Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by pavdel View Post
    Μαμίνα αν επιτρέπεται που πήγες σε συνέντευξη? Τι μισθό και τι συμβόλαιο σου προτείνανε?
    Pavdel στην μοναδική συνέντευξη που με καλέσανε ήταν στη Delhaize Auderghem. Είχαν μία θέση για υπάλληλο αγορών εξωτερικού αλλά η κουβέντα δεν έφτασε μέχρι το μισθό και το συμβολαιο. Οπως και να ειχε θα δεχόμουν και με το βασικό μισθό να ξεκινήσω. Δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις. Απ'ότι είχα ρωτήσει μία κοπέλα που εργαζόταν στο ταμείο (Delhaize Auderghem) ο αρχικός μισθός (βασικός) εκεί ήταν 1180 ευρώ καθαρά.

    Comment


      #47
      Originally posted by pavdel View Post
      Οπως έπιες και συ: Γιατρός εξειδικευμένος επαγγελματίας. Για να βλέπει ασθενείς πάει να πει μιλάει και τη γλώσσα.
      Ξέρω και γω πολλούς που κάνουν πολύ καλή ζωή.
      Υπαλλήλους της ΕΕ, που δουλεύουν στα Ευρωπαικά όργανα. Αποσπασμένους υπαλλήλους ελληνικών υπηρεσιών. Αποσπασμένους στρατιωτικούς στο ΝΑΤΟ. Ολοι αυτοί είναι με διπλούς μισθούς, έξτρα επιδόματα στέγασης και σίτισης και πάνω από όλα σαν διπλωματικοί υπάλληλοι αποφεύγουν την τσιμπίδα της βελγικής φορολογίας. Ολοι αυτοί θα σου πουν τα καλύτερα και δε γυρνάνε Ελλάδα για κανένα λόγο.

      Εδώ όμως η περίπτωση είναι αρκετά διαφορετική. Οπως λεει και ο fendy για νέους ανθρώπους που θέλουν να αποκτήσουν εμπειρία και να βρουν μια δουλειά είναι δύσκολα, αν δεν ξέρεις γλώσσα ακόμα πιο δύσκολα απο εδώ....πολύ πιο δύσκολα κατα τη γνώμη μου !!! Μακάρι να πάει η κοπέλα και να τα βρει όλα όπως θέλει, αλλά καλό ειναι να ξέρεις και που πας και τι περιμένεις και να σαι ρεαλιστής.

      Γενικά όσοι λένε παώ να δω τι παίζει, βλέπω κρίνω, συγκρίνω αποφασίζω είναι αυτοί που μένουνε για καιρό έξω.
      Αυτοί που είναι στο στυλ όλα μαύρα Ελλάδα, όλα καλύτερα έξω, ρίχνω μαύρη πέτρα και δεν ξαναπατάω είναι αυτοί που γυρνάνε σε 1 μήνα πίσω.
      ακριβώς ..........οπως τα λές

      Comment


        #48
        Originally posted by mamina View Post
        Pavdel στην μοναδική συνέντευξη που με καλέσανε ήταν στη Delhaize Auderghem. Είχαν μία θέση για υπάλληλο αγορών εξωτερικού αλλά η κουβέντα δεν έφτασε μέχρι το μισθό και το συμβολαιο. Οπως και να ειχε θα δεχόμουν και με το βασικό μισθό να ξεκινήσω. Δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις. Απ'ότι είχα ρωτήσει μία κοπέλα που εργαζόταν στο ταμείο (Delhaize Auderghem) ο αρχικός μισθός (βασικός) εκεί ήταν 1180 ευρώ καθαρά.
        Το Delhaize είναι ο δικός μας Βασιλόπουλος, είναι η ίδια εταιρία. Ακριβώς. 1180 - την ιατρική περίθαλψη που λέγαμε 200 ευρώ πάμε στα 980/μήνα. Βέβαια πολλοί στο Βέλγιο δεν την πληρώνουν, αλλά αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι και πας νοσοκομείο ανασφάλιστος τότε τα πληρώνεις όλα.
        Μια κοπέλα στο ταμείο στην Ελλάδα full time πόσα βγάζει?

        Η θέση που αναφέρεις έχει να κάνει με προμήθειες λέγεται buyer. Σίγουρα θα σου δίνανε αρκετά παραπάνω από το βασικό, μπορεί και 1500 -1700/μήνα. Αλλά και εδώ σε τέτοιες θέσεις σε σούπερ μάρκετ δε νομίζω να δίνουν λιγότερα από 1000-1200 ευρώ/μήνα στη χειρότερη. Και γιατί δε έκατσε? Σου ζήτησαν Φλαμανδικά?

        Comment


          #49
          Kapios tha pai Velgio apo thin aprilios?

          Comment


            #50
            ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΗΝ Μ.ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ,ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΕΝΩ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ 6ΩΡΟΣ ΜΕ 560e ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ!ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΒΕΛΓΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ WAREGEM ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ΣΤΗΝ ΦΛΑΜΑΝΔΙΚΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΒΕΛΓΙΟΥ!ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ?ΜΕΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ,ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 4-5 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ !ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΤΛ!Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΛΛΑΝΔΙΚΩΝ ΣΕ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΟΛΛΑΝΔΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:1oν ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΛΛΑΝΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ 300 ΕΥΡΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 180 ΤΟ ΧΡΟΝΟ???2ον ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ MEDIA MARKT ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ?3ον ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ?ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ?ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΙΣΩ?ΔΗΛΩΝΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ?ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ? ΞΕΡΩ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ!!!!

            Comment


              #51
              Ελενα,

              πρώτον λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη αλλά δε χρειάζεται απελπισία από κανέναν, τα ίδια περιμένουν όλους μας δεν υπάρχει καμιά γιατρειά.

              1ον) Δεν σε πετάει κανείς έξω, ακόμα είμαστε μέλη της ΕΕ οπότε εφόσον έχεις σπίτι να μείνεις έστω και για 4-5 μήνες μπορείς να δηλωθείς κανονικά για να αποκτήσεις τόπο διαμονής και μόλις βρεις δουλειά αποκτας και αντίστοιχο ΑΦΜ, ΑΜΚΑ κτλ.

              2ον) Στη Φλάνδρα, μιας και μιλάς για Waregem δεν υπάρχει η κρίση που υπάρχει στη Βαλονία στο θέμα δουλειάς. Απλά για αντίστοιχη δουλειά πχ πωλητής κτλ σίγουρα χρειάζεται και Ολλανδικά άπταιστα. Παρόλα αυτά υπάρχουν και άλλες δουλειές σε αυτό το κομμάτι όπότε θέλει πολύ ψάξιμο. Αν ο σύζυγος σου ξέρει ήδη λίγα Ολλανδικά έχει καλές πιθανότητες.

              3ον) Τα χαρτιά που χρειάζεσαι είναι ταυτότητα η διαβατήριο και μπλέ κάρτα για να έχεις μια τυπική ασφάλιση ( βγαίνει από τη διεύθυνση υγιεινής). Για δουλειά καλό είναι να έχεις μαζί πτυχίο ή και κάποια αποδεικτικά προυπηρεσίας ( συστατικές) μεταφρασμένα. Στα Αγγλικά είναι οκ.

              4ον) Για να νοικιάσεις πρακτικά δε θέλεις τίποτα, αλλά επειδή οι Βέλγοι είναι λίγο μ...κες, μπορεί να σου ζητήσουν αποδεικτικό ότι εργάζεσαι κτλ. Υπολόγισε χρειάζεσαι 2-3 νοίκια αέρα για να μπεις σε σπίτι.

              5ον) Για μαθήματα θα απευθυνθείς στο κοντινότερο πανεπιστήμιο όπου έχουν μαθήματα για ξενόγλωσσους. Η τιμή εξαρτάται από το κάθε Πανεπιστήμιο και τι πρόγραμμα. Μπορεί η πόλη να έχει και δωρεάν μαθήματα αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο.

              6ον) Συμβουλή: Αν μιλάτε Αγγλικά καλό θα ήταν να πάτε να αφήσετε τα βιογραφικά σας σε γραφεία ευρέσεως εργασίας ιδιωτικά : manpower, randstad, adecco, 21 century ktl. και να μιλήσετε με τους συμβούλους εκεί. Ο δημόσιος ΟΑΕΔ εκεί είναι οσο καλός όσο και ο δικός μας...μην ασχοληθείτε. Επίσης πάρτε ότι δουλειά σας δώσουν αρχικά, για να μπορείτε μετά να διακδικίσετε κάτι καλύτερο. Η προυπηρεσία παίζει ρόλο μέσα στη χώρα έστω και αν είναι για άλλη δουλεια.

              Comment


                #52
                Σε ευχαριστώ πολύ!

                Comment


                  #53
                  ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝ ΕΦΥΓΕΣ Η ΟΧΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩΜΑΙ ΓΙΑ ΒΕΛΓΙΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ..ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΝ ΠΛΕΟΝ.

                  Comment


                    #54
                    ΑΥΡΙΟ!!!

                    καλημερα και απο μενα. αυριο φευγουμε κι εμεις. εφτασε η ωρα που παραταω συγγενεις,φιλους, γνωστους, συμμαθητες των παιδιων, σχολεια,σπιτι, πολλα ονειρα, και προπαντως συζυγο (δεν εχει τελειωσει με υποχρεωσεις εργασιακες) και παω να προσπαθησω με την βοηθεια των πεθερικων, για το μελλον της οικογενειας μου. τα συναισθηματα? μμμ δεν ξερω... φοβος, μουδιασμα,ανυσηχια, λυπη ΟΛΑ ΜΑΖΙ. αυριο θα ειναι τα δυσκολα. την ωρα που θα χαιρεταμε εγω και τα παιδια τον συζυγο μου. θα εχουμε δραματα στο αεροδρομειο αλλα...θα περασει κι αυτο. εχτες καθως ετοιμαζα βαλιτσες ποσες φορες κοιταχτηκαμε στα ματια και επαιρνα το βλεμμα μου γρηγορα, γιατι αν τον κοιταζα λιγο ακομα θα εσκιζα τα εισητηρια.αχ ποσο αναγκη εχω να ακουσω πως δεν κανουμε λαθος. τελος παντων. ας μην το συνεχισω ομως. οτι πληροφορειες θα εχω με τον καιρο θα σας τις περναω εδω μηπως βοηθησω κι εγω καποιον οπως βοηθηθηκα απο αυτη την πολυ χρησιμη παρεα εδω μεσα.να εχετε καλη μερα ολοι σας!!!

                    Comment


                      #55
                      o xρονος μονο μπορει αν δειξει εαν κανεις λαθος ή οχι..κανεις αλλος..

                      το μονο που μπορω να σου πω εγω, ειναι οτι εδω ουτε υπαρχει παρον αλλα κυριως δεν προβλεπεται μελλον..

                      μην περιμενετε τπτ απ οσα ακουτε να λεγεται προεκλογικα..η χωρα ειναι δεμενη στο μνημονιο μ ο,τι αυτο συνεπαγεται..

                      μονη ελπιδα ειναι να πιεσουν οι υπολοιπες ισχυρες χωρες για την κριση που αρχιζει ν αγγιζει κι αυτες, μ αποτελεσμα να παρουμε παραταση του χρονου αποπληρωμης

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by konstantina1 View Post
                        καλημερα και απο μενα. αυριο φευγουμε κι εμεις. εφτασε η ωρα που παραταω συγγενεις,φιλους, γνωστους, συμμαθητες των παιδιων, σχολεια,σπιτι, πολλα ονειρα, και προπαντως συζυγο.....
                        ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.!!!!

                        Σίγουρα δεν κάνετε λάθος!!!!!!!

                        Comment


                          #57
                          ΕΦΥΓΑ...

                          Originally posted by fridushka View Post
                          ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝ ΕΦΥΓΕΣ Η ΟΧΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩΜΑΙ ΓΙΑ ΒΕΛΓΙΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ..ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΝ ΠΛΕΟΝ.
                          Τελικά ευτυχώς που έφυγα δεν θα μετανιώσω ποτέ για αυτήν την απόφαση. Ούτε που μου περνάει από το μυαλό να γυρίσω...
                          Όσα συζητούσα πριν 5 μήνες εδώ, τα διαβάζω τώρα και μου φαίνονται αστεία .
                          Που να είναι και αυτός ο pavdel να ακούσει τις εμπειρίες μου...

                          Το Βέλγιο είναι ότι πρέπει για μετανάστευση!
                          Εχει δουλείες για όλους όσους θέλουν να δουλέψουν.
                          Το κράτος σε βοηθάει σε όλα σε κάθε σου βήμα.
                          Τα μαθήματα γλώσσας είναι 30ευρώ το χρόνο και κάθε μέρα μάθημα 5 ώρες την ημέρα σε πολύ αξιοπρεπές σχολείο που υπάρχουν για τους ξενόφερτους.
                          Έχει πολλά πάρκα ,είναι καθαρά και νιώθεις ασφάλεια όταν περπατάς στο δρόμο.
                          Η κοινωνία είναι γενικά καλύτερα εξοπλισμένη για τις ανάγκες των πολιτών.
                          Εγκληματικότητα ούτε που κατάλαβα ότι λένε πως υπάρχει.
                          Η μετακίνηση με τραμ και λεωφορεία είναι πολύ εύκολη,συχνή και έχει ένα πολύ καλό δίκτυο που καλύπτει ολόκληρη την πόλη αλλά και εκτός.
                          Το κόστος ζωής είναι ένα τακ πιο πάνω όμως αντισταθμίζεται από άλλους παράγοντες που λες πως αξίζει τον κόπο.
                          Η νοοτροπία είναι διαφορετική και δύσκολα μπορείς να την περιγράψει κανείς," όμως δεν σε ταλαιπωρούν χωρίς λόγο" και είναι ευγενικοί με τους ξένους.
                          Για τους συμπατριώτες μας εδώ δεν έχω να πω τίποτα γιατί θα είναι χάσιμο χρόνου πάλι απλά προσοχή γιατί δαγκώνουν και όσο γίνετε μακρυάαα.
                          Δεν με νοιάζει και να με βρίσουν εδώ για αυτά που γράφω αυτή δυστυχώς είναι η μαύρη αλήθεια.
                          Εκτός Βρυξελλών είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα ,μιλάς άνετα τα αγγλικά..έχει περισσότερες δουλειές...τις τρεις γλώσσες στο Βέλγιο που ζητάνε σε υψηλόβαθμες δουλειές εγώ και πολλοί άλλοι στην αρχή, βολεύτηκα με λίγα γαλλικά που έμαθα εδώ.Αργότερα έχει πολλές προοπτικές γενικά αν έχεις όρεξη μαθαίνεις και τις υπόλοιπες γλώσσες- κάνουν αλήθεια ότι μπορούν γα να σου δώσουν την ευκαιρία.Έχει πολύ καλή γιατρική περίθαλψη.
                          Αυτά σαν πρώτη εντύπωση που γενικά τα κρύβουν πολλοί, δεν έχω καταλάβει ακριβώς το γιατί...μήπως δεν τα εκτιμάνε μήπως βολεύτηκαν οι ίδιοι και αυτό ήταν όλο...μήπως με το που έρθουν στην χώρα θέλουν την θέση του διευθυντή της ευρωπαϊκής ένωσης και εφόσον δεν την παίρνουν απογοητεύονται ...δεν ξέρω πάντως εδώ αυτή τη περίοδο έχουν έρθει πάρα πολλοί μετανάστες απ'όλο τον κόσμο ...γίνετε χαμός κάτι θα ξέρουν ...πολονοί..ισπανοί ...ιταλοί...αφρικανοί ...όλοι βολέυονται και όλοι συνυπάρχουν...κανένα πρόβλημα να έρθουν και άλλοι τόσοι...αλλά να μη τα περιμένουν όλα εύκολα πρώτα θα ταλαιπωρηθούν θα κάνουν υπομονή περίπου 5 μήνες με 1 χρόνο και μετά θα δουν μια άσπρη μέρα
                          όμως εδώ θα την δουν την άσπρη μέρα ενώ αν μείνουν Ελλάδα δεν θα την δούνε ποτέ!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Ζωη27 View Post
                            Τελικά ευτυχώς που έφυγα δεν θα μετανιώσω ποτέ για αυτήν την απόφαση. .................... .................................................. .................................................. .............δεν ξέρω πάντως εδώ αυτή τη περίοδο έχουν έρθει πάρα πολλοί μετανάστες απ'όλο τον κόσμο ...γίνετε χαμός κάτι θα ξέρουν ...πολονοί..ισπανοί ...ιταλοί...αφρικανοί ...όλοι βολέυονται και όλοι συνυπάρχουν...κανένα πρόβλημα να έρθουν και άλλοι τόσοι...αλλά να μη τα περιμένουν όλα εύκολα πρώτα θα ταλαιπωρηθούν θα κάνουν υπομονή περίπου 5 μήνες με 1 χρόνο και μετά θα δουν μια άσπρη μέρα
                            όμως εδώ θα την δουν την άσπρη μέρα ενώ αν μείνουν Ελλάδα δεν θα την δούνε ποτέ!
                            Zωη καλη συνεχεια στην καινουργια σου χωρα !!! Σου ευχομαι καθε επιτυχια !!!!!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #59
                              Μπράβο Ζωή χάρηκα πάρα πολύ που είσαι ευχαριστημένη. Διάβαζα τις προηγούμενες συζητήσεις σας με μεγάλη απογοήτευση. Βρήκες δουλειά; Γενικά τί απαιτήσεις υπάρχουν για ξένες γλώσσες εκτός από αγγλικά και γαλλικά;

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by isabella View Post
                                Μπράβο Ζωή χάρηκα πάρα πολύ που είσαι ευχαριστημένη. Διάβαζα τις προηγούμενες συζητήσεις σας με μεγάλη απογοήτευση. Βρήκες δουλειά; Γενικά τί απαιτήσεις υπάρχουν για ξένες γλώσσες εκτός από αγγλικά και γαλλικά;
                                Γειά σου και σένα!

                                Βρήκα δουλειά ναι ...πήγα πρώτα 2 μήνες σχολείο μιλάω τα βασικά γαλλικά και καταλαβαίνω τώρα γιατί πριν δεν είχα ιδέα.
                                Απαιτήσεις υπάρχουν...και διέξοδοι υπάρχουν...δεν ισχύουν τα ίδια για όλο το Βέλγιο.
                                Βρυξέλλες εξαρτάται τι δουλειά θα κάνεις στην αρχή?
                                Εγώ βολεύομαι με κάτι απλό τώρα οπότε λίγα γαλλικά είναι απαραίτητα για να πάρω τα δικαιώματα και τα χαρτιά μου.Παράλληλα συνεχίζω το βράδυ πάω σχολείο οπότε σύντομα θα αλλάξω δουλειά και θα κάνω ισοτιμία στο πτυχίο που έχω.
                                Έχω πολλούς γνωστούς που μιλάμε εκτός Βρυξελλών βρήκανε καλή δουλειά μόνο με προϋπηρεσία και αγγλικά.
                                Επίσης στα οικονομικά με μάστερ στην Αγγλία ένα παιδί βρήκε Βρυξέλλες μόνο με καλά αγγλικά.
                                Υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνουν ταμείο ανεργίας στην Ελλάδα 300 ευρώ και το μεταφέρουν εδώ- και παίρνουν 980 ευρώ λόγο ευρωπαικής ένωσης(όσο υπάρχει κ αυτή:P)Εδώ Ομως είναι για πάντα το ταμείο γιατί αν ψάχνεις και δεν βρίσκεις δουλειά δεν σου σταματάνε το ταμείο μέχρι να βρείς ,μέχρι κ σεμινάρια σου κάνουν να σε βοηθήσουν να βρείς δουλειά ε! κάποια στιγμή θα βαρεθούνε να σπουδάζουν θα έχουν μάθει και την γλώσσα και θα σταματήσουν από μόνοι τους το ταμείο αλλά βέβαια να αποδείξεις ότι πράγματι ψάχνεις δουλειά ότι προσπαθείς κτλ όχι μόνο να παίρνεις το ταμείο και να είσαι σπίτι σου αραχτός....
                                Είναι πολλά που υπάρχουν εδώ και λες αποκλείεται γιατί έχουμε συνηθίσει αλλιώς..και όμως έτσι είναι...ότι άλλο ρωτήστε θα απαντήσω ...
                                Εδώ επίσης υπάρχει η πρόνοια που σου δίνει 500 ευρώ/μήνα περίπου και σε βοηθάει με νοίκι κλπ αν δεν έχεις δουλειά και σου παρέχει περίθαλψη όμως πρώτα πρέπει να δουλέψεις τουλάχιστον 2 βδομάδες στο Βέλγιο και να αποκτήσεις την προσωρινή ταυτότητα η οποία ισχύει για 5 χρόνια.Περνάει επιτροπή από το σπίτι σου να ελέγξει αν όντως έχεις ανάγκη και σε στέλνει και σχολείο να μάθεις την γλώσσα ή ότι άλλο χρειάζεσαι...

                                Comment

                                Working...
                                X