Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by saetron View Post
    πραγματικα μου φαινεται θα βαλω δικηγορο... εχω γνωστο που πηρε την αδεια παραμονης σε 3 μερες και εναν αλλο σε μια βδομαδα...πηγα σημερα απο εκει...γιατι τα τηλεφωνα εξυπηρετησης ουτε καν τα σηκωνουν....πηρα νουμερο 140 κατι και εξυπηρετουσαν το 40....καλα λεω περιμενω...1 ωρα για 15 νουμερα...σηκωθηκα και εφυγα...
    η συγκατοικος μου πηρε το περσοννουμερ χωρις την αδεια παραμονης
    εμενα μου ζητανε αδεια παραμονης...
    πραγματικα ξερει κανεις πως βρισκουμε ακρη με αυτο το μπουρδελο??
    γιατι ξεκιναω δουλεια σε εναν απο τους δημους και πρεπει να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο.
    Εξαρτάται από τον υπεύθυνο που έχει αρμοδιότητα για την αίτησή σου και το όσα άτομα έχει. Δυστυχώς δεν είμαι τώρα Σουηδία, έχω κατέβει Ελλάδα για μερικές μέρες, αλλά θα μπορούσα όταν έρθω πάνω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω.

    Comment


      Επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα...

      Οσοι παιρνουνε επιδομα ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ στην Ελλαδα και θελουν να μεταναστευσουν σε μια χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης εχουν το δικαιωμα να "μεταφερουν" το επιδομα και ουσιαστικα να πληρωνονται απο την Ελλαδα τα 360 ευρω , ή οσα τελικα κατεληξαν να ειναι, ενω βρισκονται π.χ. στην Σουηδια και ψαχνουν για δουλεια....

      Το επιδομα το παιρνουν μονο για τρεις μηνες με το που θα πανε Σουηδια, στην συνεχεια αν καποιος εχει να παιρνει και για αλλους μηνες χανει τα χρηματα...
      Βεβαια μεσα σε αυτους τους 3 μηνες, θεωρητικα παντα, θα πρεπει να εχει βρει δουλεια.

      Πας λοιπον στον ΟΑΕΔ που υπαγεσαι ,αναλογα με την διευθυνση κατοικιας που εχεις, λιγες μερες πριν την αναχωρηση σου.
      Καταθετεις τον αριθμο ΑΜΚΑ, φωτοτυπια το διαβατηριο σου, εγκυρο εγραφο που να εχει το ΑΦΜ σου (π.χ. εκκαθαριστικο εφοριας), εχεις μαζι σου την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας και τους δειχνεις και το εισητηριο αναχωρησης σου απο Ελλαδα.
      Συμπληρωνεις μια αιτηση και λιγο πριν φυγεις απο Ελλαδα (σε 4-6 μερες)σου δινουν το δισελιδο εντυπο U2 : ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ το οποιο στην δευτερη σελιδα γραφει οτι ο Arbetsformedlingen (ΟΑΕΔ Σουηδιας) οφειλει να στελνει μηνιαιες εκθεσεις στην Ελλαδα για να σου βαζουν απο την χωρα σου τα χρηματα.
      Λιγο προσοχη γιατι εχεις 7 ημερολογιακες μερες μονο περιθωριο για να καταθεσεις στον Arbetsformedlingen το εντυπο U2 οποτε η ημερομηνια που θα γραψει ο ΟΑΕΔ μας πρεπει να ειναι πολυ κοντινη με την ημερομηνια αναχωρησης σου.
      Αυτο που δεν διευκρινησα ειναι το εαν ειναι απαραιτητη η εμφανιση αεροπορικου εισητηριου για να γραψουν την ημερα αναχωρησης απο Ελλαδα.

      ARBETSFORMEDLINGEN
      Πρωτες εντυπωσεις


      Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε υποκαταστημα του Arbetsformedlingen και οχι απαραιτητα εκει που ανηκεις οπως ισχυει στην Ελλαδα, ουτε καν στο πιο κοντινο της περιοχης που μενεις...
      Μπαινεις μεσα, εχει ενα μεγαλο χωρο στον οποιο βρισκονται καμια δεκαρια θεσεις εργασιας , η καθε μια με τον υπολογιστη της και ανα 4 θεσεις υπαρχει ενας εκτυπωτης για να τυπωσεις και οτι θελεις.

      Η λογικη ειναι απλη : στεκεσαι σε μια σειρα, χωρις να παρεις νουμερο, και ενημερωνεις την μοναδικη υπαλληλο που βλεπεις για το τι χρειαζεσαι.
      Στην συνεχεια αυτη σου δινει ενα νουμερο, περιμενεις στο σαλονι και σε προωθει με αυτον τον τροπο στον καταλληλο υπαλληλο για να σε εξυπηρετησει...
      Συνηθως οι υπολοιποι υπαλληλοι βρισκονται πιο μεσα σε γραφεια που δεν ειναι σε κοινη θεα και μολις τελειωσουν με καποιον πελατη βγαινουν απο μονοι τους και πατανε το νουμερο του επομενου, "σε παιρνουν απο το χερι" και σε πανε στον χωρο εργασιας τους...

      συνεχιζω λιγο αργοτερα...

      ARBETSFORMEDLINGEN συνεχεια

      Πηγα λοιπον με το εντυπο U2 ερχεται η σειρα μου, με οδηγει η υπαλληλος στο γραφειο της και αφου της εξηγω τι θελω στα αγγλικα και με λιγα σουηδικα που ξερω, μου ζητα και την ευρωπαικη καρτα ασθενειας την οποια δυστυχως ειχα ξεχασει σπιτι. Επιστρεφω λοιπον στην υπηρεσια λιγο αργοτερα αλλα δεν βγαινει η ιδια υπαλληλος που μας εξυπηρετησε στην αρχη αλλα μια συναδελφος της της οποιας τα αγγλικα δεν ηταν δυστυχως τοσο καλα οσο της πρωτης και δεν ειχε παλι δυστυχως υποψιν της την διαδικασια και η οποια μου φανηκε οτι μπλοκαρε γιατι την εβγαλα απο τις διαδικασιες που γνωριζε... ετσι μου φανηκε τουλαχιστον...

      Για να την διευκολυνω της εξηγησα οτι η συναδελφος της στο διπλανο γραφειο γνωριζε την διαδικασια και αν ηθελε να μας παρεπεμπε εκει...
      Την εφερα ομως σε δυσκολη θεση με αυτο που ειπα τελικα (μαλλον την εθιξα κιολας...) γιατι εδω απο οτι καταλαβα ακομα και να μην ξερουν κατι δεν τα παρατανε αλλα παιρνουνε μπροστα σου τα εγχειριδια, αφου ρωτανε τον ανωτερο τους για το τι πρεπει να διαβασουν, και διαβαζουν επιτοπου αυτο που πρεπει να κανουν!!
      Οντως αφου διαβασε μπροστα μας την διαδικασια , και εγω ημουνα με το αγχος εαν τελικα θα την κανει σωστα, την βοηθησα οσο μπορουσα στην πορεια της διαδικασιας και μαλλον την εκανε σωστα..
      Στην συνεχεια αφου σκαναρε ολα τα εγγραφα μου τα επεστρεψε και μου εξηγησε οτι περιπου σε 2 εβδομαδες θα μου στειλει μειλ η υπαλληλος που με εχει αναλαβει, μου εδωσε και το ονομα και το τηλεφωνο της σε περιπτωση που τα χρειαστω νωριτερα.

      Δικο μου Συμπερασμα : μην τους πιεζετε, μην τους φερνετε σε δυσκολη θεση. Αφηστε τους να πανε με το ρυθμο τους ,οσο και αν σας φαινεται εκεινη την ωρα διαφορετικος απο αυτον που εχετε μαθει.................... και η δουλεια σας θα γινει...
      Αλλωστε στην χωρα τους πηγαμε, θα πρεπει σε καποια πραγματα να εγκλιματιστουμε.... σε καποια τουλαχιστον....

      Ελενη

      Comment


        ΕΟΠΥΥ συνέχεια...
        Μετά απο άπειρες, άκαρπες τηλεφωνικές απόπειρες να βγάλω γραμμή με τον πρώην ΟΠΑΔ στην Αθήνα για να ενημερωθώ για το έντυπο 106, έστειλα σήμερα απο κοντά αντιπρόσωπο...Με διαβεβαίωσε ιδίοις όμμασι ότι οι υπάλληλοι εκεί είναι υπαρκτοί με σάρκα και οστά, άσχετα αν δεν απαντούν στα τηλέφωνα για να εξυπηρετούν τους πολίτες.
        Η υπεύθυνη για το θέμα έλειπε και την αναπλήρωνε κάποια άλλη υπάλληλος, υποθέτω γνώστρια του αντικειμένου σχετικά με τα έντυπα ευρωπαϊκής ασφάλισης.
        Αφού λοιπόν έγινε μια πρώτη επαφή δια ζώσης με τον...εντεταλμένο, πήρα και εγώ τηλέφωνο και επιτέλους για πρώτη φορά άκουσα φωνή απο την άλλη γραμμή! Με άκουσε η κυρία και μου απάντησε ότι δεν δικαιούμαι το έντυπο αυτό, γιατί αυτό αφορά μόνο όσους δημοσίους υπαλλήλους αποσπώνται στο εξωτερικό απο την υπηρεσία τους ή διπλωματικούς υπαλλήλους...Της ζήτησα να μου δοθεί ένα έγγραφο που να αναφέρει ότι δεν το δικαιούμαι για να το χρησιμοποιήσω στη Σουηδία. Αρνήθηκε κατηγορηματικά. Με παρέπεμψε στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, όπου επίσης δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω για τους γνωστούς πλέον λόγους.
        Σε μια δεύτερη προσέγγιση, της ζητήσαμε να μου δώσει τουλάχιστον το επίσημο κείμενο του εντύπου όπου αναφέρονται οι συγκεκριμένες κατηγορίες που το δικαιούνται. Και τότε με αποθέωσε...
        Απάντησε ότι δεν μπορεί να μου δώσει το γραπτό κείμενο, γιατί και η ίδια (η οποία μου γνωστοποίησε ότι είναι σε αυτό το πόστο δυο χρόνια)το γνωρίζει προφορικά ότι ισχύει κάτι τέτοιο!!! Αυτή ήταν η τεκμηριωμένη απάντηση της κυρίας...

        Διαβάζω μετά και το κείμενο της Ελένης ακριβώς παραπάνω, για την αντιμετώπιση που είχε και ιδιαίτερα εκεί που λέει:

        "...γιατι εδω απο οτι καταλαβα ακομα και να μην ξερουν κατι δεν τα παρατανε αλλα παιρνουνε μπροστα σου τα εγχειριδια, αφου ρωτανε τον ανωτερο τους για το τι πρεπει να διαβασουν, και διαβαζουν επιτοπου αυτο που πρεπει να κανουν!!.."

        ...και μένω στήλη άλατος!!

        Συμπερασματικά: Δεν έχω πρόβλημα να φύγω πάνω χωρίς το Εντυπο 106, αν πραγματικά δεν το δικαιούμαι. Δεν μου αρέσει να πιέζω άδικα τους υπαλλήλους και ξέρω να σέβομαι τους νόμους και τις διατάξεις. Αλλά νομίζω ότι έχω δικαίωμα, όπως όλοι οι πολίτες, για γραπτές, τεκμηριωμένες απαντήσεις ειδικά σε αιτήματα που απορρίπτονται.
        Θα προσπαθήσω ακόμη λίγο να βγάλω μια άκρη για το τί ισχύει τελικά, είτε ψάχνοντας τη σχετική νομοθεσία, είτε καταφεύγοντας ακόμη και σε Νομική συμβουλή.

        Τέλος, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι ίδιοι...Ακόμη και στο ΕΟΠΠΥ, ΟΠΑΔ, ειδικά εδώ στην περιφέρεια.
        Απευθύνθηκα και σε ένα υπάλληλο στο αρμόδιο γραφείο του τόπου εργασίας μου. Ο άνθρωπος μου τηλεφώνησε στις 3 το μεσημέρι να μου ζητήσει χίλια συγνώμη γιατί προς το παρόν δεν κατάφερε να βγάλει μια άκρη με τα κεντρικά γραφεία για το θέμα μου, αλλά θα το προσπαθήσει τις επόμενες ημέρες! Υπόδειγμα πραγματικά ο κύριος, άσχετα με την έκβαση που θα έχει η προσπάθειά του!

        Αν έχω νεότερα σχετικά, θα σας ενημερώσω.
        Καλό κουράγιο σε όλους όσους παλεύουν με την γραφειοκρατεία του Ελληνικού δημοσίου..
        Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Εξαρτάται από τον υπεύθυνο που έχει αρμοδιότητα για την αίτησή σου και το όσα άτομα έχει. Δυστυχώς δεν είμαι τώρα Σουηδία, έχω κατέβει Ελλάδα για μερικές μέρες, αλλά θα μπορούσα όταν έρθω πάνω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω.
          αυτο εχουμε καταλαβει ολοι...
          σημερα ξαναπηγα για να κανω τα χαρτια μου στον arbetsformedlingen...
          αυτη την φορα μου αλλαξαν το συμβολαιο μου το καναν αοριστου χρονου με 14.000 κορονες τον μηνα..
          αν και αυτη την φορα με αρχισουν στα περιεργα θα τους βρισω...γιατι οταν τους ειπα το σκηνικο με την συγκατοικο μου αρχησαν να τα μασανε...πουσταραδες

          Comment


            Originally posted by saetron View Post
            αυτο εχουμε καταλαβει ολοι...
            σημερα ξαναπηγα για να κανω τα χαρτια μου στον arbetsformedlingen...
            αυτη την φορα μου αλλαξαν το συμβολαιο μου το καναν αοριστου χρονου με 14.000 κορονες τον μηνα..
            αν και αυτη την φορα με αρχισουν στα περιεργα θα τους βρισω...γιατι οταν τους ειπα το σκηνικο με την συγκατοικο μου αρχησαν να τα μασανε...πουσταραδες
            Αφού σου έκαναν συμβόλαιο αορίστου χρόνου, στείλε το συμπληρωματικά στην αίτηση σου άμεσα.

            Comment


              Originally posted by serina View Post
              Την προηγούμενη Τετάρτη πήγα στα κεντρικά γραφεία του πρώην οπαδ, νυν ΕΟΠΥΥ για να πάρω το έντυπο Ε106 ευρωπαϊκής ασφάλισης το οποίο είναι απαραίτητο στο skatterverket. Έπεσα απο τα σύννεφα όταν μου είπαν ότι, μεχρι πρότινος γινόταν η αίτηση εκεί και το προωθούσαν στον κεντρικό οπαδ στην Αθήνα, αλλά τώρα δεν γνωρίζουν και δηλώνουν αναρμόδιοι.
              Με παρέπεμψαν στο τυδκυ, με την πιθανότητα να είναι αυτό πλέον αρμόδιο, το οποίο όμως δεν γνώριζε ότι έλαβε...τέτοιο χρίσμα! Ξανά πίσω στον πρώην οπαδ, στείλανε φαξ στα κεντρικά της Αθήνας για να μάθουμε ποιός είναι ο υπεύθυνος για αυτό το έντυπο, τηλέφωνα επι τηλεφώνων μέχρι και σήμερα, αλλά σιωπή....
              Δηλαδή, πληρώνουμε εισφορές για ασφάλεια και περίθαλψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ, διαλύουν το ήδη ασθενικό σύστημα υγείας που έχουμε, πληρώνουμε γιατρούς και εξετάσεις γιατί και αυτοί είναι απλήρωτοι τόσο καιρό και αγανακτισμένοι, και δεν είναι ικανοί να μας βγάλουν ένα χαρτί, το οποίο δικαιούμαστε,για να το χρησιμοποιήσουμε ως απαραίτητο δικαιολογητικό σε μια άλλη χώρα, όπου αναζητούμε μια καλύτερη τύχη;;;
              Ειλικρινά δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα με την σουηδική εφορία...
              Θα εχω τα πάντα έτοιμα, διαβατήριο, βιβλιάριο, κάρτα ευρωπαϊκης ασφάλισης και θα πρέπει να τους πω ότι δεν έχω το Ε106, γιατί εδώ στη Grekland, ο ΕΟΠΠΥ είναι διαλυμένος και δεν απαντούν οι υπάλληλοι στα τηλέφωνα και e-mail, οι οποίοι πληρώνονται φυσικά για να βρίσκονται στη θέση τους και να εξυπηρετούν τους πολίτες...

              Αν κάποιος είναι...ομοιοπαθής και ψάχνει το ίδιο θέμα ή έχει βρει μια λύση, ας το αναφέρει...
              Καλησπερα
              Απο οσο θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει αυτο το Ε106 οτι του ζητηθηκε εδω στη Σουηδια. Ετσι πηγα και εγω να το ζητησω απο το ΙΚΑ σε περιπτωση που μου χρειαστει. Οι υπαλληλοι δεν ηξεραν και πολλα και με τα πανω κατω κατεληξα στην διευθυντρια. Αυτη μου ειπε πως ειναι υπηρεσιακο εγραφο και αν χρειαστει θα το ζητησουν απο Σουηδια. Επειδη ομως επεμενα πως το χρειαζομαι και πως σε εναν γνωστο μου (εννοουσα το παιδι απο εδω) του το ζητησαν ως δικαιολογιτικο, πηρε τηλεφωνο να ρωτησει τα κεντρικα και με εστειλε στο μητρωο λεγοντας μου να πω στην υπαλληλο να καλεσει το help desk για να την καθοδηγησουν στο πως θα το συμπληρωσει.
              Το πηρα βεβαια και εχει ως τιτλο "ΒΕΒΕΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΣΘΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ" ειναι ενα τρισελιδο σε δυο αντιγραφα. Δεν ξερω αν θα μου χρειαστει...τεσπα.
              Αυτα πριν 1.5-2 μηνες.
              Το σημαντικο εδω πανω ειναι να βρεις δουλεια ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες.

              Comment


                Originally posted by Dixrwmos View Post
                Καλησπερα
                Απο οσο θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει αυτο το Ε106 οτι του ζητηθηκε εδω στη Σουηδια. Ετσι πηγα και εγω να το ζητησω απο το ΙΚΑ σε περιπτωση που μου χρειαστει. Οι υπαλληλοι δεν ηξεραν και πολλα και με τα πανω κατω κατεληξα στην διευθυντρια. Αυτη μου ειπε πως ειναι υπηρεσιακο εγραφο και αν χρειαστει θα το ζητησουν απο Σουηδια. Επειδη ομως επεμενα πως το χρειαζομαι και πως σε εναν γνωστο μου (εννοουσα το παιδι απο εδω) του το ζητησαν ως δικαιολογιτικο, πηρε τηλεφωνο να ρωτησει τα κεντρικα και με εστειλε στο μητρωο λεγοντας μου να πω στην υπαλληλο να καλεσει το help desk για να την καθοδηγησουν στο πως θα το συμπληρωσει.
                Το πηρα βεβαια και εχει ως τιτλο "ΒΕΒΕΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΣΘΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΧΩΡΑ" ειναι ενα τρισελιδο σε δυο αντιγραφα. Δεν ξερω αν θα μου χρειαστει...τεσπα.
                Αυτα πριν 1.5-2 μηνες.
                Το σημαντικο εδω πανω ειναι να βρεις δουλεια ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες.
                Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω κάποια προσπάθεια πάλι μέχρι και την Τρίτη με τον ΕΟΠΟΥΥ, αλλά παράλληλα θα ψάξω αύριο το θέμα με τον συνήγορο του πολίτη. Αν δεν βγει άκρη εντός της εβδομάδας, μάλλον δεν έχω άλλη επιλογή απο τη νομική οδό. Αν και το θεωρώ τελείως γελοίο να κινήσω νομικές διαδικασίες για να πάρω είτε το έγγραφο, αν το δικαιούμαι, είτε μια γραπτή απάντηση ότι δεν το δικαιούμαι!
                Προφανώς εσύ που το πήρες απο το ΙΚΑ δεν βγαίνεις με απόσπαση απο την υπηρεσία σου στο εξωτερικό, ούτε ανήκεις στο διπλωματικό σώμα - αυτές είναι οι δυο κατηγορίες που το δικαιούνται συμφωνα με τον ΕΟΠΥΥ...
                Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                Comment


                  Σας καλησπερίζω και πάλι
                  Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη. Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να σας πω τι εχω κανει ολο αυτο το διαστημα ισως βοηθησει καποιους δεν ξερω. Κατ'αρχην να πω πως δεν ξερω κανεναν στη Σουηδια και ηρθα εντελως ξεκαρφωτη για να τακτοποιηθω πρωτα εγω και μετα να ερθουν και ο ανδρας μου με το παιδακι μου.
                  Τις πρωτες 10 μερες εμενα σε ξενοδοχειο και παραλληλα εστελνα δεκαδες email για να βρω δωματιο να μεινω. Σε 6 μερες βρηκα δωματιο ακριβουτσικο με τα δεδομενα της Σουηδιας και με το τι προσεφερε ομως ηταν πιο φτηνο απο το να μεινω σε ξενοδοχειο και το γεγονος πως ηταν πολυ κεντρικα με βολευε καθως μονη σε ξενη χωρα φοβομουν να μεινω καπου πολυ απομερα. Η σπιτονοικοκυρα μου συμπληρωσε το χαρτι για την εφορια που ελεγε πως μενω σε αυτη τη διευθυνση την πρωτη μερα (σημ.δεν ειναι το συμβολαιο απλα αναγραφεται πως εισαι γραμμενος σε αυτη τη διευθυνση) και μου ειπε να παω να το δηλωσω στο Skatteverket την ιδια μερα. Πηγα εκει αλλα μου ειπαν πως χωρις το νουμερο το συγκεκριμενο χαρτι ειναι αχρηστο καθως για τους Σουηδους απο την στιγμη που δεν εχο τα 4 νουμερα ουσιαστικα δεν υπαρχω και δεν τους νοιαζει που μενω. Ετσι λοιπον γυρισα πισω χωρις να κανω κατι.
                  Εννοειται πως παραλληλα εχω γυρισει ολα τα ελληνικα εστιατορια για δουλεια αλλα δυστηχως τιποτα. Μολις μετακομισα στο δωματιο και δεν ειχα το αγχος πως εχω να πληρωνω την διαμονη μου αρχισα να παιρνω τηλεφωνα στις εταιρειες καθαρισμου ΟΛΕΣ με την σειρα στην εκατοστη και κατι νομιζω μου ειπαν πως με περιμενουν την επομενη μερα για να με δουν και να μιλησουμε απο κοντα. Πηγα μου ειπε πως δεν χρειαζεται τωρα κανεναν αλλα επειδη καποιες κοπελες λειπουν διακοπες μπορει να με παρει για να δουλευω μαυρα ομως και μπορει καποτε μετα απο μηνες να με προσλαβει. Σκεφτηκα πως αντι να καθομαι ας δουλευω εστω ετσι και ψαχνω παραλληλα. Ετσι δεχτηκα. Μετα απο μια βδομαδα πραγματικα ομως σκληρης δουλειας και ενω της ειπα πως ειμαι μονη εδω και προσπαθω για να ερθουν και οι δικοι μου ειπε πως της αρεσα και θα μου κανει προσληψη.
                  2 Μαιου μου εκανε το συμβολαιο αλλα εγραφε πως θα με πληρωνει με την ωρα δηλ δεν ηταν ουτε αοριστου χρονου ουτε εξαμηνο τιποτα οποτε ειχε δουλεια θα με φωναζε. Να σημειωσω πως οταν ειχα παει στο skatteverket για την διευθυνση του σπιτιου και ρωτησα ποιες ειναι οι διαδικασιες για να παρω το personnummer μου ειπε η κοπελα πως με το συμβολαιο απλα πηγαινω εκει και ταυτοχρονα θα πρεπει να παω και στο migrationverket. Με το συμβολαιο πλεον στα χερια μου το διαβατηριο, την ληξιαρχικη πραξη γεννησης και γαμου ολα στα ελληνικα παω στο skatteverket πρωτα. Τα καταθετω τα χαρτια χωρις κανενα προβλημα βεβαια μου λεει πως θα πρεπει να παρω και την αδεια παραμονης απο το migrationverket. Αλλα δεν τηθεται θεμα το που πρεπει να πας πρωτα.
                  Ετσι λοιπον σημερα εστειλα ηλεκτρονικα τα δικαιολογητικα στο migrationverket γιατι εκει γινεται της τρελλης απο κοσμο καθε μερα. Και σημερα 7 του μηνος μου ηρθαν τα νουμερα απο το skatteverket! Στην αρχη δεν το πιστευα γιατι με τοσα που εχω διαβασει νομιζα πως θα περιμενα μηνες. Πηρα τηλεφωνο στη δουλεια για να μοιραστω την χαρα μου και μου ειπε πως την ειχα παρει τηλεφωνο το πρωι απο την εφορια και την ρωτησαν γιατι προτμησε να παρει καποια ξενη και οχι Σουηδο που εχει ηδη τα νουμερα!!! Τους ειπε πως εχω τα προσοντα που χρειαζεται για την δουλεια και τους ειπε πως χρειαζεται τα νουμερα για να μου βαλει το μισθο μου.
                  Τωρα λογικα θα περιμενω την αδεια παραμονης και θα παω να βγαλω την ταυτοτητα.

                  Comment


                    Originally posted by katia123 View Post
                    Σας καλησπερίζω και πάλι
                    Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη. Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να σας πω τι εχω κανει ολο αυτο το διαστημα ισως βοηθησει καποιους δεν ξερω. Κατ'αρχην να πω πως δεν ξερω κανεναν στη Σουηδια και ηρθα εντελως ξεκαρφωτη για να τακτοποιηθω πρωτα εγω και μετα να ερθουν και ο ανδρας μου με το παιδακι μου............................................... .....................

                    Μπραβο Κατια !!! Καλη αρχη στην νεα σου ζωη και καλως να ερθει και η οικογενεια σου !!!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by katia123 View Post
                      Σας καλησπερίζω και πάλι
                      Χτες έκλεισα 1 μήνα που είμαι στη Στοκχόλμη......................................... ............................................Τωρα λογικα θα περιμενω την αδεια παραμονης και θα παω να βγαλω την ταυτοτητα.
                      Απλα Συγχαρητηρια!!

                      Καλη αρχη! Αν θελησεις παρεα στειλε ενα πμ να βρεθουμε...

                      Comment


                        Κάτια μπράβο σου! 'Εκανες καλές επιλογές και κέρδισες! Έχεις όμως κουράγιο πολύ και θέληση. Σου εύχομαι όλα να είναι καλύτερα από εδώ και πέρα!

                        Δέσποινα

                        Comment


                          βρε θηρίο.... ξεκίνησες μόνη για τη ξενιτιά ? πρέπει να έχεις πολλά κότσια για μια τέτοια κίνηση. Αξίζεις όντως συγχαρητήρια !

                          Comment


                            ermis είδα το μήνυμά σου μετά από 10 μέρες. Σου έστειλα τότε πμ. Δεν ξέρω αν το είδες. Σου ξαναστέλνω.

                            Comment


                              Σας ευχαριστω! Οντως ξεκινησα μονη για την ξενιτια απο αγανακτιση που δεν μπορουσα να προσφερω τιποτα στο κοριτσακι μου που σε 10 μερες εχει τα πρωτα της γενεθλια! θα μου πειτε πως αυτο ειναι τωρα ασχετο αλλα γονεις που εχουν μακρια τα παιδια τους θα με καταλαβουν πως και μονο η αναφορα στο παιδακι μας μας κανει να νιωθουμε μια αγαλιαση. Τελως παντω κλεινω την παρενθέση!! Δεν ειχα περιθωρια αποτυχιας και δεν εχω πετυχει ακομα! Σε ολους που διαβαζουν το φορουμ θελω να τους συμβουλεψω να μην τα παρατανε και να προσπαθουνε και ολα θα γινουν! Καλη επιτυχια σε ολους μας οπου και αν βρισκομαστε.....

                              Comment


                                ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘE TO JÄVLA PERSONNUMMER

                                Comment

                                Working...
                                X