Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζητω πληροφοριες για τους Αχεπανς στις ΗΠΑ και την δραση τους

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζητω πληροφοριες για τους Αχεπανς στις ΗΠΑ και την δραση τους

    Γεια σας, καινουριος κι εγω στο φορουμ. Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μεταβω στις ΗΠΑ για ευρεση εργασιας μεσω τιης γνωριμιας ενος φιλου μου με τον Προεδρο των Αχεπανς ο οποιος μας ενημερωσε πως σε περιπτωση αποφασης μας να μεταναστευσουμε, οι Αχεπανς αναλαμβανουν για στεγη, ευρεση εργασιας η σπουδων αν επιθυμουμε. Το διαδυκτιο δεν αναφερει πολλα για την δραση τους. Ισχυουν τα οσα ανεφερα? και δευτερη ερωτηση αν γινει προσκληση για δουλεια απο ομογενη η απο την ορθοδοξη αρχιεπισκοπη ποσο διαστημα μπορει να μεινει καποιος για να δουλεψει? (αποσο εψαξα χρειαζεται πρασινη καρτα η οποια δε ξερω αν εκδιδεται ακομα κι αν σε καλουνε για δουλεια).

    #2
    Originally posted by James Pan View Post
    Γεια σας, καινουριος κι εγω στο φορουμ. Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μεταβω στις ΗΠΑ για ευρεση εργασιας μεσω τιης γνωριμιας ενος φιλου μου με τον Προεδρο των Αχεπανς ο οποιος μας ενημερωσε πως σε περιπτωση αποφασης μας να μεταναστευσουμε, οι Αχεπανς αναλαμβανουν για στεγη, ευρεση εργασιας η σπουδων αν επιθυμουμε. Το διαδυκτιο δεν αναφερει πολλα για την δραση τους. Ισχυουν τα οσα ανεφερα? και δευτερη ερωτηση αν γινει προσκληση για δουλεια απο ομογενη η απο την ορθοδοξη αρχιεπισκοπη ποσο διαστημα μπορει να μεινει καποιος για να δουλεψει? (αποσο εψαξα χρειαζεται πρασινη καρτα η οποια δε ξερω αν εκδιδεται ακομα κι αν σε καλουνε για δουλεια).

    Comment


      #3
      Άλλη μπαγιάτικη απάντηση: οι ομογενείς μπορούν να βοηθήσουν με εγκατάσταση, αλλα όχι με μετανάστευση. Αν δεν υπάρχει προσφορά εργασίας, πολυ συγκεκριμένη, δυστυχώς οι παρόντες νόμοι δεν το επιτρέπουν.

      Comment


        #4
        δλδ ρε παιδια πως τοσοι μεξικανοι πανε στη αμερικη και εμεις δε μπορουμε?

        Comment


          #5
          Δεν είναι όλοι οι Μεξικάνοι νόμιμα εκεί. Όποιος θέλει μπορεί να πάει άτυπα. Αν σε πιάσουν όμως την έκατσες, δεν είναι όπως εδώ που κάνεις ό,τι θέλεις.

          Comment


            #6
            Είχα πάρει τηλέφωνο σε αυτούς να δω τι παίζει, το σήκωσε μια κοπέλα μιλήσαμε στα αγγλικά και μου λένε παίρνουν αρκετοί από Ελλάδα και ζητάνε βοήθεια, οι περισσότεροι μιλούσαν ψωροαγγλικά, βασικά εγώ την ρώτησα πως είναι εκεί τα πράγματα να πάρω μια ιδέα, δεν ήθελα κάποια βοήθεια, ήξερα ότι δεν μπορεί να κάνουν κάτι και μου είπε εξαρτάται σε πιο state θα πας, πχ στην Ουασινγκτον ντισι, τα ενοίκια είναι υψηλά και το κόστος ζωής ακριβό σε άλλα μέρη είναι καλά, αλλά πρέπει να προσέχεις ανεργία κλπ.

            Comment


              #7
              Originally posted by Teris View Post
              δλδ ρε παιδια πως τοσοι μεξικανοι πανε στη αμερικη και εμεις δε μπορουμε?
              Πάνε και μένουν παράνομα. Εκτός απο το αν σε πιάσουν θα πας φυλακή και θα σε απελάσουν για πάντα απο την χώρα, όντας παράνομος δεν θα μπορείς να ταξιδέψεις εκτός Αμερικής αλλιώς δεν θα σε αφήσουν να ξαναπείς μέσα.
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment

              Working...
              X