Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημερα Φωτεινη,και καλος ηρθες στην παρεα μας ,
    θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι εδω ,αλλα πρεπει να αφιερωσεις λιγο χρονο να διαβασεις ολο το "Μεταναστευση στη Σουηδια"
    ,κι εγω πριν ενα μηνα και 4 μερες γραφτηκα στο patriotaki και μου πηρε περιπου 10 μερες να τα διαβασω ολα,αλλα πραγματικα αξιζε τον κοπο,μου λυθηκαν ολες οι αποριες, και αν παλι εχεις μια ερωτηση που δεν εχει απαντηθει, εδω ειναι τα πατριωτακια να σε βοηθησουν σε οτι ξερουν.
    Καλη δυναμη και καλες αποφασεις.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Καλησπέρα! Είμαι και εγώ στη φάση της μετανάστευσης στη Σουηδία. Προγραμματίζω να βρίσκομαι στη Στοκχόλμη στα μέσα Σεπτεμβρίου. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα σουηδικών για ένα περίπου χρόνο και έχω προσπαθήσει να βρω όσο περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία μετανάστευσης (και μέσα από το forum), ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη.
      Πρόσφατα σε κάποια κουβέντα, μου ανέφεραν ότι αν κάποιος πάει στη Σουηδία έχοντας one - way εισιτήριο, υπάρχει περίπτωση να περάσει από περισσότερους ελέγχους στο αεροδρόμιο και να δεχθεί αρκετές ερωτήσεις για το ποιους λόγους μπαίνει στη χώρα, πόσο θα μείνει, πότε θα φύγει από τη Σουηδία κλπ.
      Από εσάς που πήγατε πρόσφατα γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται λίγο "ράδιο αρβύλα", γιατί και εισιτήριο μετ΄επιστροφής να έχεις, από όσο γνωρίζω, στον έλεγχο δίνεις το εισιτήριο του προορισμού στον οποίο πηγαίνεις. Αλλά σε κάθε περίπτωση είπα να κάνω ένα ερώτημα, μήπως κάποιος γνωρίζει. Ευχαριστώ.

      Comment


        καλησπέρα.

        Πράγματι ράδιο αρβύλα είναι.

        Στη Σουηδία μπαίνεις ( λόγω ΕΟΚ ) και με μόνο την ταυτότητά σου. Όπως όλοι μας δηλαδή. Δεν δείχνεις διαβατήριο γιατί αμα στο σφραγίσουν πρέπει μέσα σε τρείς μήνες να έχεις βρεί δουλειά , να έχεις βγάλει νούμερα και να έχεις δηλωθεί στο μεταναστών. Συνήθως μέσα σε τρείς μήνες οι περισσότεροι τα καταφέρνουν. Όμως υπάρχει και η πιθανότητα να καθηστερήσεις. Έτσι μπαίνοντας στο αεροδρόμιο για να πετάξεις δείχνεις μόνο ταυτότητα ( την καινούργια εννοείται με τους λατινικούς χαρακτήρες ).

        Έχεις σίγουρα και το διαβατήριό σου μαζί, αλλά δεν το δείχνεις.

        Σπύρος

        Comment


          Καλησπέρα και απο μενα, σαν νέος και εγω εδώ στην Σουηδία να πω την δική μου περιπτωση. Με τον φιλο μου ήρθαμε στις 5 Ιουλίου και οι δύο με εισιτήρια χωρίς επιστροφή και με διαβατήρια. Κανείς δεν μας ρωτησε τον λόγο που πηγαίνουμε Σουηδία, ούτε ποσα λεφτα έχουμε, ούτε περάσαμε περισσότερους ελέγχους και ούτε μας σφραγισαν τα διαβατήρια. Τα διαβατήρια τα σφραγίζουν νομίζω μόνο όταν μπαίνεις σε χώρα έξω της ΕΕ. Αυτα απο μένα!!!!

          Comment


            Καλως ηρθες στη παρεα μας Γεωργια και καλη τυχη στην αποφαση σου,
            εγω που ηρθα προσφατα πριν 20 μερες,
            αλλα πηρα το αεροπλανο Αθηνα-Κοπεγχαγη, δηλαδη μεσω Δανιας,
            δεν εδειξα οταν εφτασα Δανια ουτε διαβατηριο,ουτε ταυτοτητα,
            βγηκα σαν κυρια,πηρα τις βαλιτσουλες μου και εφυγα
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντησή σας!

              Comment


                Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Για να βγάλεις μηνιαία κάρτα διαδρομών για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Στοκχόλμη ή για να αγοράσεις και να χρησιμοποιήσεις καρτοκινητό (με σουηδικό αριθμό) απαιτείται να έχεις personnummer;

                Comment


                  Oxi Γεωργια, για αυτα τα δυο δεν χρειαζεσαι περσονναμμερ
                  Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                  Comment


                    Καλησπέρα Γεωργία. Όχι. Σε κανένα απο τα δύο. Στην τηλεφωνία σου ζητούν personnummer μόνο αν πάς για σύνδεση με συμβόλαιο.

                    Σπύρος

                    Comment


                      Tack!!!

                      Comment


                        Για την μηνιαία κάρτα δεν χρειαζεσαι personnummer. Για το καρτοκινητό χρειαζεσαι μόνο στην περίπτωση που χάσεις την μηνιαία κάρτα και χρειαστεις να βγάλεις εισητήριο για τα μέσα μαζικής μεταφορας από το τηλέφωνο ή να χρειαστεί να πληρώσεις για σταθμευση από το τηλέφωνο. Βλέπεις εδώ υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις!!!

                        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                        Comment


                          Καλησπέρα σε όλους! και εγω εχω αποφασισει απο οκτωβριο να εγκατασταθω σουηδία... εχοντας διαβασει τα περισσότερα μηνύματα σας κατέληξα στο ότι φθάνοντας σουηδια χρειάζεσαι βεβαίωση με αρκετα χρηματα στην τράπεζα εφοσον θέλεις να βγάλεις αμέσως προσωπικό αριθμό και δεν έχεις δουλεία... ωστόσο μπορείς να μείνεις τουλαχιστον για 3 μηνες με την ταυτότητα σου η τ διαβατήριο. Αν με το καλό βρείς δουλεία τότε μπορείς να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για προσωπικό αριθμό κτλ.. Έχω καταλάβει σωστά???? Γιατί είχα αγχωθεί ότι σου ζητάνε χρήματα όπως και να έχει...

                          Comment


                            Originally posted by marilena88 View Post
                            Καλησπέρα σε όλους! και εγω εχω αποφασισει απο οκτωβριο να εγκατασταθω σουηδία... εχοντας διαβασει τα περισσότερα μηνύματα σας κατέληξα στο ότι φθάνοντας σουηδια χρειάζεσαι βεβαίωση με αρκετα χρηματα στην τράπεζα εφοσον θέλεις να βγάλεις αμέσως προσωπικό αριθμό και δεν έχεις δουλεία... ωστόσο μπορείς να μείνεις τουλαχιστον για 3 μηνες με την ταυτότητα σου η τ διαβατήριο. Αν με το καλό βρείς δουλεία τότε μπορείς να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για προσωπικό αριθμό κτλ.. Έχω καταλάβει σωστά???? Γιατί είχα αγχωθεί ότι σου ζητάνε χρήματα όπως και να έχει...
                            Καλωσαόρισες Μαριλένα στην παρέα μας

                            Ναί σωστά τα κατάλαβες !! Το διαβατήριο όμως είναι απαραίτητο , μην έρθεις μόνο με την ταυτότητα. Σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε διαβατήριο !!

                            Καλή επιτυχία !! Οτι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις !!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Καλωσαόρισες Μαριλένα στην παρέα μας

                              Ναί σωστά τα κατάλαβες !! Το διαβατήριο όμως είναι απαραίτητο , μην έρθεις μόνο με την ταυτότητα. Σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε διαβατήριο !!

                              Καλή επιτυχία !! Οτι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις !!
                              Ωραία!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

                              Comment


                                Διαβατηριο 100%
                                Απο Σεπτεμβρη θα δεχονται μονο ταυτοτητες με μικροτσιπ ή διαβατηριο
                                Εγω κατεβαινω για μερικες εβδομαδες Ελλαδα και θα επιστρεψω,να φτιαξω κατι χαρτια.
                                Να προσεχετε το μαγαζι οσο θα λειπω!

                                Comment

                                Working...
                                X