Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο Αυστραλία - CHATSI, που μετανάστευσε πριν 3 χρόνια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ένα μεγάλο καλοσόρισμα κι από μενα CHATSI!
    Τα ελληνικά σου είναι μια χαρά μην ανησυχείς. Θα χαρούμε πολύ να μάθουμε και περισσότερα για την προσαρμογή σου στην Αυστραλία.
    Καλές γιορτές!

    Comment


      #17
      Originally posted by Poltergeist View Post
      Καλώς ήρθες!



      Αν η Ελλάδα σ'αυτό το θέμα έπαιρνε 3 με άριστα το 10, στην Αυστραλία τί βαθμό θα έβαζες;
      11 και πανω!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
        11 και πανω!!!!!!!!!!!!!!!!!
        τώρα θα σε ρώταγα Κώστα μου πού το ξέρεις εσύ, αλλά θα στη χαρίσω Χριστουγεννιάτικα

        Comment


          #19
          Originally posted by Poltergeist View Post
          τώρα θα σε ρώταγα Κώστα μου πού το ξέρεις εσύ, αλλά θα στη χαρίσω Χριστουγεννιάτικα
          εσυ εχεις περισσοτερη εμπειρια γιατι εισαι πιο παλιος εδω κατα τα αλλα Καλα Χριστουγεννα!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by CHATSI View Post
            Καλησπέρα σε όλους,
            ....έγινε grant η βίζα μέσα σε 2 εργάσιμες μέρες. (Ακριβής ημερομηνίες θα δώσω σε άλλο post όταν πάω σπίτι γιατί τώρα βρίσκομαι στη δουλειά).
            Ειλικρινά όταν με πήρε τηλέφωνο η πρεσβέια τοτε τον Απρίλη του 2008 για να πάω να πάρω πίσω το διαβατήριο μου (μου το είχαν κρατήσει ώσπου να βγει η απόφαση για τη βίζα) δεν το πίστευα με τίποτα και έλεγα μέσα μου.. «Θέε μου μάλλον κάποιο λάθος θα κάνανε».
            Chatsi είναι είδηση οτι βγήκε βίζα σε 2 ημέρες! Επειδή όμως είναι μια βίζα που, θα λέγαμε, δεν είναι συνηθισμένη, θα θέλαμε λεπτομέρειες γύρω απο την διαδικασία και περιμένουμε ανυπόμονα να εχεις χρόνο κάποια στιγμή να μας πεις.
            Απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνουμε οτι είχες στήλει τα δικαιολογητικά σου στην πρεσβεία στην Αθήνα και οχι στο Βερολίνο. Και αυτό είναι είδηση γιατι δεν δέχονται δικαιολογητικά στην πρεσβεία στην Αθήνα πλέον.

            Originally posted by CHATSI View Post
            Τώρα είμαι permanent resident εδώ στην Αυστραλία (το πήρα πέρυσι μέτα απο δύο χρόνια διαμονής εδώ) αλλά όταν έκανα αίτηση για βίζα το 2008, η βίζα τότε λεγόταν
            Interdependency Visa which caters for same sex couples.
            Interdependency Visa / same sex couple visa = Ναι ήταν η τότε αντίστοιχη partner visa που έχουν σήμερα.
            Για να μην δημιουργούνται ασάφειες να πούμε οτι η partner visa περιλαμβάνει παντρεμένα ζευγάρια, αραβωνιασμένα, σε αποκληστική σχέση, ίδιου ή διαφορετικού φύλου, που ο ενας είναι Αυστραλός υπήκοος.
            Ετσι η δική σου είναι μια κατηγορία της partner visa οχι η ίδια η partner visa μιας και αυτός ο όρος είναι επικεφαλίδα σε μια σειρά απο βίζες.
            Τώρα απο το γεγονός οτι πήρες το permanent resident εφόσον έζησες 2 χρόνια πρώτα στην Αυστραλία καταλαβαίνουμε οτι αρχικά σου είχε εκδοθεί το είδος της βίζας που λέγεται και temporary και μετά απο 2 χρόνια παραμονής οδηγεί, χωρίς νέα αίτηση αλλά αναβαθμίζετε απο μόνη της σε permenent.
            Θα είναι ενδιαφέρον να μας πεις τι έκανες και πως τα κατάφερες τα 2 χρόνια που δεν είχες Centrelink, Medicare και λοιπές παροχές γιατι αυτά τα 2 χρόνια θα μοιάζουν πολύ με την κατάσταση που θα βιώσουν όσοι έρθουν με οποιοδήποτε είδος βίζας εκτός απο τις partner.

            Originally posted by CHATSI View Post
            Διάκριση έχω φάει και εγώ μπόλικη όσο αφορά την καταγωγή μου απο τη μεριά της μητέρας μου (ο πατέρας μου ειναι Έλληνας) και για τον εν λόγω ότι με θεωρούσαν ξένη.
            Ενα ενδιαφέρον στοιχείο θα είναι να καταλάβουμε τι διαβατήριο έχεις. Οχι απο περιέργεια αλλά γιατι αν είναι Ελληνικό θα έχεις ομοιότητες με πολλούς αναγνώστες. Αν οχι ισως ενδιαφέρει όσους θα έχουν το ίδιο με εσένα και σκέφτονται την μετανάστευση στην Αυστραλία.

            Originally posted by CHATSI View Post
            ...Για καλή μου τύχη η οικογένεια της συντρόφου μου με βοήθησαν να σταθώ στα πόδια μου.
            Αυτό τους τιμά ιδιαίτερα!

            Originally posted by CHATSI View Post
            Μετά απο 2 βδομάδες έκανα courses πάνω στην ειδκότητα του τεχνικού υπολογιστών και δικτύων και τελιόνωντας 6 μήνες αργότερα βρήκα δουλεια στο δημόσιο (όπου εργάζομαι μέχρι σήμερα) ...
            Μετά 2 εβδομάδες απο τι;
            Τι courses ήταν αυτά γιατι ενδιαφέρουν πολύ κοσμο, που μάλιστα μετά απο μόλις 6 μήνες σου ανοίγουν και δρόμο για το δημόσιο!
            Αλλά να πούμε εδώ οτι το δημόσιο στην Αυστραλία δεν είναι παρα ενας ακόμα εργοδότης, και μάλιστα όχι απο τους καλύτερους. Το λέμε αυτό για να μην σκεφτεί κάποιος αλα Ελληνικά και σύμφωνα με την αντίληψη οτι "ας μπεί το παιδί στο δημόσιο και ας πεθάνω..."

            Τέλος προσωπικά απο εμένα συγχαρητήρια για το θάρρος και την τόλμη σου να κάνεις ολα αυτά που έκανες και όλα όσα ακόμα έκανες και δεν μας έχεις πει.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Κοπελα μου πραγματικα με εντυπωσιασες με το κουραγιο σου σε τοσο μικρη ηλικια να κανεις τοσο τεραστια βηματα!!
              Καλως ορισες διαδυκτιακα!!

              Comment


                #22
                Originally posted by Poltergeist View Post
                Καλώς ήρθες!



                Αν η Ελλάδα σ'αυτό το θέμα έπαιρνε 3 με άριστα το 10, στην Αυστραλία τί βαθμό θα έβαζες;

                Χρόνια πολλά σε όλους! Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το θερμό καλοσόρισμα!!

                Poltergeist - Κοίτα η αλήθεια είναι πως σε όποια άκρη της γης και να πάς παντού θα υπάρχει ρατσισμός. I guess we cant keep everyone happy! Όσο αφορά τι βαθμό θα έβαζα στην Αυστραλία, θα πώ "9" με άριστα το 10.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Chatsi είναι είδηση οτι βγήκε βίζα σε 2 ημέρες! Επειδή όμως είναι μια βίζα που, θα λέγαμε, δεν είναι συνηθισμένη, θα θέλαμε λεπτομέρειες γύρω απο την διαδικασία και περιμένουμε ανυπόμονα να εχεις χρόνο κάποια στιγμή να μας πεις.
                  Απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνουμε οτι είχες στήλει τα δικαιολογητικά σου στην πρεσβεία στην Αθήνα και οχι στο Βερολίνο. Και αυτό είναι είδηση γιατι δεν δέχονται δικαιολογητικά στην πρεσβεία στην Αθήνα πλέον.

                  Agoriani, όντως ούτε και εγώ το πίστεψα για να είμαι ειλικρινής.
                  Sorry που δεν μπορώ να δώσω ακριβής ημερομηνίες αυτή τη στιγμή γιατί κάθε φορά που γράφω/κοιτάω το forum τυγχαίνει να βρίσκομαι στη δουλειά. I'm also sorry for the late reply. Μέσα στη βδομάδα θα ξεθάψω τα χαρτιά μου και θα σας πω ακριβώς τί, πώς, που και πότε!!
                  Όσο για το Βερολίνο αυτό πρώτη φορά το ακούω. Τουλάχιστον όταν έκανα εγώ την αίτηση πριν 3 μισή χρόνια, θυμάμαι πως πήγαμε και δώσαμε τα χαρτιά στο Australian embassy στους Αμπελόκηπους. Μετά μας κάλεσαν για την συνεντευξη και εκεί μας είπαν να φέρουμε τα άλλα χαρτιά που αποδυκνύει πως η σχέση μας είναι genuine.

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Για να μην δημιουργούνται ασάφειες να πούμε οτι η partner visa περιλαμβάνει παντρεμένα ζευγάρια, αραβωνιασμένα, σε αποκληστική σχέση, ίδιου ή διαφορετικού φύλου, που ο ενας είναι Αυστραλός υπήκοος.
                  Ετσι η δική σου είναι μια κατηγορία της partner visa οχι η ίδια η partner visa μιας και αυτός ο όρος είναι επικεφαλίδα σε μια σειρά απο βίζες.
                  Τώρα απο το γεγονός οτι πήρες το permanent resident εφόσον έζησες 2 χρόνια πρώτα στην Αυστραλία καταλαβαίνουμε οτι αρχικά σου είχε εκδοθεί το είδος της βίζας που λέγεται και temporary και μετά απο 2 χρόνια παραμονής οδηγεί, χωρίς νέα αίτηση αλλά αναβαθμίζετε απο μόνη της σε permenent.
                  Θα είναι ενδιαφέρον να μας πεις τι έκανες και πως τα κατάφερες τα 2 χρόνια που δεν είχες Centrelink, Medicare και λοιπές παροχές γιατι αυτά τα 2 χρόνια θα μοιάζουν πολύ με την κατάσταση που θα βιώσουν όσοι έρθουν με οποιοδήποτε είδος βίζας εκτός απο τις partner.
                  Ναι μου εκδόθηκε η temporary visa η οποία ισχυεί για 2 χρόνια. Όμως πριν να πάρω την permanent visa έπρεπε τότε να συμπληρώσω άλλα χαρτιά. Ήθελαν νομίζω χαρτί εργοδότη/ ή απόδειξη για το πού εργαζόμουν. Ήθελαν κατάθεση απο 2 φίλους/συγγενείς about our relationship. Επίσης έπρεπε να αποδείξουμε ότι δεν είχαμε χωρίσει μέσα στα 2 χρόνια (αν ναι, θέλανε ακριβής ημερομηνίες για το πότε, πόσο διάστημα και γιατί).
                  Αν θυμάμαι καλά αυτά ήταν στο περίπου ότι ζητήσανε.
                  Agoriani, όσο αφορά το Centrelink and Medicare. Στο Centrelink δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί πρέπει να είσαι είτε permanent resident or Australian citizen.
                  Όμως Medicare είχα. Όταν κάνεις apply for spouse/partner visa στα 2 χρόνια διαμονής στην Αυστραλία πλέον σε θεωρούσαν temporary resident, επομένως δικαιούσαι Medicare. Ώστοσο η Medicare card που θα σου εκδόσουν είναι προσωρινή (called interim) και έχει μόνο ένα χρόνο ισχυή σε αντίθεση με την κανονική που διαρκεί για 5 χρόνια.
                  Η σύντροφος μου έπιασε δουλειά αμέσως με το που ήρθαμε εδώ. Και εγώ γιατί δεν είχα χαρτιά όσο αφορά σπουδές γράφτηκα σε ένα training college for computers 2 με 3 εβδομάδες περίπου μετά απο την άφιξη μου εδώ.


                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Ενα ενδιαφέρον στοιχείο θα είναι να καταλάβουμε τι διαβατήριο έχεις. Οχι απο περιέργεια αλλά γιατι αν είναι Ελληνικό θα έχεις ομοιότητες με πολλούς αναγνώστες. Αν οχι ισως ενδιαφέρει όσους θα έχουν το ίδιο με εσένα και σκέφτονται την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                  Agoriani - Το διαβατήριο το οποίο έχω και έφυγα είναι Ελληνικό.



                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Μετά 2 εβδομάδες απο τι;
                  Τι courses ήταν αυτά γιατι ενδιαφέρουν πολύ κοσμο, που μάλιστα μετά απο μόλις 6 μήνες σου ανοίγουν και δρόμο για το δημόσιο!
                  Αλλά να πούμε εδώ οτι το δημόσιο στην Αυστραλία δεν είναι παρα ενας ακόμα εργοδότης, και μάλιστα όχι απο τους καλύτερους. Το λέμε αυτό για να μην σκεφτεί κάποιος αλα Ελληνικά και σύμφωνα με την αντίληψη οτι "ας μπεί το παιδί στο δημόσιο και ας πεθάνω..."
                  Όπως και προανέφερα γράφτηκα στο training college περίπου 2 βδομάδες με το που ήρθα Αυστραλία. To κολλέγιο που πήγα λεγότανε Excom Institute όπου έιχαν δίαφορα courses πάνω σε computers. Πέρα απο το να τελιώσεις τα course προυπόθεση προκειμένου να πάρεις το vendor Certificate πρεπεί να περάσεις και τις ανάλογα exam.
                  (vendor certificate είναι κάτι σαν πιστοποιήση η οποία εκδιδεται απο διάφορες εταιρείες όπως πχ. Microsoft, Comptia, Novell και είναι αρκετά αναγνωρισμένα εδώ)
                  Θα σας έδινα link για το κολλεγιο στο οποίο πήγα, αλλά δυστυχώς η εταιρεία δήλωσε πτώχευση πέρσυ και πλέον δεν υπάρχει. Κάτι αντίστοιχο όμως που υπάρχει ακομα στο Adelaide είναι το Academy IT. (Academy IT)
                  Όσο αφορά το πόσο μου στοίχησε τότε. Σύνολο ήταν 20.000 δολλάρια. Βεβαίως το πόσο μειώνεται ή αυξάνεται αναλόγως όσα courses θέλει να κάνει ο καθένας. Στην τελική έπειτα απο 3 χρόνια δουλεύοντας σε αυτόν τον κλάδο συνειδητοποίησα ότι είναι περιττό να γραφτείς σε courses γιατί όσο να'ναι στοιχίζουν πολλά, σε αντίθεση μπορείς να κάνεις self studies (με ότι υλικά βρεις απο το νετ και βιβλία που μπορείς να αγόρασεις απο το Amazon) και να πληρώσεις μόνο για το exam. πχ. Της Μicrosoft κοστίζουν μόνο 180δολλάρια.
                  Σε σχέση με το δημόσιο, όντως είναι και αυτό παρα άλλος ένας εργοδότης. Όμως όταν έχεις το ένα πόδι σου στο δημόσιο από κει και πέρα είναι δύσκολά στο να σε απολύσουν σε σχέση με τα private companies όπου αν θέλουν να μειωσουν προσωπικό, σου δίνουν τα παππούτσια στο χέρι και σου λένε "you have been made redundant"(σορρυ δεν ξέρω πως να το πω αυτό στα ελληνικά" . Στο δημόσιο πρέπει να κάνεις κάτι πολύ αντιεπαγγελματικό (πχ. η κλοπή θεωρείται ως ένα απο τα βασικά αδικήματα).
                  Όμως θα συμφωνήσω με σένα Agoriani σε σχέση με την ελληνική νοοτροπία όσο αφορά το δημόσιο. Ναι μεν πιστέυω έχει τα πλεονεχτήματα της, ωστόσο αυτά και γενικά τους Αυστραλούς δεν ενδιαφέρουν καθόλου. Οι Αυστραλοί σαν λαός (συγκεκριμένα οι νέοι) είναι πολύ χαλαρός. Πάνε από μια δουλειά στην άλλη, λεφτά να υπάρχουν, αυτό τους φτάνει.

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα και χρόνια πολλά κ καλά σε όλους!

                    Καλως ήρθες chatsi!

                    Comment

                    Working...
                    X