Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεωργία κοίτα εδώ
    Skattesatser 2013 i kommuner, län och hela riket - Statistiska centralbyrån
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Tack så mycket!
      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

      Comment


        Καλησπέρα σε όλους. Εμείς ξεκινήσαμε το ταξίδι μας αλλά προς το παρόν κανένα ουσιαστικό νέο δεν υπάρχει. Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς καμιά ελληνική εταιρία καθαρισμού στο Μάλμε, Lund?

        Comment


          Originally posted by Ioanna@ View Post
          Καλησπέρα σε όλους. Εμείς ξεκινήσαμε το ταξίδι μας αλλά προς το παρόν κανένα ουσιαστικό νέο δεν υπάρχει. Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς καμιά ελληνική εταιρία καθαρισμού στο Μάλμε, Lund?
          Γεια σου Ιoanna@ κοιτα εδω.Jämför städare Malmö - städ, städning, städfirmor, städhjälp, flyttstäd, hemhjälp, städfirma, flyttstädning, hushållsnära tjänster.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Καλησπέρα, είμαι νεα στο φορουμ.
            και μπράβο για τη πληροφόριση που δίνετε στα ελληνικά.. γιατί στα αγγλικά παντα ειναι πιο δυσκολο να τα ψαξεις..
            Θέλουμε πολύ με το αγόρι μου μελλοντικά να μεταναστεύσουμε στο εξωτερικό. Κλείνουμε προς Σουηδία, αλλά γενικά σε οποιαδήποτε κρύα χώρα (με λιγάκι παραπάνω πολιτισμό απο την Ελλάδα.. )
            Δεν εχω διαβασει ολες τις σελίδες αλλά θα το κάνω σιγά σιγά..
            Εχω μια απορία βασική. Εμείς θέλουμε να παμε στη Σουηδία με χρήματα στην άκρη δλδ να μη βρουμε δουλεια εκεί, αλλά έχοντας στην άκρη χρήματα.
            Επιτρέπεται απο τη Σουηδία αυτό? Δλδ διαβασα πως επιτρέπεται αλλά υπάρχει καποιο χρονικό περιθώριο?
            Αν πχ κάποιος βγάζει χρήματα μέσω ιντερνετ με οποιοδήποτε τρόπο γίνεται να μενει ώς μεταναστης σε μια χώρα χωρίς να δουλεύει στη χώρα αυτή? για τη Σουηδία λεω..
            Και κατι τελευταίο,
            διάβασα πως τον προσωπικό αριθμό τον βγάζεις στη Σουηδία μετά απο 1 χρόνο διαμονής ώς μετανάστης,
            και οτι αν δεν εχεις προσωπικό αριθμό δε μπορείς να ανοιξεις λογαριασμό στη τράπεζα.. Τότε πώς θα μπορέσει κάποιος με το που θα πάει στη Σουηδία να μεταφέρει τα χρήματά του?
            ή γίνεται να τα "τραβάει" απο την Ελλάδα όσο μένει Σουηδία??

            Comment


              Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. το χαρτί μόνιμης κατοικίας είναι υποχρεωτικό σε όποια χώρα θελουμε να μεταναστευσουμε?

              Comment


                Καλως ηρθες στην παρεα μας ! Η μεταναστευση θελει διαβασμα,αρχισε να διαβαζεις απο εδω !
                Originally posted by freeaway View Post
                Καλησπέρα, είμαι νεα στο φορουμ.
                Δεν εχω διαβασει ολες τις σελίδες αλλά θα το κάνω σιγά σιγά..
                Εχω μια απορία βασική. Εμείς θέλουμε να παμε στη Σουηδία με χρήματα στην άκρη δλδ να μη βρουμε δουλεια εκεί, αλλά έχοντας στην άκρη χρήματα.
                Τότε πώς θα μπορέσει κάποιος με το που θα πάει στη Σουηδία να μεταφέρει τα χρήματά του?
                ή γίνεται να τα "τραβάει" απο την Ελλάδα όσο μένει Σουηδία??
                http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B9%CE%B1-2634/
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Originally posted by patrioten View Post
                  Καλως ηρθες στην παρεα μας ! Η μεταναστευση θελει διαβασμα,αρχισε να διαβαζεις απο εδω ! http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B9%CE%B1-2634/
                  Σε ευχαριστώ για το καλοσόρισμα
                  Αυτο για τη τράπεζα που το είχα απορία αν μπορώ να τραβάω χρήματα απο ελλάδα μου λύθηκε η απορία γιατι καποιος σε προηγ. σελιδα ελεγε πως με με μια card (δε θυμαμαι ποια ακριβως) μπορεις να τη χρησιμοποιεις για συναλλαγες.
                  Τωρα αν μπορώ να μείνω σε μια χώρα ενώ βγάζω χρήματα μεσω ιντερνετ.. δε μου λύθηκε η απορία, φαντάζομαι θα γίνεται δε νομίζω να ειναι τοσο αυστηρα..ευχομαι!
                  Και το χαρτι μονιμης κατοικιας (χαγης αν δε κανω λαθος? γιατι τα διαβαζω πρωτη φορα και ειναι πολλες πληροφοριες) απ'οτι κοιταξα και για αλλες χωρες μαλλον ειναι παντου υποχρεωτικο..

                  Δε ξερω σε ποια χωρα θα μεταναστευσω μελλοντικα, το ψαχνω απο νωρίς για να μη βρεθω με πολλες αναποδιες στο τελος. Απλα οι Σκανδιναβικες χώρες μου αρέσουν πιο πολύ. Και αν εχω πληροφορηθει καλα η Σουηδία έχει πιο χαμηλό κόστος ζωής , εξοδα δλδ, συγκρητικα με τις αλλες. Αν κανω καπου λαθος πειτε μου..

                  Comment


                    Καλησπέρα και πάλι.
                    Μπήκα στο σάιτ στης εφορίας Startsida för privatpersoner | Skatteverket [NS4 version]
                    και έψαχνα για το τι χαρτια χρειάζεται για το προσωπικο αριθμο, όμως έψαξα αρκετά και δε βρήκα που τα γράφει αυτά! Δε ξέρω τυφλή είμαι? :/ Συγκεκριμένα ήθελα να δώ που λεει οτι χρειάζονται 10,000 ή 15,000 κορόνες αλλά δε βρήκα..
                    Βρήκα για το τι χρειάζεται για να βγαζεις ταυτοτητα id.

                    Επίσης εχω πανω σε αυτο το θέμα ακόμη μια απορία μαζί με τις παραπάνω, αν χρειάζεται 15,000 κορόνες το μήνα για ενα χρόνο να εχεις στην ακρη για ενα ατομο, τότε για 2 ατομα χρειάζεται 30,000?
                    Και 15,000 κορόνες για ενα μήνα δεν είναι αρκετες? πίστευα πως το κόστος ζωής στη Σουηδία δεν ειναι τόσο ακριβό..
                    Αν μπορεί καποιος που ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμουσα.

                    Comment


                      freeaway : και έψαχνα για το τι χαρτια χρειάζεται για το προσωπικο αριθμο, όμως έψαξα αρκετά και δε βρήκα που τα γράφει αυτά! Δε ξέρω τυφλή είμαι? :/ Συγκεκριμένα ήθελα να δώ που λεει οτι χρειάζονται 10,000 ή 15,000 κορόνες αλλά δε βρήκα..
                      Βρήκα για το τι χρειάζεται για να βγαζεις ταυτοτητα id.

                      Επίσης εχω πανω σε αυτο το θέμα ακόμη μια απορία μαζί με τις παραπάνω, αν χρειάζεται 15,000 κορόνες το μήνα για ενα χρόνο να εχεις στην ακρη για ενα ατομο, τότε για 2 ατομα χρειάζεται 30,000?
                      Και 15,000 κορόνες για ενα μήνα δεν είναι αρκετες? πίστευα πως το κόστος ζωής στη Σουηδία δεν ειναι τόσο ακριβό..
                      Αν μπορεί καποιος που ξέρει να μου απαντήσει θα το εκτιμουσα.
                      Εδω ειναι...! Οι κανονες και οι νομοι αλλαζουν,μπορεις να ρωτησεις ,με τηλεφωνο η mail....! http://www.skatteverket.se/privat/fo...800018617.html
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ πολύ patrioten για το link!!

                        Comment


                          Καλησπερα παιδες! Εχω να κανω μια ερωτηση και μια προσθεση σε ο,τι εχει ειπωθει μεχρι στιγμης.

                          Ερωτηση: Οσον αφορα το λογαριασμο τραπεζας που ζητανε. Εαν υποθετικα εχουμε στην τραπεζα μεχρι τωρα 5000 ευρω και μας χρειαζονται αλλα 10 000, μπορουμε να βαλουμε αυτα τα 10000 (πχ με βοηθεια λοιπων συγγενων κτλ κτλ- ο καθενας με τον τροπο του), να παρουμε τη βεβαιωση κ ενημερωση βιβλιαριου (που θελει η σουηδικη εφορια) και αμεσως μετα να τα ξανααφαιρεσουμε απο το λογαριασμο μας (για να τα δωσουμε πισω σ αυτους που συνεβαλαν)??? Ή μηπως τη στιγμη που δινουμε τη βεβαιωση στην εφορια, μπορουν αυτοι με καποιο τροπο να ελεγξουν και παλι ποσα εχουμε μεσα στο λογαριασμο μας, οποτε και να δουνε οτι τελικα δεν εχουμε 15000 αλλα 5000 ευρω? Σιγουρα θελουν να ελεγξουν κατα ποσο μπορουμε να σταθουμε μονοι μας οικονομικα, αλλα οκ μπορουμε να το κανουμε και με 5000 τον πρωτο καιρο, δε χρειαζονται 15000...

                          Και πανω σε αυτο, οπως εχει ηδη ξαναερωτηθει....θελουν μονο μια απλη βεβαιωση (μεταφρασμενη αν γινεται) ή να τους παμε και το βιβλιαριο καταθεσεων;;Θελουν δηλαδη να δουνε τις κινησεις του λογαριασμου μας?? Και αν ναι,σε αυτη την περιπτωση, τι καταλαβαινουν αν το βιβλιαριο ειναι καινουριο, οποτε και δεν φαινεται καποια ιδιαιτερη κινηση;;


                          Προσθεση: Σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται για την αναγνωριση πτυχιου στο Högskoleverket, οταν ειχα ρωτησει(πριν κανα μηνα) οταν ημουν Στοκχολμη και ειχα παει και απο κει, μου ειπαν οτι εκτος των προαναφερθεντων, χρειαζεται και το λεγομενο Personbevis - κατι σαν εγγραφο το οποιο πανω εχει...τι αλλο;;; το personnummer φυσικα.... η ολη διαδικασια κραταει κανα 6μηνο ειπε η συγκεκριμενη υπαλληλος χωρις ομως να ειναι σιγουρη κατα ποσο μπορουμε να καταθεσουμε το personbevis στην πορεια, αφου εχουμε καταθεσει πιο πριν δηλαδη ολα τα υπολοιπα και εχει ξεκινησει να μετραει το εξαμηνο....οποτε, να υποθεσουμε οτι μπορει να παρει και πανω απο 6μηνο η αναγνωριση;;

                          Comment


                            Καλημερα και απο εμενα.
                            Αρχισα να διαβαζω απο την αρχη τις αναρτησεις αλλα υστερα απο μερικες σελιδες βλεπω οτι ηδη εχουν αλλαξει πολλες απ τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ο υποψηφιος μεταναστης.
                            Ισως θα επρεπε να σβηστουν πολλες απο τις αρχικες αναρτησεις.

                            Comment


                              Originally posted by Γιαννης_ View Post
                              Καλημερα και απο εμενα.
                              Αρχισα να διαβαζω απο την αρχη τις αναρτησεις αλλα υστερα απο μερικες σελιδες βλεπω οτι ηδη εχουν αλλαξει πολλες απ τις προδιαγραφες που πρεπει να εχει ο υποψηφιος μεταναστης.
                              Ισως θα επρεπε να σβηστουν πολλες απο τις αρχικες αναρτησεις.
                              Ξέρεις κάτι συγκεκριμένο που έχει αλλάξει ?

                              Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι τα κριτήρια για να μπείς στο Σουηδικό
                              σύστημα έχουν γίνει πιο αυστηρά .
                              π.χ.Γιά την έκδοση personnummer μπορεί να ζητήσουν βεβαίωση χρεών από την Ελληνική εφορία και φορολογική ενημερότητα η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο (συνέβη πριν από λίγες μέρες) !!!
                              Καλό είναι πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση για μετανάστευση η για σπουδές στην Σουηδία προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων, να ενημερώνεστε όλοι οι ενδιαφερόμενοι για μετανάστευση προς Σουηδία
                              ο κάθε ένας με την δική του περίπτωση, απευθείας με τις αρμόδιες Σουηδικές αρχές .
                              Σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ .
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Originally posted by Stella P. View Post
                                Καλησπερα παιδες! Εχω να κανω μια ερωτηση και μια προσθεση σε ο,τι εχει ειπωθει μεχρι στιγμης.

                                Ερωτηση: Οσον αφορα το λογαριασμο τραπεζας που ζητανε. Εαν υποθετικα εχουμε στην τραπεζα μεχρι τωρα 5000 ευρω και μας χρειαζονται αλλα 10 000, μπορουμε να βαλουμε αυτα τα 10000 (πχ με βοηθεια λοιπων συγγενων κτλ κτλ- ο καθενας με τον τροπο του), να παρουμε τη βεβαιωση κ ενημερωση βιβλιαριου (που θελει η σουηδικη εφορια) και αμεσως μετα να τα ξανααφαιρεσουμε απο το λογαριασμο μας (για να τα δωσουμε πισω σ αυτους που συνεβαλαν)??? Ή μηπως τη στιγμη που δινουμε τη βεβαιωση στην εφορια, μπορουν αυτοι με καποιο τροπο να ελεγξουν και παλι ποσα εχουμε μεσα στο λογαριασμο μας, οποτε και να δουνε οτι τελικα δεν εχουμε 15000 αλλα 5000 ευρω? Σιγουρα θελουν να ελεγξουν κατα ποσο μπορουμε να σταθουμε μονοι μας οικονομικα, αλλα οκ μπορουμε να το κανουμε και με 5000 τον πρωτο καιρο, δε χρειαζονται 15000...

                                Και πανω σε αυτο, οπως εχει ηδη ξαναερωτηθει....θελουν μονο μια απλη βεβαιωση (μεταφρασμενη αν γινεται) ή να τους παμε και το βιβλιαριο καταθεσεων;;Θελουν δηλαδη να δουνε τις κινησεις του λογαριασμου μας?? Και αν ναι,σε αυτη την περιπτωση, τι καταλαβαινουν αν το βιβλιαριο ειναι καινουριο, οποτε και δεν φαινεται καποια ιδιαιτερη κινηση;;


                                Προσθεση: Σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται για την αναγνωριση πτυχιου στο Högskoleverket, οταν ειχα ρωτησει(πριν κανα μηνα) οταν ημουν Στοκχολμη και ειχα παει και απο κει, μου ειπαν οτι εκτος των προαναφερθεντων, χρειαζεται και το λεγομενο Personbevis - κατι σαν εγγραφο το οποιο πανω εχει...τι αλλο;;; το personnummer φυσικα.... η ολη διαδικασια κραταει κανα 6μηνο ειπε η συγκεκριμενη υπαλληλος χωρις ομως να ειναι σιγουρη κατα ποσο μπορουμε να καταθεσουμε το personbevis στην πορεια, αφου εχουμε καταθεσει πιο πριν δηλαδη ολα τα υπολοιπα και εχει ξεκινησει να μετραει το εξαμηνο....οποτε, να υποθεσουμε οτι μπορει να παρει και πανω απο 6μηνο η αναγνωριση;;


                                Σχετικά με το ποσό που ζητάνε στο skatteverket για την έκδοση personnummer,αυτό που περιγράφεις (με φιλική διάθεση στο λέω) λέγεται λαμογιά,το Σουηδικό σύστημα είναι αλάθητο και για να
                                το βάζουν σαν προϋπόθεση τα συγκεκριμένα ποσά να είσαι σίγουρη ότι το κάνουν για την ασφάλεια των μεταναστών και όχι για να τα βάλουν στην τσέπη τους είναι δικλίδα ασφαλείας !Εάν ξεκινάς με την προϋπόθεση να κοροιδέψεις σίγουρα δεν κάνεις καλή αρχή !Τα 5.000 ευρώ μπορεί να είναι μόνο η εγγύηση για να βρείς σπίτι !!!Η μετανάστευση σήμερα χρειάζεται ένα καλό κεφάλαιο χρημάτων είναι επένδυση στο μέλλον δεν είναι κάτι απλό !Εάν δεν έχετε κάποιο σοβαρό ποσό να επενδύσετε ,προσοχή μην το επιχειρήσετε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο !
                                Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται με σοβαρές προϋποθέσεις να μεταναστεύσουν συμβουλή μου είναι να ενημερώνονται απευθείας από τις Σουηδικές δημόσιες υπηρεσίες (σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ) γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπλέξουν σε άσχημες περιπέτειες !Επίσης εάν δεν ξέρουν το λιγότερο,καλά Αγγλικά να μην το επιχειρήσουν !Πάρα πολλά άτομα το επιχείρησαν και όπως ήρθαν έτσι κι έφυγαν πίσω σπαταλώντας και τις τελευταίες οικονομίες τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα !Επίσης το πιο σημαντικό για να μπείς στο Σουηδικό σύστημα είναι το personnummer χωρίς αυτό δεν υπάρχεις στην Σουηδία !Πρίν από λίγες μέρες 1/10/2013 πήγε άτομο με όλες τις προϋποθέσεις στο skatteverket να καταθέσει αίτηση για την έκδοση personnummer ,και του ζητήθηκε βεβαίωση μη χρεών από την εφορία της Ελλάδος !!!Επίσης πρέπει να είσαι διατεθειμένος να (τσαλακωθείς) των πρώτο καιρό κάνοντας σκληρές εργασίες μέχρι να βρείς των δρόμο σου !Χρειάζεται μεγάλη ατομική προσπάθεια και τεράστια υπομονή για να τα καταφέρεις !Και κάτι τελευταίο και πολύ βασικό πρέπει να είσαι ο τύπος, που του αρέσει η μελέτη και το διάβασμα γιατί, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια θα τα φάς στο εντατικό διάβασμα !Εάν δεν τα πάς καλά με τα γράμματα ξέχνα το αμέσως θα μπλέξεις άσχημα !!!
                                Τώρα σχετικά με τις σπουδές υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ ο καθένας ας κάνει την ερευνά του ατομικά και να μην στηρίζεται σε άλλους !Τα παραπάνω ισχύουν και για τους υποψήφιους σπουδαστές !Εδώ στην Σουηδία ισχύει το "δουλειά και σπουδές"εφόρου ζωής !!!


                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X