Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσωπική Ιστορια Μετανάστευσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Προσωπική Ιστορια Μετανάστευσης

    Αρχικά θα ήθελα να τονίσω πως ο λόγος που αποφάσισα να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες με το φορουμ είναι επειδή είναι το μοναδικό που μου έχει κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση για την οργάνωση και την βοήθεια που προσφέρει.Πραγματικά έχει γίνει εξερετική δουλειά και θα ήθελα και εγώ να συμβάλω με κάπποιες πληροφορίες στην προσπάθεια μου να φανούν χρήσιμες σε κάποιον.
    Η δική μου εμειρία από μετανάστευση δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα αρχικά με τον συντροφό μου θέλαμε απεγνωσμένα να φύγουμε για Αυστραλία όμως ύστερα από πολύ ψάξιμο τελικά δεν βγάλαμε άκρη ή μάλλον καταλήξαμε ότι δεν ήταν εφικτό για εμάς.
    Τελικά ένας οικογενοιακός φίλος πολύ κοντινός μια ωραία μέρα μάθαμε πως έφτασε σε απόγνωση και μάζεψε την βαλίτσα του και έφυγε για Βέλγιο έχοντας μαζί του 800e.Ο συγκεκριμένος φίλος μας ηλικία 40 ετών, χωρίς ούτε λίγα αγγλικά πόσο μάλλον γαλλικά με το επάγγελμα του μάστορα πλακά οικοδομών άφησε πίσω την οικογενοιά του ,γυναίκα -παιδί και μην έχοντας τρόπο να τους προσφέρει τπτ καθώς ήταν 1 χρόνο άνεργος πήρε την μεγάλη απόφαση.Τελικά την πρώτη εβδομαδα βρήκε έναν έλληνα και συγκατοίκησαν ενώ παράλληλα έκανε κάποιες μικροεπισκευές από δώ και από εκεί για περίπου 2 μήνες.Στην συνέχεια πήγε και ρώτησε σε μία κατασκευαστική ελληνική εταιρία αν θέλουν εργάτη και εκείνη τον πήραν δοκιμαστικά για 10 μέρες και μετά κανονικά πρόσληψη 8ωρο,ασφάληση και αρκετά καλό μισθό.Με λίγα λόγια μέσα σε 5 μήνες τακτοποιήθηκε και τώρα έβγαλε ήδη την ταυτότητα και έχει πλήρη δικαιώματα και τα απογέυματα είναι ελεύθερα για κάτι εξτρά.
    Στην συνέχεια κάλεσε και τον σύντροφό μου και έτσι τώρα σε ένα μήνα αν πάνε όλα καλά μετά από 6 μήνες που είμαστε χώρια θα πάω και εγώ Βέλγιο.
    Θα ήθελα να δώσω ένα αισιόδοξο μήνυμα αλλά είναι και θέμα τύχης πολλές φορές ...άλλες φορές μπορεί να έχεις όλες τις προθποθέσεις και να μη το θέλεις αρκετά ώστε να τα καταφέρεις σε άλλο τόπο και άλλες φορές μπορεί να μην έχεις τπτ και μόνο την μεγάλη θέληση και υπομονή-επιμονή φτάνουν για να πας όπου σου αρέσει.Εμείς 7 μήνες
    ρισκάραμε πάρα πολύ ,ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ, κλάψαμε πάρα πολύ και πολλά άλλα και ακόμα δεν έχει τελειώσει..το θέμα είναι πόσο είναι διατεθιμένος ο καθένας για όλα αυτά??και τι προτιμάει περισσότερο ..μερικές φορές δεν ξέρεις τι είναι χειρότερο πραγματικά να μείνεις ή να φύγεις.

    #2
    Originally posted by Ζωη27 View Post
    Τελικά την πρώτη εβδομαδα βρήκε έναν έλληνα και συγκατοίκησαν
    Να ρωτήσω, τον έλληνα αυτόν πού και πώς τον βρήκε; Ρωτάω επειδή πολλές φορές αυτές είναι οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

    Comment


      #3
      ...

      ναι γιατί να μη ρωρήσεις
      πήγε στον ελληνικό σύλογο /κοινότητα/εκκλησία και εκεί τον γνώρισε όμως το παιδί αυτό που τον φιλοξένησε τον πρώτο καιρό τελικά γύρισε ελλάδα...
      και ο συγκεκριμένος φίλος μας τώρα συγκατοικεί με έναν άλλον που γνώρισε στην δουλειά του και μοιράζοντε τα έξοδα...

      Comment


        #4
        Originally posted by Ζωη27 View Post
        ναι γιατί να μη ρωρήσεις
        πήγε στον ελληνικό σύλογο /κοινότητα/εκκλησία και εκεί τον γνώρισε όμως το παιδί αυτό που τον φιλοξένησε τον πρώτο καιρό τελικά γύρισε ελλάδα...
        και ο συγκεκριμένος φίλος μας τώρα συγκατοικεί με έναν άλλον που γνώρισε στην δουλειά του και μοιράζοντε τα έξοδα...
        Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

        Comment


          #5
          Ήταν όμως μεγάλη ταλαιπώρια έτσι? :/

          Comment


            #6
            Originally posted by Ζωη27 View Post
            Αρχικά θα ήθελα να τονίσω πως ο λόγος που αποφάσισα να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες με το φορουμ είναι επειδή είναι το μοναδικό που μου έχει κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση για την οργάνωση και την βοήθεια που προσφέρει.Πραγματικά έχει γίνει εξερετική δουλειά και θα ήθελα και εγώ να συμβάλω με κάπποιες πληροφορίες στην προσπάθεια μου να φανούν χρήσιμες σε κάποιον..........................
            Μπραβο σας!!! ευγε ,πετυχε γιατι ηταν καταδισκαμενος να πετυχει, γιατι ηξερε οτι δεν υπαρχει γυρισμος και γιατι οταν εχεις οικογενεια εχεις ενα παραπανω κινητρο που σου δινει μεγαλη δυναμη να συνεχισεις και να σκεφτεσαι οτι τιποτα δεν ειναι αλυτο. Οι Ελληνες εχουν πολλες δυνατοτητες ,δεν ειναι τυχαιο οτι παντου θα βρεις καποιον πετυχημενο. Και ο πλακας για μενα πετυχε γιατι τολμησε να ζητησει μια καλυτερη ζωη. Φυσικα credits πρεπει να δωθουν και στην οικογενεια του που υπομεινε και εκανε υπομονη αλλα και γιατι στηριξε αυτη την προσπαθεια.

            Σας ευχομαι οτι καλυτερο. Ειστε αξιεπαινοι!

            Comment

            Working...
            X