Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
    εγω να σου πω την αληθεια περιμενω εναγωνιως την κοπελια που θα απαντηση στην συγκατοικηση......
    γιατι αν βοηθησουμε και σε αυτο απο εδω μεσα να ανοιξουμε ολοι μαζι γραφειο συνοικεσιων για τους μοναχικους της Σουηδιας!!!

    Γεια σου ρε Ελένη!!!

    Comment


      Δε θυμάμαι αν έχουν ξαναγραφτεί αυτά, αλλα για κάθε ενδεχόμενο...

      Για όσους πρέπει να μεταφράσουν κ να στείλουν πτυχία, έμαθα σήμερα οτι χρειάζεται αντίγραφο πτυχίου με υπογραφή του προέδρου του τμήματος κ όχι μόνο της γραμματείας. Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά αλλα στη δική μου σχολή χρεώνεσαι 6 ευρώ το κάθε αντίγραφο κ στο ετοιμάζουν μεσα σε 2 μέρες.

      Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλα αν το επάγγελμά σας ανήκει στα κλειστά επαγγέλματα της Σουηδίας πρέπει να ακολουθήσετε συγκεκριμένη διαδικασία για την αναγνώριση, την οποία μπορείτε να δείτε εδω: Application for licence to practise for applicants from the EU/EEA countries

      Comment


        Originally posted by Olga Bbl View Post
        Για όσους πρέπει να μεταφράσουν κ να στείλουν πτυχία, έμαθα σήμερα οτι χρειάζεται αντίγραφο πτυχίου με υπογραφή του προέδρου του τμήματος κ όχι μόνο της γραμματείας. Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά αλλα στη δική μου σχολή χρεώνεσαι 6 ευρώ το κάθε αντίγραφο κ στο ετοιμάζουν μεσα σε 2 μέρες.

        Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, αλλα αν το επάγγελμά σας ανήκει στα κλειστά επαγγέλματα της Σουηδίας πρέπει να ακολουθήσετε συγκεκριμένη διαδικασία για την αναγνώριση, την οποία μπορείτε να δείτε εδω: Application for licence to practise for applicants from the EU/EEA countries
        κι εγω το ακουσα αυτο για την υπογραφη του προεδρου του τμηματος οπως επισης οτι γενικα οταν ζητατε ενα εγγραφο πρεπει η σφραγιδα που θα σας βαλουν να γραφει "ακριβες αντιγραφο" και οχι ακριβες φωτοαντιγραφο, ξερω οτι ακουγεται σαν να παιζουμε με τις λεξεις αλλα εχει διαφορά!!
        στην συνεχεια βεβαια θελει και την apostille του... και την μεταφρασουλα του...
        που θα παει θα πηγαινουμε ολο και πιο οργανωμενοι...

        Comment


          Originally posted by jonas View Post
          Ρε saetron συγνώμη τώρα αλλα...

          θέλεις να πείς ότι πήγες στη Σουηδία χωρίς να έχεις μαζί σου τα απαραίτητα έγγραφα απο Ελλαδα για να τα δώσεις στους Σουηδούς? Πρίν πάς Σουηδία δεν ρώτησες ή δέν έψαξες στο ιντερνετ τα έγγραφα που χρειάζονται?

          Επίσης..
          Πήγες στην Ελληνική πρεσβεία να τους ρωτησεις για τα χαρτιά και σου είπαν να ρωτήσεις καλύτερα το φόρουμ πατριωτάκι?

          Εχεις κερδίσει την προσοχή μου και εχω αγωνία πραγματικα τί θα απαντήσεις..

          νομιζω οτι εχω αναφερει οτι ειχα επικοινωνησει 2 φορες με το σκατεβερκετ...??? νομιζω...

          βλεπεις και συ μου χεις τραβιξει την προσοχη γιατι ξερεις λογο επαγγελματος...τα ατομα που χρειαζονται βοηθεια...αμεα κλπ...τα συμπαθω πολυ...

          Comment


            Σφραγίδα της Χάγης

            Κάτι που σίγουρα έχει αναφερθεί πιο πριν αλλά που ίσως "χάθηκε" ανάμεσα σε τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών... Η σφραγίδα της Χάγης πρέπει να μπει από την περιφέρεια στην οποία ανήκει κάποιος (εκεί που είναι εγγεγραμμένος και ψηφίζει) και όχι από την περιφέρεια της πόλης που κατοικεί. Το διαπιστώσαμε σήμερα, μιας και τα έγγραφα που έπρεπε να σφραγίσουμε, ενώ τα πήγαμε στην περιφέρεια Αττικής, αναγκαστήκαμε να τα στείλουμε πάλι πίσω στα Τρίκαλα. Α, και ισχύουν μόνο για 6 μήνες, όπως είχε πει και κάποιος πρόσφατα.

            Comment


              δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι ζητανε αυτο το κωλοεγγραφο...
              αφου πρωτον...τους δινεις το διαβατηριο σου...
              και 2ον στο πιστοποιητικο γεννησης γραφει που εχεις γεννηθει..την ιθαγενεια σου και τον τοπο στον οποιο εισαι δημοτης???
              ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ Π***** ΘΕΛΕΤΕ???

              Comment


                Originally posted by saetron View Post
                δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι ζητανε αυτο το κωλοεγγραφο...
                αφου πρωτον...τους δινεις το διαβατηριο σου...
                και 2ον στο πιστοποιητικο γεννησης γραφει που εχεις γεννηθει..την ιθαγενεια σου και τον τοπο στον οποιο εισαι δημοτης???
                ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ Π***** ΘΕΛΕΤΕ???

                Χρειάζεται το πιστοποιητικό γέννησης ή η ληξιαρχική πράξη? Γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα.

                Comment


                  πιστοποιητικο....

                  Comment


                    Originally posted by saetron View Post
                    δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι ζητανε αυτο το κωλοεγγραφο...
                    αφου πρωτον...τους δινεις το διαβατηριο σου...
                    και 2ον στο πιστοποιητικο γεννησης γραφει που εχεις γεννηθει..την ιθαγενεια σου και τον τοπο στον οποιο εισαι δημοτης???
                    ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ Π***** ΘΕΛΕΤΕ???
                    Μήπως εννοούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ποινικού μητρώου;
                    Αυτά που τους έδωσες είναι μεταφρασμένα;

                    Comment


                      πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης χρειαζεται μονο σε περιπτωση που ειστε παντρεμενοι...
                      για εμενα μονο ηθελαν το πιστοποιητικο γεννησεως...
                      τωρα το αλλο πιστοποιητικο μονημης κατοικιας που ζητανε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

                      Comment


                        Originally posted by saetron View Post
                        πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης χρειαζεται μονο σε περιπτωση που ειστε παντρεμενοι...
                        για εμενα μονο ηθελαν το πιστοποιητικο γεννησεως...
                        τωρα το αλλο πιστοποιητικο μονημης κατοικιας που ζητανε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
                        Saetrom δεν εχω καταλαβει τι χαρτι σου ζητανε ..Μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι σου ζητανε ?
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          η ελενη η νεομεταναστρια μου το ανεφερε σαν πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας το οποιο το παιρνεις απο τον δημο που μενεις με σφραγιδα apostile της χαγης απο την περιφερια που ανηκει ο δημος....

                          Comment


                            Originally posted by saetron View Post
                            η ελενη η νεομεταναστρια μου το ανεφερε σαν πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας το οποιο το παιρνεις απο τον δημο που μενεις με σφραγιδα apostile της χαγης απο την περιφερια που ανηκει ο δημος....
                            πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας απο δημο της σουηδιας που μενεις , η της ελλαδας ?
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by saetron View Post
                              η ελενη η νεομεταναστρια μου το ανεφερε σαν πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας το οποιο το παιρνεις απο τον δημο που μενεις με σφραγιδα apostile της χαγης απο την περιφερια που ανηκει ο δημος....
                              καλημερα και απο εμενα

                              στην προσπαθεια μου να βοηθησω τον saetron αλλα και να μην βρεθουμε και οι υπολοιποι προ εκπληξεων οταν ανεβουμε Σουηδια....
                              πηρα τηλεφωνο σε ενα ΚΕΠ και τους ειπα την περιπτωση, τι εγγραφο δηλαδη πρεπει να εχει καποιος Ελληνας, που ζει εντος Ευρωπαικης Ενωσης και συγκεκριμενα Ελλαδα, στα χερια του για να αποδειξει οτι ειναι κατοικος Ε.Ε.
                              Η απαντηση ηταν λοιπον πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας που το παιρνεις απο τον Δημο στον οποιο κατοικουσες στην Ελλαδα πριν ανεβεις δειχνοντας απλα την ταυτοτητα σου και εναν προσφατο λογ/σμο ΔΕΗ , ΟΤΕ κλπ. στο ονομα σου.

                              Επειδη ομως ειμαι και "απιστος Θωμας".... πηρα σημερα και σε αλλο ΚΕΠ τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το πιστοποιητικο γεννησεως που εδειξε ο saetron και που εχει ισχυ μονο 3 μηνες και δηλωνει καθαρα σε ποιο Δημο κατοικεις αυτη την στιγμη θα επρεπε να αρκει αλλα με συμβουλεψαν να μιλησω και με το προξενειο στην Στοκχολμη πραγμα που εκανα.

                              Εκει με ρωτησαν εαν το πιστοποιητικο γεννησεως που εδειξε ειχε και σφραγιδα apostille και ειπαν οτι το να δειξει και το διαβατηριο του ταυτοχρονα επρεπε να αρκει. Το προξενειο γενικα δεν αναμειγνυεται στις υποθεσεις Ελληνων πολιτων με τις Σουηδικες αρχες αλλα λειτουργει ως ενδιαμεσος κρικος με την χωρα απο την οποια προηλθες δηλαδη την Ελλαδα.
                              Τα τηλεφωνα τα βρισκεις ευκολα και απαντανε, οποτε οτι αποριες εχετε....

                              Νομιζω λοιπον οτι ειναι καλυτερα για τον saetron να παει εκει στην εφορια και να ξανασυζητησει για το τι ακριβως ζητανε τελικα, ισως δεν ειχε το πιστοποιητικο γεννησεως σφραγιδα apostille, ισως δεν καταλαβαν αυτοι εκει κατι , δεν ημασταν μπροστα, μπορει ο ανθρωπος να εχει ολα τα χαρτια που χρειαζονται και να κανει τζαμπα κοπο να μαζευει και αλλα απο Ελλαδα.

                              Οπλισου λοιπον saetron με το καλυτερο σου χαμογελο και με γενναιες δοσεις ευγενειας και υπομονης , που καλως ή κακως χρειαζονται στις υπηρεσιες για να γινει η δουλεια σου...και ξανασυζητησε μαζι τους στην εφορια τι δικαιολογητικα ηθελαν που εσυ ισως ,λεω ισως, να μην καταλαβες.. ή και αυτοι δεν μπορεσαν να σου δωσουν να καταλαβεις τι τελικα χρειαζονται...
                              Το προξενειο απο οτι καταλαβα σε βοηθα μονο στην εξουσιοδοτηση, επιβεβαιωσε ομως και εσυ με το να κανεις και μια βολτα και απο εκει

                              Ελενη

                              Υ.Γ. Προσωπικα θα παρω και ενα πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας με σφραγιδα apostille μετα απο ολο αυτο ....για παν ενδεχομενο.

                              Υ.Γ.1 Να συμπληρωσω οτι εξουσιοδοτηση μπορεις να κανεις στο προξενειο της Στοκχολμης σε ενα συγγενικο σου προσωπο Ελλαδα στην περιπτωση που χρειαστεις καποιο εγγραφο που δεν πηρες απο την αρχη μαζι σου.

                              Και επειδη κανενας μας δεν ειναι τελειος και αλανθαστος .... ας βοηθαμε ο ενας τον αλλο οπου μας ειναι ευκολο και μπορουμε.

                              Comment


                                Παραθέτω τη σελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών για το κόστος των μεταφράσεων γιατί θα μας χρειαστεί!

                                Μεταφραστική Υπηρεσία

                                Comment

                                Working...
                                X