Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    οκ δλδ μονο μεταφραση αρκει για απολυτηριο κ πτυχιο? ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!
    Originally posted by Minos View Post
    Σε κανένα!
    Αυτά που έχεις στα αγγλικά ή γαλλικά ή ισπανικά ή γερμανόφωνες γλώσσες δεν χρειάζονται μετάφραση. Αν χρειαστείς να μεταφράσεις κάτι υπάρχουν μεταφραστές και εδώ, έτσι ώστε να μην πληρώνεις άδικα όλες τις μεταφράσεις στην Ελλάδα.

    Comment


      Αν είναι στα ελληνικά ναι και το στέλνετε όταν είστε εδώ για αναγνώριση και για τυχόν συμπληρωματικά που πρέπει να κάνεις για αναγνώριση.

      Originally posted by marilena88 View Post
      οκ δλδ μονο μεταφραση αρκει για απολυτηριο κ πτυχιο? ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!

      Comment


        Πληροφορίες και στήριξη σε , μετανάστες της ΕΕ που θελουν να ζησουν και να εργαστουν στη Σουηδία
        Crossroads

        Comment


          πολύ χρήσιμη σελίδα ιδίως για όσους δεν παρακολουθούν από αρχή το φόρουμ.
          Ευχαριστούμε

          Comment


            MIGRATIONSVERKET ή αλλιως γραφειο Μεταναστευσης

            Αρκετοι, εαν οχι ολοι, εδω μεσα γνωριζουμε οτι πρεπει να δηλωθουμε μεσα σε 3 μηνες απο την παραμονη μας στην Σουηδια
            στο γραφειο Μεταναστευσης τους. Ο καλυτερος τροπος, οπως εχει ξαναειπωθει, ειναι ηλεκτρονικα.
            Η συγκεκριμενη διαδικασια και τα εντυπα υπαρχουν στην ιστοσελιδα τους και στα αγγλικα.
            Πρεπει να σκαναρετε τα εγγραφα σας σε μια αρκετα "ελαφρια" εκδοση και να τα επισυναψετε στην αιτηση σας.

            Αυτο που εμαθα και θα ηθελα να το αναφερω ειναι οτι Ελληνας που εκανε την αιτηση του για αδεια παραμονης, με το συμβολαιο εργασιας που ειχε απο τον εργοδοτη και τον ολοκαινουργιο προσωπικο του αριθμο, τελος Μαιου του 2012 πηρε την εγκριση παραμονης του αρχες Σεπτεμβριου 2012.
            Εκανε δηλαδη περιπου 3 μηνες για να δοθει η αδεια παραμονης, πιθανοτατα να φταιει και το γεγονος οτι μεσολαβησε και η περιοδος διακοπων τους τον Ιουλιο που "παγωνουν" και γενικα καθυστερουν πολλες διαδικασιες...
            Απλα εαν κανετε την αιτηση σας μην περιμενετε οτι σε καμια εβδομαδα θα εχετε απαντηση τους...

            Ελενη

            Comment


              Καλημέρα.

              Εμένα πάντως Ελένη και σε αρκετούς φίλους μας ήρθε απλά ένα έντυπο που μας έλεγε ότι επειδή είμαστε ευρωπαίοι πολίτες και επειδή εργαζόμαστε ( είχαμε στείλει αντίγραφο της πρόσληψης και του διαβατηρίου ), δεν τρέχει λόγος άρνησης της παραμονής μας στη χώρα.

              Σπύρος

              Comment


                Να πω και την δική μου περίπτωση... εκανα τα χαρτια μου μέσα Αυγούστου και στο Skatteverket για να πάρω personnumber και στο Migrationsverket για άδεια παραμονής. Μεσα σε μια εβδομάδα μου ηρθε το νουμερο και σε δύο εβδομαδες η απόφαση απο το Migrationsverket. Την αίτηση στο Migrationsverket την έκανα και εγώ ηλεκτρονικά και είχα και επικοινωνία και με τον υπεύθυνο που έλεγχε την υπόθεση μου. Δεν ξέρω αλλα δεν το περίμενα να γίνουν τόσο γρήγορα.

                Comment


                  Γεια σας παιδια! Ειμαι κ εγω ενας απ' αυτους που σκεφτονται να φυγουν! Ειμαι μαθηματικος κ θελω να μαθω τι γινεται στον τομεα μου. Δηλαδη υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια, ειναι δημοσια κ πως θα βρω αγγελιες για δουλειες; Γιατι ψαχνω στο ιντερνετ κ στα links που δινετε αλλα δεν μπορω να βρω κατι σχετικο. Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλη δυναμη σε ολους μας...

                  Comment


                    Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

                    Τα σχολεία είναι δημόσια και δωρεάν. Δεν υπάρχουν φροντιστήρια γιατί τα ίδια τα σχολεία αναλαμβάνουν τους μαθητές που δεν καταλαβαίνουν το μάθημα να τους πλαισιώνουν με καθηγητές με έξτρα ώρες ( πάντα δωρεάν για τους μαθητές ).

                    Το επάγγελμα του μαθηματικού εδώ έχει μεν πολύ αξία αλλά για να μπορέσεις να πάρεις κάποια θέση απαιτούνται Σουηδικά. Άλλωστε πως θα διδάξεις κάτι αν δεν μπορείς να το μιλήσεις. Μαθηματικούς ζητάνε και πολλές εταιρίες που κάνουν έρευνα, αλλά αυτό δύσκολα θα το ανακαλύψεις μέσω Ίντερνετ, μιάς και περισσότερο αναζήτηση γίνεται μέσω των πανεπιστημιακών σχολών σε επίπεδο φοιτητών master.

                    Δεν έχω κάποια άλλη πληροφορία για το είδος του επαγγέλματός σου. Ίσως κάποιος άλλος φίλος ξέρει κάτι παραπάνω.

                    Σπύρος

                    Comment


                      Ευχαριστω για την βοηθεια! Ηδη εχω αρχισει να ψαχνω για να μαθω σουηδικα. Ειναι ευκολο να μπεις σε καποιο σχολειο; Κ τι επιπεδο πρεπει να εχεις στη γλωσσα για να μπορεις να διδαξεις; Ξερω κανω πολλες ερωτησεις κ ισως να μην μπορειτε να βοηθησετε αλλα δεν μπορω να βρω καπου αλλου πληροφοριες για αυτα τα θεματα!

                      Comment


                        Επίπεδο SAS (D) πανεπιστημιακού επιπέδου. Όχι δεν είναι εύκολο να μπείς σε κάποιο σχολείο. Παίρνουν άτομα που έχουν συγκεντρώσει μόρια απο το εκάστοτε πανεπιστήμιο που πήγαν, τα τμήματα που παρακολούθησαν και τα χρόνια που ξόδεψαν ( και όλα αυτά εδώ στη Σουηδία εννοείται ).

                        Ποιό εύκολο θα ήταν να βρείς κάτι πάνω σε επιχειρήσεις που ασχολούνται με την έρευνα.

                        Καλή αναζήτηση

                        Σπύρος

                        Comment


                          Καταρχήν θα πρέπει να στειλεισ τα πτυχία σου για αναγνώριση, να μάθεις άπταιστα σουηδικά για να ελπίζεις να μπεις σε κάποιο σχολείο. Σημείωσε www. hsv.se για αναγνώριση και Skolverket - styr och st για ό,τι αφορά σχολεία, ακόμη Arbetsf & Vikariepoolen για να ψαξεις για δουλειες εκπαιδευτικών

                          Comment


                            Ευχαριστω πολυ παιδια! Με βοηθησατε παρα πολυ!!!!

                            Comment


                              παιδια να σας ρωτησω...οσοι απο εσας εχετε βγαλει ταυτοτητα σουηδικη...
                              στην στελνουν με το ταχυδρομειο? η πας και την παιρνεις οταν ειναι ετοιμη..??
                              γιατι αν στην στελνουν με το ταχυδρομειο τον ηπια γιατι εδω που μενω δεν μπορω να δηλωσω την διευθυνση.

                              Comment


                                Καλησπέρα Μανώλη.

                                Πάς στο Skatt στο τμήμα ταυτοτήτων. Καταθέτεις τα χαρτιά σου, σου τραβάνε και μια φωτό, σε βάζουν να υπογράψεις και μετά περίπου απο 1 εβδομάδα σου στέλνουν ειδοποίηση στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει να πάς να την παραλάβεις απο εκεί που την έφτιαξες ( απο το Skatt ).

                                Όταν την παρέλαβα εγώ έπρεπε μαζί μου να έχω και την ειδοποίηση που μου είχαν στείλει.

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X