Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by antogeor View Post
    Νεοματαναστρια
    skonto

    Κατ αρχη σαν πολιτες ΕΕ ακομμα(για ποσο ομμως?) δεν μας ψαχνουν για συναλλαγμα,μπορεις να παρεις ενα λογικο ποσο μαζι σου.Δεν συμφερει να μετατρεπεις λιγα λιγα απο ευρω κορωνες γιατι πληρωνεις καθε φορα προμηθεια.
    Ετσι λοιπον κανονιζεις το ποσο που θα παρεις και το κανεις με τη μια κορωνες.
    Τωρα οσο αφορα τις καρτες ρωτηστε ο καθενας στην τραπεζα του αν χρεωνει προμηθεια σε αγορες απο εξωτερικο γιατι αν ειναι ετσι μαλλον .......δεν συμφερει καθολου(επειδη με τις ελληνικες τραπεζες επικρατει ενα μπαχαλο,δεν υπαρχει πλεον ενιαια πολιτικη στο υψος των προμηθειων).

    στο ψαξιμο ειμαι θα ενημερωσω σε λιγες μερες..

    Comment


      #77
      Λεφτα στην σουηδια

      Παιδια το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να εχετε μια αποδειξη απο που προερχονται τα λεφτα. Δεν ερχεστε για τουρισμο αλλα για να μεινετε .
      Οι σουηδικες τραπεζες ελεγχουν τα παντα. Δν μπορεις πχ να δουλευεις μαυρα και να πας στην τραπεζα να τα καταθεσεις. Ζητανε αποδειξη .
      Προσεξτε μην την πατησετε. Δεν εχει σημασια ποσα θα εναι τα λεφτα πολλα η λιγα . Εκτος και αν τα εχετε πανω σας και τα αλλαζετε στα ανταλλακτηρια οπου εκει δεν εχουν κανενα προβλημα. Ειναι τοσο απλο μην πελαγωνετε !
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Όταν άνοιξα λογαριασμό ( κατά τύχη βρήκα Ελληνίδα υπάλληλο ) με ρώτησε αν έχω κάποιο χαρτί για τα χρήματα που πρόκειται να καταθέσω. Από τύχη είχα κρατήσει την απόδειξη του ανταλλακτηρίου και τις την έδειξα. Την πήρε τη έβγαλε φωτοτυπία και μου την έδωσε πίσω. Εδώ είναι πολύ αυστηροί με το "μαύρο χρήμα" και ότι μπορεί να θεωρηθεί "μαύρο χρήμα"
        Και μιλάμε για 2000 ευρώ μόλις!!!

        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

        Comment


          #79
          Στην FOREX που άλλαξα τα ευρώ μου είπαν οτι ζητάνε αποδεικτικά από προέρχονται τα λεφτά για συναλλαγές πάνω από 50.000 κορώνες, στην Swedbank που κατέθεσα το ενοίκιο του σπιτιού, μου είπαν οτι θέλουν αποδεικτικά για πάνω απο 10.000 κορώνες και ζήτησαν το συμβόλαιο του σπιτιου για να δικαιολογήσω τον λόγο που ο δικαιούχος θα πάρει τα λεφτά.

          Comment


            #80
            Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ποσα κιλα μπορω να παρω στην βαλιτσα μιας και μεχρι τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα εφτασα τα 20 κιλα και δεν βαλαμε ουτε τα μπουφαν .Τα υγρα οπως κολονιες εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι μεσα σε σακουλακια σφραγισμενα?Και αν μεταφερουμε υπολογιστη μπορουμε να τον βαλουμε μεσα στην βαλιτσα?

            Comment


              #81
              Originally posted by sisilia View Post
              Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ποσα κιλα μπορω να παρω στην βαλιτσα μιας και μεχρι τωρα που εχω βαλει καποια πραγματα εφτασα τα 20 κιλα και δεν βαλαμε ουτε τα μπουφαν .Τα υγρα οπως κολονιες εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι μεσα σε σακουλακια σφραγισμενα?Και αν μεταφερουμε υπολογιστη μπορουμε να τον βαλουμε μεσα στην βαλιτσα?
              Για τα κιλα στη βαλιτσα δεν γνωριζω καθε αεροπορικη ομως γραφει στο σαιτ ποσα κιλα επιτρεπει.
              Τα υγρα καλυτερα να τα βαλετε στη βαλιτσα,εκει δεν χρειαζεται να ειναι σφραγγισμενα.Αυτο ισχυει σε περιπτωση που τα παρεις στην χειραποσκευη πανω στο αεροπλανο.Σε αυτη την περιπτωση επιτρεπεται να τα βαλετε σφραγγισμενα σε σακουλα ειδικη και πρεπει το καθε υγρο να ειναι 100 ml.

              Comment


                #82
                Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

                Ο υπολογιστής καλό είναι να πάιζει το ρόλο της χειραποσκευής. Τις πιο πολλές φορές οι βαλίτσες περνάνε απο πολύ δυνατά μηχανήματα ανείχνευσης περιεχομένου ( για το κίνδυνο ύπαρξης βόμβας ) με αποτέλεσμα οι ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες να σβήνουν περιεχόμενα απο το δίσκο ( είμαι τεχνικός- ξέρω τι λέω ).

                Αποφύγετε να περνά ο υπολογιστής απο τέτοια μηχανήματα. Ο έλεγχος στην πύλη εισόδου δεν έχει καμία σχέση με τον έλεγχο στις βαλίτσες που παραδίδονται και πάνε "φορτωτική".

                Ότι έχει να κάνει με μπουφάν και βαριά ρούχα π.χ. μπότες να τα φοράτε. Οι πιο πολλές εταιρίες μέσα στο εισιτήριο υπολογίζουν 20 κιλά αποσκευών ( ελαστικά φτάνουν τα 23 κιλά όπως η Malev ). Οι δεύτερες βαλίτσες περίπου πάνε 17 ευρώ το κoμάτι επιπλέον σύν περίπου 8-10 ευρώ το κιλό. Για πράγματα που μπορείτε να βρείτε στη Σουηδία και να τα αγοράσετε απο εκεί μην τα φορτώνεστε. Π.χ. το να κουβαλήσεις ένα σαμπουάν 1000ml και να το πληρώσεις κοντά 10 ευρώ έ ... πάρτε το απο εκεί . Σίγουρα θα το βρείτε φτηνότερα.

                Σπύρος

                Comment


                  #83
                  Σας ευχαριστω για την απαντηση σας μονο το θεμα σπιτιου εμεινε.Θα παμε και θα δουμε

                  Comment


                    #84
                    Η λύση είναι εδώ


                    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                    Comment


                      #85
                      Συγκεντρωση εγγραφων απο Ελλαδα

                      Καλησπερα

                      Σημερα εφαγα το πρωινο μου για να μαθω για το ποσο καιρο κανουν να εκδοθουν διαφορα εγγραφα (ληξ. πραξεις γεννησεως,γαμου, πιστ. οικ. καταστασης, Δικατσα, Ποινικο Μητρωο και αλλα...), τι ισχυει για σφραγιδα Χαγης ή Apostille και καθως για το ποσο χρονικο διαστημα εχουν ισχυ τα εγγραφα τοσο με τηλεφωνα σε Αθηνα όσο και εδω στις υπηρεσιες που πηγα στη Θεσσαλονικη, ευτυχως οι αποστασεις εδω ειναι και κοντινες...

                      Κατεληξα στο εξης συμπερασμα το οποιο θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας γιατι τελικα αν δεν εχεις καποιον πανω να εχει κανει τις αντιστοιχες διαδικασιες, χρονικα κοντα τουλαχιστον με το διαστημα που θα ανεβεις, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα.

                      Οι υπαλληλοι δεν ειναι σιγουρο οτι εχουν αντιληφθει πληρως ή και σωστα πολλες φορες αυτα τα θεματα για τα οποια σε ενημερωνουν και τα οποια τα δουλευουν εννοειται ολη την ημερα!!

                      Συμπερασμα: επιβεβαιωστε αν μπορειτε τοσο απο forum οσο και απο την επισημη σελιδα που χορηγει το εγγραφο αυτα τα οποια σας εχουν πει!!!
                      Τηλεφωνα απο τις υπηρεσιες θα βρειτε και αργα ή γρηγορα θα το σηκωσουν..

                      Στην Θεσσαλονικη για παραδειγμα μου ειπαν οτι το εγγραφο "εχει ισχυ" απο την ημερομηνια που αναγραφεται στην σφραγιδα apostille.
                      Τους εδωσα το παραδειγμα αν ειχα μια ληξ.πραξη γεννησεως 5 μηνες στα χερια μου και ενα μηνα πριν ληξει την πηγαινα για σφραγιδα χαγης και μου ειπαν οτι θα μετρουσε για χρηση στο εξωτερικο απο την ημερομηνια της σφραγιδας ... (θεωρω οτι εχω μια αλφα αντιληψη αλλα επανελαβα και το παραδειγμα μηπως και δεν μιλαω σωστα ελληνικα )
                      Κατοπιν πηρα τηλεφωνο στο αντιστοιχο τμημα της Αθηνας και μου ειπαν οτι το εγγραφο εχει ισχυ απο την ημερομηνια εκδοσης του και οχι απο την ημερομηνια που θα μπει η σφραγιδα της χαγης.Εννοειται βεβαια οτι σε ληγμενο εγγραφο σφραγιδα δεν μπαινει!!
                      Λιγη προσοχη λοιπον και επιβεβαιωση σε αυτα που μαθαινετε!

                      Φιλικα
                      και με διαθεση να βοηθησω ακομα και απο εδω..
                      Ελενη

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by georgeman View Post
                        Η λύση είναι εδώ


                        Τελικα στο αεροδρομιο δεν εμαθα ποτε ποσα κιλα ειχε η βαλιτσα γιατι απο την δικη μου μερια εδειχνε παυλιτσες δεν ξερω αν απο την μερια του υπαλληλου εδειχνε τον αριθμο των κιλων

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού του 2010 έφτανε να κάνεις μια αίτηση για να πάρεις τον προσωπικό αριθμό για να αρχίσεις να μπαίνεις δηλαδή στο σύστημα. Απο τον Αύγουστο του 2010 ζητάνε και μιά ξεχωριστή αίτηση για να συμπληρώσεις αν έχεις δουλειά (ποιός είναι ο εργοδότης σου) ή άν είσαι άνεργος (εννοούν με ταμείο ανεργίας από Ελλάδα). Από 1 Οκτώβρη 2010 ζητάνε να συμπληρώσεις ακόμα μια αίτηση αν έχεις δουλειά (με στοιχεία του εργοδότη στη Σουηδία) ή να έχεις χρήματα έτσι ώστε να μείνεις στη Σουηδία. Το μίνιμουμ ποσό που ζητάνε να έχεις είναι γύρω στις 10 χιλιάδες κορώνες το μήνα για περίπου ένα χρόνο

                          Γενικές συμβουλές:

                          Γιαυτούς που θέλουν να μετακομίσουν/μεταναστεύσουν στη Σουηδία, το βασικό που πρέπει να κάνουν είναι να πάνε στην eφορία Startsida f αμέσως και να κάνουν αίτηση για να πάρουν τον λεγόμενο προσωπικό αριθμό (personnummer). Χρειάζεται διαβατήριο , και αν ειστε παντρεμενοι πιστοποιητικο γαμου , αν υπαρχουν και παιδια , ληξιαρχικη πραξη γεννησεως των παιδιων .

                          Πρέπει να υπάρχει μια διεύθυνση που μένετε στη Σουηδία. Μόλις πάρετε τον προσωπικό αριθμό μπορείτε να κάνετε αίτηση στην Εφορία για να αποκτήσετε ταυτότητα. Η ταυτότητα αυτή ισχύει μόνο για την Σουηδία στις συναλλαγές σας με διάφορες υπηρεσίες. Για να ανοίξετε λογαριασμό σε σουηδική τράπεζα χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη ότι εργαζόσαστε στη Σουηδία προσωπικο αριθμο και ταυτότητα από την Εφορία.

                          Πρέπει επίσης για σας που θα μείνετε πάνω από 3 μήνες να κάνετε αίτηση στην Υπηρεσία Μετανάστευσης EU/EEA citizens and their families - Startsida [NS4 version] όταν έχετε πάρει τον προσωπικό αριθμό.

                          Επίσης ένα βασικό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε είναι να αρχίσετε μαθήματα σουηδικών που είναι δωρεάν, αλλά χρειάζεται να έχετε τον προσωπικό αριθμό για να κάνετε εγγραφή.

                          Μέχρι να βγάλετε ταυτότητα που ισχύει για τη Σουηδία, ισχύει για απλές συναλλαγές το καινούριο ελληνικό διαβατήριο.

                          Επίσης καλό είναι να έχετε μαζί σας την Ευρωπαική κάρτα ασθενείας Δείτε περισσότερα - -

                          Αν έρχεστε για να ζήσετε μόνιμα, πάρτε μαζί σας και ότι χαρτιά έχετε σε σχέση με σπουδές και εργασία (απολυτήριο Λυκείου, πτυχίο από σχολή ΤΕΙ/ΑΕΙ που έχετε αποφοιτήσει, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, δίπλωμα οδήγησης κλπ). Στη Σουηδία μπορείτε να κάνετε ισοτιμία πτυχίου Qualifications recognition - Swedish National Agency for Higher Education [NS4 version]

                          Επειδη αρκετα συχνα γινονται αλλαγες μπορειτε να μπαινετε στο σαιτ της εφοριας Startsida f για να κοιτατε μηπως κατι εχει αλλαξει.

                          Το κυριοτερο νομιζω ειναι να βρειτε μια δουλεια εστω και προχειρη στην αρχη για να μπορεσετε να παρετε γρηγορα τον προσωπικο αριθμο . Εκτος και αν εχετε αρκετα λεφτα για την αρχη δηλαδη τουλαχιστον 10000 κορωνες τον μηνα για ενα χρονο. Μπορει να ζητανε και παραπανω. Οσα περισσοτερα εχετε τοσο το καλυτερο. Επειδη ομως ξερω οτι ειναι δυσκολο να εχει καποιος τοσα λεφτα γιαυτο νομιζω ο καλυτερος τροπος για να παρεις τον προσωπικο αριθμο ειναι να βρεις μια δουλεια εστω και προχειρη
                          Ευανθία επειδή μπερδεύτηκα λίγο...το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να πάμε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμί αλλα πριν απο αυτό πρέπει να βρούμε δουλειά, σωστα? Αλλιως δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε αριθμό. Λάθος κατάλαβα?

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Olga Bbl View Post
                            Ευανθία επειδή μπερδεύτηκα λίγο...το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να πάμε στην εφορία για τον προσωπικό αριθμί αλλα πριν απο αυτό πρέπει να βρούμε δουλειά, σωστα? Αλλιως δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε αριθμό. Λάθος κατάλαβα?
                            Σωστα καταλαβες!!!

                            Πρωτα βρισκεις εργοδοτη-δουλεια-και μετα με το συμβολαιο που εχεις υπογραψει,και το διαβατηριο σου,πηγαινεις για να κανεις την αιτηση για προσωπικο αριθμο.Μετα, με τον προσωπικο αριθμο ανα χειρας,πηγαινεις να βγαλεις ταυτοτητα.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by antogeor View Post
                              Σωστα καταλαβες!!!

                              Πρωτα βρισκεις εργοδοτη-δουλεια-και μετα με το συμβολαιο που εχεις υπογραψει,και το διαβατηριο σου,πηγαινεις για να κανεις την αιτηση για προσωπικο αριθμο.Μετα, με τον προσωπικο αριθμο ανα χειρας,πηγαινεις να βγαλεις ταυτοτητα.
                              Εντάξει λοιπόν, γιατί προτεραιότητα μου είναι να βρω δουλειά!
                              Ευχαριστώ Αντώνη!

                              Α! για να το επιβεβαιώσω κ αυτό... μόνο με τον προσωπικό αριθμό μπορείς να βρεις σπίτι σωστά?

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                Εντάξει λοιπόν, γιατί προτεραιότητα μου είναι να βρω δουλειά!
                                Ευχαριστώ Αντώνη!

                                Α! για να το επιβεβαιώσω κ αυτό... μόνο με τον προσωπικό αριθμό μπορείς να βρεις σπίτι σωστά?
                                Μπορεις να βρεις σπιτι και χωρις τον προσωπικο αριθμο , αλλα μονο με το διαβατηριο σου. Ετσι κιαλλιως στην αρχη θα νοικιασεις σπιτι δευτερο χερι επομενως δεν ειναι απαραιτητος ο προσωπικος αριθμος.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X