Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    οσον αφορα το pupersonnummer..

    O Bill66
    βρηκε στην αγγλοφωνη εφημεριδα the Local που κυκλοφορει στην Στοκχολμη την παρακατω συζητηση και μου ζητησε να σας την δωσω γιατι δεν μπορει απο το δικο του λογαριασμο : http://www.thelocal.se/discuss/index...ic=37996&st=45

    να πω με την σειρα μου οτι εμενα μου προτεινε να τη διαβαζω και ο skonto.. σε καποιο σημειο εχει και αγγελιες για δουλεια, πρεπει να εχει ηδη αναφερθει αυτο.

    Ελενη

    Comment


      κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
      πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
      αντε γεια λεμε..

      Comment


        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        O Bill66
        βρηκε στην αγγλοφωνη εφημεριδα the Local που κυκλοφορει στην Στοκχολμη την παρακατω συζητηση και μου ζητησε να σας την δωσω γιατι δεν μπορει απο το δικο του λογαριασμο : http://www.thelocal.se/discuss/index...ic=37996&st=45

        να πω με την σειρα μου οτι εμενα μου προτεινε να τη διαβαζω και ο skonto.. σε καποιο σημειο εχει και αγγελιες για δουλεια, πρεπει να εχει ηδη αναφερθει αυτο.

        Ελενη

        Για κάποιο λόγο δεν την ανοίγει, αλλα γίνεται κανονικά η μετάβαση στην αρχική σελίδα της εφημερίδας. Οπότε, μήπως μπορείς να μου πεις που πάμε αφότου μπούμε στην αρχική σελίδα?

        Comment


          Originally posted by Olga Bbl View Post
          Για κάποιο λόγο δεν την ανοίγει, αλλα γίνεται κανονικά η μετάβαση στην αρχική σελίδα της εφημερίδας. Οπότε, μήπως μπορείς να μου πεις που πάμε αφότου μπούμε στην αρχική σελίδα?
          για δοκιμασε τοτε να πας μεσα στο The Local - Sweden's news in English και απο εκει στο Discuss > Swedish themes > Newcomers εκει το 20στο θεμα ειναι το Unable to get a Personnummer...
          αυτο ηθελε ο Bill66 να δειτε..

          Comment


            Originally posted by saetron View Post
            κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
            πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
            αντε γεια λεμε..
            δηλαδη σε απλα ελληνικα : βρες μια δουλεια για να παρεις το personnummer..... τοτε στο δινουμε....

            Comment


              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              για δοκιμασε τοτε να πας μεσα στο The Local - Sweden's news in English και απο εκει στο Discuss > Swedish themes > Newcomers εκει το 20στο θεμα ειναι το Unable to get a Personnummer...
              αυτο ηθελε ο Bill66 να δειτε..
              Ευχαριστώ πολύ Ελένη!

              Comment


                Originally posted by saetron View Post
                κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
                πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
                αντε γεια λεμε..
                Το χαρτι που σου δινει το migrationsverket λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης για να μεινεις αλλα μπορεις να μεινεις εφοσον δουλευεις στην σουηδια. Αυτο ζηταει η εφορια . Οταν ειχα παει στο migrationsverket θυμαμαι οτι ο εργοδοτης μου ειχε συμπληρωσει ενα εντυπο οτι δουλευω στην εταιρια του , τα στοιχεια της εταιριας τις ωρες που δουλευω , σφραγιδες και υπογραφες. Και επειδη ειμαι παντρεμενη και με παιδι μου ζητησαν και ληξιαρχικη πραξη γαμου καθως και ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου, το οποιο και αυτο πηρε αδεια παραμονης επ αοριστον οσο οι γονεις του εργαζονται στην σουηδια.
                Βεβαια δεν ξερω αν κατι εχει αλλαξει , αλλα σιγουρα μπορει να μεινει καποιος στην σουηδια και να παρει προσωπικο αριθμο εφοσον εργαζεται.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν ο συζηγος παρει τον πρωσοπικο αριθμο εγω που θα παω την Ανοιξη θα πρεπει να δουλευω για να παρω αριθμο ή μπορει επειδη εχει ο συζηγος να παρω και εγω χωρις δουλεια γιατι ενα ενας παντρευτηκε μια σουηδεζα και δεν του δινουν γιατι δεν εχει δουλεια

                  Comment


                    μπηκα σημερα στην σελιδα του migrationsverket και λεει πως απο 01/01/12 ισχυει αλλος νομος σου βγαζουν κατι σαν ταυτοτοτητα για ευρωπαιους πολιτες..οποτε αν δεν εχετε βρει δουλεια πρωτα απο την υπηρεσια μεταναστευσης.

                    Comment


                      Originally posted by saetron View Post
                      μπηκα σημερα στην σελιδα του migrationsverket και λεει πως απο 01/01/12 ισχυει αλλος νομος σου βγαζουν κατι σαν ταυτοτοτητα για ευρωπαιους πολιτες..οποτε αν δεν εχετε βρει δουλεια πρωτα απο την υπηρεσια μεταναστευσης.
                      αντι για τον προσωπικό αριθμό δλδ?

                      Comment


                        Originally posted by saetron View Post
                        κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
                        πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
                        αντε γεια λεμε..
                        Saetron το mail που σου έστειλε η skatteverket ήταν στα αγγλικά ή στα σουηδικά?

                        Comment


                          Originally posted by saetron View Post
                          κουκουρουκου ειναι η κατασταση....λες και εχω πεσει σε ελληνικη υπηρεσια ειναι που ο καθενας λεει τα δικα του...
                          πηγα σημερα το πρωι στην εφορια και μου λενε πως το χαρτι που θελω το παιρνω απο την υπηρεσια μεταναστευσης migrationsverkert στον συγκατοικο μου ομως....τον georgeman το migrationsverket του εδωσε χαρτι το οποιο το οποιο λεει οτι δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης απο την στιγμη που εισαι ευρωπαιος πολιτης...το αντιθετο ακριβως απο αυτο που ζηταει να τους αποδειξεις η εφορια....
                          αντε γεια λεμε..
                          Ακριβως οπως τα λες την πρωτη φορα στον Μεταναστων δοσαμε οτι χαρτι μας ζητησαν και πριν 3 μερες μας ειπαν οτι δεν χρειαζομαστε αδεια παραμονης γιατι ειμαιστε ευρωπαιοι πολιτες οτι να ναι δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη Θα πανε αυριο να δουνε τι γινεται

                          Comment


                            Originally posted by Olga Bbl View Post
                            αντι για τον προσωπικό αριθμό δλδ?
                            οχι παιρνεις αυτην την ταυτοτητα και μετα πας εφορια για να βγαλεις τα νουμερα

                            Comment


                              Originally posted by bill66 View Post
                              Saetron το mail που σου έστειλε η skatteverket ήταν στα αγγλικά ή στα σουηδικά?
                              σε πιο μειλ αναφερεσαι?

                              Comment


                                Originally posted by saetron View Post
                                σε πιο μειλ αναφερεσαι?
                                Αν θυμάμαι καλά είχες γράψει ότι σου είχαν στείλει mail με τι χαρτιά χρειάζεσαι για να πάρεις το personnumer

                                Comment

                                Working...
                                X