Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιδόματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Όχι δεν μεταφέρεις το επίδομα. Το Ε 411 είναι ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΛΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.

    Με απλά λόγια: ο φορέας εδώ θέλει να μάθει αν παίρνεις ίσως και από Ελλάδα επίδομα παιδιού

    δηλ. η δεν έχει υποβάλει αίτηση, η δεν δικαιούται οικογενειακές παροχές, διότι: πχ. Μετανάστευση και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού η Γερμανίας κλπ.

    Comment


      #32
      Καλημέρα milu,καλημέρα σε όλους..
      Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου..έτσι
      λοιπόν το Ε 411 θα μας το ζητήσουν..κι επειδή διάβασα
      ότι σου το δίνουν ,τι στέλνεις Ελλάδα και στο ξαναστέλνουν
      μπορουμε να το πάρουμε απο δω κατ ευθείαν.??? αν ναι,το
      ζητάμε προφανώς απο το ΙΚΑ που ήταν ασφαλισμένος ο σύζυγος.Το έχω
      τυπώσει και στα ελληνικά και στα γερμανικά..
      Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,αλλά προσπαθώ να είμαστε όσο
      πιο προετοιμασμένοι γίνεται..

      Comment


        #33
        επιδοματα

        γεια σας ηθελα να ρωτησω κατι.εγω δεν εργαζομαι,με τα γερμανικα το β1 το παιρνω το μαρτιο,ειμαι παντρεμενη εδω και κατι μηνεσ στη γερμανια.ο αντρας μου παιρνει 500.μπορω να παρω καποιο επιδομα?και οι δυο εχουμε πτυχια αλλα μολισ μαθουμε γερμανικα θα μπορουμε καλυτερα να ψαξουμε..

        Comment


          #34
          Γεια σας! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ. Θα ηθελα την βοηθεια σας...
          Με τον αντρα μου εχει 9 μηνες που πλεον ειμαστε στη Γερμανια, εργαζομαστε και οι δυο αλλα ημιαπασχοληση. Με τους μισθους μας ομως με τα βιας καλυπτουμε τα παγια εξοδα του μηνα. Γνωριζει κανεις σας αν δικαιουμαστε καποιο επιδομα για το ενοικιο?

          Comment


            #35
            καλησπερα, φιλοξενω ενα φιλαρακι που μολις ηρθε απο ελλαδα, θελω να ρωτησω το εξης, δικαιουτε kindergeld εαν τα παιδια και η γυναικα του ζουν μονιμα ελλαδα; ξεκινησε δουλεια και σε ενα μηνα θα εχει δικο του σπιτι.

            Comment


              #36
              Καλησπέρα. Ο άντρας μου θα ανέβει Γερμανία τον Μάρτιο για να δηλωθεί και τον Ιούνιο για να βρει δουλειά. Αν βρει δουλειά αμέσως μπορεί να δηλώσει ο ίδιος τα παιδιά για να αρχίσει να παίρνει τα επιδόματα παιδιών (έχουμε 2 παιδιά, το 1 κάτω των τριών ετών); Ή θα πρέπει να έχω δηλωθεί κι εγώ και να βρίσκονται ήδη τα παιδιά στην Γερμανία μαζί μου;

              Γιατί θα ανέβουμε κι εμείς μόλις τακτοποιηθεί με την δουλειά και βρει σπίτι....αλλά θα μπορούμε να παίρνουμε από τον Ιούνιο τα επιδόματα;

              Comment


                #37
                για να παρεις επιδοματα παιδιων πρεπει να εχεις οπωσδηποτε δουλεια εδω και να ειναι και τα παιδια σου εδω, εφοσον προσκομισεις και χαρτι απο το εδω σχολειο των παιδιων, (τουλαχιστον εμενα μου ζητηθηκε χαρτι απο το δημοτικο των παιδιων, ο μικρος δεν πηγαινε σχολειο πηγαινε παιδικο, δεν μου ζητηθηκε τιποτα γι αυτον)οικογενειακη κατασταστη, χαρτι οτι δεν παιρνεις επιδομα απο την ελλαδα, εκτος αυτου τα επιδοματα δεν τα παιρνεις αμεσως υπαρχει μια διαδικασια, και εφοσον εχεις μαζεψει τα απαιτουμενα χαρτια, και να εχεις συχνη επικοινωνια με αυτους (σε ποια φαση ειναι τωρα η περιπτωση σου) το λιγοτερο και στην καλυτερη περιπτωση που θα κανεις να τα παρεις ειναι γυρω στους 4 μηνες, αλλα τα παιρνεις μεχρι τελευταιο σεντσ αναδρομικα.

                Comment


                  #38
                  Τα παιδιά είναι μικρά και θα πηγαίνουν παιδικό. Λογικά δεν θα ζητηθεί μιας και θα είναι και καλοκαίρι. Οι παιδικοί είναι ανοιχτοί και το καλοκαίρι;
                  Χαρτί ότι δεν παίρνω επίδομα στην Ελλάδα από πού το παίρνω;
                  Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θα πρέπει να το μεταφράσω στα γερμανικά;

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by xainti View Post
                    Τα παιδιά είναι μικρά και θα πηγαίνουν παιδικό. Λογικά δεν θα ζητηθεί μιας και θα είναι και καλοκαίρι. Οι παιδικοί είναι ανοιχτοί και το καλοκαίρι;
                    Χαρτί ότι δεν παίρνω επίδομα στην Ελλάδα από πού το παίρνω;
                    Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θα πρέπει να το μεταφράσω στα γερμανικά;
                    Kindergeld für Ausländerinnen und Ausländer !

                    Επίδομα τέκνου για τους αλλοδαπούς.
                    Οι υπήκοοι των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης δικαιούνται επίδομα τέκνου αν απασχολούνται επικερδώς στη Γερμανία ή ζουν στη Γερμανία.
                    Ποσό του επιδόματος τέκνου το 2014.
                    Οι γονείς έχουν για το πρώτο και το δεύτερο παιδί τους δικαίωμα σε 184 ευρώ για το τρίτο παιδί 190 ευρώ και από το τέταρτο παιδί 215 ευρώ το μήνα........



                    Familien-Wegweiser - Stichwortverzeichnis

                    Kindergeldanspruch

                    Kindergeld 2014: Kindergeldhöhe, Auszahlungstermine & Einkommensgrenzen

                    Αν βρει δουλειά αμέσως μπορεί να δηλώσει ο ίδιος τα παιδιά για να αρχίσει να παίρνει τα επιδόματα παιδιών (έχουμε 2 παιδιά, το 1 κάτω των τριών ετών); Ή θα πρέπει να έχω δηλωθεί κι εγώ και να βρίσκονται ήδη τα παιδιά στην Γερμανία μαζί μου;
                    Γιατί θα ανέβουμε κι εμείς μόλις τακτοποιηθεί με την δουλειά και βρει σπίτι....αλλά θα μπορούμε να παίρνουμε από τον Ιούνιο τα επιδόματα;
                    ΔΕΝ είναι δυνατόν, πρίν ακόμα ανέβεις Γερμανία με τα παιδιά να θες να πάρεις επίδομα παιδιών !!!
                    Χαρτί ότι δεν παίρνω επίδομα στην Ελλάδα από πού το παίρνω;
                    Ρώτα σε ένα ΚΕΠ και κάνε αίτηση να το πάρεις !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #40
                      Κατανοητά, σωστά και δίκαια όσα μου λέτε! Απλά επειδή τα έσοδά μας θα είναι μόνο από τον σύζυγό μου όταν με το καλό έρθει και βρει δουλειά και επειδή δεν θα πάρω επίδομα για τα παιδιά στην Ελλάδα, γιαυτό ρώτησα μήπως το πάρουμε πριν ανέβω εγώ με τα παιδιά...
                      Αλλά έτσι και αλλιώς θα ανέβουμε μόλις βρει δουλειά οπότε όλα θα τα δρομολογήσουμε όπως μας συμβουλέψατε!
                      Να είστε καλά και ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

                      Comment


                        #41
                        Καλησπέρα σας!παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω..εάν κάποιος παίρνει επιδομα ανεργίας από τον οαεδ στην Ελλάδα και έρχεται εδώ στη Γερμανία μπορεί να συνεχιστεί το επίδομα του εδώ στη Γερμανία και να πάρει arbeitlosengeld 1?ευχαριστώ πολύ

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα ~ Καλημέρα Παναγιώτη. Εδώ Μεταφορά παροχών ανεργίας

                          Comment


                            #43
                            kindergeld

                            Καλησπέρα σε όλους. Πήγα για Kindergeld, έδωσα όλα τα χαρτιά, και θέλανε χαρτί ότι δεν παίρνω επίδομα ελλάδα. Λέω στους γονείς μου να πάνε στον οαεδ να ρωτήσουν, και τους λένε ότι πρέπει να έρθει το ίδιο το παιδί. Πάω αθήνα, μου κάνουν πήγαινε στον 2ο πήγαινε στον πρώτο και ξανά στον 2ο, και στο τέλος μου λέει "πρέπει να μας στείλει έντυπο από την γερμανία"..Πάω ξανά σήμερα στο familienkasse, και μου λέει ότι πρέπει να στείλω χαρτί στην νυρεμβέργη και ότι θα έρθει σε 3 μήνες χαρτί για να το συμπληρώσουν στον ΟΑΕΔ στην Ελλάδα..Τι μπορώ να κάνω; στα ΚΕΠ η κάτι άλλο;

                            Comment


                              #44
                              Ο έλεγχος γίνεται με τη συμπλήρωση του ευρωπαϊκού εντύπου Ε 411.

                              Comment


                                #45
                                .. σχετικα περιττο γιατί όλα τα δημοσια εγγραφα ειναι είναι ενιαία αλλα εδω και στα ελληνικα Ε 411

                                Comment

                                Working...
                                X