Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by stella82 View Post
    Οι προϋποθέσεις ποιές είναι; Το ζευγάρι είναι παντρεμένο 7 χρόνια κι έχει 2 παιδιά. Αυτά αρκούν;
    Stella επειδή σε βλέπω δεν έχεις μπει καθόλου στο Department of Immigration & Citizenship μπες και διάβασε τις προυποθέσεις της Partner visa (eligibility που λέει) ή εσύ η η φίλη σου που ενδιαφέρεται γιατί υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που αναλύονται εκεί.

    Παράδειγμα αυτή τη υπηκοότητα έχει by birth or by descent? Είναι γεννημένη πριν ή μετά το 1986 κ.τ.λ. αυτές είναι κάποιες που θυμάμαι αλλά θέλει καλό διάβασμα και ξεσκόνισμα από τον καθένα που ενδιαφέρεται.

    Comment


      #32
      Originally posted by demi View Post
      Stella επειδή σε βλέπω δεν έχεις μπει καθόλου στο Department of Immigration & Citizenship μπες και διάβασε τις προυποθέσεις της Partner visa (eligibility που λέει) ή εσύ η η φίλη σου που ενδιαφέρεται γιατί υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που αναλύονται εκεί.

      Παράδειγμα αυτή τη υπηκοότητα έχει by birth or by descent? Είναι γεννημένη πριν ή μετά το 1986 κ.τ.λ. αυτές είναι κάποιες που θυμάμαι αλλά θέλει καλό διάβασμα και ξεσκόνισμα από τον καθένα που ενδιαφέρεται.
      demi το διάβασα όμως δεν είδα πουθενά να λέει αυτά που μου λες. Η κοπέλα είναι γεννημένη το 1982 και είναι by descent. Αυτό που φοβάται είναι επειδή της λείπει 1,5 μήνας για να συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία μήπως αντιμετωπίσει κάποιες δυσκολίες. Όταν πάνε Αυστραλία (ο σύζυγος και τα παιδιά με τουριστική) μπορεί να κάνει αμέσως τα χαρτιά ή πρέπει να περιμένει να συμπληρωθεί αυτός ο 1,5 μήνας; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι πολλές και κουραστικές αλλά οι πληροφορίες είναι τόσες πολλές και είναι λίγο μπέρδεμα.......ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        #33
        Originally posted by stella82 View Post
        demi το διάβασα όμως δεν είδα πουθενά να λέει αυτά που μου λες. Η κοπέλα είναι γεννημένη το 1982 και είναι by descent. Αυτό που φοβάται είναι επειδή της λείπει 1,5 μήνας για να συμπληρώσει 2 χρόνια παραμονής στην Αυστραλία μήπως αντιμετωπίσει κάποιες δυσκολίες. Όταν πάνε Αυστραλία (ο σύζυγος και τα παιδιά με τουριστική) μπορεί να κάνει αμέσως τα χαρτιά ή πρέπει να περιμένει να συμπληρωθεί αυτός ο 1,5 μήνας; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι πολλές και κουραστικές αλλά οι πληροφορίες είναι τόσες πολλές και είναι λίγο μπέρδεμα.......ευχαριστώ πολύ!
        Αν είναι έτσι τα πράγματα αμέσως είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση για partner και να ελέγξει αν δεν χρειάζεται μόνο ο 1,5 μήνας αλλά μήπως τα 2 χρόνια πρέπει να είναι συνεχόμενα

        Comment


          #34
          Παιδια μια ερωτηση πανω στο θεμα.
          Ψαχνω να βρω αυτο που εχει αναφερθει για διαχωρισμο "κατηγοριας" ας το πω ετσι υπηκοου απο γεννα ή καταγωγη και δεν το βρισκω καπου.
          Υπαρχουν διαφορες και αν ναι που στα ρημμαδια το γραφει στο immi.gov.au ?

          Κοιτουσα μετα απο τα παραπανω ποστ στο site εκει που λεει Eligibility και δεν βλεπω καποιο διαχωρισμο στις βιζες για partner.Απλα ζηταει (μεταξυ αλλων) ο ενας να ειναι αυστραλος υπηκοος(χωρις διαχωρισμο).

          Αν υπαρχει link θα ηταν χρησιμο να το ποσταρει καποιος.

          Comment


            #35
            Originally posted by cyberwolvie View Post
            Παιδια μια ερωτηση πανω στο θεμα.
            Ψαχνω να βρω αυτο που εχει αναφερθει για διαχωρισμο "κατηγοριας" ας το πω ετσι υπηκοου απο γεννα ή καταγωγη .........
            δεν ξερω αν θα σε βοηθησουν αυτά
            Australian Citizenship – Application process for citizenship by descent
            Australian Citizenship – Current citizens

            Comment


              #36
              Σε ευχαριστω για τα link και ειναι χρησιμα.

              Αλλα ο διαχωρισμος ειναι οσο αφορα το ποιος μπορει να παρει την υπηκοοτητα.

              Πριν και εξωγηινος να σε γεννουσε στην αυστραλια απλα να ακουμπουσες ησουν αυστραλος-τωρα πρεπει να ειναι ο ενας απο τους 2 γονεις αυστραλος υπηκοος,και ας γεννηθηκες στο φεγγαρι.
              Απο την στιγμη που ειναι υπηκοος ειναι το ιδιο λοιπον.
              Τα 2 χρονια που λενε τα κοριτσια πιο πανω που κολλανε?


              Επεξεργασια:

              Μετα απο ψαξιμο που εκανα,ο περιορισμος ειναι στο αν τα παιδια μπορουν να παρουν την υπηκοοτητα κατευθειαν και δεν βλεπω περιορισμο σε θεμα απλα partner visa.

              [I]You may be eligible to apply to become an Australian citizen by descent if:

              you were born outside Australia
              and
              one of your parents was an Australian citizen at the time of your birth.

              If your Australian citizen parent was a citizen by descent then that parent must have spent at least two years in Australia.[/I]
              Ειναι στο 2ο link του australian...

              Comment


                #37
                Originally posted by demi View Post
                Αν είναι έτσι τα πράγματα αμέσως είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση για partner και να ελέγξει αν δεν χρειάζεται μόνο ο 1,5 μήνας αλλά μήπως τα 2 χρόνια πρέπει να είναι συνεχόμενα

                δεν πρέπει να είναι συνεχόμενα τα 2 χρόνια αυτό είναι σίγουρο. Απλώς φοβάται μήπως τους διώξουν.......

                Comment


                  #38
                  Πως να στείλω την 118 αίτηση μου;;;

                  Καλησπέρα σε όλους παιδιά, ετοιμάζω εγώ και η μικρότερη ενήλικη αδερφή μου τα χαρτιά μας ώστε να μας χορηγηθεί citizenship by descent (α ρε μάνα να σαι καλά!! ), έχω τις εξης απορίες :


                  πως να στείλω τα χαρτιά μας, να τα βάλω δλδ σε ξεχωριστούς φακέλους και μετά σε ένα μεγάλο φάκελο; πως θα ήταν το ιδανικότερο;

                  Επίσης τα χρήματα θα τα στείλω με τραπεζική επιταγή μάλλον, πρέπει να την εσωκλείσω κι αυτή μέσα;


                  Η ερωτήσεις είναι ισως κουτές αλλά θα ήθελα πάρα πολυ τη βοήθεια κάποιου που έχει κάνει τη διαδικασία!! Αναμένω (σε αναμένα καρβουνα ) την απάντηση σας!! Ευχαριστώ

                  Comment


                    #39
                    steliospli εγω τα εστειλα συστημενα σε ενα φακελο με τα ελτα και τα 2 μαζη

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Steliospli View Post
                      Καλησπέρα σε όλους παιδιά, ετοιμάζω εγώ και η μικρότερη ενήλικη αδερφή μου τα χαρτιά μας ώστε να μας χορηγηθεί citizenship by descent (α ρε μάνα να σαι καλά!! ), έχω τις εξης απορίες :
                      πως να στείλω τα χαρτιά μας, να τα βάλω δλδ σε ξεχωριστούς φακέλους και μετά σε ένα μεγάλο φάκελο; πως θα ήταν το ιδανικότερο;

                      Επίσης τα χρήματα θα τα στείλω με τραπεζική επιταγή μάλλον, πρέπει να την εσωκλείσω κι αυτή μέσα;

                      Η ερωτήσεις είναι ισως κουτές αλλά θα ήθελα πάρα πολυ τη βοήθεια κάποιου που έχει κάνει τη διαδικασία!! Αναμένω (σε αναμένα καρβουνα ) την απάντηση σας!! Ευχαριστώ
                      καλημέρα
                      Και στον ίδιο φάκελο να τα βάλεις δε νομίζω πως θα έχουν πρόβλημα αν κι αυτό που γράφεις για τους 2 φακέλους μιά χαρά ακούγεται.
                      Σχετικά με την πληρωμή μπορείς και με προπληρωμένη κάρτα(βγαίνει αμέσως με την ταυτότητά σου) καταθέτοντας το ποσό ή με banker's draft

                      Comment


                        #41
                        απορια

                        το διαβατηριο εχει ληξει,απο το 1978 το βγαζω φωτοτυπια το πρωτο φυλο η οχι για να το στειλω για birth certificate?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by NΙΚΟΣ View Post
                          το διαβατηριο εχει ληξει,απο το 1978 το βγαζω φωτοτυπια το πρωτο φυλο η οχι για να το στειλω για birth certificate?
                          Δεν είναι απαραίτητο αλλά αφου υπάρχει κανε ένα copy και στείλε το.
                          όσο πιό πολλά στέλνεις τόσο το καλύτερο

                          Comment


                            #43
                            Διαβατήρια

                            Σήμερα πήγα στην πρεσβεία στην Αθήνα να καταθέσω τα χαρτιά για τα διαβατήρια των παιδιών μου. Είχα μια διαφορά στο ονοματεπώνυμό μου. Αυτό που γράφει στο αυστραλέζικο διαβατήριό μου με την ελληνική μετάφραση του υπουργείου διαφέρουν στην κατάληξη του επιθέτου τα γνωστά -ου και -os και το Christine σε Christina. Ενώ είχα ετοιμάσει μια δήλωση από το σπίτι, μου έδωσαν εκεί ένα έντυπο και συμπλήρωσα μπροστά τους ότι και τα 2 ονόματα ανήκουν στο ίδιο άτομο. Και αυτό ήταν όλο.Αυτά για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα

                            Comment


                              #44
                              Καλησπέρα! Το ποινικό μητρώο θέλει σφραγίδα Χάγης;

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by stella82 View Post
                                Καλησπέρα! Το ποινικό μητρώο θέλει σφραγίδα Χάγης;
                                εμείς το στείλαμε χωρίς σφραγίδα Χάγης και το δεχτήκανε

                                Comment

                                Working...
                                X