Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by stamos1 View Post
    Συγνωμη φιλε που παιρνω το θαρος αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν γραφεις ελληνικα;
    Το τελευταιο post σε αυτό το theat που ήταν με Greeklish ήταν πρίν 5 χρόνια .

    Πραγματικά , σε αυτό το forum έχει τόση πολύ πληροφορία , και στο ένα και μοναδικό σου post (το οποίο post-αρες 2 φόρες ) , σχολιάζεις κάποιον που πριν 5 χρόνια εγραψε με Greeklish ?



    Φαντάζομαι σε ενδιαφέρει να μεταναστευσεις στην Ολλανδία ...
    Μήπως να μας πείς καλυτερα μερικά πραματα για σένα , ή τα σχέδια σου ή και κάποια απορία ?
    Ετσι θα μπορέσουμε να κάνουμε επικοδομητική κουβέντα για την μετανάστευση στην Ολλανδία , που θα ωφεληθουν και άλλοι διαβάζοντας την .

    Comment


      #47
      Γεια σας !!!! Θα ήθελα από όποιον μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Ολλανδία. Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά στο Άμστερνταμ (είμαι μαθηματικός-στατιστικός) με μισθό 2.400 (μικτά υποθέτω). Είναι καλά τα λεφτά για τα δεδομένα της χώρας; Επίσης μου έχουν πει ότι είναι μεγάλο πρόβλημα η στέγαση. Θα δυσκολευτώ να βρω σπίτι; Έστω και ένα δωμάτιο;
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

      Comment


        #48
        Originally posted by λαζαρος View Post
        Γεια σας !!!! Θα ήθελα από όποιον μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Ολλανδία. Πρόσφατα μου πρότειναν δουλειά στο Άμστερνταμ (είμαι μαθηματικός-στατιστικός) με μισθό 2.400 (μικτά υποθέτω). Είναι καλά τα λεφτά για τα δεδομένα της χώρας; Επίσης μου έχουν πει ότι είναι μεγάλο πρόβλημα η στέγαση. Θα δυσκολευτώ να βρω σπίτι; Έστω και ένα δωμάτιο;
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
        Λογικά τα 2400 είναι μικτά . Οι Ολλανδοί μιλάνε με μικτά πάντα ( αλλίως θα το έλεγαν )
        Τα 2400 μικτά , ειδικά για Άμστερνταμ δεν είναι αρκετά γενικά .
        Εαν είσαι μόνος ( εννοω χωρίς σύντροφό , παιδιά κτλ - κάποιον άλλο να συντηρισεις ) βγαίνει .
        Μπορείς αρχικά να βρείς κάποιο δωμάτιο , όχι στο κέντρο , και οταν μάθεις την αγορά , κοιτάς για κάτι αυτόνομο . Είναι δύσκολο να βρείς κάτι καλό στο Άμστερνταμ - αλλά αμα επιμενεις και κοιτάς σωστα θα βρείς . Γενικά δωμάτεια και σπίτια στο Άμστερνταμ είναι εξοφρενικά ακρηβά . Αμα κοιτάς για εκτός κέντρου σε περιοχές όπως West και Zuid θα βρείς κατι αξιοπρεπές .
        Απλά πρόσεξε το που . Θες καλή συγκηνωνία ή να είναι ψιλοκοντα στην δουλεια ωστε να πηγαινεις με ποδήλατο . Οι περισσότερες εταιρίες πληρώνουν "οδηπορικά" αλλά πάνω απο 10κμ μακριά .
        Αλλό έξοδο που πρέπει να υπολογίσεις είναι η ασφάλεια υγείας που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ και ΙΔΙΩΤΙΚΗ .
        Δηλαδή εαν πέρνεις 2400 το μήνα , είναι περίπου 1600-1650 καθαρά και θα πρέπει να υπολογίσεις και -95 - 120 ευρώ το μήνα για την ασφάλεια υγέιας ( +370 ευρώ το χρόνο αμα κανεις καλή χρήση των γιατρών/εξετάσεων)
        Γενικά το μεγάλο έξοδο είναι σπίτι + υγεία + μετακινηση .
        Τα ψώνια και τα λοιπά έξοδα , μολις βρείς τα κατατόπια μπορείς να τα κάνεις πιο φτηνά απο Ελλάδα .

        Γενικά εαν έχει προοπτική η θέση , ή την θεωρεις θέση "προυπηρεσίας" , είναι μια καλή αρχή για Ολλανδία .
        Πάντα με την προυπόθεση οτι δεν θα έχεις και πολλά περισσευουμενα για διασκεδαση κτλ .
        Οπότε , ανάλογα με τον τρόπο ζωης σου , και το σπίτι που θα βρείς (=κοστος) είναι αρκετά .
        Η' και οχι αρκετά . Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το αποφασίσεις .

        Comment


          #49
          Γειά σε όλες και όλους. Η Ολλανδία λογικά θα πρέπει να έχει αρκετούς γεωπόνους ή θα πρέπει και να υπάρχουν αρκετες αγγελίες σε αυτο το επάγγελμα. Ξέρει κάτι κάποιος πάνω σε αυτό; Υπάρχει κάποιος γεωπόνος στο σαιτ που να το έχει ψάξει αυτό;

          Comment

          Working...
          X