Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Ευχαριστώ πολύ Ζωή για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.

    Comment


      #62
      Originally posted by ευανθια View Post
      Zωη καλη συνεχεια στην καινουργια σου χωρα !!! Σου ευχομαι καθε επιτυχια !!!!!!!
      Ευχαριστώ

      Comment


        #63
        Originally posted by Ζωη27 View Post
        Γειά σου και σένα!

        Βρήκα δουλειά ναι ...πήγα πρώτα 2 μήνες σχολείο μιλάω τα βασικά γαλλικά και καταλαβαίνω τώρα γιατί πριν δεν είχα ιδέα.
        Απαιτήσεις υπάρχουν...και διέξοδοι υπάρχουν...δεν ισχύουν τα ίδια για όλο το Βέλγιο.
        Βρυξέλλες εξαρτάται τι δουλειά θα κάνεις στην αρχή?
        Εγώ βολεύομαι με κάτι απλό τώρα οπότε λίγα γαλλικά είναι απαραίτητα για να πάρω τα δικαιώματα και τα χαρτιά μου.Παράλληλα συνεχίζω το βράδυ πάω σχολείο οπότε σύντομα θα αλλάξω δουλειά και θα κάνω ισοτιμία στο πτυχίο που έχω..
        Γεια σου Ζωή
        Μια ερώτηση: δουλειά βρήκες στον τομέα σου? Σε αυτό που σπούδασες κει έχεις προυπηρεσία ή σε κάτι άλλο?
        Επίσης πως βρήκες δουλειά? Έστειλες βιογραφικά σε εταιρείες? Μέσω γνωστών? Μέσω γραφείου?
        Όταν λες θα αλλάξεις δουλειά, τι εννοείς? Κατάφερες και βρήκες και δεύτερη??? έχω πάθει πλάκα!
        Τελείωσα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στην Αγγλία δυσκολεύομαι να βρω δουλειά (ως οτιδήποτε) και στο αντικείμενο μου volunteering (μπας και πάρω παραπάνω προυπηρεσία).
        Έχω αρχίσει να απελπίζομαι...

        Στον τομέα μου υπάρχουν υπάρχει κάτι που θα ήθελα να μάθω ακόμα (το οποίο κυρίως χρησιμοποιείται σε Καναδά, Αμερική, Αυστραλία και σε κάποια πανεπιστήμια στην Φλάνδρα, ένα στη Leuven και δύο στην Ολλανδία). Λεφτά να κάνω υπεραντλαντικό ταξίδι δεν έχω οπότε θα προσπαθήσω για τις εκεί περιοχές.
        Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εδώ (Αγγλία) δεν μπορώ να βρω δουλειά ως καθαρίστρια και μια εταιρεία για να πάρω προυπηρεσία (με εθελοντική εργασία).
        Πες μας σε παρακαλώ πως βρήκες δουλειά
        Η εκμάθηση γαλλικών και φλαμανδικών δεν με τρομάζει καθόλου, ίσα ίσα που μου αρέσει!
        Αγγλία όσοι ήρθαν για μάστερ ή δεν βρίσκανε κάτι και επιστρέψανε Ελλάδα ή βρήκανε κάτι μέσω γνωστών/συγγενών Ελλήνων που τους βοηθήσανε. Εγώ δεν έχω κάποιον εδώ. Όταν βρήκα vacancy ακριβώς στο αντικείμενο μου και στην προυπηρεσία μου (έχω μια περίεργη εξειδίκευση και είμαστε λίγοι σε αυτό, ειδικά στην Αγγλία), μου είπαν ότι είμαι strong candidate και τελικά ούτε σε συνέντευξη δεν με κάλεσαν. Έμαθα ότι πήρανε Αγγλίδα που ούτε κατά διάνοια έχει τις γνώσεις ή την προυπηρεσία μου αλλά... είναι οργανωμένη στο ίδιο κόμμα με τον υπεύθυνο... Μην νομίζουμε ότι συμβαίνουν μόνο Ελλάδα, ε!!!

        Comment


          #64
          ....

          Originally posted by vasiliki.g View Post
          Γεια σου Ζωή
          Μια ερώτηση: δουλειά βρήκες στον τομέα σου? Σε αυτό που σπούδασες κει έχεις προυπηρεσία ή σε κάτι άλλο?
          Επίσης πως βρήκες δουλειά? Έστειλες βιογραφικά σε εταιρείες? Μέσω γνωστών? Μέσω γραφείου?
          Όταν λες θα αλλάξεις δουλειά, τι εννοείς? Κατάφερες και βρήκες και δεύτερη??? έχω πάθει πλάκα!
          Τελείωσα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στην Αγγλία δυσκολεύομαι να βρω δουλειά (ως οτιδήποτε) και στο αντικείμενο μου volunteering (μπας και πάρω παραπάνω προυπηρεσία).
          Έχω αρχίσει να απελπίζομαι...

          Στον τομέα μου υπάρχουν υπάρχει κάτι που θα ήθελα να μάθω ακόμα (το οποίο κυρίως χρησιμοποιείται σε Καναδά, Αμερική, Αυστραλία και σε κάποια πανεπιστήμια στην Φλάνδρα, ένα στη Leuven και δύο στην Ολλανδία). Λεφτά να κάνω υπεραντλαντικό ταξίδι δεν έχω οπότε θα προσπαθήσω για τις εκεί περιοχές.
          Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εδώ (Αγγλία) δεν μπορώ να βρω δουλειά ως καθαρίστρια και μια εταιρεία για να πάρω προυπηρεσία (με εθελοντική εργασία).
          Πες μας σε παρακαλώ πως βρήκες δουλειά
          Η εκμάθηση γαλλικών και φλαμανδικών δεν με τρομάζει καθόλου, ίσα ίσα που μου αρέσει!
          Αγγλία όσοι ήρθαν για μάστερ ή δεν βρίσκανε κάτι και επιστρέψανε Ελλάδα ή βρήκανε κάτι μέσω γνωστών/συγγενών Ελλήνων που τους βοηθήσανε. Εγώ δεν έχω κάποιον εδώ. Όταν βρήκα vacancy ακριβώς στο αντικείμενο μου και στην προυπηρεσία μου (έχω μια περίεργη εξειδίκευση και είμαστε λίγοι σε αυτό, ειδικά στην Αγγλία), μου είπαν ότι είμαι strong candidate και τελικά ούτε σε συνέντευξη δεν με κάλεσαν. Έμαθα ότι πήρανε Αγγλίδα που ούτε κατά διάνοια έχει τις γνώσεις ή την προυπηρεσία μου αλλά... είναι οργανωμένη στο ίδιο κόμμα με τον υπεύθυνο... Μην νομίζουμε ότι συμβαίνουν μόνο Ελλάδα, ε!!!
          Βρήκα δουλειά σε συνεργείο καθαρισμού , δουλεύω 5 μέρες την εβδομάδα από 8 ώρες και πληρώνομαι 10 ευρώ/ώρα. Έχω κανονικό μισθό,άδεια διακοπών, δωρεάν κουπόνια για φαγητό και κάρτα απεριορίστων διαδρομών.
          Πρώτα έμαθα ότι τα συνεργεία καθαρισμού εδώ δεν έχουν τρελές απαιτήσεις στα γαλλικά και πώς προσφέρουν αρκετά καλές συνθήκες εργασίας- ναι μεν να ξέρεις αλλά τα βασικά και να καταλαβαίνεις τι σου ζητάνε.Οπότε με το που ήρθα πήγα σε ένα τέτοιο γραφείο καθώς υπάρχουν πάρα πολλά. Στην αρχή δεν με πήραν γιατί δεν ήξερα καθόλου την γλώσσα αλλά μου είπαν να πάω σχολείο.Μετά από 5 μήνες ξανά πήγα εκεί και μιλάω σπαστά οπότε μου είπαν πως αν περάσω το δοκιμαστικό θα με πάρουν όπως κ έγινε.Γενικά αν βλέπουν πως προσπαθείς το εκτιμάν ε κάπως...
          Οπότε κανείς δεν με βοήθησε...κ κανείς δεν πήγε πουθενά μαζί μου σε καμία υπηρεσία.Δυσκολεύομαι να συνεννοηθώ στις υπηρεσίες όπως να βγάλω τραπεζικό λογαριασμό,να κάνω τα χαρτιά για ταυτότητα όλα είναι στα γαλλικά κ σπάνια βρίσκω κάποιον να μιλάει λίγα αγγλικά.
          Τελικά όμως πλέον μιλάω για δεύτερη δουλειά γιατί αν έχεις ταυτότητα και μιλάς αγγλικά κ γαλλικά βρίσκεις όποια δουλειά θέλεις δεν σε εμποδίζει τπτ πλέον καθώς ζήτηση υπάρχει...
          Εσένα σου προτείνω να έρθεις με τα προσόντα που λες- έχεις πάρα πολλές πιθανότητες αν με κάποιο τρόπο μάθεις γαλλικά η φλαμανδικά έστω λίγα ...Επίσης άλλος τρόπος είναι να στέλνεις cv σε όλο το Βέλγιο και έτσι μπορεί να κλείσεις δουλειά πριν εγκατασταθείς.Δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβώς στον τομέα σου μπορεί να είναι παρεμφερές..αν σε καλέσουν για συνέντευξη τότε 90% θα σε πάρουν δεν θα σε ταλαιπωρήσουν άδικα.Θα έχεις και ομιλία μέσω skype.Ξέρω ένα παλικάρι βρήκε έτσι δουλειά ,είχε προϋπηρεσία και αγγλικά και δουλεύει τώρα στην Φλαμανδική πλευρά του Βελγίου ,λέει τα καλύτερα είναι πολύ ευχαριστημένος έφερε και την κοπέλα του.Το επάγγελμά του δεν θυμάμαι πάντως ήταν κάτι έτσι πολύ σπάνιο και καθόλου συνηθισμένο σπάω το κεφάλι μου και δεν το θυμάμαι..:(
          Επίσης τα επαγγέλματα που έχουν πέραση εδώ είναι νοσοκόμες ,οικονομολόγοι, κοινωνικοί λειτουργεί και ότι έχει σχέση με παιδιά...

          Comment


            #65
            Νά'σαι καλά Ζωή, ηρέμησα τώρα
            Τα κατάφερες μόνη σου χωρίς καν να μιλάς τη γλώσσα στην αρχή, αυτό είναι αποφασιστικότητα
            Ψιλομιλάω γαλλικά και γερμανικά (απ'ότι είδα τα φλαμανδικά συγγενεύουν) αλλά θα χρειαστώ μαθήματα
            Θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά μήπως κάτσει κάτι πριν φύγω

            Μου έδωσες ελπίδα, τώρα θα επικοινωνήσω και με τα πανεπιστήμια για το πότε μπορώ να μπω
            Φοβήθηκα να το πάρω απόφαση, που να πάω Βέλγιο όταν είναι δύσκολα ήδη εδώ τα πράγματα?!

            Εμενα δεν με παίρνουν εδώ τα γραφεία ευρέσεως εργασίας γιατί ενώ έχω λευκό ποινικό μητρώο πρέπει να είναι πρόσφατο και το δικό μου βγήκε πριν από 2 χρόνια, τους λέω να πληρώσω από την τσέπη μου να βγάλω καινούριο αλλά χρειάζομαι υπογραφή εργοδότη (εκ νόμου) και μου λένε ότι δεν γίνεται και τους λέω και εγω πως θα δουλέψω, μου λένε πρέπει να βρεις άλλη δουλειά να αναλάβουν να σου βγάλουν καινούριο ποινικό μητρώο και μετά ξαναέρχεσαι. Ποιος θα μου δώσει άλλη δουλειά όταν δεν με παίρνετε εσείς ούτε για καθαρίστρια???
            Είχα πλαντάξει στο κλάμα εκείνον τον καιρό γιατί το ίδιο μου είπαν πολλά γραφεία που αναλαμβάνουν δουλείες για καθαρισμό
            Μετά έμαθα ότι η πλειοψηφία δεν μπορεί να βρει κάτι τέτοιες μικροδουλειές με αυτό τον τρόπο, γιατί εάν δεν σου ανοίξει μία πόρτα δεν ανοίγει καμία μετά λες και είσαι λεπρός :( Το κάνουν για να αποφεύγουν να προσλαμβάνουν μετανάστες. Οι πάσης φύσεως ασιάτες βρίσκουν άμεσα δουλειά γιατί τους στηρίζουν οι κοινότητες τους, στους έλληνες δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο...

            Comment


              #66
              [QUOTE=vasiliki.g;49896]Νά'σαι καλά Ζωή, ηρέμησα τώρα
              Τα κατάφερες μόνη σου χωρίς καν να μιλάς τη γλώσσα στην αρχή, αυτό είναι αποφασιστικότητα
              Ψιλομιλάω γαλλικά και γερμανικά (απ'ότι είδα τα φλαμανδικά συγγενεύουν) αλλά θα χρειαστώ μαθήματα
              Θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά μήπως κάτσει κάτι πριν φύγω

              Μου έδωσες ελπίδα, τώρα θα επικοινωνήσω και με τα πανεπιστήμια για το πότε μπορώ να μπω
              Φοβήθηκα να το πάρω απόφαση, που να πάω Βέλγιο όταν είναι δύσκολα ήδη εδώ τα πράγματα?!

              Εμενα δεν με παίρνουν εδώ τα γραφεία ευρέσεως εργασίας γιατί ενώ έχω λευκό ποινικό μητρώο πρέπει να είναι πρόσφατο και το δικό μου βγήκε πριν από 2 χρόνια, τους λέω να πληρώσω από την τσέπη μου να βγάλω καινούριο αλλά χρειάζομαι υπογραφή εργοδότη (εκ νόμου) και μου λένε ότι δεν γίνεται και τους λέω και εγω πως θα δουλέψω, μου λένε πρέπει να βρεις άλλη δουλειά να αναλάβουν να σου βγάλουν καινούριο ποινικό μητρώο και μετά ξαναέρχεσαι. Ποιος θα μου δώσει άλλη δουλειά όταν δεν με παίρνετε εσείς ούτε για καθαρίστρια???
              Είχα πλαντάξει στο κλάμα εκείνον τον καιρό γιατί το ίδιο μου είπαν πολλά γραφεία που αναλαμβάνουν δουλείες για καθαρισμό
              Μετά έμαθα ότι η πλειοψηφία δεν μπορεί να βρει κάτι τέτοιες μικροδουλειές με αυτό τον τρόπο, γιατί εάν δεν σου ανοίξει μία πόρτα δεν ανοίγει καμία μετά λες και είσαι λεπρός :( Το κάνουν για να αποφεύγουν να προσλαμβάνουν μετανάστες. Οι πάσης φύσεως ασιάτες βρίσκουν άμεσα δουλειά γιατί τους στηρίζουν οι κοινότητες τους, στους έλληνες δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο...[/QUOTE
              καλησπέρα!
              Σήμερα είμαι λίγο πτώμα...δεν στροφάρω και δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα από αυτά που γράφεις.
              Το πανεπιστήμιο τι το θες ?θα έρθεις για σπουδές ή θα ψάξεις εργασία σε πανεπιστήμιο ή για να μάθεις την γώσσα?
              Το ποινικό μητρώο επίσης τι το χρειάζονται?πρώτη φορά το ακούω...
              Κατά τα άλλα γράψε μου ακριβώς πως είναι ο τίτλος του πτυχίου που έχεις ?είναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ?επίσης τι προυπυρεσία έχεις?και πως λέγεται το μάστερ που έχεις?
              Να ξέρω μήπως ακούσω τίποτα ή μήπως έχω κάποια ιδέα ή μήπως κοιτάξω και εγώ στις αγγελίες.
              Που λες για την Αγγλία και εγώ δεν ακούω τα καλύτερα το Βέλγιο σε διαβεβαιώνω είναι πολύ καλύτερο στα θέματα μετανάστευσης.

              Comment


                #67
                Egw na rwthsw an mporei kapoios na voithisei?To pira apofasi gia Velgio alla den riskarw na anevw etsi sta koutourou...An kapoios mporei na voithisei se thema douleias tha itan eyxaristo dioti dn yparxoun ta ''etoima'' lefta...An exete gnorimies,kapoious ellines me katastimata..otidipote..Den gnwrizw tin glwssa tous,mono vasika agglika alla apo oti diavasa mporeis na pas amesws sti sxoli glwssas tis ellinikis koinotitas...

                Comment


                  #68
                  Καλησπέρα εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με Βελγιο εαν καποιος ζει εδω και μπορει να με βοηθήσει.Ηρθα προσφατα απο την Ελλαδα για να εργαστω..ο τομεας μου είναι καπως ειδικος και θέλει χρονο- όσον αφορα στον τομέα μου εχω κάνεις καποιες επαφες και πιστεύω ότι θα αποδωσουν στο μέλλον.Το προβλημα είναι ότι ηρθα χωρίς να έχω στηνκαρη χρηματα-εφυγα λογω της κρίσης απο την Ελλαδα -και αρα ψάχνω άμεσα(χθες δηλαδη αν γινοταν)μια δουλειά part-time αλλα δυστυχώς προσωρινα μιλάω Αγγλικα πολυ καλα και οχι Γαλλικα ακόμα τουλαχίστον.Περιμένω να βρω δουλειά για να ξεκινήσω και τα μαθήματα.Εχω κάνει και αιτηση για την καρτα εργασιας μου εδω,περιμένω απο την αστυνομία να 'ερθει να κάνει τον τυπικο έλεγχο στο σπίτι που νοικιάζω.Εχει κανεισ καμια ιδέα πώς μπορώ να βρώ άμεσα μια πρόχειρη δουλειά-ακομα και σ pub αγγλικη ή hostess kapου ή δεν ξέρω τι ακριβώς..δεν είμαι πιτσιρικα η αληθεια είναι ειμαι 38 ετών και μορφωμένη αλλα πρέπει να εργαστώ άμεσα μεχρι να βρω την δουλειά στον τομέα μου.Πάω ακόμα και σε κουζίνα για βοηθός αρχικα.Εαν καποιος πυο ζει στο Βελγιο ξέρει να μου πει καμια ιδέα που να πάω θα το εκτιμησω πολυ.Εχω μπει σε ολα τα sites για exparts αλλα αυτα ειναι κυρίως για δουλειές γραφείου και είναι χρονοβορα η διαδικασία ενω εγω θέλω κατι αμεσο που να πληρωνει αμεσα ..Ευχαριστω

                  Comment


                    #69
                    χωρις να εχω ιδεα για το τι συμβαινει στο Βελγιο... εχεις ψαξει τηλεφωνα απο Ελληνικες κοινοτητες καποια ελληνικα μαγαζια μεσω τηλεφωνικου καταλογου? τουλαχιστον απο εκει θα αρχιζα εγω.
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      #70
                      Αγριο το Βελγιο με τη μαφια να παραμονευει να βρει ταιμινγκ να χτυπησει.

                      Comment


                        #71
                        ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΙΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ?
                        ΕΙΜΑΙ 21 ΧΡΟΝΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΜΑΓΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΩΤΑΣΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΑΑΛΣΤ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΓΙΑ ΔΟΘΛΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΩΣ ΜΑΓΕΙΡΑ.
                        1η ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?
                        2η ΠΟΣΟ ΑΚΡΙΒΗ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΕΚΕΙ?
                        3η ΜΕ ΤΙ ΕΙΣΟΔΥΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ?
                        4η ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΡΙΞΕΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                        5η ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΣΘΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ

                        Comment


                          #72
                          /////////////////?????????

                          Comment


                            #73
                            thessaloniki

                            Comment


                              #74
                              Πρώτο ΘΕΜΑ online : Ρεκόρ «λουκέτων» στο Βέλγιο - Κόσμος

                              Comment


                                #75
                                Γεια σας
                                Να ρωτησω κατι σε αυτους που ειναι στο Βελγιο? Ειμαι οικονομολογος και θελω να ερθω Βελγιο για δουλεια . Ποσο ειναι τα ενοικια στα σπιτια? Πως βρησκει κανεις δουλεια ? Μεσω γνωριμιων η συγγενων ? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.
                                Ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X