Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by patrioten View Post
    Σχετικά με το ποσό που ζητάνε στο skatteverket για την έκδοση personnummer,αυτό που περιγράφεις (με φιλική διάθεση στο λέω) λέγεται λαμογιά,το Σουηδικό σύστημα είναι αλάθητο και για να
    το βάζουν σαν προϋπόθεση τα συγκεκριμένα ποσά να είσαι σίγουρη ότι το κάνουν για την ασφάλεια των μεταναστών και όχι για να τα βάλουν στην τσέπη τους είναι δικλίδα ασφαλείας !Εάν ξεκινάς με την προϋπόθεση να κοροιδέψεις σίγουρα δεν κάνεις καλή αρχή !Τα 5.000 ευρώ μπορεί να είναι μόνο η εγγύηση για να βρείς σπίτι !!!Η μετανάστευση σήμερα χρειάζεται ένα καλό κεφάλαιο χρημάτων είναι επένδυση στο μέλλον δεν είναι κάτι απλό !Εάν δεν έχετε κάποιο σοβαρό ποσό να επενδύσετε ,προσοχή μην το επιχειρήσετε είναι πολύ μεγάλο ρίσκο !
    Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται με σοβαρές προϋποθέσεις να μεταναστεύσουν συμβουλή μου είναι να ενημερώνονται απευθείας από τις Σουηδικές δημόσιες υπηρεσίες (σχετικά λίνκ υπάρχουν στο φόρουμ) γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπλέξουν σε άσχημες περιπέτειες !Επίσης εάν δεν ξέρουν το λιγότερο,καλά Αγγλικά να μην το επιχειρήσουν !Πάρα πολλά άτομα το επιχείρησαν και όπως ήρθαν έτσι κι έφυγαν πίσω σπαταλώντας και τις τελευταίες οικονομίες τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα !Επίσης το πιο σημαντικό για να μπείς στο Σουηδικό σύστημα είναι το personnummer χωρίς αυτό δεν υπάρχεις στην Σουηδία !Πρίν από λίγες μέρες 1/10/2013 πήγε άτομο με όλες τις προϋποθέσεις στο skatteverket να καταθέσει αίτηση για την έκδοση personnummer ,και του ζητήθηκε βεβαίωση μη χρεών από την εφορία της Ελλάδος !!!Επίσης πρέπει να είσαι διατεθειμένος να (τσαλακωθείς) των πρώτο καιρό κάνοντας σκληρές εργασίες μέχρι να βρείς των δρόμο σου !Χρειάζεται μεγάλη ατομική προσπάθεια και τεράστια υπομονή για να τα καταφέρεις !Και κάτι τελευταίο και πολύ βασικό πρέπει να είσαι ο τύπος, που του αρέσει η μελέτη και το διάβασμα γιατί, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια θα τα φάς στο εντατικό διάβασμα !Εάν δεν τα πάς καλά με τα γράμματα ξέχνα το αμέσως θα μπλέξεις άσχημα !!!
    Τώρα σχετικά με τις σπουδές υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο φόρουμ ο καθένας ας κάνει την ερευνά του ατομικά και να μην στηρίζεται σε άλλους !Τα παραπάνω ισχύουν και για τους υποψήφιους σπουδαστές !Εδώ στην Σουηδία ισχύει το "δουλειά και σπουδές"εφόρου ζωής !!!


    patrioten, αν και εκτιμώ πολύ το σουηδικό σύστημα, και αναγνωρίζω οτι δουλεύει αρκετά καλά, επίτρεψέ μου να έχω τη γνώμη οτι δεν είναι αλάθητο!.. Ψάχνοντας λίγο τον τελευταίο καιρό το θέμα με τα σπίτια πρώτο χέρι, έχω μετά λύπης διαπιστώσει κάτι που οι περισσότεροι ίσως ξέρουν, οτι δηλαδή αν έχεις γραφτεί στην ουρά ενός δήμου κ' περιμένεις για σπίτι, μάλλον θα περιμένεις για πολύ.. ΕΚΤΟΣ κ αν έχεις να λαδώσεις τον αρμόδιο υπάλληλο με κάποιες (αρκετές) κορώνες.. Τότε, αλλάζει το πράγμα.. Εεε.. αυτό δε το λες και τέλειο σουηδικό σύστημα! Πέρα από το γεγονός οτι η κατάσταση με τα σπίτια είναι τραγική έως κωμικοτραγική...Και όταν έμαθα τα παραπάνω που αναφέρω, η αντίδρασή μου ήταν (για να καταλάβεις): Αντε! Γίνονται και εδώ αυτά??.. μη μπορώντας σχεδόν να το πιστέψω. Αυτά, προς πλήρη και αντικειμενική ενημέρωση των φίλων της σελίδας..
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    Comment


      Καλησπέρα σε όλους. Είχα καιρό να γράψω γιατί ουσιαστικά δεν είχαμε κάποιο νέο. Ο σύζυγος μου εδώ και 4 μήνες βρίσκεται στην Σουηδία(Μαλμο) χωρίς σταθερή δουλειά, ωστόσο δεν τα παρατάμε , έχουμε ένα θετικό στοιχείο ότι η κόρη του άνδρα μου είναι σουηδέζα. Πριν 2 μέρες ο σύζυγος μου πήρε προσωρινά νούμερα, τον έχουν προσλάβει φίλοι σουηδοί για να τους φτιάξει το σπίτι. Τώρα τι γίνεται? Τι του προσφέρουν αυτά τα νούμερα και τι δικαιώματα έχει τώρα? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων

      Comment


        Καλησπέρα.
        Είμαι πτυχιούχος Ξένου πανεπιστημιου και Διαβάζω σχετικά με το assessment του γραφείου Enic-Naric.
        Σε κάποιο σημείο γράφει ότι μπορείς να ψάχνεις δουλειά και χωρίς το χαρτί τους. Ποιες υπηρεσίες θα το ζητήσουν αυτό το χαρτί;
        Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τι συνήθως γίνεται με το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Όταν πας στην Σουηδία και βρεις δουλειά, γράφεσαι στον αντίστοιχο σουηδικό τομέα ασφάλισης και το Τσμεδε συνεχίζεις να το πληρώνεις; Έχω ακούσει ορισμένους που λένε για "παγωμα" των εισφορών αλλά δεν μου λέει τίποτε αν χρειαστεί να πληρώσω αργότερα μαζεμένα. Ύστερα σήμερα εισαι Σουηδία αύριο μπορεί να βρεις δουλειά αλλού η και στην Ελλάδα.
        Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;
        Ευχαριστώ.

        Comment


          Περνα μια βολτα απο το Recognition of foreign qualifications/ENIC-NARIC Sweden - UHR
          Aπο προσωπικη εμπειρια-ως διπλωματουχος μηχανικος Ελληνικου Πανεπιστημιου-χρειαζεται απλα να κανεις αιτηση στην υπηρεσια αυτη για αξιολογηση του διπλωματος σου.Στελνεις τα χαρτια σου,πτυχιο και αναλυτικη βαθμολογια μεταφρασμενα με σφραγιδα Σουηδικης πρεσβειας ή προξενειου,και αυτοι εξεταζουν και σου απονεμουν την αντιστοιχιση σε σχεση με Σουηδικο διπλωμα.Η διαδικασια τραβαει κανα τριμηνο,αλλα στο ενδιαμεσο σου δινουν εναν αριθμο της αιτησης σου.Με αυτον τον αριθμο μπορεις αμεσα να ψαξεις για δουλεια.Αν ο ενδιαφερομενος εργοδοτης σου εχει ερωτησεις,με αυτον τον αριθμο επικοινωνει με αυτους αν θελει να ρωτησει για το πτυχιο σου
          Σημειωτεον οτι το επαγγελμα του μηχανικου στην Σουηδια ΔΕΝ απαιτει αδεια ασκησης,αρα δεν υπαρχει καποια διαδικασια για αδεια επαγγελματος απο ΤΣΜΕΔΕ οπως Ελλαδα.Οσο για τις εισφορες μπορεις να ρωτησεις στην Σουηδικη ενωση Μηχανικων,
          εδω About us - Sveriges ingenjörer
          Αυτα!

          Comment


            Ευχαριστώ vstrommer71.
            Να σαι καλά εκεί που είσαι.

            Στην ιστοσελίδα έλεγε ότι το χαρτί της αναλυτικής βαθμολογίας θέλει και το χρονικό διάστημα για το κάθε μάθημα. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα χαρτιά μου.
            Δεν ξέρω τι εννοούν ακριβώς. Ελπίζω να μην είναι τόσο αυστηροί σε τέτοια θέματα.

            Comment


              Originally posted by Georgia9 View Post
              patrioten, αν και εκτιμώ πολύ το σουηδικό σύστημα, και αναγνωρίζω οτι δουλεύει αρκετά καλά, επίτρεψέ μου να έχω τη γνώμη οτι δεν είναι αλάθητο!.. Ψάχνοντας λίγο τον τελευταίο καιρό το θέμα με τα σπίτια πρώτο χέρι, έχω μετά λύπης διαπιστώσει κάτι που οι περισσότεροι ίσως ξέρουν, οτι δηλαδή αν έχεις γραφτεί στην ουρά ενός δήμου κ' περιμένεις για σπίτι, μάλλον θα περιμένεις για πολύ.. ΕΚΤΟΣ κ αν έχεις να λαδώσεις τον αρμόδιο υπάλληλο με κάποιες (αρκετές) κορώνες.. Τότε, αλλάζει το πράγμα.. Εεε.. αυτό δε το λες και τέλειο σουηδικό σύστημα! Πέρα από το γεγονός οτι η κατάσταση με τα σπίτια είναι τραγική έως κωμικοτραγική...Και όταν έμαθα τα παραπάνω που αναφέρω, η αντίδρασή μου ήταν (για να καταλάβεις): Αντε! Γίνονται και εδώ αυτά??.. μη μπορώντας σχεδόν να το πιστέψω. Αυτά, προς πλήρη και αντικειμενική ενημέρωση των φίλων της σελίδας..
              Georgia9 ...άντε να το λαδώσουμε.......για να προχωρήσει το θέμα..... τι να λαδώσουμε το λάπτοπ...χαχαχαχαχααχαχαχα. ..η αίτηση για σπίτι γίνεται μόνο από το ίντερνετ, τι να λαδώσεις, το ρούτερ...χαχαχαχ... είναι παλιό πόστ, τώρα το είδα και πέθανα στα γέλια...χαχαχαχαχα...:

              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                Καλημέρα σε όλα το παρεάκι σκέφτομαι και γω να πάω Σουηδία στις 30 απριλίου έχω κλείσει εισιτήριο και να μείνω με την κοπέλα μου γιατί εδώ στην Ελλαδίτσα δεν υπάρχει μέλλον. Η κοπέλα μου πήρε τηλέφωνο στην εφορία στην Σουηδία (skatteverket) και ρώτησε τι έγγραφα χρειάζεσαι για να βγάλεις το πολυπόθητο προσωπικό αριθμό (personnummer) και είναι τα εξής: 1) διαβατήριο 2) πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 3) ασφάλεια υγείας 4) δουλειά ή κάποιον εγγυητή για τον πρώτο χρόνο. Η ερώτηση μου είναι για την ασφάλεια υγείας χρειάζεσαι το βιβλιάριο υγείας σου (από ΙΚΑ πχ που είμαι ασφαλισμένος εγώ) να πας ή κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει πως είσαι ασφαλισμένος?

                Comment


                  Η ασφαλεια υγειας για το εξωτερικο λεγεται "Ευρωπαικη καρτα ασθενειας" και την δικαιουσαι απο τον φορεα στον οποιο εισαι ασφαλισμενος στην Ελλαδα π.χ. ΙΚΑ.
                  Εχει την μορφη πιστωτικη καρτας και επαιρνε ,τουλαχιστον πριν 2 χρονια, κανα 2 εβδομαδες να εκδοθει... εχει ξαναγραφτει εδω μεσα για την καρτα αυτη σε παλιοτερες αναρτησεις...

                  Εαν ειστε ενα βημα πριν να ανεβειτε, καλο ειναι να συλλεξετε απο εδω μεσα οσο περισσοτερες πληροφοριες υπαρχουν , γιατι υπαρχουν πολλες!!

                  Καλη τυχη στο εγχειρημα σας

                  Comment


                    Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου η κοπελα μο τους ειπε συγκεκριμενα οτι θα εχω αυτη την καρτα και τις ειπανε οτι δεν ειναι αρκετο θελουνε καποιο εγγραφο που να αποδεικνυει οτι ειμαι ασφαλισμενος απο τον φορεα μου το ΙΚΑ στην δικια μου περιπτωση. Γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος τι εγγραφο ειναι αυτο?

                    Comment


                      Δεν γνωριζω, αλλα...

                      Η καλυτερη λυση ειναι να πας εσυ που αναζητας το εγγραφο με το βιβλιαριο υγειας σου στο μητρωο του ΙΚΑ που υπαγεσαι και να το λυσεις το θεμα.. παρε και για καλο-κακο μαζι σου και διαφορα χαρτια που φανταζεσαι οτι μπορει και να σου χρησιμευσουν γιατι πραγματικα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ζητησουν απο εσενα (π.χ. ταυτοτητα, προσφατο λογ/σμο ΔΕΗ ή ΟΤΕ στο ονομα σου, κανενα εκκαθαριστικο προσφατο...)

                      καλυτερα να κουβαλας περισσοτερα παρα να πηγαινεις 2 φορες...

                      Comment


                        ναι αυτο θα κανω απο αυριο να τελειωνει το θεμα γιατι μπορει να παρει καιρο να μου βγαλουν αυτο το εγγραφο ποιος ξερει σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και θα ενημερωσω παλι αυριο οταν εχω νεοτερα να ξερει ο κοσμος και να τα εχει συγκεντρομενα και αυτος αν αποφασισει να κανει το μεγαλο βημα και μεταναστευση Σουηδια....

                        Comment


                          και κατι ακομα μιας και θα πας ζητα τους να σου μετρησουν και ολα τα ενσημα σου ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!

                          Παρε μαζι σου οσα ενσημα εχεις και δεν εχεις και δειξτα, αυτο το εγγραφο νομιζω οτι κανει καιρο να βγει, αλλα καλο ειναι να το εχεις...
                          πες τους οτι σκεφτεσαι να φευγεις εξωτερικο και θελεις ενα επισημο εγραφο για να τα εχεις μαζεμενα....

                          ... δεν ξερεις αυριο μεθαυριο τι θα μπορεσεις να περισωσεις...

                          Comment


                            οκ θα το κανω και αυτο σε ευχαριστω Ελενη. Εσυ τωρα μενεις Σουηδια αν ναι που ακριβως?

                            Comment


                              Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας .

                              Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας .
                              Σχετικά με την ασφάλιση υγείας.
                              Διαμονή ως ένα άτομο με επαρκή κεφάλαιο και να αποδείξει ότι καλύπτονται από το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης άλλης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
                              Θα πρέπει να γίνει βεβαίωση που εκδίδεται από τις αρχές της χώρας που είναι μέλος της ΕΕ.
                              Πρέπει να αποδείξετε ότι είστε καλυμμένοι από οποιοδήποτε σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, θα πρέπει να αποδείξει ότι έχετε μια ολοκληρωμένη ιδιωτική ασφάλιση υγείας που καλύπτει το κόστος της ιατρικής περίθαλψης, νοσηλεία, φάρμακα, αποκατάσταση και τον επαναπατρισμό για ιατρικούς λόγους. Η ασφάλιση ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία.
                              Πιστοποιητικό ασφάλισης θα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να περιγράφουν τους όρους της ασφάλισης. Αν δεν ισχύει για όλο το διάστημα που σκοπεύετε να μείνετε στη Σουηδία και πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ανανεωθεί.



                              Migrationsverket / Πώς να εγγραφείτε εάν είστε πολίτης της ΕΕ με επαρκή κεφάλαια.

                              Europeiska sjukförsäkringskortet - Sysselsättning, socialpolitik och inkludering - Europeiska kommissionen
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Καλησπερα στο παρεακι σημερα πηγα να παρω το εντυπο Ε106 και οταν πηγα να τους το ζητησω μου ειπαν για ποιο φορεα το θελω και γω τους ειπα για την εφορια στην Σουηδια και μου ειπαν οτι αυτο το εντυπο βγαινει μονο για ασφαλιστικο τομεα και ετσι μου το δωσανε για τον ασφαλιστικο τομεα στην Στοκχολμη. Ξερει καποιος εδω μεσα με αναλογη εμπειρια αν θα μου το δεχτουν αυτο το εντυπο στην εφορια?

                                Comment

                                Working...
                                X