Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημερα και απο εμενα

    Το πτυχιο μου, στο οποιο εβαλα την σφραγιδα Χαγης, το εδωσα σε επισημη μεταφραστρια Σουηδικων (βαζει στο εγγραφο και μια στρογγυλη σφραγιδα που πιστοποιει την ιδιοτητα της αυτη...)
    Μετεφρασε την σφραγιδα στα σημεια που ειχε Ελληνικα μονο...
    Βεβαια δεν ειδα και κανεναν να την απαιτει την σφραγιδα...
    Και καλο ειναι να ξερεις και πως διατυπωνεται αυτο που εχεις σπουδασει στην Ελλαδα οταν θα ερθεις στην Σουηδια....

    Για το δευτερο ερωτημα τωρα , εαν αξιζει ή οχι να τα μεταφρασεις απο Ελλαδα τα εγγραφα σου, θα ελεγα οτι καλο ειναι το πτυχιο σου εαν θελεις να του κανεις αναγνωριση να το εχεις μεταφρασει ειτε στα Σουηδικα ειτε στα αγγλικα γιατι απαιτειται απο το hogskoleverket.

    Comment


      Ευχαριστώ Νεομετανάστρια.

      Comment


        Καλησπέρα και πάλι! Μπορεί κάποιος να μου πεί τι δικαιολογητικά πρέπει ν έχω μαζί μου για την έκδοση του προσωπικού αριθμού αλλα και γενικά τι έγγραφα μπορεί να μου ζητηθούν απο διάφορες υπηρεσίες?? Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να τα έχω μετεφρασμένα απο Ελλάδα έτσι? Και κάτι ακόμη εχω διαβάσει εδω που μιλάτε για την περιβόητη σφαγίδα της χάγης και δεν έχω καταλάβει ακριβως περι τίνος πρόκειται και αν πρέπει και ποια έγγραφα να την έχουν..

        Ευχαριστώ πολύ!!!

        Comment


          Καλημέρα Μαριλένα. Εμένα για να πάρω προσωπικό αριθμό μου χρειάστηκε η βεβαίωση πρόσληψης απο τον εργοδότη ( σαν μόνιμος ) και το διαβατήριό μου. Τότε ( Γενάρης ) χρειάστηκε να υπογράψει και σε ένα έντυπο που δώθηκε απο την εφορία και το άτομο που δήλωνε πως με φιλοξενούσε, για να πιστοποιηθεί η διεύθυνση κατοικίας.

          Σπύρος

          Comment


            Σ'ευχαριστώ πολύ Σπύρο για τις πληροφορίες! Να'σαι καλά!

            Comment


              Καλησπέρα παιδιά,
              εγω όταν κατέθεσα χαρτια στο skaterverket δεν μου ζητησαν υπγραφή για το σπιτι που έμενα. Εδωσα διαβατήριο, προσληψη (στην οποία αναγραφόταν η διεύθυνσή μου και συμπλήρωσα ένα δικό τους έντυπο που μαζί με άλλα στοιχεία ξαναέγραψα τ διεύθυνση. Ελέγχουν στον υπολογιστή τους πόσοι είναι δηλωμένοι στη διεύθυνση. Εγώ δεν θυόμουν τον αριθμό του διαμερίσματος και μου το βρήκε η υπάλληλος χτυπώντας το όνομα που είχα δηλώσει c/o. Εκεί θέλει λίγη προσοχή, αν δεν εχει το όνομά σου στην πόρτα πρέπει να βάλεις c/o το όνομα που γραφει απ εξω για να σε βρεί ο ταχυδρόμος.
              Όσο για τις μεταφράσεις, τους έδωσα όλα τα χαρτιά στα Ελληνικά (οικογενειακής κατάστασης, γέννησης του παιδιού κλπ) και ακόμη είναι στον μεταφραστή. Στο skater που κατέθεσα και στις ημερομηνίες που πήγα, είχαν άδεια πολλοί υπάλληλοι και τα έδωσαν σε εξωτερικούς μεταφραστές. Αυτό μάλλον εξαρτάται από την περιοχή.
              Δέσποινα

              Comment


                Σε περίπτωση που κάποιος βρει δουλειά με σύμβαση για 6ωρο (για ένα χρόνο), υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί από το skatteverket και αποδεικτικό ότι έχει τα χρήματα για να καλύπτει τα εξοδά του. Αν ναι, ξέρει κανείς τι ποσό περίπου απαιτείται και αν αρκεί πρόσφατη βεβαίωση από τράπεζα ή χρειάζεται να τους προσκομίσουμε και βιβλιάριο καταθέσεων;

                Comment


                  Συνήθως με σύμβαση 6ωρου με ( το βασικό θεωρητικά ) των 110 κορωνών για 22 εργάσιμες, άρα περίπου στις 10.000 κορώνες το μήνα ( περίπου 1.200 ευρώ για να καταλαβαίνεις ) , παίρνεις τα νούμερα.

                  Σπύρος

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Συνήθως με σύμβαση 6ωρου με ( το βασικό θεωρητικά ) των 110 κορωνών για 22 εργάσιμες, άρα περίπου στις 10.000 κορώνες το μήνα ( περίπου 1.200 ευρώ για να καταλαβαίνεις ) , παίρνεις τα νούμερα.

                    Σπύρος
                    6 ώρες Χ 22 ημέρες Χ 110 κορωνες = 14520!!!

                    Νομίζω οτι απο προχθές που εστειλες τα εισητήρια το μυαλό σου είναι στις 15 Δεκεμβρίου !!!


                    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                    Comment


                      [QUOTE=georgeman;52831]6 ώρες Χ 22 ημέρες Χ 110 κορωνες = 14520!!!

                      Νομίζω οτι απο προχθές που εστειλες τα εισητήρια το μυαλό σου είναι στις 15 Δεκεμβρίου !!!



                      Τόσο βγαίνει, γύρω στο δεκαχίλιαρο, μετά τις κρατήσεις.
                      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                      Comment


                        Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
                        ΟΚ το κατάλαβα ότι ο Σπύρος εννοούσε 10.000 μετά τις κρατήσεις.

                        Comment


                          Στη Σουηδία οταν μιλάει κάποιος για μισθό ή ωρομίσθιο, παντα και το εννοώ πάντα αναφέρουν το ποσό πριν από τον φόρο.
                          Βασική διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα:
                          Στην Ελλάδα όταν λέμε μικτό μισθό εννοούμε το μισθό που θα πάρει ο εργαζόμενος πριν του γίνουν οι κρατήσεις από το ασφαλιστικό του οργανισμό.
                          Στήν Σουηδία λένε " lön före skatt" και εννοουν τον μισθό πριν από τις κρατήσεις για φόρο.
                          Ο φόρος που πληρώνεις εδώ είναι αρκετά μεγάλος και δεν χρειαζεται ο εργαζόμενος να πληρώνει ξεχωριστά και για την ασφαλεια του.Τα εχει όλα μεσα.
                          Ο φόρος εξαρτάται από την περιοχή που μένεις. Καθε περιοχή έχει και μια ταμπέλα (εγώ πχ εχω ταμπελα 31) και ο φόρος μου φαίνεται στην ταμπέλα μου εδώ

                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            Παιδιά Καλημέρα! μια ερώτηση έχω να κάνω. Η Σφραγίδα της Χάγης σε ποια έγγραφα που θα έχουμε μαζί μας πρέπει να υπάρχει? σε όλα? απολυτήριο λυκείου πτυχίο κτλ? επίσης τα πτυχία ξένων γλωσσών λογίκα αρκεί να τα έχουμε ως επικυρωμένα αντίγραφα έτσι δεν νομίζω να πρέπει να μεταφράσουμε κ αυτα?

                            Comment


                              Σε κανένα!
                              Αυτά που έχεις στα αγγλικά ή γαλλικά ή ισπανικά ή γερμανόφωνες γλώσσες δεν χρειάζονται μετάφραση. Αν χρειαστείς να μεταφράσεις κάτι υπάρχουν μεταφραστές και εδώ, έτσι ώστε να μην πληρώνεις άδικα όλες τις μεταφράσεις στην Ελλάδα.

                              Comment


                                Στον φόρο είναι μέσα η ιατρική και υγειονομική περίθαλψη αλλά όχι τα φάρμακα μεχρι τις 1200 κορώνες, όχι ο οδοντίατρος, και πληρώνεις την επίσκεψη κάθε φορά μέχρι ένα ποσό των 1100 κορωνων στο κέντρο υγείας 20 ευρώ. Στα επείγοντα 30 ευρώ.

                                Originally posted by georgeman View Post
                                Στη Σουηδία οταν μιλάει κάποιος για μισθό ή ωρομίσθιο, παντα και το εννοώ πάντα αναφέρουν το ποσό πριν από τον φόρο.
                                Βασική διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα:
                                Στην Ελλάδα όταν λέμε μικτό μισθό εννοούμε το μισθό που θα πάρει ο εργαζόμενος πριν του γίνουν οι κρατήσεις από το ασφαλιστικό του οργανισμό.
                                Στήν Σουηδία λένε " lön före skatt" και εννοουν τον μισθό πριν από τις κρατήσεις για φόρο.
                                Ο φόρος που πληρώνεις εδώ είναι αρκετά μεγάλος και δεν χρειαζεται ο εργαζόμενος να πληρώνει ξεχωριστά και για την ασφαλεια του.Τα εχει όλα μεσα.
                                Ο φόρος εξαρτάται από την περιοχή που μένεις. Καθε περιοχή έχει και μια ταμπέλα (εγώ πχ εχω ταμπελα 31) και ο φόρος μου φαίνεται στην ταμπέλα μου εδώ

                                Comment

                                Working...
                                X