Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιδόματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    geia sas kai apo emena.. sorru gia ta latinika alla eimai se internet kafe kai den ipostirizei tin elliniki glwssa ....
    tha eimai syntomos gia na mi sas kourazw.....loipon
    eftasa kai egw germania ekana anmeldung kai me rwtisan gia ti gyneka mou kai pws tin lene.. eipa to onoma tis kai anakalipsa pws einai meta apo 9 xronia akoma grameni kanonika stin germania . afto pou thelw na rwtisw kai den kserw pou , isws me boithisete eseis einai , an dikeoumaste stin arxi ta epidomata (harz4...)pou stamatisane na dinoune logo tou oti i gineka mou einai akoma grammeni kanonika edw.....
    kai kati telefteo diabasa kapou gia to auslenderamt kai to freizugigkeitsbescheiningung...
    den mou eipane na paw na graftw kai to deutero ti einai??kai pou to xreiazwmai??????

    auta kai sorru pali
    euxaristw

    Comment


      #17
      Σε ένα γερμανικό φόρουμ διάβασα οτι παιδιά που σπουδάζουν δικαιούνται kindergeld έως το 25ο έτος. Επειδή η πληροφορία ήταν του 2008 μπορεί κάποιος να το διασταυρώσει για σήμερα?

      Comment


        #18
        Οι μόνιμοι κάτοικοι της Γερμανίας δικαιούνται το επίδομα τέκνων (Kindergeld) για τα
        παιδιά τους, από την γέννηση αυτών μέχρι την ηλικία των 18 ετών και ύψους 184,00 € έως
        215,00 € μηνιαίως. Παιδιά που λαμβάνουν επαγγελματική εκπαίδευση, σπουδάζουν ή
        βρίσκονται σε εθελοντική θητεία δικαιούνται επίδομα τέκνων μέχρι το 25ο έτος της ηλικίας
        τους. Δικαιούχοι του επιδόματος τέκνων είναι οι γονείς ή οι κηδεμόνες (παππούδες και
        γιαγιάδες, θετοί γονείς). Το επίδομα λαμβάνει μόνο ένα άτομο. Η αίτηση υποβάλλεται στην
        Familienkasse, Bundesagentur für Arbeit του τόπου κατοικίας.

        Comment


          #19
          Originally posted by takhs_alfa View Post
          Οι μόνιμοι κάτοικοι της Γερμανίας δικαιούνται το επίδομα τέκνων (Kindergeld) για τα
          παιδιά τους, από την γέννηση αυτών μέχρι την ηλικία των 18 ετών και ύψους 184,00 € έως
          215,00 € μηνιαίως. Παιδιά που λαμβάνουν επαγγελματική εκπαίδευση, σπουδάζουν ή
          βρίσκονται σε εθελοντική θητεία δικαιούνται επίδομα τέκνων μέχρι το 25ο έτος της ηλικίας
          τους. Δικαιούχοι του επιδόματος τέκνων είναι οι γονείς ή οι κηδεμόνες (παππούδες και
          γιαγιάδες, θετοί γονείς). Το επίδομα λαμβάνει μόνο ένα άτομο. Η αίτηση υποβάλλεται στην
          Familienkasse, Bundesagentur für Arbeit του τόπου κατοικίας.
          Ευχαριστώ Τάκη!

          Comment


            #20
            Originally posted by takhs_alfa View Post
            Οι μόνιμοι κάτοικοι της Γερμανίας δικαιούνται το επίδομα τέκνων (Kindergeld) για τα
            παιδιά τους...
            Γνωρίζεις αν το δικαιούνται ΟΛΟΙ οι μόνιμοι κάτοικοι ή μόνο όσοι εργάζονται;
            Η δουλειά μου εκεί ξεκινάει την 1η Ιανουαρίου, αλλά θα πάμε από το Νοέμβριο για προσαρμογή κλπ.
            Θα δικαιούμαστε το επίδομα των παιδιών από το Νοέμβριο ή από τον Ιανουάριο (που θα ξεκινήσω να εργάζομαι);

            Comment


              #21
              Αυτό δεν το γνωρίζω αν και νομίζω ότι πρέπει να εργάζεσαι θα σε κατατοπίσουν τα παιδιά που γνωρίζουν.

              Comment


                #22
                Καλημέρα,
                να ρωτήσω αν γνωρίζετε... εγώ είμαι γραμμένη στο ταμείο ανεργίας στην Ελλάδα από το 2010 αλλά δεν παίρνω χρήματα. Θα πάρω το u1 από τον οαεδ αλλά ήθελα να ξέρω αν θα μπορώ να πάρω επίδομα ανεργίας στην Γερμανία, μέχρι να βρω δουλειά;
                Όταν είσαι ασφαλής σπίτι σου, θα ήθελες να ζεις μια περιπέτεια και όταν ζεις μια περιπέτεια, θα ‘θελες να είσαι ασφαλής στο σπίτι σου.

                Comment


                  #23
                  Επιδομα παιδιού και βοηθητικό επίδομα

                  Καλησπέρα πατριωτάκια!
                  Ειμαι ηδη στο Μόναχο εδω και δυο μήνες με την οικογένεια και ηθελα να ρωτησω οποιος γνωρίζει να μου πει σχετικά με το επιδομα παιδιού...χρειάζεται κάποια ειδική αίτηση να κάνεις κάπου συγκεκριμένα και που? Γιατί μάλλον με ενημέρωσαν λάθος κάποιοι γνωστοί.....Επίσης σχετικά με κάποιο επιδομα που σου δίνει το κράτος οταν είσαι χαμηλόμισθος ισχύει? Αν ναι πως μπορω να μάθω τι επιδομα μου δίνει σε ενα μισθό 1100 ευρω μικτά?
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                  Comment


                    #24
                    Καλημερα, καπου ηχα γραψει και στο το παρελθον... σχετικα σημερα εβαλα πληροφοριες εδω http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...137/#post58442

                    Comment


                      #25
                      milu παλι δεν μπορω να σου στειλω μηνυμα.....

                      Comment


                        #26
                        καλημερα.μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με απαντησει.εχω παντρευτει στη γερμανια με πολιτικο με ελληνιδα κ τωρα η γυναικα μου ειναι εγκυος.δεν δουλευε ουτε δουλευει ειναι ασφαλισμενη πανω μου.δικαιουται καποιο επιδομα τοκετου η οτιδηποτε αλλο?ευχαριστω

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by paravatis View Post
                          καλημερα.μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με απαντησει.εχω παντρευτει στη γερμανια με πολιτικο με ελληνιδα κ τωρα η γυναικα μου ειναι εγκυος.δεν δουλευε ουτε δουλευει ειναι ασφαλισμενη πανω μου.δικαιουται καποιο επιδομα τοκετου η οτιδηποτε αλλο?ευχαριστω
                          Καλημέρα paravatis και πολλά συγχαρητήρια. Η ώρα η καλή. Βλέπω πληθαίνουν οι νέοι γονείς. Τώρα στο ζουμί απο αυτό που γνωρίζω δυστυχώς απο την ώρα που δεν έχει εργαστεί η γυναίκα σου, την περίοδο της εγγυμοσύνης, δεν μπορεί να πάρει τίποτα. . (Sind Sie als Hausfrau nicht erwerbstätig, gibt es leider kein Mutterschaftsgeld. nicht erwerbstätig (Hausfrau) ab Geburt 12 Monate Elterngeld 300,- Euro) Μετά την γέννα και για 12 μήνες θα παίρνει elterngeld €300 + €184 το kindergeld μέχρι το παιδί να γίνει ενήλικας ή τελείωσει με σπουδές. Σου παραθέτω και το παρακάτω link που είναι πολύ καλό, ρίξε μια ματιά αν γνωρίζεις την γλώσσα στον πίνακα Elterngeld auf einen Blick: Wer bekommt wie viel?

                          KIND+GELD

                          @milu με τόσες γεννήσεις νομίζω πρέπει να ενημερώσεις τον συνοπτικό οδηγό σε αυτό το κομμάτι
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by kosofos View Post
                            @milu με τόσες γεννήσεις νομίζω πρέπει να ενημερώσεις τον συνοπτικό οδηγό σε αυτό το κομμάτι
                            Συνάδελφε, μάλλον έχεις καιρό να τον διαβάσεις
                            Αλά η αλήθεια να λέγεται, δεν υπάρχει μεταφρασμένη ενημέρωση στα ελληνικά...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by kosofos View Post
                              Καλημέρα paravatis και πολλά συγχαρητήρια. Η ώρα η καλή. Βλέπω πληθαίνουν οι νέοι γονείς. Τώρα στο ζουμί απο αυτό που γνωρίζω δυστυχώς απο την ώρα που δεν έχει εργαστεί η γυναίκα σου, την περίοδο της εγγυμοσύνης, δεν μπορεί να πάρει τίποτα. . (Sind Sie als Hausfrau nicht erwerbstätig, gibt es leider kein Mutterschaftsgeld. nicht erwerbstätig (Hausfrau) ab Geburt 12 Monate Elterngeld 300,- Euro) Μετά την γέννα και για 12 μήνες θα παίρνει elterngeld €300 + €184 το kindergeld μέχρι το παιδί να γίνει ενήλικας ή τελείωσει με σπουδές. Σου παραθέτω και το παρακάτω link που είναι πολύ καλό, ρίξε μια ματιά αν γνωρίζεις την γλώσσα στον πίνακα [B]Elterngeld auf einen Blick: Wer bekommt wie viel?[/B
                              KIND+GELD

                              @milu με τόσες γεννήσεις νομίζω πρέπει να ενημερώσεις τον συνοπτικό οδηγό σε αυτό το κομμάτι
                              ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου οπως και για την ενημερωση.ευχομαι καλη χρονια σε σενα κ σε ολα τα μελη...με υγεια πανω απ ολα

                              Comment


                                #30
                                Καλή σας μέρα,
                                ζητώ συγνώμη προκαταβολικά,αν έχει απαντηθεί η απορία μου,και δεν
                                την εχω δει..απ όσα έχω διαβάσει έχω μπερδευτει με το επιδομα παιδιου.
                                Κατάλαβα οτι λέγεται Kindergeld είναι 184 ευρω και το πέρνει καποιος που ζει και εργαζεται στη Γερμανία.
                                Το έντυπο είναι αυτό..http://www.arbeitsagentur.de/zentral...Kg1-Antrag.pdf
                                Το οποίο το συμπηρώνεις στο Γερμανικό οαεδ επι τόπου...σωστά??
                                Το έντυπο Ε 411 που διάβασα σ ενα Post του milou
                                """"Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scorpios75 Εμφάνιση μηνυμάτων
                                επιδομα δεν εχο παρει ποτε... στο τεβε ειμαι..
                                Η απορίες σου λα λυνώταν αν διάβαζες τη γράφει μέσα στο το έντυπο Ε 411 !

                                Ωραία..

                                “ σ’ αυτή την περίπτωση, ο φορέας του τόπου κατοικίας σημειώνει το ποσό των οικογενειακών παροχών που θα χορηγούνταν αν είχε υποβληθεί αίτηση.

                                Όταν δεν διαθέτει επαρκείς πληροφορίες γι’ αυτό, ο εν λόγω οργανισμός σημειώνει στο πλαίσιο 7 τα ανώτατα όρια παροχών που προβλέπονται για κάθε μέλος της οικογένειας από τη νομοθεσία πουεφαρμόζει... η απλά ότι δεν έχει υποβάλει αίτηση """"
                                αφορά επιδομα που έπερνες στην Ελλάδα για το παιδί απο καποιο φορέα(π.χ.
                                ο άντρας μου όταν δουλευε σε βενζιναδικο και ειχε ΙΚΑ έπαιρνε 180 ευρω το χρόνο
                                αν θυμαμαι καλά). Και με το Ε 411 μεταφερεις αυτο το επιδομα στη Γερμανια.
                                Αν μεχρι εδώ εχω καταλάβει σωστά..ποιο επιδομα πέρνουμε τελικά στη Γερμανία???
                                Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                                Comment

                                Working...
                                X