Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρνητικά της Σουηδίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by maria-8 View Post
    Eυτυχως τουλαχιστον που στη Σουηδια ειναι ο νομος ιδιος για ολους

    Παιδια ακουσα κατι σημερα και θα ηθελα οι παλαιοτεροι στη Σουηδια να με διαφωτισετε: υπαρχει προσωρινο personummer?
    Γιατι μεχρι τωρα ξερω οτι ενα ειναι το personummer,πρωτη φορα ακουω οτι εχει προσωρινο και μονιμο, ισχυει κατι τετοιο?
    Ελα ντε,και ομως υπαρχει και ειναι το περιφημο samordningsnummer
    Γκουγκλαρισε το και θα δεις λεπτομερειες.Πληροφοριακα αυτο το προσωρινο πηρα κι εγω οταν ηρθα με χαρτι ανεργιας απο την Ελλαδα και με τα χιλια βασανα μου το εδωσαν απο το Arbetsformedlingen.Συνεχιζουμε μεχρι να βριυμε δουλεια.Αν δεν,οταν ληξει το τριμηνο μια εβδομαδα...διακοπες στην Ελλαδα και μετα ξανα πισω απο την αρχη παλι η διαδικασια
    Που θα παει,κατι θα βρουμε!

    Comment


      Originally posted by vstrommer71 View Post
      Ελα ντε,και ομως υπαρχει και ειναι το περιφημο samordningsnummer
      Γκουγκλαρισε το και θα δεις λεπτομερειες.Πληροφοριακα αυτο το προσωρινο πηρα κι εγω οταν ηρθα με χαρτι ανεργιας απο την Ελλαδα και με τα χιλια βασανα μου το εδωσαν απο το Arbetsformedlingen.Συνεχιζουμε μεχρι να βριυμε δουλεια.Αν δεν,οταν ληξει το τριμηνο μια εβδομαδα...διακοπες στην Ελλαδα και μετα ξανα πισω απο την αρχη παλι η διαδικασια
      Που θα παει,κατι θα βρουμε!

      Ναι αλλα νομιζω αυτο δεν υφισταται αν πιασεις δουλεια ετσι? τοτε παιρνεις κανονικο personnummer σωστα?
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by maria-8 View Post
        Ναι αλλα νομιζω αυτο δεν υφισταται αν πιασεις δουλεια ετσι? τοτε παιρνεις κανονικο personnummer σωστα?
        Ναι.Θεου θελοντος(και Αλλαχ επιτρεποντος!) οταν βρουμε δουλεια θα μας δωσουνε personummer.Tα πραγματα μπερδευουν με το θεμα της οικογενειας,αλλαζουν συνεχεια τα πραγματα.Ο σκοντος ειχε δει οτι τωρα για να δωσουνε τα νουμερα στα μελη της οικογενειας θελουνε καποιο ελαχιστο εισοδημα
        Συνεχιζουμε τον αγωνα λοιπον!

        Comment


          Απ'οτι εμαθα κι εγω αν εχεις εισοδημα κατω απο 16000 κορονες βγαζει νουμερα αυτος που εργαζεται και τα παιδια ,αν εχεις πανω απο 16000 τοτε βγαζει και η συζυγος νουμερο.

          Υ.Γ αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν πρεπει να ειναι καθαρα 16000 η μεικτα, ας μας διαφωτισει καποιος..
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Originally posted by aeroporos
            Κανεις λαθος.
            Αλλον διεγραψες.
            Εγω απλα διαβαζω και δεν γραφω,βαρεθηκα......
            Τα εχουμε πει.

            Πρωτον,μου εχει βγει η πιστη αναποδα,για να βρω ακρη στην Γερμανια και εφοσον το φορουμ ειναι κερδοσκοπικο (με διαφημισεις),δεν θα γραφω εγω για να κονομαει ο Θανασης,οπου επιπλεον ζει στην Στουγκαρδη και δεν γραφει ποτε να βοηθησει καποιον.

            Και επιπλεον,βαρεθηκα να τσακωνομαι συνεχεια με το καθε βλαχαδερο,οπου στην ζωη του δεν εχει δει τιποτα,περα απο το χωριο του και την Γερμανια!!!!
            Εγω εχω ταξιδεψει σε 15 διαφορετικες χωρες (και εκτος Ευρωπης),καθε χρονο παω διακοπες και σε διαφορετικη χωρα,εχω αλλες παραστασεις στην ζωη μου,ειναι δυνατον να μου αρεσει η Γερμανια?

            Προσεξε παντως,εχεις διαγραψει ολο τον κοσμο,και στο τελος θα μεινεις μονο εσυ που γραφεις απο εξωτερικο.Φυσικα αυτοι που ειναι Ελλαδα,θελουν να τα εχουν καλα μαζι σου,οσο εχουν αναγκη για πληροφοριες.
            Αλλα απο εξωτερικο στο τελος δεν θα γραφει ψυχη,εκτος απο εσενα!!!
            Tοτε πως και απαντησες αμεσως?? Μου δινεις την εντυπωση οτι εισαι ο ιδιος...Εσυ μου εδωσες το δικαιωμα και περιμενω να με διαψευσεις οτι δεν εισαι ο ιδιος ο χιλιοονοματος.....

            Πολυ σωστα σου απαντησε η maria-8......

            Comment


              Originally posted by maria-8 View Post
              Απ'οτι εμαθα κι εγω αν εχεις εισοδημα κατω απο 16000 κορονες βγαζει νουμερα αυτος που εργαζεται και τα παιδια ,αν εχεις πανω απο 16000 τοτε βγαζει και η συζυγος νουμερο.

              Υ.Γ αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν πρεπει να ειναι καθαρα 16000 η μεικτα, ας μας διαφωτισει καποιος..
              Καθαρά ... δυστυχώς

              Όμως επειδή προσπαθούν να κόψουν ή να αναχαιτήσουν αν θέλετε το κύμα μεταναστών που συνεχώς αυξάνει προς τη χώρα τους ( επειδή έχει περάσει το μύνημα , ειδικά στις χώρες εκτος Ευρώπης, με προβλήματα πολέμων ή ταραχών, ότι δικαιούνται όσοι έρθουν κοινωνικά βοηθήματα ) αλλάζουν πολύ συχνά τους νόμους, προσθέτοντας συνεχώς καινούργια εμπόδια ή δυσκολεύοντας περισσότερο τα ήδη υπάρχοντα. Έτσι βέβαια μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

              Γιαυτό πρέπει να ενημερώνεστε όσο το δυνατόν συχνότερα.

              Φυσικά για εμάς που είμαστε ήδη επάνω, αν δεν μας έρθει η πληροφορία τυχαία ( για να μπορέσουμε να σας την αναμεταδώσουμε ) ή δεν μας χρειαστεί εμάς να την ψάξουμε ( όπως εγώ που περιμένω την οικογένειά μου ), δεν είναι εύκολο να σας ενημερώσουμε.

              Οπότε αν έχετε γνωστούς τους ζητάτε να την ψάξουν για σάς και να σας ενημερώσουν ή επικοινωνείτε απ' ευθείας εσείς με την εφορία και ζητάτε πληροφορίες.

              Να σας πώ πως συνήθως η Ελληνική πρεσβεία και η αντίστοιχη Σουηδική, σπάνια είναι ενημερωμένη, επειδή δεν τους ενημερώνει η εφορία που είναι και η υπεύθυνη.

              Να σας πώ όμως και το εξής. Όπως ήρθαμε όλοι μας εδώ, με την ταυτότητά μας, και δεν κάναμε πουθενά αναφορά την παρουσία μας, ώσπου να βρούμε δουλειά, κερδίζοντας χρόνο απο το τρίμηνο που δικαιούμαστε, με τον ίδιο τρόπο μπορούν να κάνουν και οι σύζυγοι. Τα παιδιά ούτως ή άλλως με το personnummer του ενός μπορούν να γραφούν στο σχολείο, ώσπου να βγάλουν το δικό τους.

              Μην αγχώνεστε λοιπόν. Λύσεις υπάρχουν πάντα και σαν Έλληνες τα μυαλά μας κόβουν. Πιο πολύ πρέπει να σας καίει το αν τα χρήματα του εισοδήματος του ενός μπορούν να θρέψουν και όλους τους άλλους.

              Σπύρος

              Comment


                Originally posted by aeroporos
                Κανεις λαθος.


                Πρωτον,μου εχει βγει η πιστη αναποδα,για να βρω ακρη στην Γερμανια και εφοσον το φορουμ ειναι κερδοσκοπικο (με διαφημισεις),δεν θα γραφω εγω για να κονομαει ο Θανασης,οπου επιπλεον ζει στην Στουγκαρδη και δεν γραφει ποτε να βοηθησει καποιον.

                Και επιπλεον,βαρεθηκα να τσακωνομαι συνεχεια με το καθε βλαχαδερο,οπου στην ζωη του δεν εχει δει τιποτα,περα απο το χωριο του και την Γερμανια!!!!
                Εγω εχω ταξιδεψει σε 15 διαφορετικες χωρες (και εκτος Ευρωπης),καθε χρονο παω διακοπες και σε διαφορετικη χωρα,εχω αλλες παραστασεις στην ζωη μου,ειναι δυνατον να μου αρεσει η Γερμανια?
                Το φόρουμ δεν είναι να γραφει ο admin και καμια δεκαρια moderators,
                εδώ πρέπει να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

                Μερικοί το έπιασαν το νόημα, άλλοι ταξιδεόυν...

                Και που ξέρεις τι κάνω εγώ για να μπορείς να κρίνεις ;

                Comment

                Working...
                X