Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θετικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστω Σπυρο,τα εκανα σκονακι για να τα εχω προχειρα

    Πιστευω ολοι εχουμε παθει πλακα με τα σπιτια που βλεπουμε στη Σουηδια,ποσο μας εχει λειψει η φυση και η "απλα"...

    Ζηλευω αυτους που εχουν σπιτι σε χωριο, και στην Ελλαδα αν ειχε δουλειες στην επαρχια δε με χαλαγε καθολου να παω .
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #32
      Αν εισαι μεταναστης στο εξωτερικο,δεν παιρνεις τοσο ευκολα δανειο οπως το παιρνεις στην χωρα σου.
      Καταρχην πρεπει να εχεις κανονικη δουλεια με ικανοποιητικο μισθο και οχι 3ωρα-4ωρα την ημερα.Και κατα δευτερον πρεπει να υπαρχει αξιοπιστος εγγυητης,που για τους μεταναστες ειναι δυσκολο να βρεθει.Εκτος κι αν καποιος εχει εκει τον θειο του,που εχει εστιατοριο και τον εχει βαλει στην κουζινα.Πολλοι γραφουν οτι πανε εξω και δεν ξερουν κανεναν,αλλα φαινεται απο τα γραφομενα τους οτι λενε ψεματα,ειδικα αυτοι που ζουν εξω και ξερουν πως ειναι η ζωη το καταλαβαινουν ευκολα.Αν δεν εχεις ζησει εξω,μπορει να παραμυθιαζεσαι ευκολα.

      Comment


        #33
        Εγώ μετά από 13 χρόνια εδώ πήρα σπίτι με κήπο. Δάνειο φυσικά. Η τράπεζα δεν ήθελε να με το δώσει γιατί είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (ένα εισόδημα), αλλά τους έπιασα στο ψηστήρι, τους έδειξα ότι είμαι πελάτις τους εδώ και μια δεκαετία και ότι κατάφερα να συγκεντρώσω το ποσό της προκαταβολής (200.000 κορώνες) αποταμιεύοντας σε λογαριασμό δικό τους και μετά από τόσο μπούρου-μπούρου, τί να κάνουν, υπέκυψαν.

        Δεν μπορούσα άλλο να πήζω στο διαμέρισμα.
        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

        Comment


          #34
          Απ'οσο ξερω και στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να παρεις στεγαστικο με μονο ενα εισοδημα, ευτυχως που τα καταφερες,καλοριζικο να ειναι
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            #35
            Να το χαιρεσαι!!!

            Originally posted by kelaino View Post
            Εγώ μετά από 13 χρόνια εδώ πήρα σπίτι με κήπο. Δάνειο φυσικά. Η τράπεζα δεν ήθελε να με το δώσει γιατί είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (ένα εισόδημα), αλλά τους έπιασα στο ψηστήρι, τους έδειξα ότι είμαι πελάτις τους εδώ και μια δεκαετία και ότι κατάφερα να συγκεντρώσω το ποσό της προκαταβολής (200.000 κορώνες) αποταμιεύοντας σε λογαριασμό δικό τους και μετά από τόσο μπούρου-μπούρου, τί να κάνουν, υπέκυψαν.

            Δεν μπορούσα άλλο να πήζω στο διαμέρισμα.



            Να σαι γερη και να το απολαυσεις με την οικογενεια σου!!

            Comment


              #36
              Καλημέρα.

              Θα αναφερθώ σε κάτι που μου έκανε εντύπωση.

              Αρχικά να πώ ότι έχω συνηθίσει πλέον στο να βλέπω μπαμπάδες με καροτσάκια και μωρά να τα πηγαίνουν βόλτα. Έχω συνηθίσει να βλέπω μπαμπάδες με γιλέκα στήθους να κουβαλούν μωρά, να τα ταίζουν δημοσίως, μέχρι και να τους αλλάζουν σε τουαλέτες τα μπέιμπι-λίνο. Φυσικά μόνοι τους, χωρίς την παρουσία κάπου εκεί της μαμάς τους. Το μόνο που δεν έχω δεί είναι να τα θηλάζουν .

              Όμως χθές μου έκανε εντύπωση μία σύναξη μεταξύ μπαμπάδων.

              Λοιπόν μια παρέα απο 6 μπαμπάδες με τα αντίστοιχα καροτσάκια με τα μωρά μέσα έγινε σε μία καφετέρια στο Nockeby.

              Τα 2 μωράκια ήταν πράγματι πολύ μικρά, λίγων μηνών θα έλεγα, και τα υπόλοιπα 4 λίγο μεγαλύτερα. Κανένα όμως πάνω απο έτος.

              Οι δε μπαμπάδες έπιναν καφέ και αναψυκτικά, και έτρωγαν γλυκάκια. Γέλαγαν έλεγαν αστεία και πείραζαν και γαργάλαγαν τα μωρά. Τρομερή φάση. Προφανώς οργανωμένη απο πρίν αυτή η συνάντηση πρέπει να άφησε καλές αναμνήσεις και πάνω απο όλα εμπειρίες.

              Αν πριν απο κανα χρόνο ( τότε που ακόμα ήμουν στην Ελλάδα ) μου έλεγαν για τέτοιες καταστάσεις απλά δεν θα τους πίστευα. Άντε στην Ελλάδα να βγείς με το μωρό βόλτα, και αυτό όχι συχνά, και συνήθως ολιγόωρη. Εδώ απλά είναι τρόπος ζωής.

              Μου άρεσε αυτό που είδα, αν και στην αρχή με ξένισε.

              Όμως εδώ είναι Σουηδία. Βρίσκεις έναν άλλο τρόπο ζωής. Μία άλλη κουλτούρα. Προσωπικά μου αρέσει, και για αυτό το έγραψα αυτό εδώ στα Θετικά της Σουηδίας.

              Σπύρος

              Comment


                #37
                Ισως δεν παρατηρησες οτι και οι πατεραδες συμφωνα με τον νομο εδω μοιραζονται την γονικη αδεια για το μωρο μαζι με τις μητερες,οσες μερες παιρνει η μητερα μπορει να παρει και ο πατερας.Κι εδω δεν ηταν πολυ διαδεδομενο,αλλα δωσανε κινητρα για να παιρνουν οι μπαμπαδες αυτες τις μερες αδειας.Εκτος αυτου βεβαια,θεωρειται λιγο πολυ δεδομενο να συμμετεχει και ο πατερας στην καθημερινη ρουτινα της διατροφης ενος παιδιου,ασχετα αν εμεις ως Ελληναραδες το θεωρουμε παρεργο(ή τις πιο πολλες φορες ΔΕΝ προλαβαιναμε απο τις ατελειωτες ωρες δουλειας!) το να συμμετεχουμε στις δουλειες αυτες!

                Comment

                Working...
                X