Announcement

Collapse
No announcement yet.

εδω: - εκει:;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by kikirikoy View Post
    Καλημέρα σε όλους, πιστεύω ότι ένα από τα σημαντικότερα θέματα να συζητηθούν είναι αυτό, έτσι ώστε να μπορούμε να παίρουμε μια καλύτερη εικόνα για το τι κοστίζει στην Αυστραλία

    Ελπίζω να ανταποκριθούν οι της Αυστραλίας

    ΔΕΗ μια 4μελη οικογενεια θέλει περιπου 140 - 200 ευρω εκει ;;;

    τηλέφωνο σταθερο και ιντερνετ περίπου 80 ευρω το διμηνο εκει ;;;

    βενζινη μεσο ορο 1,65 ευρο το λιτρο εκει 1,50$

    ΕΥΔΑΠ 30 - 50 ευρω ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ 140 - 180 $ per year
    εδω τελη κυκλοφορειας ,και ασφάλεια εκει ;;;

    καρτοτηλέφωνο 5 - 10 ευρω Για 600 λεπτά ομιλίας εκει ;;;

    Απ όσο γνωρίζω εγώ απο αυτά που έχω ακούσει από κάτω θέλεις 1400 δολάρια περιπου το μήνα για ενοικιο
    θέλεις για παροχές φως νερό τηλέφωνο 200 δολάρια τη βδομάδα και θέλεις και 250 δολάρια για φαγητό δεν ξέρω αν συμφωνείτε η αν διαφωνείτε
    3200$ τον μηνα η 800$την εβδομαδα
    παρακαλώ διαφωτίστε μας
    kikirikoy Καλησπέρα και Καλή χρονιά ,

    Οι Απαντήσεις που θα δώσω αφορούν το Queensland που δεν κάνει κρύο και χειμώνα σχεδόν ποτέ και άρα δεν έχουμε ΔΕΗ και δεν έχουμε και γκάζι τουλάχστον στην πόλη που ζω εγώ.

    ΔΕΗ Ελλάδα - Ergon Australia 230 δολλάρια το 3μηνο (3μελή οικογένεια)
    Τηλέφωνο σταθερό και Ιντερνετ : Εξαρτάται από τις προσφορές και τις εταιρείες π.χ. OPTUS : 115 δολλάρια το μήνα με απεριόριστο Internet και τηλέφωνα σταθερα και κινητά εντός αυστραλίας
    Βενζίνη 1,48 δολλάρια το λίτρο αλλά υπάρχει και γκάζι και diesel που είναι πιο φθηνά, εξαρτάται από το αυτοκίνητο που έχεις.
    ΕΥΔΑΠ δηλαδή νερό και σκουπίδια κ.τ.λ. εδώ αν είσαι ενοικιαστής δεν πληρώνεις φράγκο μόνο αν είσαι ιδιοκτήτης σπιτιού , δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σε όλη την Αυστραλία.
    Καρτοτηλέφωνο vodafone 20 δολλάρια για 500 λεπτά ομιλίας αλλά υπάρχουν και πολύ φθηνότερες εταιρείες και διάφορα προγράμματα.
    Ενοίκιο : 2000 δολλάρια το μήνα αλλά για πολύ καλό σπίτι με πισίνα και επιπλωμένο στο καλύτερο σημείο της πόλης
    Super Market : 200 δολλάρια την εβδομάδα με φαγητόκαι όλα τα υπόλοιπα του σπιτιού
    Τα αθροίσματα και τους υπολογισμούς τους αφήνω για σας.

    Comment


      #17
      Originally posted by demi View Post
      kikirikoy Καλησπέρα και Καλή χρονιά ,

      Οι Απαντήσεις που θα δώσω αφορούν το Queensland που δεν κάνει κρύο και χειμώνα σχεδόν ποτέ και άρα δεν έχουμε ΔΕΗ και δεν έχουμε και γκάζι τουλάχστον στην πόλη που ζω εγώ.

      ΔΕΗ Ελλάδα - Ergon Australia 230 δολλάρια το 3μηνο (3μελή οικογένεια)
      Τηλέφωνο σταθερό και Ιντερνετ : Εξαρτάται από τις προσφορές και τις εταιρείες π.χ. OPTUS : 115 δολλάρια το μήνα με απεριόριστο Internet και τηλέφωνα σταθερα και κινητά εντός αυστραλίας
      Βενζίνη 1,48 δολλάρια το λίτρο αλλά υπάρχει και γκάζι και diesel που είναι πιο φθηνά, εξαρτάται από το αυτοκίνητο που έχεις.
      ΕΥΔΑΠ δηλαδή νερό και σκουπίδια κ.τ.λ. εδώ αν είσαι ενοικιαστής δεν πληρώνεις φράγκο μόνο αν είσαι ιδιοκτήτης σπιτιού , δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σε όλη την Αυστραλία.
      Καρτοτηλέφωνο vodafone 20 δολλάρια για 500 λεπτά ομιλίας αλλά υπάρχουν και πολύ φθηνότερες εταιρείες και διάφορα προγράμματα.
      Ενοίκιο : 2000 δολλάρια το μήνα αλλά για πολύ καλό σπίτι με πισίνα και επιπλωμένο στο καλύτερο σημείο της πόλης
      Super Market : 200 δολλάρια την εβδομάδα με φαγητόκαι όλα τα υπόλοιπα του σπιτιού
      Τα αθροίσματα και τους υπολογισμούς τους αφήνω για σας.
      Χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε, με υγεια demi
      Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα κοιτάξω κάποια στιγμή να τα συγκεντρώσω και να φτιάξω μια λίστα, θα ήθελα να σε παρακαλέσω εσένα και όποιων άλλων γράφει αν μπορεί να παραθέτει μαζί και τα link των εταιρειών
      καλή χρονιά και ότι επιθυμείς,





      Στο motormouth site αναζήτησε με την περιοχή και σου βγάζει διευθύνσεις και πόσο έχει το καύσιμο εκεί
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #18
        Πρακτικές Λύσεις για την κινητή...

        Δες το # 67 post μου...

        Comment


          #19
          Originally posted by xaris76 View Post
          Δες το # 67 post μου...
          Πρακτικές Λύσεις για την κινητή τηλεφωνία ...
          Καλή Χρονιά και από εμένα !!! Χρόνια Πολλά και Χαρούμενα !!!

          Το έψαξα αρκετά όταν ήρθα το θέμα της κινητής τηλεφωνίας.

          3 είναι τα δίκτυα στη Μελβούρνη. Και μετά, υπάρχουν εταιρείες ή και θυγατρικές των ίδιων των εταιρειών με διαφορετική κάρτα sim.

          1) Telstra : ο μεγαλύτερος πάροχος εδώ , όπως λέμε Οτέ - Κοσμοτέ

          2) Optus : πολύ μεγάλο δίκτυο, προσπαθεί να ανταγωνιστεί την Telstra με καλύτερες τιμές και πακέτα

          3) Vodafone : δεν έχει και το καλύτερο σήμα. από ότι λένε όλοι.

          Υπάρχουν και κάποιες εταιρείες όπως Lebara.com.au και Lycamobile.com.au οι οποίες έχουν γενικά πολύ χαμηλότερες χρεώσεις για διεθνείς κλήσεις.


          Η Optus έχει μια θυγατρική ( όπως έχει το ''frog'' η Cosmote ) την Boost. H Boost έχει ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να μιλάς απεριόριστα σε όλα τα σταθερά και κινητά Αυστραλίας, και απεριόριστα μηνύματα προς κινητά Αυστραλίας, με μόνο 40 $ ανά 30 ημέρες. Επίσης, σου δίνει 3 Gb για σερφάρισμα στο internet από το κινητό σου, ή χρήση στο Skype, Facebook και γενικότερα Browsing. Δεν είναι με πάγιο, προπληρώνεις τα 40 $, και πρέπει να έχεις εσύ ο ίδιος δική σου συσκευή κινητού. Αλλιώς, όποιος θέλει καρτοκινητό εδώ, η συσκευή είναι κλειδωμένη για 6 μήνες να δουλεύει μόνο στο δίκτυο από το οποίο την αγόρασες.

          Ο συνδυασμός που έχω βρει εγώ να συμφέρει είναι να δίνεις το 40αρι για να μιλάς απεριόριστα εδώ, και να πάρεις μια 2η συσκευή με ένα νούμερο εταιρείας για διεθνείς κλήσεις (π.χ. προς Ελλάδα)

          Αν ξεμείνετε από μονάδες, μπορείτε online να επαναφορτώσετε τα κινητά σας, μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας.


          ευχαριστω xaris76
          το 40$ boost http://www.boost.com.au/products/plans/overview
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #20
            pantel10. βρισκομαι συδνευ. αν ενδιαφερεσαι για κατοικια στειλε πμ

            Comment


              #21
              καλησπερα και απο εμενα. Να συστηθω πρωτα. Ειμαι ο Παναγιωτης απο Αθηνα και βρισκομαι λιγους μηνες στο συδνευ και παρακολουθω το forum

              επισκευθειτα αυτο το site. Αλλα και απο την εμπειρια μου σε αθηνα και συδνευ θα ελεγα οτι τα νουμερα ειναι κοντα στην πραγματικοτητα. Νομιζω 25-30% ειναι πιο ακριβο το συδνευ βαση εμπειριας μου προσωπικης και up to day. Τα properties rent/buy ειναι μια αλλη ιστορια...

              sorry ξεχασα το link.

              numbeo.com/cost-of-living/compare_countries.jsp]Cost Of Living Comparison Between Two Countries[/url]

              Συγκριση κοστους ζωης στα βασικα αγαθα μεταξυ ολων των χωρων και των μαγαλυτερων πολεων. Επισης πολυ ενδιαφερον στατιστικες και νουμερα οπως buying power δηλαδη σχεση salary(average) μεσου επισης κοστου ζωης.

              Comment


                #22
                Originally posted by panos69
                sorry ξεχασα το link.

                numbeo.com/cost-of-living/compare_countries.jsp]Cost Of Living Comparison Between Two Countries[/url]


                Συγκριση κοστους ζωης στα βασικα αγαθα μεταξυ ολων των χωρων και των μαγαλυτερων πολεων. Επισης πολυ ενδιαφερον στατιστικες και νουμερα οπως buying power δηλαδη σχεση salary(average) μεσου επισης κοστου ζωης.
                ευχαριστω pano69 καλη χρονια να εχεις!!
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #23
                  Sydney Prices - Cost of Living in Sydney




                  Groceries
                  Items Price Converted
                  Milk - 1 litre $1.52
                  Milk - 3 litres $4.29
                  Cadbury Ice Cream 2l $6.86
                  Butter - 250g $1.41
                  Margarine - 250g $1.84
                  Cheddar - 400g $7.63
                  Parmesian - 250g $5.88
                  Mozzarella - 500g $7.14
                  Feta - 200g $7.62
                  Sour Cream - 250g $2.39
                  Large Eggs x12 $2.50
                  Broccoli - 1kg $3.25
                  Cauliflower - Each $3.25
                  Zucchini (Courgettes) - 1kg $3.48
                  Green Beans - 1kg $4.98
                  Spinach Bunch - 1kg $3.68
                  Mushrooms - 1kg $9.48
                  Brown Onions - 1kg $2.98
                  Red Onions - 1kg $4.98
                  Red Peppers (Capsicum) - Each $1.14
                  Green Peppers (Capsicum) - Each $1.92
                  Potatoes - 1kg $2.68
                  Carrots - 1kg $1.88
                  Sweetcorn - Each $1.74
                  Tomatoes - 1kg $4.25 3.43
                  Eggplant (Aubergine) - Each $3.24
                  Salmon Fillet - 1kg $38.95
                  King Prawns - 1kg $35.86 29
                  10 Chicken Drumsticks - 1kg $4.59
                  Chicket Breast Fillets - 1kg $14.39
                  Whole Chicken - 1.5kg $7.49
                  Rump Steak - 1kg $21.00
                  Sirloin Steak - 1kg $23.00
                  Beef Burgers - 1kg $9.20
                  Exra Trim Beef Mince - 1kg $15.00
                  Pork Sausages - 1kg $7.90
                  Lamb Chops - 1kg $11.00
                  Apple Juice - 1 litre $4.02
                  Orange Juice - 1 litre $4.02
                  Lamb Forequarter Roast - 1kg $9.99




                  All Products - IKEA
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by kikirikoy View Post
                    Sydney Prices - Cost of Living in Sydney
                    Groceries
                    Items Price Converted
                    Milk - 1 litre $1.52
                    Milk - 3 litres $4.29
                    Cadbury Ice Cream 2l $6.86...........................................
                    Φίλε μου μην το παιδεύεις πολύ, διότι αυτό που τελικά ισχύει είναι το εξής:

                    στην αρχή παθαίνεις σοκ με τις τιμές των τροφίμων

                    στην πορεία μαθαίνεις από που και πως να ψωνίζεις και τα πράγματα δεν είναι τραγικά.

                    το παράδοξο είναι ότι το πλεόν ακριβό μέρος είναι το super market (ενώ τα μπακάλικα, μανάβικα, χασάπηδες είναι συνήθως φθηνότεροι)

                    δε θα ξεχάσω το σοκ με τον μαϊντανο $2.97 στο coles (supermarket). Πλεόν παίρνουμε από μανάβη με $0.79 (και μεγαλύτερο ματσάκι)

                    οι τιμές παίζουν πάρα πολύ από περιοχή σε περιοχή (ακόμη και το ίδιο supermarket μπορεί να είναι φθηνότερο σε μια λιγότερο κυριλέ περιοχή)

                    Η δε βενζίνη που αναφέρεις παραπάνω, έχει μεν $1.50 το λίτρο, αλλά υπάρχει και η Ε10 η οποία με την έκπτωση από το supermarket βγαίνει στα $1.30. H E10 για όσους δεν ξέρουν είναι αμόλυβδη με 10% αιθανόλη. Το μείγμα είναι μια μέτρια βενζίνη σε απόδοση (μόλις 91 οκτάνια), αλλά με τις κωμικές ταχύτητες που κοινούνται εδώ τα αυτοκίνητα (40-50-60) είναι μια χαρά...

                    Comment


                      #25
                      Καλημέρα-Καλησπέρα!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς από τα patriotakia που βρίσκονται ήδη down-under( εγώ θέλω κανα εξάμηνο το πολύ) με το rent to own που βλέπω σε ορισμένες αγγελίες, για αγορά κατοικίας!!Είναι κάτι που αξίζει τον κόπο η το κόβετε για κάτι που θα το πληρώσεις το σπίτι χρυσό?? Ποιοί το κάνουν και πως το κάνουν??

                      Comment


                        #26
                        Καλημέρα, εχω μια ερώτηση σχετικά με στεγαστικά δάνεια... Εάν έχεις στεγαστικό δάνειο στην ελλαδα, μπορει για παράδειγμα το παράρτημα της εθνικής τράπεζας Ελλάδας στην Αυστραλία να κάνει μεταφορά του δανειου στην τράπεζα της και να απο πληρώνεις το δάνειο εκει χωρις να στέλνεις το ποσο στην ελλαδα και να πληρώνεις το εμβασμα δηλ, μεταφορά δανειου

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Μαria stergianos View Post
                          Καλημέρα, εχω μια ερώτηση σχετικά με στεγαστικά δάνεια... Εάν έχεις στεγαστικό δάνειο στην ελλαδα, μπορει για παράδειγμα το παράρτημα της εθνικής τράπεζας Ελλάδας στην Αυστραλία να κάνει μεταφορά του δανειου στην τράπεζα της και να απο πληρώνεις το δάνειο εκει χωρις να στέλνεις το ποσο στην ελλαδα και να πληρώνεις το εμβασμα δηλ, μεταφορά δανειου
                          Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση διότι πρόκειται για πρακτικά εντελώς διαφορετικές τράπεζες, οι οποίες διέπονται από διαφορετικά δίκαια.

                          Θα κάνεις κανονικά έμβασμα από εδώ εκεί. Ψάξε να βρεις μια διεθνή τράπεζα που έχει δωρεάν ή έστω φθηνα transfers μετάξυ καταστημάτων διαφορετικών χωρών.

                          Εγώ π.χ. έγω λογαριασμούς στη Citibank Greece & Citibank Australia και οι μεταφορές μεταξύ τους είναι δωρεάν και κυριώς άμεσες. Το δωρεάν δε γνωρίζω αν θα ισχύει για πάντα, αλλά και πάλι θα είναι πολύ φθηνότερο από ότι μεταξύ διαφορετικών τραπεζών.

                          Comment


                            #28
                            Ευχαριστω, θα το τσεκάρει όταν έρθω κάτω... Ευχαριστω και πάλι...

                            Comment


                              #29
                              Παιδιά γεια σας κι από εμένα .έρχομαι τέλος του μίνα στην Καμπέρα ,έχω αυστραλιανή υπηκοότητα και εκεί που θα πάω με περιμένει δουλεία ,το θέμα είναι ότι πάω εντελώς μόνος μου και ότι τα λεφτά που μου είπαν είναι γύρο στα 800 την εβδομάδα μεικτά …θα έχω ενοίκια και όλα τα σχετικά και βλέποντας το κόστος Ζώης έχω τρομάξει λίγο ..κατά την γνώμη σας θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με αυτά τα λεφτά? μου είπε κάποιος φίλος μου ότι μπορώ να πάρω επίδομα ενοικίου …ισχύει κάτι τέτοιο? Για σπίτι μου είπαν ότι μου έχουν βρει γύρω στα 250 την εβδομάδα …

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by NASOS206 View Post
                                Παιδιά γεια σας κι από εμένα .έρχομαι τέλος του μίνα στην Καμπέρα ,έχω αυστραλιανή υπηκοότητα και εκεί που θα πάω με περιμένει δουλεία....................... …
                                Από τη στιγμή που είσαι Αυστραλός τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα για σένα, επιδόματα δικαιούσαι. Από τι έχω ρωτήσει εγώ δικαίουσε επιδόματα από τη στιγμή που το εισόδημά σου είναι κάτω από 45.000 δολάρια ετησίως, με τα 800 τη βδομάδα που είπες βγαινουν γύρω στις 39.000 δολάρια οπότε μάλλον και δικαιούσαι επιδόματα. Ο καταλληλότερος να σου απαντήσει γι αυτό είναι το centerlink!! Η προσωπική μου άποψη, αν είσαι μόνος σου με 800 περνάς άνετα !!!

                                (Όλα αυτά βέβαια εξαρτάται με το τι τρόπο ζωής έχεις μάθει να ζεις )
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X