Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by bettle View Post
    Με την τράπεζα μου άνοιξαν επειδή γνώριζα σουηδό με λογαριασμό στην ίδια τράπεζα κι έτσι, επειδή τον ήξεραν χρόνια, δεν δίστασαν να μου ανοίξουν κι εμένα... :confused: Αλλά αυτό έγινε πριν 3 χρόνια.
    αλλαξαν τα πραγματα δυστυχως. πριν το καλοκαιρι του 2010 επαιρνες τον προσωπικο αριθμο μονο με μια δηλωση διευθυνσης. ουτε δουλειες ζητουσαν ουτε λεφτα. και ταυτοτητα σου εβγαζε η τραπεζα. ακομα πιο παλια προσωπικο αριθμο επαιρνες ακομα και αν δηλωνες την διευθυνση του ξενοδοχειου . τωρα στην τραπεζα ειναι κατηγορηματικοι . πηγα και ρωτησα για γνωστο μου ατομο. θελουν προσωπικο αριθμο και ταυτοτητα . την ταυτοτητα εδω και ενα χρονο την βγαζεις στην εφορια.
    συνεχως αλλαγες. πρεπει ολοι να ειναι πολυ προσεκτικοι και σε συνεχη επικοινωνια με τις δημοσιες υπηρεσιες αλλιως κινδυνευουν να βρεθουν προ απροοπτου. μπορει τωρα που γραφουμε να ειναι ετσι και αυριο το πρωι να τα αλλαξουν παλι.
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #62
      Καλημερα ευανθια

      αρχισα να διαβασω τα περι διαδικασιας για ενα φιλικο μου προσωπο που επιθυμει απο Ελλαδα να ερθει εκει.
      Αυτο ακριβως εννοουσα και εγω. Ολο τα αλλαζουν και ολο τα δυσκολευουν.
      Τουλαχιστον εδω το μονο ζορι ειναι να βρεις δουλεια και φυσικα καποιο διαμερισμα να μεινεις γιατι σε ξενοδοχεια κτλ δεν λεει για μεγαλο χρονικο διαστημα.
      Παντως κανεις παρα πολυ δουλεια εδω μεσα. Τα γραφεις τοσο αναλυτικα ολα και να θελει καποιος να μην καταλαβει δεν μπορει αναγκαζεται να τα καταλαβει
      Ευχομαι σε ολους σας που εχετε προορισμο την Σουηδια καλη τυχη

      Comment


        #63
        παιδιά το παν είναι η γλώσσα! Εκεί πρέπει να δωθεί προτεραιότητα αν θέλει κανείς να ζήσει Σουηδία, είναι το Α και το Ω.....χωρίς αυτή λιγοστεύουν οι πιθανότητες κατά πάρα πολύ για εργασία, και μεγαλώνει ο χρόνος αναζήτησης εργασίας εκεί...γλώσσα λοιπόν με αγώνα πολύ σε αυτό τον τομέα!! είναι το κλειδί.........

        Comment


          #64
          Ερώτηση: Ξέροντος ότι κάθε νόμισμα είναι ισχυρό στο τόπο του, αξίζει να ανταλλάξουμε τα ευρώ μας σε κορώνες εδώ ή στη σουηδία. ?

          Αν κατα τη μετακίνησή μας έχουμε αρκετά χρήματα επάνω μας η διαφορά αξίας του χρήματος θα μπορούσε να μας δώσει ένα ακόμα μικρό πλεονέκτημα οικονομικής ευελιξίας. Πχ. αν μεταφέρουμε 5.000 ευρώ , μια διαφορά της τάξης του 2% είναι 100ευρώ ( χωρίς να υπολογιστούν προμήθειες συναλλάγματος )

          Σπύρος

          Comment


            #65
            Originally posted by skonto View Post
            Ερώτηση: Ξέροντος ότι κάθε νόμισμα είναι ισχυρό στο τόπο του, αξίζει να ανταλλάξουμε τα ευρώ μας σε κορώνες εδώ ή στη σουηδία. ?

            Αν κατα τη μετακίνησή μας έχουμε αρκετά χρήματα επάνω μας η διαφορά αξίας του χρήματος θα μπορούσε να μας δώσει ένα ακόμα μικρό πλεονέκτημα οικονομικής ευελιξίας. Πχ. αν μεταφέρουμε 5.000 ευρώ , μια διαφορά της τάξης του 2% είναι 100ευρώ ( χωρίς να υπολογιστούν προμήθειες συναλλάγματος )

            Σπύρος
            Kαλησπερα
            Δεν ειμαι σιγουρη ανα σε βοηθω ή οχι αλλα θυμηθηκα αυτο που ειπε ο georgeman αν δεν κανω λαθος σελ.95 απο την "Μεταναστευση στην Σουηδια" : Μια συμβουλή για όλους που έχουν έστω και λίγα ευρώ και θα ανέβουν επάνω.
            Πήγα σήμερα στο ανταλακτήριο της Κista Galleria να αλλάξω ευρώ για κορώνες. Για 2000 ευρώ πήρα στα χέρια μου 17600 κορώνες. Διαπίστωσα λοιπόν οτι είναι πολύ καλύτερα να πληρώνεις με κάρτα και μάλιστα χρεωστική (cash card) παρά με μετρητά. Η προμήθεια που πληρώνεις στην κάρτα είναι μικρότερη από την προμήθεια που πληρώνεις για να ανταλάξεις τα χρήματα. Η χρεωστική κάρτα δεν έχει και συνδρομή αλλά δεν έχει και επιτόκιο. Πρίν λοιπόν κάνετε το μεγάλο βήμα βγάλτε μια τέτοια κάρτα βάλτε τα περισσότερα χρήματα μέσα και ελάτε. Μην νιάζεστε αν δεν έχετε μετρητά για τσιγάρα γιατί οι Σουηδοί και αυτά με την κάρτα τους τα πληρώνουν.

            Επισης σε παραπεμπω και σε αυτο που ειπε ο slado σελ. 1 στα "Θετικα της Σουηδιας" :
            Μία εμπειρία μου, πήγα στην τράπεζα Nordea για να αλλάξω τα ευρώ και τους ρωτάω ποια είναι η τιμή συναλλάγματος και έαν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση για την συναλλαγή, και η ευγενέστατη υπάλληλος αφού μου λέει την ισοτιμία με ενημερώνει ότι η συναλλαγή χρεώνετε με 50 κορώνες και τότε είναι που μου λέει ότι είναι καλύτερα να πάω στην Forex γιατί έχει χαμηλότερη χρέωση.
            Καλό?

            Αυτα θυμαμαι προσωπικα οσον αφορα για τα ανταλλακτηρια επανω , εδω στην ελλαδα θα ρωτουσα μονο στην τραπεζα της ελλαδος για να εχω καποιες λιγες κορωνες για αρχη για τις πρωτες μερες τουλαχιστον,γενικα εχω σκοπο να χρησιμοποιησω την cash card στις συνναλαγες μου.
            Φανταζομαι οτι τα παιδια επανω το εχουν ψαξει το ζητημα αρκετα..

            Καλες γιορτες
            Ελενη

            Comment


              #66
              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              Kαλησπερα
              Δεν ειμαι σιγουρη ανα σε βοηθω ή οχι αλλα θυμηθηκα αυτο που ειπε ο georgeman αν δεν κανω λαθος σελ.95 απο την "Μεταναστευση στην Σουηδια" : Μια συμβουλή για όλους που έχουν έστω και λίγα ευρώ και θα ανέβουν επάνω.........................................
              Ειναι πολυ καλυτερα να πληρωνεις με καρτα,οταν ομμως εχεις ανοιξει λογαριασμο εδω ,και η χρεωστικη καρτα ειναι σουηδικης τραπεζας.
              Σε αυτη την περιπτωση δεν πληρωνεις τις πολυ μεγαλες προμηθειες αλλαγης νομισματος.
              Οποτε γι αυτους που θα ανεβουν,και εχουν ενα ποσο να ανεβασουν,αν δεν μπορουν να βγαλουν προσωπικο αριθμο,δεν γλυτωνουν τα προσθετα εξοδα.

              Comment


                #67
                Παιδια μηπως ξερετε κανενα σαιτ ή γραφειο για φτηνα αεροπορικα εισιτηρια απο Θεσσαλονικη για Σουηδια

                Comment


                  #68
                  Originally posted by sisilia View Post
                  Παιδια μηπως ξερετε κανενα σαιτ ή γραφειο για φτηνα αεροπορικα εισιτηρια απο Θεσσαλονικη για Σουηδια
                  κοιτα λιγο ΕΔΩ

                  Αν θελεις να ανεβεις μετα τις 15/3/2012 απο τα ποιο φτηνα ειναι ΕΔΩ

                  Comment


                    #69
                    δες λίγο εδώ MEL Travel - Ταξιδιωτικό γραφείο εγώ είχα πάει στοκχόλμη απο Θεσνίκη μέσω Βιέννης με 190 ευρώ πήγαινε-έλα!! Έκλεισα βέβαια δυο μήνες πριν...αλλά έχει πολύ καλές τιμές και αν έχεις ελαστικότητα με τις ημερομηνίες μπορεί να σου πει ποιες ημερομηνίες είναι ακόμη πιο φθηνά!

                    Φιλικά,Στέλλα.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by antogeor View Post
                      Ειναι πολυ καλυτερα να πληρωνεις με καρτα,οταν ομμως εχεις ανοιξει λογαριασμο εδω ,και η χρεωστικη καρτα ειναι σουηδικης τραπεζας.
                      Σε αυτη την περιπτωση δεν πληρωνεις τις πολυ μεγαλες προμηθειες αλλαγης νομισματος.
                      Οποτε γι αυτους που θα ανεβουν,και εχουν ενα ποσο να ανεβασουν,αν δεν μπορουν να βγαλουν προσωπικο αριθμο,δεν γλυτωνουν τα προσθετα εξοδα.
                      Καλα Χριστουγεννα!!!

                      Κατανοω οτι τα προσθετα εξοδα δεν τα γλιτωνεις, το θεμα ειναι αν συμφερει μεχρι να παρεις το personnummer:
                      1)Να κανεις αρκετες κορωνες απο ελλαδα
                      2)Να παρεις ευρω στο χερι και να τα αλλαξεις εκει
                      3)Να πληρωνεις με την cash card σου απο καποια ελληνικη τραπεζα

                      Θα παω καποια στιγμη να ρωτησω στην τραπεζα της ελλαδος και θα ενημερωσω..

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Καλα Χριστουγεννα!!!

                        Κατανοω οτι τα προσθετα εξοδα δεν τα γλιτωνεις, το θεμα ειναι αν συμφερει μεχρι να παρεις το personnummer:
                        1)Να κανεις αρκετες κορωνες απο ελλαδα
                        2)Να παρεις ευρω στο χερι και να τα αλλαξεις εκει
                        3)Να πληρωνεις με την cash card σου απο καποια ελληνικη τραπεζα

                        Θα παω καποια στιγμη να ρωτησω στην τραπεζα της ελλαδος και θα ενημερωσω..
                        Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

                        Σχετικά με το συνάλλαγμα είναι καλύτερα να πάρεις ευρώ μαζί σου (η απόδειξη ανάληψης από Ελληνική τράπεζα απαραίτητη) και να τα κάνεις κορώνες στην Σουηδία. Για τα πρώτα έξοδα (τρένο, ταξί, πρώτο γεύμα) καλό είναι να πάρεις από Ελλάδα μία προπληρωμένη VISA (η τράπεζα Κύπρου έχει σε καλή τιμή).

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by slado View Post
                          Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

                          Σχετικά με το συνάλλαγμα είναι καλύτερα να πάρεις ευρώ μαζί σου (η απόδειξη ανάληψης από Ελληνική τράπεζα απαραίτητη) και να τα κάνεις κορώνες στην Σουηδία. Για τα πρώτα έξοδα (τρένο, ταξί, πρώτο γεύμα) καλό είναι να πάρεις από Ελλάδα μία προπληρωμένη VISA (η τράπεζα Κύπρου έχει σε καλή τιμή).
                          Ετσι ακριβως ! και η αποδειξη απο την τραπεζα να ειναι μεταφρασμενη !
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #73
                            Καλημερα.

                            Μήπως γνωρίζετε απο πόσα χρήματα και πάνω χρειάζεται απόδειξη απο την τράπεζα.? Γιατί εντάξει, το να βγάλεις στο εξωτερικό π.χ. 30 - 40.000 ευρώ θα ήταν λογικό να σου ζητούσαν κάτι ( μπας και τα είχες κλέψει ), αν και εδώ το να τα καταθέσεις στη τράπεζα για να τα ξανατραβήξεις μετά , προκειμένου να πάρεις την απόδειξη πάλι ακραίο το βλέπω, όμως το να ανέβεις με 3-4.000 ίσως και να μην χρειάζεται.

                            Αν μια οικογένεια πήγαινε για απλό τουρισμό για 3 μήνες στη Σουηδία πόσα θα έπρεπε να κουβαλά μαζί της. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να κουβαλά ευρώ μαζί του και να τα ανταλλάζει λίγα λίγα ? Τον ψάχνουν στο αεροδρόμιο? ή αυτή η ερώτηση ( αν έχει απόδειξη ) του γίνεται στη περίπτωση που τα πάει για ανταλλαγή όλα μαζί στη τράπεζα ?

                            Ευχαριστώ... Σπύρος

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by slado View Post
                              Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα σε όλους.

                              Σχετικά με το συνάλλαγμα είναι καλύτερα να πάρεις ευρώ μαζί σου (η απόδειξη ανάληψης από Ελληνική τράπεζα απαραίτητη) και να τα κάνεις κορώνες στην Σουηδία. Για τα πρώτα έξοδα (τρένο, ταξί, πρώτο γεύμα) καλό είναι να πάρεις από Ελλάδα μία προπληρωμένη VISA (η τράπεζα Κύπρου έχει σε καλή τιμή).
                              Καλημερα slado
                              και σε ευχαριστω. Την prepaid της τραπεζας Κυπρου την δουλευω ηδη κανα 2 χρονια για internet και οχι μονο και ειμαι και ευχαριστημενη.
                              Για τα ευρω απο ελλαδα σκεφτηκα την τραπεζα της ελλαδος γιατι οταν εκανα καποια στιγμη συναλλαγμα για αγγλια (εχει βεβαια χρονια) μας βγηκε τοτε πιο οικονομικη η προμηθεια του να σηκωνουμε απο αγγλικη τραπεζα χρηματα με την ελληνικη cash card απο την προμηθεια που πληρωσαμε στην τ.τ.ε για τις λιρες που πηραμε τελικα απο ελλαδα μαζι μας...
                              θελει ψαξιμο, οπως ολα βεβαια..
                              Για να ειμαι ειλικρινης θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην την πατησουμε καπου... ολο και κατι δεν θα γνωριζουμε καλα...
                              ολα στο παιχνιδι μεσα ειναι.

                              Comment


                                #75
                                Νεοματαναστρια
                                skonto

                                Κατ αρχη σαν πολιτες ΕΕ ακομμα(για ποσο ομμως?) δεν μας ψαχνουν για συναλλαγμα,μπορεις να παρεις ενα λογικο ποσο μαζι σου.Δεν συμφερει να μετατρεπεις λιγα λιγα απο ευρω κορωνες γιατι πληρωνεις καθε φορα προμηθεια.
                                Ετσι λοιπον κανονιζεις το ποσο που θα παρεις και το κανεις με τη μια κορωνες.
                                Τωρα οσο αφορα τις καρτες ρωτηστε ο καθενας στην τραπεζα του αν χρεωνει προμηθεια σε αγορες απο εξωτερικο γιατι αν ειναι ετσι μαλλον .......δεν συμφερει καθολου(επειδη με τις ελληνικες τραπεζες επικρατει ενα μπαχαλο,δεν υπαρχει πλεον ενιαια πολιτικη στο υψος των προμηθειων).

                                Comment

                                Working...
                                X