Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by roobina View Post
    Ευχαριστω παρα πολυ Australian για την απαντηση! να σαι καλα! βεβαια δεν μου αρεσε αυτο που ακουσα γιατι να παρεις τετοιο πτυχιο ειναι πολυ δυσκολο 1ον και 2ον διαρκει μονο για 2 χρονια... αλλη δουλεια δεν θα κανουμε δηλαδη! χαχα Παντως και παλι ευχαριστω )
    Μη ξεχνάς ότι έχεις το προνόμιο του υπηκόου!!!!!!
    Χιλιάδες θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση μας!!!!!!

    Comment


      πατριωτάκια καλησπέρα !
      έχω μια ερώτηση να κάνω σε όσους γνωρίζουν.
      Είμαστε κι εμείς ένα ζευγάρι ελλήνων που σε λίγο καιρό θα κάνουμε το βήμα για down under.
      Να σας πω ότι εχω την citizenship by descenτ και είμαστε στη διαδικασία αίτησης partner visa γιατον άντρα μου.
      Το θέμα μας είναι ότι δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη που ακριβώς θα πάμε και στην αίτηση της Partner visa το ζητάνε.
      Η ερώτηση είναι εάν το αφήσω κενό, θα υπάρχει πρόβλημα?

      Comment


        Originally posted by dora11 View Post
        πατριωτάκια καλησπέρα !
        έχω μια ερώτηση να κάνω σε όσους γνωρίζουν.
        Είμαστε κι εμείς ένα ζευγάρι ελλήνων που σε λίγο καιρό θα κάνουμε το βήμα για down under.
        Να σας πω ότι εχω την citizenship by descenτ και είμαστε στη διαδικασία αίτησης partner visa γιατον άντρα μου.
        Το θέμα μας είναι ότι δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη που ακριβώς θα πάμε και στην αίτηση της Partner visa το ζητάνε.
        Η ερώτηση είναι εάν το αφήσω κενό, θα υπάρχει πρόβλημα?
        Προφανώς και θα υπάρχει πρόβλημα. Και τι εννοείς δεν έχετε αποφασίσει που θα πατε? Η Αυστραλία είναι τεράστια και πολλή διαφορετική από state σε state. Είναι σαν να λες ότι θες να πας στην Ευρώπη αλλά δεν έχεις αποφασίσει ακόμα το κράτος. Θα σε συμβούλευα να αποφασίσετε πρώτα και μάλιστα όχι μόνο το που θα πάτε αλλά και όλη την παραπέρα πορεία του πρώτου καιρού και μετά να κάνεις την αίτηση για την visa.

        Comment


          Γνωρίζει κάποιος αν έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία για citizenship by descent γιατί μου έρχονται διάφορες πληροφορίες.Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία?

          Comment


            Καλησπέρα,
            όχι δεν έχει αλλάξει κάτι.
            εγώ μόλις την απέκτησα και πήγαν όλα καλά..
            εύχομαι και για σένα το ίδιο..

            Comment


              Originally posted by australian View Post
              με ένα τηλεφώνημα,θα "βγαλεις άκρη" σίγουρα!
              Τελικά είχες δίκιο με τηλ δεν έβγαλα άκρη γιατί πολύ απλά δεν απαντούσαν!!!Έτσι έστειλα mail και η απάντηση που πήρα έιναι:

              "Please provide originals and copies with a letter requesting the reason you
              are sending these documents. Please also provide your contact number."

              Είναι ασφαλής τρόπος όμως αυτός παιδιά;;Τι να κάνω;Υπάρχει κάποιος που ακολούθησε την ίδια διαδικασία;

              Comment


                Originally posted by irene View Post
                Τελικά είχες δίκιο με τηλ δεν έβγαλα άκρη γιατί πολύ απλά δεν απαντούσαν!!!Έτσι έστειλα mail και η απάντηση που πήρα έιναι:

                "Please provide originals and copies with a letter requesting the reason you
                are sending these documents. Please also provide your contact number."

                Είναι ασφαλής τρόπος όμως αυτός παιδιά;;Τι να κάνω;Υπάρχει κάποιος που ακολούθησε την ίδια διαδικασία;
                Αφού σου το πρότειναν,είναι ασφαλές στείλε τα συστημένα!
                Προτείνω να επιμείνεις στο τηλέφωνο.
                Προσωπικά 2 φορές που άφησα μήνυμα με κάλεσαν πίσω!

                Comment


                  Επίσης ένα από τα δικαιολογητικά για Partner Visa είναι "2 τελευταίες φορολογικές δηλώσεις όπου ο Αυστραλός υπήκοος εμφανίζεται να δουλεύει". Να είναι οι πρωτότυπες ή αντίγραφα; Μήπως είναι καλύτερα να στείλω αντίγραφα εκκαθαριστικών (για να μεταφράσω 1 σελίδα αντί 4 ). Είναι το ίδιο;

                  Για τις " Αποδείξεις μισθοδοσίας των 2 τελευταίων ετών", χρειάζεται για κάθε μήνα ξεχωριστά ή αν έστελνα για παράδειγμα την περσυνή του Ιαναουαρίου και την φετινή επίσης του Ιανουαρίου;;;

                  Comment


                    Να ρωτησω μηπως καποιος ξερει?Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στη Μελβουρνη και θελουμε το πιστοποιτικο γεννησεως για να βγαλει αυστραλεζικο διαβατηριο.Επικοινωνησα με το ληξιαρχειο εκει για να μου το στειλουν και μου ειπαν να συμπληρωσω μια αιτηση on line και να τους στειλω ταχυδρομικως καποια χαρτια για proof of identity.Μου ειπαν να στειλω διπλωμα οδηγησης, πιστωτικη και λογαριασμο απο ΔΕΗ (ολα φωτοτυπιες και επικυρωμενα).Το διπλωμα οκ το εκανα στα ΚΕΠ ομως τα αλλα που θα τα επικυρωσω.Στα ΚΕΠ μου ειπαν δεν επικυρωνουν ΔΕΚΟ και την πιστωτικη.Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.Ευχαριστω.

                    Comment


                      Originally posted by fofi35 View Post
                      Να ρωτησει μηπως καποιος ξερει?Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στη Μελβουρνη και θελουμε το πιστοποιτικο γεννησεως για να βγαλει αυστραλεζικο διαβατηριο.Επικοινωνησα με το ληξιαρχειο εκει για να μου το στειλουν και μου ειπαν να συμπληρωσω μια αιτηση on line και να τους στειλω ταχυδρομικως καποια χαρτια για proof of identity.Μου ειπαν να στειλω διπλωμα οδηγησης, πιστωτικη και λογαριασμο απο ΔΕΗ (ολα φωτοτυπιες και επικυρωμενα).Το διπλωμα οκ το εκανα στα ΚΕΠ ομως τα αλλα που θα τα επικυρωσω.Στα ΚΕΠ μου ειπαν δεν επικυρωνουν ΔΕΚΟ και την πιστωτικη.Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.Ευχαριστω.
                      Όντως δεν τα επικυρώνουν.
                      Η πιστωτική έχει λατινικούς χαρακτήρες so it's ok.
                      To λογαριασμό ΔΕΚΟ οι περισσότεροι απλά τον φωτοτύπησαν και τον έστειλαν!
                      Στείλε και επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας και διαβατηρίου αν υπάρχει (ευρωπαικό).(όσο πιό πολλά τόσο πιό καλά!!)
                      εδώ για αίτηση online Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages - Births - Apply for birth certificate

                      Comment


                        Συνεχίζουμε εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...141/#post43414

                        Comment

                        Working...
                        X