Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Ευχαριστώ για την απάντηση bettle. Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις πόσα θέλει μια τετραμελής οικογένεια για να ζήσει συντηρητικά μεν στηνΣουηδία αλλά χωρίς να στερείται τα βασικά;

    Comment


      #47
      Originally posted by lucia View Post
      Έχω μια απορία όσον αφορά το σύστημα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει μόνος του στην Σουηδία, οκ τα καταφέρνει περίφημα και βρίσκει δουλειά και σπίτι, νικάει και την όλη γραφειοκρατία και τις αναποδιές και παίρνει και τον προσωπικό αριθμό. Μετά ο σύζυγος ή η σύζυγος μπορεί να πάρει τον προσωπικό αριθμό αμέσως (τα παιδιά φαντάζομαι θα το πάρουν αυτόματα αν ένας από τους δύο γονείς τον έχει) ή θα πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή; Και ας πούμε ότι αργεί ο ένας από τους δύο συζύγους να βρει δουλειά μετά την επανένωση της οικογένειας, τι γίνεται επάνω στο τρίμηνο; Μπορεί να βγει από τη χώρα ας πούμε και να ξαναμπεί μετά από λίγες μέρες και μετράει το τρίμηνο από την αρχή; Την ίδια απορία έχω αν δεν τα καταφέρει κάποιος αρχικά όντας μόνος του μέσα στο τρίμηνο, μπορεί να φύγει και να ξαναπροσπαθήσει μετά από λίγες μέρες με ανανεωμένο χρόνο; Γιατί μου φαίνεται πολυέξοδο να ξεκινήσει ολόκληρη οικογένεια τετραμελής, καλύτερα να πάει ένας μόνος του για λιγότερα έξοδα.
      ναι μπορει να βγει απο την χωρα και να ξαναμπει , πρεπει ομως φανταζομαι καπως να το αποδειξει αν δεν τα καταφερναμε κιεμεις κατι τετοιο σκεφτομασταν να κανουμε , ειναι μια λυση.
      οταν ο ενας απο την οικογενεια παρει τον προσωπικο αριθμο τοτε παιρνουν προσωπικο αριθμο και τα παιδια και η συζυγος η ο συζυγος.
      γιαυτο ζητανε ληξιαρχικη πραξη γαμου και γεννησης παιδιων. αν ομως ερθει το ενα μελος της οικογενειας πρωτα και τα υπολοιπα μελη ερθουν αργοτερα , δεν μπορω να σου πω με σιγουρια την διαδικασια.
      εμεις ηρθαμε ολοι μαζι . δεν μπορω να σου δωσω σιγουρη απαντηση για το αν ειναι το ιδιο η χρειαζεται κατι αλλο. φανταζομαι ειναι η ιδια διαδικασια αλλα φανταζομαι δεν ξερω σιγουρα. αυτα ομως καλυτερα να τα ρωτησετε κατευθειαν στις αρμοδιες υπηρεσιες .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #48
        Originally posted by ευανθια View Post
        ναι μπορει να βγει απο την χωρα και να ξαναμπει , πρεπει ομως φανταζομαι καπως να το αποδειξει αν δεν τα καταφερναμε κιεμεις κατι τετοιο σκεφτομασταν να κανουμε , ειναι μια λυση.
        .
        Μπαίνει κάποια σφραγίδα στο διαβατήριο με την είσοδο στην χώρα;

        Comment


          #49
          Το σίγουρο είναι ότι από χρονιά σε χρονιά, από περίπτωση σε περίπτωση και από υπάλληλο σε υπάλληλο τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.
          Για παράδειγμα: η Ευανθία πρώτα έβγαλε προσωπικό αριθμό και μετά την έστειλαν στο γραφείο μετανάστευσης.
          Τώρα η εφορία (ή τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος) πρώτα σε στέλνει στο γραφείο μετανάστευσης και όλα ξεκινάνε από εκεί.
          Ακόμα και αν έχεις 2 μέρες στη Σουηδία πρέπει να ξεκινήσεις από το γραφείο μετανάστευσης όλες τις διαδικασίες.
          Και μιλάω για την περίπτωση που κάποιος ανεβαίνει χωρίς να έχει βρει ακόμα δουλειά αλλά θέλει να πάρει τον προσωπικό αριθμό.
          Το σίγουρο είναι ότι αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει από Ελλάδα και αλλιώς όταν έρθει εκεί.
          Μόνο αν μπεις στα βαθειά και αρχίσεις να τρέχεις από γραφείο σε γραφείο, να σε στέλνουν σε λάθος γραφείο, να ανακαλύπτεις ότι το σωστό γραφείο είναι κλειστό (για άγνωστο λόγο) και να χάνεις δύο ή και περισσότερες μέρες χωρίς να πετυχαίνεις κάτι, τότε αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
          Απλά πρέπει να είσαι αποφασισμένος και προετοιμασμένος για όλων των ειδών τις δυσκολίες.
          Να επιμένεις και να πιστεύεις ότι τελικά θα τα καταφέρεις.
          (όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα που τα έχουν ήδη καταφέρει

          Comment


            #50
            Originally posted by lucia View Post
            Μπαίνει κάποια σφραγίδα στο διαβατήριο με την είσοδο στην χώρα;
            Όχι, καθόλου. Αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς κι αυτοί είναι σίγουροι για τους 3 μήνες

            Comment


              #51
              Originally posted by mara View Post
              Το σίγουρο είναι ότι από χρονιά σε χρονιά, από περίπτωση σε περίπτωση και από υπάλληλο σε υπάλληλο τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.
              Για παράδειγμα: η Ευανθία πρώτα έβγαλε προσωπικό αριθμό και μετά την έστειλαν στο γραφείο μετανάστευσης.
              Τώρα η εφορία (ή τουλάχιστον ο συγκεκριμένος υπάλληλος) πρώτα σε στέλνει στο γραφείο μετανάστευσης και όλα ξεκινάνε από εκεί.
              Ακόμα και αν έχεις 2 μέρες στη Σουηδία πρέπει να ξεκινήσεις από το γραφείο μετανάστευσης όλες τις διαδικασίες.
              Και μιλάω για την περίπτωση που κάποιος ανεβαίνει χωρίς να έχει βρει ακόμα δουλειά αλλά θέλει να πάρει τον προσωπικό αριθμό.
              Το σίγουρο είναι ότι αλλιώς αντιλαμβάνεται κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει από Ελλάδα και αλλιώς όταν έρθει εκεί.
              Μόνο αν μπεις στα βαθειά και αρχίσεις να τρέχεις από γραφείο σε γραφείο, να σε στέλνουν σε λάθος γραφείο, να ανακαλύπτεις ότι το σωστό γραφείο είναι κλειστό (για άγνωστο λόγο) και να χάνεις δύο ή και περισσότερες μέρες χωρίς να πετυχαίνεις κάτι, τότε αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
              Απλά πρέπει να είσαι αποφασισμένος και προετοιμασμένος για όλων των ειδών τις δυσκολίες.
              Να επιμένεις και να πιστεύεις ότι τελικά θα τα καταφέρεις.
              (όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα που τα έχουν ήδη καταφέρει
              Πάρα πολύ σωστό.

              Εγώ πρώτα πήγα στο γραφείο μετανάστευσης και μετά συνέχισα τη διαδικασία με τον προσωπικό αριθμό. Ταυτότητα έβγαλα πολύ καιρό αργότερα, αφού δεν τη χρειαζόμουν, ο προσωπικό αριθμός, ακόμα και αν τους τον έδινα προφορικά, αρκούσε.

              Comment


                #52
                Originally posted by bettle View Post
                Όχι, καθόλου. Αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς κι αυτοί είναι σίγουροι για τους 3 μήνες
                Eδώ λοιπόν είναι το παράλογο της υπόθεσης, μάπως εννοούν τους 3 μήνες για τους πολίτες εκτός της Ευρωπαικής Ένωσης; Πρακτικά αφού δεν μπαίνει σφραγίδα μορείς να ισχυριστείς ότι μπήκες αργότερα, εκτός αν ζητούν εισιτήρια και άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Αλλά απ' ότι λέει ο Ορφέας, και λογικό μου ακούγεται, οι πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης έχουν δικαίωμα να μείνουν όσο θέλουν και αυτό που κάνουν μάλλον είναι παράνομο...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by lucia View Post
                  Ευχαριστώ για την απάντηση bettle. Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις πόσα θέλει μια τετραμελής οικογένεια για να ζήσει συντηρητικά μεν στηνΣουηδία αλλά χωρίς να στερείται τα βασικά;
                  Λοιπόν, βρήκα ένα τιμολόγιο που είχα φτάξει πέρυσι για έξοδα που έκανα εκεί, για δύο άτομα (περσινές τιμές και καταστάσεις, δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει σήμερα, αλλά για μια πρώτη ιδέα κάτι είναι).

                  Για δύο άτομα, σε επαρχιακή πόλη:

                  1) Ενοίκιο γκαρσονιέρας (σαλόνι-κουζίνα-μπάνιο- 1 υπνοδωμάτιο): μεταξύ 5.000-8.000 SEK/μήνα

                  2) Τηλέφωνο + 2 κινητά: Σχεδόν 1.000 SEK (ανάλογα τη χρήση και το μοντέλο).

                  3) Ρεύμα: 1.000 SEK

                  4) Φαγητό: 1.000-1.500 SEK

                  6) Αυτοκίνητο (με αιθανόλη, που έχει μειωμένη φορολογία):

                  - 550 SEK για να γεμίσει το ντεπόζιτο.

                  - 2.479 SEK δύο φορές το χρόνο για ασφάλεια + κάτι λιγότερο 1 φορά το χρόνο για τέλη κυκλοφορίας.

                  - 300 SEK 2 φορές το χρόνο για αλλαγή ελαστικών θερινών/χειμερινών.

                  7) Κράτηση μισθού για ασφάλεια και σύνταξη: 1.000-2.000 SEK

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by bettle View Post
                    Πάρα πολύ σωστό.

                    Εγώ πρώτα πήγα στο γραφείο μετανάστευσης και μετά συνέχισα τη διαδικασία με τον προσωπικό αριθμό. Ταυτότητα έβγαλα πολύ καιρό αργότερα, αφού δεν τη χρειαζόμουν, ο προσωπικό αριθμός, ακόμα και αν τους τον έδινα προφορικά, αρκούσε.
                    καλα πως τα εχουν κανει ετσι . εγω πρωτα πηγα στην εφορια για τον αριθμο στο τελος στο γραφειο μεταναστευσης. και ταυτοτητα εβγαλα γρηγορα γιατι χωρις αυτην δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα. παντως πρεπει καποιος να ερχεται απευθειας σε επαφη με τις δημοσιες υπηρεσιες. επισης παιζει και αυτο που γραφει η μαρα. οτι δηλαδη εξαρταται και απο τον υπαλληλο .
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by lucia View Post
                      Eδώ λοιπόν είναι το παράλογο της υπόθεσης, μάπως εννοούν τους 3 μήνες για τους πολίτες εκτός της Ευρωπαικής Ένωσης; Πρακτικά αφού δεν μπαίνει σφραγίδα μορείς να ισχυριστείς ότι μπήκες αργότερα, εκτός αν ζητούν εισιτήρια και άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Αλλά απ' ότι λέει ο Ορφέας, και λογικό μου ακούγεται, οι πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης έχουν δικαίωμα να μείνουν όσο θέλουν και αυτό που κάνουν μάλλον είναι παράνομο...
                      Το θέμα είναι πως όταν έχεις residence permit σου κολλούν κάτι σαν ταυτότητα στο διαβατήριο. Όταν δεν το έχεις και δεν έχεις ούτε personnumer είναι πιθανό να τους μπουν υποψίες.

                      Επίσης, ο νόμος λέει για 3 μήνες. Π.χ. το Migrationsverket λέει αυτό:

                      "As an EU/EEA citizen you have the right to work in Sweden without a work and residence permit. If you would like to stay longer than three months, you have to register with the Swedish Migration Board."

                      EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version]

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by ευανθια View Post
                        καλα πως τα εχουν κανει ετσι . εγω πρωτα πηγα στην εφορια για τον αριθμο στο τελος στο γραφειο μεταναστευσης. και ταυτοτητα εβγαλα γρηγορα γιατι χωρις αυτην δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα. παντως πρεπει καποιος να ερχεται απευθειας σε επαφη με τις δημοσιες υπηρεσιες. επισης παιζει και αυτο που γραφει η μαρα. οτι δηλαδη εξαρταται και απο τον υπαλληλο .
                        Με την τράπεζα μου άνοιξαν επειδή γνώριζα σουηδό με λογαριασμό στην ίδια τράπεζα κι έτσι, επειδή τον ήξεραν χρόνια, δεν δίστασαν να μου ανοίξουν κι εμένα... :confused: Αλλά αυτό έγινε πριν 3 χρόνια.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by lucia View Post
                          Eδώ λοιπόν είναι το παράλογο της υπόθεσης, μάπως εννοούν τους 3 μήνες για τους πολίτες εκτός της Ευρωπαικής Ένωσης; Πρακτικά αφού δεν μπαίνει σφραγίδα μορείς να ισχυριστείς ότι μπήκες αργότερα, εκτός αν ζητούν εισιτήρια και άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Αλλά απ' ότι λέει ο Ορφέας, και λογικό μου ακούγεται, οι πολίτες της Ευρωπαικής Ένωσης έχουν δικαίωμα να μείνουν όσο θέλουν και αυτό που κάνουν μάλλον είναι παράνομο...
                          οι πολιτες εκτος ευρωπαικης ενωσης χρειαζονται αδεια εργασιας . οι πολιτες εντος ευρωπαικης ενωσης δεν χρειαζονται αδεια εργασιας. χρειαζονται θεληση και ευρεση εργασιας για να μεινουν . ετσι ισχυει στην σουηδια τουλαχιστον .
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #58
                            Λοιπον , τωρα μιλουσα με φιλο που ειναι Σουηδία. Μπηκε 2 φορες τους τελευταίους 2 μηνες χωρίς να του σφραγιστεί αλλά και ουτε καν να του ζητηθει το διαβατηριο στη Σουηδία (το έδειξε απλώς στην Ελλάδα). Οπότε - και λογικά - δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει ποτε μπήκε στη χώρα. Το δηλώνεις όταν αιτηθείς για personummer (βασίζονται στην δήλωσή σου). Οπότε οι 3 μηνες ορίζονται ουσιαστικά απο τη στιγμή που θα το δηλώσεις. Μπορεί δηλαδή να το δηλώσεις τον δεύτερο μήνα και να έχεις άλλους 3 μετά μεχρι τη λήξη. Αυτό ισχύει. Τωρα αν κάποιος το δηλώσει την πρώτη βδομάδα απλως θα πρέπει το τρίμηνο να κάνει ενα συντομο ταξιδάκι καπου κοντά .

                            Comment


                              #59
                              Μάλιστα, θέληση πάνω απ' όλα... Αλλά και λίγο να σου χαμογελάσει η τύχη!!!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by orpheus View Post
                                Λοιπον , τωρα μιλουσα με φιλο που ειναι Σουηδία. Μπηκε 2 φορες τους τελευταίους 2 μηνες χωρίς να του σφραγιστεί αλλά και ουτε καν να του ζητηθει το διαβατηριο στη Σουηδία (το έδειξε απλώς στην Ελλάδα). Οπότε - και λογικά - δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει ποτε μπήκε στη χώρα. Το δηλώνεις όταν αιτηθείς για personummer (βασίζονται στην δήλωσή σου). Οπότε οι 3 μηνες ορίζονται ουσιαστικά απο τη στιγμή που θα το δηλώσεις. Μπορεί δηλαδή να το δηλώσεις τον δεύτερο μήνα και να έχεις άλλους 3 μετά μεχρι τη λήξη. Αυτό ισχύει. Τωρα αν κάποιος το δηλώσει την πρώτη βδομάδα απλως θα πρέπει το τρίμηνο να κάνει ενα συντομο ταξιδάκι καπου κοντά .
                                Σωστό. Εξαρτάται από τις κινήσεις του καθενός. Εάν ξεκινήσει να κάνει αιτήσεις παραμονής/εφορίας κτλ. θα ξεκινήσει να μετράει από τότε. Εάν πηγαίνει μόνο πόρτα-πόρτα για να βρει δουλειά δεν θα το δηλώσει κάπου. Αλλά το δεύτερο συνεπάγεται άλλες δυσκολίες.

                                Comment

                                Working...
                                X