσετε μόνοι σας δωμάτιο απο Ελλάδα.

                        Παίζουν τα εξής σενάρια.

                        1ον) να μείνετε σε Hostel και να ψάχνετε ενώ είστε στη Σουηδία
                        2ον) Να έχετε κάποιον εδώ να σας φιλοξενήσει ώσπου να βρείτε κάτι εσείς και να τον απαλάξετε απο την παρουσία σας.
                        3ον) Να έχετε κάποιον έμπιστο που να βρεί κάποιο δωμάτιο για σας και να το κλείσει
                        4ον) Να μάθετε ότι κάποιος αποχωρεί απο ένα δωμάτιο και να το πιάσετε εσείς και
                        5ον) Να περιμένετε μπάς και ανακοινωθεί τίποτα εδώ στο Φόρουμ και να το κλείσετε.

                        Την λύση ξενοδοχείο μην την προτιμήσετε είναι πανάκριβη. Ειδικά τώρα που με την έλευση του Καλοκαιριού αυξήθηκε και ο τουρισμός, ίσως να μην βρείτε ούτε εκεί.

                        Γενικώς επειδή τα δωμάτια στις μεγάλες πόλεις είναι λιγοστά, κάτι που το ξέρουν οι ιδιοκτήτες, αν δεν είσαι εδώ να το δείς και να το κλείσεις άμεσα, μην περιμένεις μέσα απο e-mail να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει. Ανοίγεις το blocket βλέπεις ποιός έχει τηλέφωνο, τον καλείς επιτόπου, πάς απο εκεί, κλείνεις επιτόπου τη συμφωνία και τελείωσες. Υπ' όψιν, ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα με τα δωμάτια, πρώτα το κλείνεις και μετά το κοιτάς αν σου κάνει. Χώσου κάπου έστω και προσωρινά, και μετά με την ησυχία σου ( αν δεν σου κάνει ) κοιτάς και για κάτι καλύτερο.

                        Εδώ εμείς ήδη ζούμε στη Στοκχόλμη και δεν βρίσκουμε κάτι καλύτερο ή κοντά στις μίνιμουν προδιαγραφές μας, να μείνουμε. Πόσο μάλλον δύσκολο είναι να βρεί κάποιος απο Ελλάδα.

                        Προσοχή. Το λέμε συνέχεια. Υπάρχουν επιτήδειοι οι οποίοι εκμεταλεύονται το πρόβλημα των μεταναστών και με το πρόσχημα ότι θα του εξασφαλίσουν στέγη τους ζητάνε χρήματα να τα καταθέσουν σε λογαριασμό εξ αποστάσεως, και όταν εκείνοι έρχονται στη Σουηδία ούτε δωμάτιο έχουν ούτε χρήματα. Οι συμφωνίες κλείνονται επιτόπου. Απο εδώ.
                        Αρα καλυτερα όταν ανέβω να πηγαίνω επιτόπου Σε ευχαριστώ

                        Comment


                          Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                          Σιγουρα να γραφτεις στο Blocket και ειχα γραψει και ενα αλλο σαιτ το studentlya.nu.. Και ενα που εισα προσφατα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι κομπλε ειναι το Flatshare 3.000 flatshare ads. FREE to Search and place an ad in Sweden!

                          αυτα!αα, μου ειπαν ατομα που ειναι εκει να παρεις με το που πας την εφημαριδα , μια τοπικη ρε παιδι μου και να κοιτασ αγγελιες...εχει πολλα ειπαν..Δεν ξερω αν μπορεις να την βρεισ στο Internet..
                          Εσυ γιατι ανεβαινεις επανω?
                          Πηγαίνω γιατί είναι ο άντρας μου είναι στην Στοκχόλμη για δουλειά και μένει σε ένα φιλικό σπίτι αλλά πρέπει να βγει τον Ιουνίο

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            Αν και έχουν ξαναγραφεί στο παρελθόν τα ξανα-αναφέρω.

                            Ενοικίαση σπιτιού ( δωματίου καλύτερα ) απο απόσταση με αγνώστους ιδιοκτήτες απλά δεν παίζει. Είτε εσείς δεν θα μπορείτε ποτέ να είστε σίγουροι για το πόσο σωστοί είναι, αρα δεν θα μπορείται να στέιλετε χρήματα, είτε αυτοί δεν θα δεσμεύονται για το πότε εσείς θα ανεβείτε, μιάς και τα δωμάτια κλείνονται σχεδόν άμεσα.

                            Έτσι αποκλείστε την πιθανότητα να κλείσετε μόνοι σας δωμάτιο απο Ελλάδα.

                            Παίζουν τα εξής σενάρια.

                            1ον) να μείνετε σε Hostel και να ψάχνετε ενώ είστε στη Σουηδία
                            2ον) Να έχετε κάποιον εδώ να σας φιλοξενήσει ώσπου να βρείτε κάτι εσείς και να τον απαλάξετε απο την παρουσία σας.
                            3ον) Να έχετε κάποιον έμπιστο που να βρεί κάποιο δωμάτιο για σας και να το κλείσει
                            4ον) Να μάθετε ότι κάποιος αποχωρεί απο ένα δωμάτιο και να το πιάσετε εσείς και
                            5ον) Να περιμένετε μπάς και ανακοινωθεί τίποτα εδώ στο Φόρουμ και να το κλείσετε.

                            Την λύση ξενοδοχείο μην την προτιμήσετε είναι πανάκριβη. Ειδικά τώρα που με την έλευση του Καλοκαιριού αυξήθηκε και ο τουρισμός, ίσως να μην βρείτε ούτε εκεί.

                            Γενικώς επειδή τα δωμάτια στις μεγάλες πόλεις είναι λιγοστά, κάτι που το ξέρουν οι ιδιοκτήτες, αν δεν είσαι εδώ να το δείς και να το κλείσεις άμεσα, μην περιμένεις μέσα απο e-mail να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει. Ανοίγεις το blocket βλέπεις ποιός έχει τηλέφωνο, τον καλείς επιτόπου, πάς απο εκεί, κλείνεις επιτόπου τη συμφωνία και τελείωσες. Υπ' όψιν, ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα με τα δωμάτια, πρώτα το κλείνεις και μετά το κοιτάς αν σου κάνει. Χώσου κάπου έστω και προσωρινά, και μετά με την ησυχία σου ( αν δεν σου κάνει ) κοιτάς και για κάτι καλύτερο.

                            Εδώ εμείς ήδη ζούμε στη Στοκχόλμη και δεν βρίσκουμε κάτι καλύτερο ή κοντά στις μίνιμουν προδιαγραφές μας, να μείνουμε. Πόσο μάλλον δύσκολο είναι να βρεί κάποιος απο Ελλάδα.

                            Προσοχή. Το λέμε συνέχεια. Υπάρχουν επιτήδειοι οι οποίοι εκμεταλεύονται το πρόβλημα των μεταναστών και με το πρόσχημα ότι θα του εξασφαλίσουν στέγη τους ζητάνε χρήματα να τα καταθέσουν σε λογαριασμό εξ αποστάσεως, και όταν εκείνοι έρχονται στη Σουηδία ούτε δωμάτιο έχουν ούτε χρήματα. Οι συμφωνίες κλείνονται επιτόπου. Απο εδώ.


                            καλά τα λες αλλά να αφήσουμε κ ενα παραθυράκι ανοιχτό γιατί υπάρχει η δυνατότητα να κλείσεις απο απόσταση απλώς πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.

                            Comment


                              Originally posted by Χαρης-Θεσσαλονικη View Post
                              Να σε ρωτησω...Μενεις δηλαδη με οικογενεια Σουηδων..σε δωματιο του σπιτιου τους εννοω που μενουν και αυτοι εκει?
                              Ναι,ειναι ενα ζευγαρι Σουηδων που ενοικιαζουνε τα δυο δωματια απο το σπιτι τους,προφανως για να βγαζουνε τα εξοδα του ενοικιου
                              Εγω προτιμησα την επιλογη-ρισκο,τον πηρα τηλ απο Ελλαδα,μου φανηκε σοβαρος ανθρωπος και ηρθα εδω και το δωματιο με περιμενε.Βεβαια ολα δεν ειναι τελεια,παντα στην αρχη σε βλεπουν με μια επιφυλαξη αλλα σιγα σιγα πιστευω οτι θα τα παμε καλυτερα.Το μονο ασχημο ειναι οτι δουλευουν πολλες ωρες και ετσι δεν εχουνε ωρα να ωστε να μιλαμε για να βελτιωσω κι εγω τα-ανυπαρκτα προς το παρον Σουηδικα μου- κατι το οποιο θα ηθελα να συνεβαινε.Κατα τα αλλα παμε καλα,γραφτηκαμε στο Arbetsformedlingen και απο Δευτερα αρχιζει η εντατικη αναζητηση εργασιας

                              Comment


                                Originally posted by Swethess View Post
                                καλά τα λες αλλά να αφήσουμε κ ενα παραθυράκι ανοιχτό γιατί υπάρχει η δυνατότητα να κλείσεις απο απόσταση απλώς πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.
                                Σωστά!
                                Και εγώ βρήκα απο Ελλάδα το δωμάτιο μου σε radhus τέλος Απριλίου και ήρθα 17 Μαϊου. Απλά το σημαντικό είναι ότι υπήρξε απο την αρχή μια εμπιστοσύνη (όσο δύσκολο και αν είναι να συμβεί λόγω της απόστασης) στο ότι θα με περίμενε η συγκεκριμένη κυρία να ανέβω, γεγονός που συνέβη.
                                Υπήρξαν όμως και άτομα τα οποία ήθελαν να τους στείλω προκαταβολή απο τα μέσα Απριλίου και να κλείσω το δωμάτιο απο τότε, ένα μήνα δηλαδή πριν ανέβω.
                                Προς το παρόν, δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με το σπίτι ή την συγκατοίκηση και ελπίζω να μη προκύψει.
                                Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                                Comment

                                Working...
                                X