Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @@ρια δλδ...πρεπει να βρω τι να κανω με την διευθυνση...γιατι δεν μπορω να την δηλωσω εδω που μενω και μου χρειαζεται αμεσα η ταυτοτητα για την δουλεια μου.

    Comment


      Ισχύει η διεύθυνση που είχες δηλώσει όταν είχες πάρει τον προσωπικό αριθμό. Σε αυτήν την διεύθυνση, αν τυχόν δεν την έχεις αλλάξει στην εφορία, σου στελνουν γράμματα από όλες τις δημόσιες και δημοτικές υπηρεσίες.

      Originally posted by saetron View Post
      @@ρια δλδ...πρεπει να βρω τι να κανω με την διευθυνση...γιατι δεν μπορω να την δηλωσω εδω που μενω και μου χρειαζεται αμεσα η ταυτοτητα για την δουλεια μου.

      Comment


        Originally posted by saetron View Post
        @@ρια δλδ...πρεπει να βρω τι να κανω με την διευθυνση...γιατι δεν μπορω να την δηλωσω εδω που μενω και μου χρειαζεται αμεσα η ταυτοτητα για την δουλεια μου.
        Επισης για να συμπληρωσω τον skonto και τον minos, μπες στο www.adressantring.se (το δευτερο α εχει 2 κυκλακια απο πανω...) για να ζητησεις να κανεις την διευθυνση σου tillfaligt δηλ. ενω εισαι δηλωμενος, "εγγεγραμενος" οτι ζεις π.χ. καπου στην Στοκχολμη μπορει για καποιο διαστημα να ζητησεις να παιρνεις την αλληλογραφια σου σε καποια αλλη διευθυνση π.χ στο Γετεμπορι ή και ακομα και στην ιδια πολη δηλ. στην Στοκχολμη. Θα πρεπει να δηλωσεις την νεα σου διευθυνση με αυτη την διαδικασια αλλα δεν σημαινει οτι μενεις εκει, απλα οτι απο εκει παιρνεις την αλληλογραφια σου.
        Συνηθως το κανουν αυτο φοιτητες που ειναι δηλωμενοι στο σπιτι των δικων τους αλλα θελουν να παιρνουν την αλληλογραφια τους στην πολη που σπουδαζουν...
        Αυτο εχει καποια επιβαρυνση βεβαιακαι η αλληλογραφια σου θα καθυστερει παντα μια μερα. Ψαξτο λιγο... και ρωτα και κανενα φοιτητη....

        Πριν πας στο skatteverket επειδη μονο το υποκαταστημα τους στην περιοχη του Fatburen (σταση Medborgarplatsen με το μετρο) κανει την διαδικασια εκδοσης ταυτοτητων, πληρωσε και το παραβολο που απαιτειται σε τραπεζα η σε ανταλλακτηριο (εχει μια μικρη επιβαρυνση) ή ζητα απο καποιον φιλο σου που εχει λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα να στο πληρωσει μεσω τραπεζης χωρις επιβαρυνση και του δινεις τα χρηματα...
        Παρε τηλ. πριν πας να σου πω...

        Comment


          το ξερω οτι ολα τα γραμματα πανε στην παλια διευθυνση μινος. αλλα ετσι και αλλιως δεν περιμενω και τπτ..
          και για το adressändring το ξερα επισης αλλα και αυτοι σου στελνουν τα χαρτια πρωτα στην παλια διευθυνση.
          τεσπα θα την βρουμε την ακρη.

          Comment


            Μπορείς να έχεις μιά διεύθυνση σε ένα ποστ μποξ και να στέλνονται τα γράμματα από την παλιά διεύθυνση εκεί και να πηγαίνεις να τα παίρνεις μιά δύο φορές την εβδομάδα. hyr postbox - Sök på Google

            Originally posted by saetron View Post
            το ξερω οτι ολα τα γραμματα πανε στην παλια διευθυνση μινος. αλλα ετσι και αλλιως δεν περιμενω και τπτ..
            και για το adressändring το ξερα επισης αλλα και αυτοι σου στελνουν τα χαρτια πρωτα στην παλια διευθυνση.
            τεσπα θα την βρουμε την ακρη.

            Comment


              ωπ καλη μαγκια αυτο δεν το ξερα..

              Comment


                Originally posted by Minos View Post
                Μπορείς να έχεις μιά διεύθυνση σε ένα ποστ μποξ και να στέλνονται τα γράμματα από την παλιά διεύθυνση εκεί και να πηγαίνεις να τα παίρνεις μιά δύο φορές την εβδομάδα. hyr postbox - Sök på Google
                οντως πολυ ενδιαφερον.... ευχαριστουμε!

                Comment


                  καλησπέρα! ερωρηση γιατι εχω μπερδευτει! απο οτι φαινεται εχω βρει μια δουλεια οποτε θελω να ξεκινησω τις διαδικασιες για τον προσωπικο αριθμο. απο οτι εχω καταλαβει πρωτα πρεπει να παρω το right of residence απο την υπηρεσία μετανάστευσης και μετα να παω να κάνω τα χαρτια μου για τον προσωπικο αριθμό. όμως σημερα στην υπηρεσια μετανάστευσης μ ειπαν οτι θελει 2 με 3 μηνες για να βγει. θα μου δωσουν σε καποιο μικροτερο χρονικο διαστημα καποια βεβαιωση που μπορω να χρησιμοποιησω στην εφορια για την εκδοση του προσωπικου αριθμού? ή θα πρεπει να περιμενω τοσο πολυ?? γιατι σε ενα μηνα περιπου θα χρειαστει να ξεκινησω. δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικοι οποτε δεν μ αφησαν πειρθωρια για περαιτερω ερωτησεις...
                  ευχαριστώ!!!!

                  Comment


                    Originally posted by marilena88 View Post
                    καλησπέρα! ερωρηση γιατι εχω μπερδευτει! απο οτι φαινεται εχω βρει μια δουλεια οποτε θελω να ξεκινησω τις διαδικασιες για τον προσωπικο αριθμο. απο οτι εχω καταλαβει πρωτα πρεπει να παρω το right of residence απο την υπηρεσία μετανάστευσης και μετα να παω να κάνω τα χαρτια μου για τον προσωπικο αριθμό. όμως σημερα στην υπηρεσια μετανάστευσης μ ειπαν οτι θελει 2 με 3 μηνες για να βγει. θα μου δωσουν σε καποιο μικροτερο χρονικο διαστημα καποια βεβαιωση που μπορω να χρησιμοποιησω στην εφορια για την εκδοση του προσωπικου αριθμού? ή θα πρεπει να περιμενω τοσο πολυ?? γιατι σε ενα μηνα περιπου θα χρειαστει να ξεκινησω. δεν ηταν και τοσο εξυπηρετικοι οποτε δεν μ αφησαν πειρθωρια για περαιτερω ερωτησεις...
                    ευχαριστώ!!!!
                    Paidia prepei na ksekatharistei kati epeidi poly to rwtane kai genika vlepw oti ginete xamos. Loipon san polites tis EE mporoyme apo tin prwti mera tis afiksis mas stin xwra na doulepsoume kanonika. Episis to tmima metanastwn den exei kamia sxesi me tin eforia. prwta pas kai kaneis aitisi sto tmima metanastwn gia na pareis paramoni. o logos pou lene oti prepei na grafteis ekei einai apla gia na kseroyn poioi einai mesa stin xwra. kai na grafteis argotera den exei simasia apla kan' to. episis pas meta stin eforia gia na pareis proswpiko arithmo. to mono poy xreiazesai einai symvolaio apo ergodoti kai an ginete na se exei san monimo me ena kalo mistho px 15000 kr kai to diavatirio sou. mesa se mia evdomada sou stelnoyn to noumero. kai stin aitisi pou kaneis ekei, stin erwtisi gia to poso tha meineis stin xwra grafeis "more than one year". episis an petyxeis kamia ypalilo kai soy leei oti tha sou vgalei prosorina noumera kai tetoia sikw kai fyge kai pane se allo katastima, A kai min pas KISTA, pane se kamia kali perioxi!!! se enan filo moy egine ayti i periptwsi kai otan pigame se allo i douleia mas egine mia xara.
                    An kapoy kanw kapoio lathos as me diorthosei kapoios...

                    Comment


                      ok!γνωριζω οτι δεν χρειαζόμαστε άδεια εργασίας αλλα πήγα στην υπηρεσία μετανάστευσης να ρωτήσω τι χαρτια χρειάζονται για να δηλωθώ κ μ ειπαν το χαρτι με την προσφορά εργασίας και το διαβατήριο μου και επειδή διάβασα οτι χρειαζόμαστε το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης για τον προσωπικό αριθμό τους ρώτησα ποσο καιρο θα μ πάρει για να γραφτώ δλδ να δεχτούν την αίτηση μου και μ είπαν 1 με 2 μήνες. γι αυτο τον λόγο ανησύχησα και ρωτάω! οπότε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμό παλι τα ίδια θέλω διαβατήριο κ τ χαρτί τ εργοδότη?? έχεις να μου προτείνεις σε ποια εφορία να πάω??
                      ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

                      Comment


                        Originally posted by marilena88 View Post
                        ok!γνωριζω οτι δεν χρειαζόμαστε άδεια εργασίας αλλα πήγα στην υπηρεσία μετανάστευσης να ρωτήσω τι χαρτια χρειάζονται για να δηλωθώ κ μ ειπαν το χαρτι με την προσφορά εργασίας και το διαβατήριο μου και επειδή διάβασα οτι χρειαζόμαστε το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης για τον προσωπικό αριθμό τους ρώτησα ποσο καιρο θα μ πάρει για να γραφτώ δλδ να δεχτούν την αίτηση μου και μ είπαν 1 με 2 μήνες. γι αυτο τον λόγο ανησύχησα και ρωτάω! οπότε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμό παλι τα ίδια θέλω διαβατήριο κ τ χαρτί τ εργοδότη?? έχεις να μου προτείνεις σε ποια εφορία να πάω??
                        ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!
                        Symbolaio apo ergodoti kai diavatirio xreiazesai gia tin eforia. episis tha sou dwsoun na kaneis kai mia aitisi ekeini tin stigmi. o filos moy afoy mas eipan xazomares stin KISTA pigame sto Jarnvagsgatan/Rosengatan sto Sundbyberg. ta prwta 2 alfa sto Jarnvagsgatan einai me plikoyt.

                        Comment


                          okkk!! tack så mycket george!!!!!!!!

                          Comment


                            Originally posted by georgetattoo View Post
                            Paidia prepei na ksekatharistei kati epeidi poly to rwtane kai genika vlepw oti ginete xamos. Loipon san polites tis EE mporoyme apo tin prwti mera tis afiksis mas stin xwra na doulepsoume kanonika. Episis to tmima metanastwn den exei kamia sxesi me tin eforia. prwta pas kai kaneis aitisi sto tmima metanastwn gia na pareis paramoni. o logos pou lene oti prepei na grafteis ekei einai apla gia na kseroyn poioi einai mesa stin xwra. kai na grafteis argotera den exei simasia apla kan' to. episis pas meta stin eforia gia na pareis proswpiko arithmo. to mono poy xreiazesai einai symvolaio apo ergodoti kai an ginete na se exei san monimo me ena kalo mistho px 15000 kr kai to diavatirio sou. mesa se mia evdomada sou stelnoyn to noumero. kai stin aitisi pou kaneis ekei, stin erwtisi gia to poso tha meineis stin xwra grafeis "more than one year". episis an petyxeis kamia ypalilo kai soy leei oti tha sou vgalei prosorina noumera kai tetoia sikw kai fyge kai pane se allo katastima, A kai min pas KISTA, pane se kamia kali perioxi!!! se enan filo moy egine ayti i periptwsi kai otan pigame se allo i douleia mas egine mia xara.
                            An kapoy kanw kapoio lathos as me diorthosei kapoios...
                            Το Migrationsverket (το αλλοδαπών εν ολιγοις),δεν ειναι εντελώς ασχετο με το Skatteverket (την εφορια).Ναι μεν ως πολιτες της Ε.Ε, εχουμε το δικαιωμα να εργαστουμε εδω χωρις τα περαιτερω,απ την άλλη ομως υπάρχει περιορισμος στο χρονο παραμονης.Μεχρι τρεις μηνες μπορεις να σουλατσαρεις χωρις κανενα προβλημα.Ομως ενω εργαζεσαι,εχεις προθεση να μεινεις εδω για παντα (;;;;;),το σωστο ειναι να δηλωθεις και στις δυο υπηρεσιες.Αργοτερα (π.χ. μετα απο 5 χρονια) σου δινουν μονιμη αδεια παραμονης και γλιτωνεις απο πολλα γραφειοκρατικα.Τωρα,σχετικα με τα χαρτια ,και στις δυο περιπτωσεις θελει το συμβολαιο εργασιας,μια διευθυνση και το διαβατηριο σου.(γινοταν και με ττην ελληνικη ταυτοτητα,αλλα καλου κακου ας γινει με διαβατηριο,γιατι ολο και βαζουν εμποδια).Ολα ειναι θεμα χρονου λοιπον.Ας γινει η αιτηση και στην εφορια,κι αν ζητηθει προσωπικο νουμερο,τους δείχνεις ενα χαρτι που θα σου δωσουν απο την εφορια,οτι εχεις κανει αιτηση κι απλως περιμενεις να εκδοθει.Αυτο καλυπτει σε πολλές περιπτωσεις.
                            Εγω πήγα εξ αρχης στην εφορια στο κεντρο και ηταν (και ειναι) λίαν εξυπηρετικοι.Βρισκεται στο T-Centralen,και η διευθυνση ειναι Klara västra kyrkogata 13 .
                            Αν υπάρχει και κατι άλλο που δεν ξέρω συμπληρωστε με.

                            Comment


                              ευχαριστώ πολύ παιδια για την βοήθεια! ξέρω οτι πρέπει να δηλωθώ και στα 2 αλλα είχα διαβάσει οτι για τον προσωπικό αριθμό χρρειάζεται και το χαρτί απο την υπηρεσία μετανάστευσης οτι δηλώθηκες και μ είπαν οτι θα πρέπει να περιμένω 1 με 2 μηνες για να βγεί.. γι αυτο τρομοκρατήθηκα!!! μάλλον στην εφορία στο τ centralen θα πάω.. ευχαριστώ πολύ!!!!

                              Comment


                                Originally posted by georgeman View Post
                                Στη Σουηδία οταν μιλάει κάποιος για μισθό ή ωρομίσθιο, παντα και το εννοώ πάντα αναφέρουν το ποσό πριν από τον φόρο.
                                Βασική διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα:
                                Στην Ελλάδα όταν λέμε μικτό μισθό εννοούμε το μισθό που θα πάρει ο εργαζόμενος πριν του γίνουν οι κρατήσεις από το ασφαλιστικό του οργανισμό.
                                Στήν Σουηδία λένε " lön före skatt" και εννοουν τον μισθό πριν από τις κρατήσεις για φόρο.
                                Ο φόρος που πληρώνεις εδώ είναι αρκετά μεγάλος και δεν χρειαζεται ο εργαζόμενος να πληρώνει ξεχωριστά και για την ασφαλεια του.Τα εχει όλα μεσα.
                                Ο φόρος εξαρτάται από την περιοχή που μένεις. Καθε περιοχή έχει και μια ταμπέλα (εγώ πχ εχω ταμπελα 31) και ο φόρος μου φαίνεται στην ταμπέλα μου εδώ

                                Καλησπέρα!! Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την φορολογία ανάλογα με την περιοχή, αναφορικά με κάθε περιοχή της Σουηδίας?..
                                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                                Comment

                                Working...
                                X