Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε ποιά είναι η στάση της Ελληνικής κοινότητας απέναντι στους επίδοξους μετανάστες. Αυτό αφορά δύο σκέλη. Το πρώτο είναι αν υπάρχει μια πολιτική υποδοχής και συγκροτημένης υποστήριξης στην αρχή και το δεύτερο ποιά είναι η στάση των σύμπατριωτών μας ατομικά. Υπάρχουν εγκατεστημένοι Ελληνες που είναι διατεθειμένοι να σπονσοράρουν ενδιαφεροόμενους να μεταναστεύσουν? Υπάρχει καμμία λίστα με επιχειρήσεις που έχουν Ελλληνες? Φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολο να στείλεις ένα email σε ένα Ελληνα επιχειρηματία ζητώντας δουλεία σε σχέση με ένα Αυστραλό...

    Comment


      #17
      καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω κατι.Επειδη σε λιγους μηνες προκειτε να παω Αυστραλια και φοβαμε μηπως τα παιδια γενικα εκει ειναι ρατσιστες οπως οι περισσοτεροι ελληνες!!!μηπως ξερει κανεις κατι για το πως σκεφτονται τα παιδια εκει πως αντιμετωπιζουν τους μεταναστες και τετοια.Οποιος μπορει ας μου πει να μου φυγει τον αγχος!!!

      Comment


        #18
        Καλημέρα σας, πολύ καιρό επισκέπτομαι το site σας και τώρα πια ήλθε ο καιρός να κάνω εγγραφή και να τοποθετήσω και εγώ τυχόν απορίες μου. Αν και το forum είναι πλούσιο σε απαντήσεις και πληροφορίες (και συγχαρητήρια γι αυτό) έχω την εξής απορία, σχετικά με την πιστοποίηση της ειδικότητας όσο αφορά την εργασία. Ασχολούμαι με κάποιο είδος τέχνης που είναι αρκετά εμπορικό (ειδικά στην Αυστραλία), έχω πετύχει διακρίσεις στον τομέα αυτό καθώς και βραβεία στο εξωτερικό, το πρόβλημα όμως είναι ότι είμαι αυτοδίδακτος και δεν έχω κάποιο είδους πτυχίου που να αποδεικνύει την ειδικότητα μου. Τι λύση υπάρχει; Να σημειώσω ότι σκέφτομαι την εύρεση χορηγού για απόκτηση της κατάλληλης Visa. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

        Κώστας

        Comment


          #19
          γεια σου κώστα...

          Originally posted by mdman View Post
          Καλημέρα σας, πολύ καιρό επισκέπτομαι το site σας και τώρα πια ήλθε ο καιρός να κάνω εγγραφή και να τοποθετήσω και εγώ τυχόν απορίες μου. Αν και το forum είναι πλούσιο σε απαντήσεις και πληροφορίες (και συγχαρητήρια γι αυτό) έχω την εξής απορία, σχετικά με την πιστοποίηση της ειδικότητας όσο αφορά την εργασία. Ασχολούμαι με κάποιο είδος τέχνης που είναι αρκετά εμπορικό (ειδικά στην Αυστραλία), έχω πετύχει διακρίσεις στον τομέα αυτό καθώς και βραβεία στο εξωτερικό, το πρόβλημα όμως είναι ότι είμαι αυτοδίδακτος και δεν έχω κάποιο είδους πτυχίου που να αποδεικνύει την ειδικότητα μου. Τι λύση υπάρχει; Να σημειώσω ότι σκέφτομαι την εύρεση χορηγού για απόκτηση της κατάλληλης Visa. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Κώστας

          Καλημέρα Κώστα... για καλύτερη εξυπηρέτησή σου αν θέλεις γράψε κ την ειδικότητά σου.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #20
            καλημέρα....

            Originally posted by Balador View Post
            καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω κατι.Επειδη σε λιγους μηνες προκειτε να παω Αυστραλια και φοβαμε μηπως τα παιδια γενικα εκει ειναι ρατσιστες οπως οι περισσοτεροι ελληνες!!!μηπως ξερει κανεις κατι για το πως σκεφτονται τα παιδια εκει πως αντιμετωπιζουν τους μεταναστες και τετοια.Οποιος μπορει ας μου πει να μου φυγει τον αγχος!!!

            Καλημέρα πατριωτάκι... όταν λες: [παιδιά]... τι ακριβώς ενοείς;
            υ.γ. πάντως μόνο ότι θα είσαι τόσο μακρυά από τους 3οο θα σου φύγει το άγχος σίγουρα...
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #21
              @ Balador:

              Η Αυστραλία είναι μια πολυ-πολυτισμική χώρα (multicultural) όπου συνυπάρχουν άνθρωποι διαφορετικής εθνικότητας. Ρατσισμός υπάρχει σε όλο τον κόσμο αλλά θεωρώ ότι η Αυστραλία είναι μια πολύ ανεκτική χώρα. Δεν θα έχεις πρόβλημα και μην πάιρνεις τη χώρα και τους κατοίκους της από φόβο...

              Comment


                #22
                Originally posted by jimathens View Post
                Καλημέρα πατριωτάκι... όταν λες: [παιδιά]... τι ακριβώς ενοείς;
                υ.γ. πάντως μόνο ότι θα είσαι τόσο μακρυά από τους 3οο θα σου φύγει το άγχος σίγουρα...
                καλησπερα φιλε οταν ενοω παιδια ενοω 3 γυμνασιου πρωτη λυκειου εκει

                Comment


                  #23
                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  @ Balador:

                  Η Αυστραλία είναι μια πολυ-πολυτισμική χώρα (multicultural) όπου συνυπάρχουν άνθρωποι διαφορετικής εθνικότητας. Ρατσισμός υπάρχει σε όλο τον κόσμο αλλά θεωρώ ότι η Αυστραλία είναι μια πολύ ανεκτική χώρα. Δεν θα έχεις πρόβλημα και μην πάιρνεις τη χώρα και τους κατοίκους της από φόβο...

                  Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες και ελπιζω να εχεις δικαιο και μην αντικρισω κατι που θα με απογοητευσει!!!

                  Comment


                    #24
                    Καλημέρα και χρόνια πολλα.Τον Φεβρουαριο ερχομαι Συδνευ για μεταπρυχιακες σπουδες.Στο UNSW.Ειμαι Πολιτικος Μηχανικος.Προχτες με εμαιλ μου ηρθε η βιζα.δλδ ενας κωδικός.Αυτο είναι όλο?απο οτι κατάλαβα αυτο είναι και δεν χρειαζεται να σφραγίσουνε κατι στο διαβατηριο μου.Επιπλεον ουτε εξετασεις υγειας μου ζητησαν οταν εκανα την on-line αιτηση ουτε αποδειξη οτι εχω τα χρήματα.Τα ρωταω γιατι παλια ειχα ακουσει οτι τα ζητανε.Οποιοσ γνωρίζει κατι με τα παραπανω παρακαλω ας διευκρινισει.
                    Ευχαριστω εκ των προτέρων.

                    Και επιπλεον αν καποιος ειναι Αυστραλια και γνωρίζει ποια είναι η φημη γενικα του UNSW? (University of New South Wales).
                    Καλες γιορτες.

                    Comment


                      #25
                      Xreiazomai IELTS???

                      Kalimera h kalispera antistoixa!
                      H erwtish mou pros opoion kserei einai aplh...
                      eimai 23 xronwn kai paw entelws monos mou (ok entaksei exw pollous filous stin melbournh)
                      me indipendent skilled migration visa!
                      H erwtish mou einai aplh, efoson exw sublirwsei ola ta eggrafa kai exw kanei to assessment tou ptyxiou mou (Bachelor in computer science apo to university of hertfordshire sto hatfield tis agglias)
                      Xreiazetai na kanw kai to IELTS??? gnwrizw poly kala agglika kai to oti exw bachelor (kai syntoma kai master) to apodikniei!
                      mporw na ksefygw apo tin diadikasia? giati hdh ta posa pou exw katathesei gia visa kai assessment me exoun psilo-gonatisei :p
                      Ekana kai tin aitish gia tin visa kai perimenw apantish!
                      Alla dn me rwtisan gia IELTS mexri stigmhs!

                      Comment


                        #26
                        @ pantel:

                        Το UNSW είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αυστραλίας. Googlare και μόνος σου το πανεπιστήμιο σε world rankings και θα δεις ότι είναι από τα καλύτερα στον κόσμο.

                        @ aiava:

                        Λογικά από τη στιγμή που έχεις BSc computer science από UK δεν χρειάζεσαι IELTS.

                        Comment


                          #27
                          @ balador:

                          Κοίτα τώρα αν κάποιος αγγλοσάξονας σε φωνάξει bloody wog μην τα βάψεις και μαύρα... Δεν είναι χώρα αγγελικά πλασμένη.

                          Comment


                            #28
                            Καλησπερα παιδια!!!

                            Στην Αυστραλια το επαγγελμα του κηπουρου εχει μεγαλη ζητηση?και ποσα περιπου περνουν την ημερα???

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Balador View Post
                              Καλησπερα παιδια!!!

                              Στην Αυστραλια το επαγγελμα του κηπουρου εχει μεγαλη ζητηση?και ποσα περιπου περνουν την ημερα???
                              Gardeners - Job Outlook

                              Να μια ενδεικτική ματιά.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by jimathens View Post
                                Καλημέρα Κώστα... για καλύτερη εξυπηρέτησή σου αν θέλεις γράψε κ την ειδικότητά σου.
                                Χρόνια πολλά σε όλους και συγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης μου, η ειδικότητα μου έχει να κάνει με τις υπηρεσίες λήψη και μοντάζ βίντεο (καθώς και σκηνοθεσία) - τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με το αντικείμενο του γάμου (το μόνο που απέμενε δλδ) και με την διαφήμιση. Γνωρίζω ότι στην Αυστραλία ο τομέας του γάμου όσο αφορά το βίντεο είναι σε υψηλά επίπεδα και αυτό είναι καλό, οπότε πρέπει να βρώ με ποιο τρόπο μπορώ να πιστοποιήσω τις ικανότητες μου.

                                Περιμένω την βοήθεια σας

                                Comment

                                Working...
                                X