Announcement

Collapse
No announcement yet.

εδω: - εκει:;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    να σε καλα..μου [εδωσες κουραγιο.

    Comment


      #32
      short term rentals

      Συγκέντρωσα μερικές διευθύνσεις, που μου φάνηκαν χρήσιμες κατά την διάρκεια έρευνας, μου για ενοικίαση (για σύντομο χρονικό διάστημα) σπιτιού από Ελλάδα.
      Οποιος έχει κάποια άλλη διεύθυνση να προσθέσει ας μου την στείλει να την προσθέσουμε, έτσι ώστε να είναι όλες μαζεμένες

      Furnished Apartments for Rent | Rental Apartments | Luxury apartments | Short Stay Apartments | Apartments Plus
      Budget accommodation Sydney, Sydney short term budget accommodation, cheap self-catering Sydney accommodation
      Vacation rentals, private rooms, sublets by the night - Accommodations on Airbnb
      Stayz Holiday Accommodation - 30,000+ Holiday Rentals across Australia
      Holiday Accommodation, Holiday Rentals, Homes & Serviced Apartments in Australia
      Free Classifieds | Buy, Sell, Jobs, Property & More | Gumtree Sydney Region
      Sydney Apartments, Share Flats, Houses & Apartment Accommodation - Furnished Property Group
      Real Estate Australia, Homes for Sale, Rental Properties, Real Estate Agents - Thehomepage.com.au
      Holiday lettings & short breaks with WhereToSleep UK

      Cheap Flights by Australia's Unbeatable Travel Agents - Flight Centre

      Comment


        #33
        Γεια σε ολους..Διαβαζω κ ξαναδιαβαζω οτι βρω στο φορουμ που να αφορα την Αυστραλια..ειδικα αυτο το subject ειναι κατατοπιστικοτατο και δινει μια πρωτη εικονα για το πως ειναι το οικονομικο lifstyle εκει..δεν εχω διαβασει ομως πουθενα αυτο που πιστευω αρκετοι απο οσους απο εμας που δεν εχουμε παει ακομα Αυστραλια και το οποιο ειναι τι γινεται με τις οικογενειες που αφηνουμε πισω..ειχα ρωτησει μια φορα καποιον απο το γκρουπ αλλα..δεν με καλυψε η απαντηση που πηρα χωρις φυσικα να θιγω την προσπαθεια να μου εξηγησει..τι γινεται λοιπον με τις οικογενειες που εχουν μεινει πισω..οσοι ειστε ηδη Αυστραλια αρκετο καιρο, τα οικονομικα σας σας επιτρεπουν ταξιδι στην πατριδα μια φορα τον χρονο? ή ακομα κ να πληρωσετε τα εισιτηρια της οικογενειας σας να σας επισκεφτουν? Η τελικα ισχυει αυτο που λενε οτι οποιος παει Αυστραλια τον χανουνε για παντα?

        Ευχαριστω εκ των προταιρων τον οποιονδηποτε μπορεσει να μου απαντησει..

        Comment


          #34
          Originally posted by angel.co View Post
          Γεια σε ολους..Διαβαζω κ ξαναδιαβαζω οτι βρω στο φορουμ που να αφορα την Αυστραλια..ειδικα αυτο το subject ειναι κατατοπιστικοτατο και δινει μια πρωτη εικονα για το πως ειναι το οικονομικο lifstyle εκει..δεν εχω διαβασει ομως πουθενα αυτο που πιστευω αρκετοι απο οσους απο εμας που δεν εχουμε παει ακομα Αυστραλια και το οποιο ειναι τι γινεται με τις οικογενειες που αφηνουμε πισω..ειχα ρωτησει μια φορα καποιον απο το γκρουπ αλλα..δεν με καλυψε η απαντηση που πηρα χωρις φυσικα να θιγω την προσπαθεια να μου εξηγησει..τι γινεται λοιπον με τις οικογενειες που εχουν μεινει πισω..οσοι ειστε ηδη Αυστραλια αρκετο καιρο, τα οικονομικα σας σας επιτρεπουν ταξιδι στην πατριδα μια φορα τον χρονο? ή ακομα κ να πληρωσετε τα εισιτηρια της οικογενειας σας να σας επισκεφτουν? Η τελικα ισχυει αυτο που λενε οτι οποιος παει Αυστραλια τον χανουνε για παντα?

          Ευχαριστω εκ των προταιρων τον οποιονδηποτε μπορεσει να μου απαντησει..
          ολαεξαρτοντε απο την οικονομικη ανεση του καθενος για τα πρωτα χρονια !!!!θα ειναι πολυ δυσκολα προσωπικη αποψη,αλλα αμα ξεκοινας ετει το εχεις χασει το παιχνιδη γιατι μονο εσυ αφησες πισω οικογενεια?ολοι μας λιγο πολυ εχουμε αφησει,και δεν θα ξεχασω ποτε την στιγμη του αποχαιρετισμου........

          Comment


            #35
            Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
            ολαεξαρτοντε απο την οικονομικη ανεση του καθενος για τα πρωτα χρονια !!!!θα ειναι πολυ δυσκολα προσωπικη αποψη,αλλα αμα ξεκοινας ετει το εχεις χασει το παιχνιδη γιατι μονο εσυ αφησες πισω οικογενεια?ολοι μας λιγο πολυ εχουμε αφησει,και δεν θα ξεχασω ποτε την στιγμη του αποχαιρετισμου........
            Για αρχη δεν εχω αφησει καμια οικογενεια πισω..δευτερον δεν αποτελει για ολους παραγοντας του αν θα μεταναστευσουν ή οχι αυτο που αναφερω,ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια..αλλη επιλεγουν χωρα με βαση τον καιρο, αλλαοι με βαση την εγκληματικοτητα και αλλη πανε οπου εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να κανουν κατι στην ζωη τους κ να ζησουν με αξιοπρεπεια..στο κομματι λοιπον της οικογενειας υπαρχουν αυτοι που το αντεχουν κ αυτοι που δεν το ανετχουν κ δεν μεταναστευουν..Εσυ προφανως αντεξες, το παλεψες μεσα σου κ τα καταφερες και μπραβο σου γτ εκανες κατι παρα πολυ δυσκολο κ ψυχολογικα επιπονο..ναι ολοι οσοι μεταναστευσαν αφησαν μια οικογενεια πισω αλλα ο καθενας νοιαζεται για την δικια του οικογενεια ετσι κ εγω νοιαζομαι για την δικια μου..Νομιζω λοιπον ειναι ευλογη η απορια μου..Ο λογος που ρωταω δεν ειναι για να επιλεξω το αν θα μεταναστευσω η οχι, αλλα γιατι θελω να ξερω τι θα αντιμετωπισω μεσα μου..Αλλο να ξερεις οτι θα μπορεις να δεις την φαμιλια μια φορα τον χρονο, αλλο καθε 3 χρονια κ αλλο ποτε!

            Comment


              #36
              σε ποιο μερος της μελβουρνης να νοικιασω?

              γεια σας παιδια!! εχω ενα ερωτημα για οσους κατοικουν στην μελβουρνη.σε ποιο μερος της πολης ειναι καλητερα να νοικιασω σπιτι εγω και η γυναικα μου? οι δουλιες μας ειναι στο richmond...ευχαριστω!!

              Comment


                #37
                Αν κάνεις ένα search στο google για where to live in melbourne ή melbourne suburbs θα βρεις διάφορες πληροφορίες.
                Φυσικά τα μέλη του forum που μένουν στην Μελβούρνη μπορούν να γράψουν και πιο έγκυρες πληροφορίες.

                Ίσως να ήταν καλύτερο να γράψεις τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ να έχει εκεί που θες να μείνεις με σειρά προτεραιότητας όπως για παράδειγμα shopping, night life, restaurants, schools, parks. Το κόστος επίσης του ενοικίου μπορεί να διαφέρει από περιοχή σε περιοχή.
                Μπες στο Real Estate, Property, Land and Homes for Sale, lease and rent - realestate.com.au να πάρεις μια ιδέα.

                Comment


                  #38
                  σε ευχαριστω πολυ αδερφε!!

                  Comment


                    #39
                    christine

                    Originally posted by jimmysr6 View Post
                    Αν κάνεις ένα search στο google για where to live in melbourne ή melbourne suburbs θα βρεις διάφορες πληροφορίες.
                    Φυσικά τα μέλη του forum που μένουν στην Μελβούρνη μπορούν να γράψουν και πιο έγκυρες πληροφορίες.

                    Ίσως να ήταν καλύτερο να γράψεις τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ να έχει εκεί που θες να μείνεις με σειρά προτεραιότητας όπως για παράδειγμα shopping, night life, restaurants, schools, parks. Το κόστος επίσης του ενοικίου μπορεί να διαφέρει από περιοχή σε περιοχή.
                    Μπες στο Real Estate, Property, Land and Homes for Sale, lease and rent - realestate.com.au να πάρεις μια ιδέα.
                    Μια ερώτηση από περιέργεια...jimmysr6 Εχεις παιδιά?

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by christine View Post
                      Μια ερώτηση από περιέργεια...jimmysr6 Εχεις παιδιά?
                      Ναι 3! Γιατί?

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by CHATSI View Post
                        Hi kikirikoy,

                        Τα πράγματα εδώ στο Adelaide έχουν ως εξής:

                        Πάνω κάτω για μια 4μελή οικογένεια

                        Ρεύμα: $350 (το τρίμηνο)

                        Ενοίκιο (average rent): $250 - $350 τη βδομάδα με 3 κρεβατοκάμαρες.................................... ..............................
                        Γεια σου CHATSI,

                        θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα..

                        1) τα εξοδα που εχεις γραψει για να βγει μια οικογενεια εξω το απογευμα, ειναι κατα ατομο ή ολοι μαζι? και αναφερομαι σε ολα, δηλ για 4 ατομα ειναι 12 $ η παμπ? ειναι κ για τους 4, 30$ το γευμα?

                        2)τι γινεται με το σχολειο των παιδιων? ειναι ενα εξτρα εξοδο? υπαρχει δημοσιο σχολειο που μπορουν να πανε ή ειναι ολα ιδιωτικα και αν ειναι ιδιωτικα, ποιο ειναι το ετησιο κοστος? ρωταω γιατι δεν διαβασα πουθενα αναφορα σε κατι τετοιο απο κανεναν

                        Comment


                          #42
                          Να κανω μια ερωτηση; το νοικι ειναι πολλα λεφτα! ειλικρινα για εναν ανθρωπο που σπουδαζει δεν γινεται να τα βγαλει περα, ουτε εκεινος ουτε και η οικογενεια του που το νοικι μονο ειναι οτι εχει να δωσει για ενα ολοκληρο μηνα για να ζησει το παιδι τους! σε αυτην την περιπτωση ειναι ευκολο κανεις να βρει συγκατοικο; μπορει να ακουγεται χαζη η ερωτηση (οχι οτι εγω εχω καμια σχεση με την αξυπναδα) αλλα δεν εχω ιδεα απο Αυστραλια μερια... πιο πολυ σαν εξωγηινος θα μαι παρα σαν οτιδηποτε αλλο!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by roobina View Post
                            Να κανω μια ερωτηση; το νοικι ειναι πολλα λεφτα! ειλικρινα για εναν ανθρωπο που σπουδαζει δεν γινεται να τα βγαλει περα, ουτε εκεινος ουτε και η οικογενεια του που το νοικι μονο ειναι οτι εχει να δωσει για ενα ολοκληρο μηνα για να ζησει το παιδι τους! σε αυτην την περιπτωση ειναι ευκολο κανεις να βρει συγκατοικο; μπορει να ακουγεται χαζη η ερωτηση (οχι οτι εγω εχω καμια σχεση με την αξυπναδα) αλλα δεν εχω ιδεα απο Αυστραλια μερια... πιο πολυ σαν εξωγηινος θα μαι παρα σαν οτιδηποτε αλλο!

                            Διάβασε τις παραπάνω σελίδες άνοιξε ολα τα λίνκ δες και αυτά που σου έβαλα και θα λυθούν πολλές απορίες σου όσον αφορά τα σπίτια και συγκατοίκιση

                            Share accommodation in Sydney and Australia, 1000s of house share, flatmates and housemates.
                            Sydney Apartments, Share Flats, Houses & Apartment Accommodation - Furnished Property Group
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #44
                              Χιλια ευχαριστω Aussie να σαι καλα!

                              Comment


                                #45
                                ΦΟΡΟΙ

                                Γεια σας,
                                μήπως γνωρίζει κανείς πόσο είναι η παρακράτηση φόρου στην Αυστραλία;Για παραδειγμα από ένα ημερομίσθιο 120 $ ή αντίστοιχο εβδομαδιάτικο 600 $ τι ποσό αναλογεί στον φόρο;Πόσα παίρνεις καθαρά;

                                Comment

                                Working...
                                X