Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by george lucas View Post
    Καλησπέρα απο Αθήνα..έχεις δίκιο agoriani και εμείς σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε με την partner ως 1η επιλογή αλλά δεν μας παίρνει χρονικά διότι έχουμε σκοπό να φύγουμε τον Σεπτέμβριο,τα χαρτιά μας απο Ελλαδα θα ειναι έτοιμα τελος μαρτίου. Αν ταξιδέψει με τουριστική(χωρίς εισητηριο επιστροφής) και κανει την αίτηση για partner απο εκεί, υπαρχει περίπτωση να μην εγκριθεί?σε ενα post σου() διάβασα οτι ειναι καλύτερα να γίνει απο εκεί η όλη διαδικασία της partner visa.
    Είπα οτι είναι καλύτερα να γίνει απο Αυστραλία για να βγεί η Bridging visa και να μην χρειαστεί να βγείς απο την Αυστραλία για να ενεργοποιηθεί η partner οταν βγεί.
    Δες το post της Demi εδω με αριθμό 73 καθώς και την ανταπόκρισή της.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #17
      Thanks Agoriani.Διαφωτιστικότατος όπως πάντα!

      Comment


        #18
        1)Αν πάει ο άνδρας μου με τουριστική και κάνουμε από εκεί την αίτηση για partner visa θα χρειαστεί να βγεί από τη χώρα;
        2)Μέχρι να βγει η partner θα πάρει την bridgining; Με αυτήν δικαιούται να δουλέψει;
        Ευχαριστώ!

        Comment


          #19
          Originally posted by stella82 View Post
          1)Αν πάει ο άνδρας μου με τουριστική και κάνουμε από εκεί βγεια βγει η partner θα πάρει την bridgining; Με αυτήν δικαιούται να δουλέψει;
          Ευχαριστώ!
          οχι δεν πρεπει να βγει,θα παρει μεντικερ αλλα ΔΕΝ δουλευει

          Comment


            #20
            Originally posted by stella82 View Post
            1)Αν πάει ο άνδρας μου με τουριστική και κάνουμε από εκεί την αίτηση για partner visa θα χρειαστεί να βγεί από τη χώρα;
            2)Μέχρι να βγει η partner θα πάρει την bridgining; Με αυτήν δικαιούται να δουλέψει;
            Ευχαριστώ!
            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
            οχι δεν πρεπει να βγει,θα παρει μεντικερ αλλα ΔΕΝ δουλευει
            Η Bridging Visa γράφει χαρακτηριστικά : NO WORK. Υποτίθεται ότι ο partner που είναι αυστραλός υπήκοος μπορεί να στηρίξει οικονομικά τον σύντροφό του. Πάντως έχει αναφερει κάποιος εδώ μέσα ότι ζήτησε άδεια από το Immigration για να δουλέψει με Bridging Visa και του επέτρεψαν , του αφαίρεσαν δηλαδή τον περιορισμό NO WORK. Φαντάζομαι για να γίνει αυτό θα πρέπει να αποδείξεις ότι πράγματι υπάρχει αναγκαιότητα να δουλέψεις.

            Comment


              #21
              Λοιπόν εγώ έγινα αυστραλός υπήκοος σχετικά πρόσφατα, και είπα να κάνω ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία μετανάστευσης για να δώ τί χρειάζεται για να φέρω τη μητέρα μου εδώ μόνιμα. Όχι ότι ενδιαφέρεται η γυναίκα, αλλά έτσι γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το χαμό που γίνεται. Και πήρα την εκπληκτική απάντηση ότι απλά δεν έχω δικαίωμα, γιατί λέει η πλειοψηφία των παιδιών της δε μένει αυστραλία...

              εντάξει είπαμε όποιος έρχεται εδώ να μη φέρνει και όλο το χωριό του μαζί, αλλά EΛΕΟC

              Comment


                #22
                Originally posted by Poltergeist View Post
                Λοιπόν εγώ έγινα αυστραλός υπήκοος σχετικά πρόσφατα, και είπα να κάνω ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία μετανάστευσης για να δώ τί χρειάζεται για να φέρω τη μητέρα μου εδώ μόνιμα. Όχι ότι ενδιαφέρεται η γυναίκα, αλλά έτσι γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το χαμό που γίνεται. Και πήρα την εκπληκτική απάντηση ότι απλά δεν έχω δικαίωμα, γιατί λέει η πλειοψηφία των παιδιών της δε μένει αυστραλία...

                εντάξει είπαμε όποιος έρχεται εδώ να μη φέρνει και όλο το χωριό του μαζί, αλλά EΛΕΟC
                Αν στα δύο παιδιά μένει το ένα εκεί τι γινεται?
                Πλειοψηφία δεν υπάρχει, 50-50 είναι

                Comment


                  #23
                  Originally posted by australian View Post
                  Αν στα δύο παιδιά μένει το ένα εκεί τι γινεται?
                  Πλειοψηφία δεν υπάρχει, 50-50 είναι
                  Πρέπει να αποδείξεις ότι το άλλο παιδί δεν είναι σε θέση να φροντίσει τους γονείς για να σου επιτρέψουν να φέρεις και τους γονείς σου , διαφορετικά τους φέρνεις μόνο με τουριστική και ξαναφεύγουν

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by demi View Post
                    Πρέπει να αποδείξεις ότι το άλλο παιδί δεν είναι σε θέση να φροντίσει τους γονείς για να σου επιτρέψουν να φέρεις και τους γονείς σου , διαφορετικά τους φέρνεις μόνο με τουριστική και ξαναφεύγουν
                    thanks demi
                    κι αν είναι και τα δυο παιδιά?
                    ποιά η διαδικασία?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Poltergeist View Post
                      Λοιπόν εγώ έγινα αυστραλός υπήκοος σχετικά πρόσφατα, και είπα να κάνω ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία μετανάστευσης για να δώ τί χρειάζεται για να φέρω τη μητέρα μου εδώ μόνιμα. Όχι ότι ενδιαφέρεται η γυναίκα, αλλά έτσι γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το χαμό που γίνεται. Και πήρα την εκπληκτική απάντηση ότι απλά δεν έχω δικαίωμα, γιατί λέει η πλειοψηφία των παιδιών της δε μένει αυστραλία...

                      εντάξει είπαμε όποιος έρχεται εδώ να μη φέρνει και όλο το χωριό του μαζί, αλλά EΛΕΟC

                      Κοίτα την ανταπόκριση του panos1966 και θα δείς κάτι ενδιαφέρον!
                      Επίσης εδω.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        Kαλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πεί όποιος γνωρίζει για μια περίπτωση φίλων μου.... η σύζυγος είναι αυστραλή υπήκοος όμως δεν μπορεί να δώσει υπηκοότητα στα παιδιά της γιατί της λείπουν 2 μήνες για να συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία. Αν πάει στην Αυστραλία με αυστραλέζικο διαβατήριο εκείνη και τα παιδιά της με τον άντρα της με τουριστική βίζα και κάνει όλα τα χαρτιά από εκεί θα έχει κάποιο πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να τους διώξουν; Θα πρέπει να έχουν και εισητήριο επιστροφής; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει γιατί σκέφτονται να πουλήσουν κάποια πράγματα στην Ελλάδα και φοβάται να μην τους γυρίσουν πίσω. Ευχαριστώ πολύ!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by stella82 View Post
                          Kαλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πεί όποιος γνωρίζει για μια περίπτωση φίλων μου.... η σύζυγος είναι αυστραλή υπήκοος όμως δεν μπορεί να δώσει υπηκοότητα στα παιδιά της γιατί της λείπουν 2 μήνες για να συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία. Αν πάει στην Αυστραλία με αυστραλέζικο διαβατήριο εκείνη και τα παιδιά της με τον άντρα της με τουριστική βίζα και κάνει όλα τα χαρτιά από εκεί θα έχει κάποιο πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να τους διώξουν; Θα πρέπει να έχουν και εισητήριο επιστροφής; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει γιατί σκέφτονται να πουλήσουν κάποια πράγματα στην Ελλάδα και φοβάται να μην τους γυρίσουν πίσω. Ευχαριστώ πολύ!
                          Να κοιτάξει αν πληρεί τις προυποθέσεις για partner visa και αν ναι μπορεί σε αυτή να συμπεριλάβει και τα παιδιά. Οπότε πάνε με τουριστική και κάνουν την αίτηση από την Αυστραλία για την partner visa. Προσοχή όμως να κοιτάξει αν πληρεί τις προυποθέσεις.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by australian View Post
                            thanks demi
                            κι αν είναι και τα δυο παιδιά?
                            ποιά η διαδικασία?
                            Την διαδικασία δεν την ξέρω ακριβώς αλλά ξέρω ότι μπορείς να αιτηθείς για visa για τους γονείς αλλά δεν γνωρίζω πιά είναι αυτή.Γεγονός είναι ότι η Αυστραλία ζητάει παραγωγικό πληθυσμό και γι αυτό δεν είναι πολύ εύκολο για τους γονείς.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by demi View Post
                              Να κοιτάξει αν πληρεί τις προυποθέσεις για partner visa και αν ναι μπορεί σε αυτή να συμπεριλάβει και τα παιδιά. Οπότε πάνε με τουριστική και κάνουν την αίτηση από την Αυστραλία για την partner visa. Προσοχή όμως να κοιτάξει αν πληρεί τις προυποθέσεις.
                              Οι προϋποθέσεις ποιές είναι; Το ζευγάρι είναι παντρεμένο 7 χρόνια κι έχει 2 παιδιά. Αυτά αρκούν;

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by stella82 View Post
                                Οι προϋποθέσεις ποιές είναι; Το ζευγάρι είναι παντρεμένο 7 χρόνια κι έχει 2 παιδιά. Αυτά αρκούν;
                                Μερικες φορες δεν αρκει... και εγω ειμουν παρομια περιπτωση αλλα Αμερικανη υπηκοος γεννημενη εκει και για λιγους μηνες δεν μπορεσα να τους κανω υπηκοους...πηγαμε και τους εκανε ο πατερας μου τους εκανε προσκληση για permanent residents και θα ειχα το δικαιωμα αν συμπληρωναν 2 χρονια να παρουν υπηκοοτητα...

                                ξερω αλλες χωρες αλλα ... πρεπει να ρωτησεις στην πρεσβεια για της προηποθεσεις

                                Comment

                                Working...
                                X