Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο Αυστραλία - CHATSI, που μετανάστευσε πριν 3 χρόνια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση απο Αυστραλία - CHATSI, που μετανάστευσε πριν 3 χρόνια

    Καλησπέρα σε όλους,

    Βασικά πριν να ξεκινήσω την αυτοσύσταση μου, επιτρέψτε μου να πω πως τα ελληνικά μου πάνε από το κακό στο χειρότερο, επομένως αν κάνω και κανένα λαθάκη παραπάνω, παρακαλώ μην με αποπάρετε. Θα πρεπει να ομολογήσω πως αυτή είναι και η πρώτη μου απόπειρα να γράψω στα ελληνικά από τοτε που έχω φύγει Ελλάδα. Ξέρω ξέρω, ντροπή μου που ολοένα και ξεχνάω τη γλώσσα, αλλά χωρίς να θελώ να φανεί σαν δικαιολογία η αιτία είναι οι συναναστροφές μου εδώ με Αυστραλούς περισσότερο παρά με Έλληνες τη ομογένειας (χμμ, δεν ξέρω αν το έγραψα αυτό σωστα). Το λόγο; Θα τον εξηγήσω αργότερα και ελπίζω να με καταλάβετε.

    Με την οικονομικη κρίση που θερίζει τον τελευταίο καιρό την Ελλάδα, από περιέργεια είπα και εγώ να γράψω στο google “Μεταναστευσή στην Αυστραλιά.
    Εκτός από την περιέργεια, ήταν και η θέληση μου να βοηθήσω έστω και μέσα απο το νετ όσοι χρειάζονται συμβουλές σχετικές με χαρτιά και βίζες όσο αφορά τη μετανάστευσή στην Αυστραλία.
    Όταν βρέθηκα λοιπόν σε αυτό το φόρουμ, ειλικρινά χάρηκα τόσο πολύ όταν είδα άτομα που έχουν ήδη μεταναστεύσει σε άλλα κράτη να προσφέρουν τις συμβουλές και τις απόψεις τους.
    Με αφορμή το φόρουμ, θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ σχετικά με ερωτησείς κλπ κλπ και να μοιραστώ και εγώ μαζί σας my experiences living abroad.

    Πρωτοπάτησα το πόδι μου Αυστραλία στα 21 μου, πριν απο 3 περιπού χρόνια (May 2008). Πολλοί μπορεί να μην με πιστέψτε αλλά μου έγινε grant η βίζα μέσα σε 2 εργάσιμες μέρες. (Ακριβής ημερομηνίες θα δώσω σε άλλο post όταν πάω σπίτι γιατί τώρα βρίσκομαι στη δουλειά).
    Ειλικρινά όταν με πήρε τηλέφωνο η πρεσβέια τοτε τον Απρίλη του 2008 για να πάω να πάρω πίσω το διαβατήριο μου (μου το είχαν κρατήσει ώσπου να βγει η απόφαση για τη βίζα) δεν το πίστευα με τίποτα και έλεγα μέσα μου.. «Θέε μου μάλλον κάποιο λάθος θα κάνανε».
    Πήγα στην πρεσβεία την επόμενη μέρα να πάρω τα χαρτιά μου. Ακόμα αδυνατούσα να το πιστέψω κι όμως ήταν αληθηνό.

    Τώρα είμαι permanent resident εδώ στην Αυστραλία (το πήρα πέρυσι μέτα απο δύο χρόνια διαμονής εδώ) αλλά όταν έκανα αίτηση για βίζα το 2008, η βίζα τότε λεγόταν
    Interdependency Visa which caters for same sex couples.
    Και επανέρχομαι ξανά στο θέμα μου όπως ανέφερα στην αρχή αυτού του κειμένου για το γεγονός ότι δεν συναναστρέφομαι πολύ με Έλληνες εδώ.
    Interdependency Visa / same sex couple visa = Ναι ήταν η τότε αντίστοιχη partner visa που έχουν σήμερα. Η συντροφός μου είναι Αυστραλιανής υπηκοότητας. Γνωριστήκαμε όταν ήμουν ακόμα στο Λύκειο το 2004. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες πως, πότε και πού..
    Το 2006 ήρθε μόνιμα να μείνει Αθήνα μαζί μου (νοίκιαζα ένα στούδιο τότε στον Πειραιά). Σπουδές δεν εχω τελείωσει Ελλάδα γιατί η σχολή που πέρασα ήταν Κοζάνη.
    Πρέπει να ομολογήσω πως τα πράγματα δεν ήταν τόσο ρόδινα για εμάς και πόσο μάλλον σαν gay άτομα. Επιτρέψτε μου να πω ότι είμαστε νορμαλ ζευγάρι. Ποτέ μα ποτέ δεν δώσαμε δικαίωμα being in public.
    Η διάκριση στην Ελλάδα έπεφτε σύννεφο. Η σύντροφος μου δεν μπρούσε να βρεί δουλειά για το λόγω πως είμασταν στα 18 – 19 και τα ελληνικά της δεν ήταν και τόσο καλά. Διάκριση έχω φάει και εγώ μπόλικη όσο αφορά την καταγωγή μου απο τη μεριά της μητέρας μου (ο πατέρας μου ειναι Έλληνας) και για τον εν λόγω ότι με θεωρούσαν ξένη.
    Η Ελλάδα για μένα ήταν και θα είναι η μοναδική μου πατρίδα! Το ότι αποφασίσαμε να φύγουμε οφείλεται σε καταστάσεις.. Σαφώς όταν έχεις να τη βγάλεις με 20 ευρώ τη βδομάδα για 2 άτομα μέχρι να περιμένεις να σε πληρωθεις, εννοείται πως θα κοιτάξεις για κάτι καλύτερο. (Ωστόσο πρέπει να ομολογήσω πως στους εν τότε καίρους φτώχειας, έμαθα να φτιάχνω ψωμί γιατί ήταν πολυτέλεια και τα 0.70 λεπτά όταν δεν έχεις δεκάρα)

    Τέλος καλό, όλα καλα..Έφυγα απο Ελλάδα με μια βαλίτσα και γεμάτη όνειρα. Το μέλλον μου ήταν τόσο αβέβαιο. Για καλή μου τύχη η οικογένεια της συντρόφου μου με βοήθησαν να σταθώ στα πόδια μου. Μετά απο 2 βδομάδες έκανα courses πάνω στην ειδκότητα του τεχνικού υπολογιστών και δικτύων και τελιόνωντας 6 μήνες αργότερα βρήκα δουλεια στο δημόσιο (όπου εργάζομαι μέχρι σήμερα) . Και όντως θα συμφωνήσω με αρκετούς απο εδώ που έχουν αναφέρει ότι στην Αυστραλιά μετράει το «χαρτί»! Δεν έχει σημασία η ηλικία ή το φύλο του καθένα. Αρκέι να έχεις προϋπηρεσία και ένα χαρτί στα χέρια σου, δουλειά βρίσκεις! Βέβαια μιλώ από προσωπική εμπειρία και συγκεκριμένα για το Adelaide. Δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα στο Melbourne or Sydney.

    Αυτά τα «λίγα» απο μένα. Ελπίζω να μην σας κούρασα τόσο. Σε ένα μήνα πετάω για Ελλάδα για να δω τον πατέρα μου μετά απο 3 μισή χρόνια. Όλες οι ερωτήσεις ευπροσδεκτες και αν θέλετε βοήθεια με μεταφραφράεις, πληροφορίες θα κάνω ότι μπορώ απο τη μερία μου.

    #2
    CHATSI καλώς ήλθες στην παρέα!

    Comment


      #3
      καλως ηρθες στην παρεα μας και περιμενουμε λεπτομερειες για τα καλα και τα κακα που βρηκες σε αυτο σου το βημα...

      Comment


        #4
        καλως ηρθες..
        στην περιπτωση σου σταθηκες πολυ τυχερος γιατι η κοπελα σου ειναι απο αυστραλια..σε ωθησε να κανεις το βημα και να προσαρμοστεις..υπο αλλες συνθηκες το θεωρω απιθανο να το εκανες.

        Comment


          #5
          Καλωσηρθες στην παρεα μας!!!Σ ευχαριστουμε για την προθυμια για συμβουλες..Εισαι τυχερη που ερχεσαι Ελλαδα μονο για διακοπες!Καλα να περασεις!!!!!

          Comment


            #6
            Welcome to the club, εδώ θα εξασκήσεις και τη μητρική σου γλώσσα...

            Comment


              #7
              Γεια σου CHATSI καλως ορισες στην καλη μας την παρεα...!

              Comment


                #8
                Καλώς ήρθες!

                Originally posted by CHATSI View Post
                Πρέπει να ομολογήσω πως τα πράγματα δεν ήταν τόσο ρόδινα για εμάς και πόσο μάλλον σαν gay άτομα....
                ....Η διάκριση στην Ελλάδα έπεφτε σύννεφο.
                Αν η Ελλάδα σ'αυτό το θέμα έπαιρνε 3 με άριστα το 10, στην Αυστραλία τί βαθμό θα έβαζες;

                Comment


                  #9
                  καλώς ήρθες στην παρέα .... καλά χριστουγεννα και καλή χρονιά να έχουμε όλοι !!
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by mikael View Post
                    καλως ηρθες..
                    στην περιπτωση σου σταθηκες πολυ τυχερος γιατι η κοπελα σου ειναι απο αυστραλια..σε ωθησε να κανεις το βημα και να προσαρμοστεις..υπο αλλες συνθηκες το θεωρω απιθανο να το εκανες.
                    Κοίτα το Gender Mikael.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      Καλώς ήρθες....

                      Originally posted by CHATSI View Post
                      Καλησπέρα σε όλους,

                      Βασικά πριν να ξεκινήσω την αυτοσύσταση μου, επιτρέψτε μου να πω πως τα ελληνικά μου πάνε από το κακό στο χειρότερο, επομένως αν κάνω και κανένα λαθάκη παραπάνω, παρακαλώ μην με αποπάρετε.

                      Καλώς ήρθες στην παρέα μας.... CHATSI.!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Κοίτα το Gender Mikael.
                        aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxaxa x

                        επεσα στην περιπτωση

                        Comment


                          #13
                          CHATSI

                          Καλως ήρθες στην παρέα μας CHATSI! Xαίρομαι πολύ που κατάφερες να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου για μια καλύτερη ζωή!Ευχαριστούμε για την προθυμία σου για πληροφορίες και βοήθεια.Πάντα είναι χρήσιμες οι πληροφορίες και η οπτική ανθρώπων που ζούν εκεί.Καλό ταξίδι στην Ελλάδα και Καλά Χριστούγεννα!Ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος!

                          Comment


                            #14
                            καλώς ήρθες CHATSI!! Οποιαδήποτε πληροφορία για τη ζωή στο Adelaide City θα ήταν πολύτιμη! ευχαριστούμε!!Καλά Χριστούγεννα και να περνάς πάντα καλά!!

                            Comment


                              #15
                              Γεια σου CHATSI καλως ορισες στην καλη μας την παρεα...!

                              Comment

                              Working...
                              X