Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κάποιος που πήγε με τουριστική αλλά τον γύρισαν πίσω - Dagni

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    synnefaki συμφωνω μαζι σου και στα δυο τα κειμενα σου .Πριν μια εβδομαδα διαβασα κατι σχετικο και στο ιταλικο περιοδικο espresso για επιστημονες (οικονομολογους,αρχιτεκτονες κλπ)που πηγανε εκει και κατεληξαν να μαζευουν καρπους στα χωραφια και τοσα αλλα.
    Τελικα αυτου του ειδους συμπεριφορες ειναι απαραδεκτες και αδικαιολογητες.Απορω φυσικα με αποψεις οπως η Αυστραλια εχει αρχες, νομους, και ετσι δικαιολογουν ενεργειες του ειδους .
    Δεν συμφωνω φυσικα με οτι γινεται στην Ελλαδα σχετικα μετους μεταναστες αλλα εδω εχουμε να κανουμε με ακροτητες.Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΣΠΡΟ Η ΜΑΥΡΟ.
    Νομιζω οτι τελικα η Αυστραλια εχει ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΘΕΙ απο πολλους απο εμας εδω στο forum.
    Ο μεταναστης προσφερει ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ σ' αυτη τη χωρα (η Αυστραλια δεν θα υπηρχε χωρις αυτον) και οπως ειναι φυσικο εχει και Δικαιωματα και ειδικα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ,ειλικρινα δεν μπορω να αποδεχθω τετοιες συμπεριφορες στους Υποψηφιους Μεταναστες
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    Comment


      #17
      Originally posted by synnefaki View Post
      Με αυτη την λογικη και το καθε παιδακι που γεννιεται εκει και ειναι «διαφορετικο» χρεωνει την χωρα....αυτη ομως η λογικη θυμιζει Καιαδα.

      όχι, γιατί τα παιδάκια που γεννιούνται εκεί, οι γονείς τους έχουν πληρώσει εισφορές και φόρους εκεί για να δικαιούνται περίθαλψη και κοινωνική πρόνοια εκεί. Όπως και τα παιδάκια που γεννιούνται αλλού, οι γονείς τους έχουν πληρώσει εισφορές και φόρους αλλού.

      Βασικά, όπως και στην Ελλάδα, υπάρχει και στην Αυστραλία κόσμος που φωνάζει, και φωνάζει όλη μέρα κάθε μέρα: γιατί να χάνω εγώ τη δουλειά μου και να την παίρνει ξένος. Γιατί να πληρώνω εγώ φόρους και εισφορές, και να τα καρπώνεται ο ξένος που δεν έχει πληρώσει τίποτα και να κινδυνέψουν τα ταμεία μας να βουλιάξουν. Πόσους ανθρώπους μπορούμε να βοηθήσουμε για ανθρωπιστικούς λόγους; χίλιους; 100.000; 100 εκατομμύρια; Οι άποροι και κατατρεγμένοι αυτού του κόσμου είναι άπειροι... πού βάζεις το όριο πόσους θα δεχτείς; Δες τί γίνεται στην Ελλάδα, οκ να τους βοηθήσεις μεν αλλά έχουν μαζευτεί εκατομμύρια άνθρωποι, πού θα εξυπηρετηθούν και θα απορροφηθούν όλοι αυτοί; Σε ποιά σχολεία θα πάνε, σε ποιά νοσοκομεία... είναι τραγικό το πρόβλημα και δεν υπάρχει εύκολη λύση, αλλά απ'την άλλη δεν μπορείς και να το αγνοήσεις κάποια απόφαση πρέπει να πάρεις.

      Ε, οπότε οι Αυστραλοί έβαλαν δημοκρατικά κάποιους κανόνες για τη μετανάστευση και τους ακολουθούν με ευλάβεια γιατί έτσι είναι σαν άνθρωποι: όταν έχουν κανόνες τους ακολουθούν με ευλάβεια, αν είναι να μην τους ακολουθούν τους βγάζουν εντελώς, δεν υπάρχει τίποτα άλλο ενδιάμεσα. Δεν είναι κάποιο "καθεστώς" που βάζει αυτούς τους κανόνες, καλώς ή κακώς με αυτούς τους κανόνες συμφωνούν οι περισσότεροι, άρα πρέπει να τους δεχτείς εφόσον ζεις σε δημοκρατική κοινωνία.

      Από εκεί και πέρα οι άνθρωποι (η κοινωνία γενικότερα) δεν είναι ούτε απάνθρωποι ούτε φασίστες. Αυτό το περιστατικό με το Γερμανό γιατρό είναι απλά μαλακία, και είμαι 100% σίγουρος ότι αν μαθευότανε στην ευρύτερη κοινωνία θα γινόταν σούσουρο. Εγώ δεν το έχω ξανακούσει αλλά είμαι σίγουρος ποιά θα ήταν η αντίδραση του κόσμου: κράξιμο στους τελωνειακούς. Δεν ξέρω πώς πέρασε έτσι.

      Και για την περίπτωση του Dagnis, επίσης το ίδιο πιστεύω. Όχι γιατί δεν τον άφησαν να μπει, αυτό είναι δικαίωμά τους αν έχουν βάσιμες αμφιβολίες, αλλά κυρίως γιατί του έβγαλαν βίζα και τον άφησαν να τραβηχτεί μέχρι εδώ. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, το ήξεραν από πριν ότι είχε δείξει ενδιαφέρον για μετανάστευση, έπρεπε να ήταν προσεκτικότεροι στην έκδοση της βίζας ειδικά με εισητήριο one-way. Ας του έκαναν μια συνέντευξη στην πρεσβεία πριν φύγει, όπως κάνουν οι Αμερικάνοι, και αν τους βρωμίσει οτιδήποτε ας τον κόψουν επιτόπου. Επίσης, οι αμφιβολίες τους στο αεροδρόμιο απλά δεν ήταν αρκετά ισχυρές ώστε να ταλαιπωρήσουν έναν άνθρωπο έτσι για προληπτικους λόγους.

      Comment


        #18
        Originally posted by Poltergeist View Post
        όχι, γιατί τα παιδάκια που γεννιούνται εκεί, οι γονείς τους έχουν πληρώσει εισφορές και φόρους εκεί για να δικαιούνται περίθαλψη και κοινωνική πρόνοια εκεί. Όπως και τα παιδάκια που γεννιούνται αλλού, οι γονείς τους έχουν πληρώσει εισφορές και φόρους αλλού............

        καλημερα και Χρονια Πολλα

        οχι ειναι αληθεια αυτο το περιστατικο με τον γιατρο. Ειχε δημοσιευσει αρθρο στο Αerzteblatt.
        Τωρα τα περι λαθρομεταναστων στην Ελλαδα.... ειναι αλλο θεμα. Δεν θελω να βγουμε εκτος θεματος στο τοπικ.
        Απλα δεν μπορουν οι ξενοι στην Αυστραλια να μιλανε για ξενους...ο ορος ξενος και μεταναστης σε τετοιες χωρες εχει αλλη εννοια, καθως οι μοναδικοι ντοπιοι εκει ειναι οι Αμποριτζινες και ολοι οι αλλοι ως ξενοι και μεταναστες ηρθαν και μειναν.
        Ασφαλως και πρεπει να προσεχουν τα συνορα, ετσι ωστε να μην βουλιαξει το κρατος, παρολα αυτα να αποριπτεις καποιον γιατι ειναι αναπηρος ή γιατι εχει αναπηρο παιδι ειναι ρατσισμος.
        Δεν συγκρινω με την Ελλαδα συγκρινω με την χωρα που ζω, την Γερμανια.
        Και εδω και τα αναπηρα παιδια των μεταναστατων εχουν μια πληρη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ειτε ζουν και εργαζονται οι γονεις τους ενα χρονο εδω ειτε 20.
        Ο φιλος μας εδω που περιγραφει την Οδυσσεια του, πηγε οχι παρανομα, πηγε με βιζα. Επομενως δεν ειχαν καν το δικαιωμα να τον στειλουν πισω.
        Τωρα αν καποιος θελει να κανει προσπαθειες να μεινει ειναι δικαιωμα του. Και αν τα κανει ολα νομιμα δεν καταλαβαινω που το προβλημα τους, δηλ. να βρει δουλεια να βρει σπονσορα για εργατικη βιζα. και να νομιμοποιηθει παντελως η παραμονη του.ΠΟυ ειναι το προβλημα τους;
        Τεσπα δεν θελω να το συζητησω αλλο.
        Γνωριζω πως στην Αυστραλια υπαρχουν ειδικα σχολεια, ειδικα κεντρα για παιδια με ειδικες αναγκες και κανουν τα παντα για αυτα. Αλλα ολα αυτα θα επρεπε να τα δικαιουνται ολοι οι πολιτες του κρατους, ειτε ζουν ενα χρονο εκει ειτε 10.
        Δεν υπαρχουν...γνησιοι Αυστραλοι και νεοφερμενοι μεταναστες. Αυτο δεν το εχουν συνειδητοποιησει ακομη.
        Γιατι αν το παρουμε ετσι ας κοιταξουμε να δουμε σε τι συνθηκες ζουν οι Αμποριτζινες στις παραμεθοριες περιοχες και να βγαλουμε τα συμπερασματα μας, για το αν θα επρεπε καποιοι αγγλοσαξονες εκει να κανουν την αποικια τους...
        Ας θυμηθουμε λιγο την ιστορια.
        Τουλαχιστον οι Αμερικανοι σαυτο το θεμα εχουν καλυτερη πολιτικη

        Comment


          #19
          Aυτό με τους Αβορίγινες και το τί γινόταν μέχρι πριν κάποιες δεκαετίες είναι πάρα πολύ μεγάλο θέμα για να το πιάσουμε εδώ, αν και θα άξιζε κάποια στιγμή. Το μόνο που μπορώ να πώ εν συντομία είναι ότι άλλο τότε και άλλο τώρα, όπως άλλο το τότε και συγκεκριμένα πριν 70 χρόνια στη Γερμανία που έχεις για υπόδειγμα. Σκέψου τί έκανε τότε η Γερμανία και δες που έχει φτάσει τώρα. Το τώρα έχει σημασία, και τώρα η Αυστραλέζικη κοινωνία και νομοθεσία έχει κάνει στροφή 180 μοίρες. Μια Αυστραλέζικη κοινωνία η οποία ουσιαστικά δεν υπήρχε ως ξεχωριστή οντότητα με ξεχωριστή συνείδηση μέχρι πριν 50 χρόνια, γιατί ήταν ουσιαστικά αποικία της Αγγλίας. Αν είναι να σκαλίσεις τέτοια πράγματα πρέπει να μάθεις και την ιστορία της χώρας για να έχεις και το κοινωνικό πλαίσιο που έγινε ό,τι έγινε. Κι αν είναι να σκαλίσεις τη ζωή των Αβορίγινων σήμερα, πρέπει να μάθεις πρώτα και 5 πράγματα για την κουλτούρα και την ιστορία τους, γιατί δεν μπορεί να κρίνεις τις συνθήκες ζωής τους με βάση τα κριτήρια ενός λευκού δυτικού ανθρώπου και να λές "κοίτα πώς ζούνε". Σε πάρα πολλά θέματα ζούνε όπως ζούσαν πάντα. Ή και καλύτερα. Σε άλλα θέματα η συναναστροφή με τον λευκό τους έχει καταστρέψει. Πάντως οι Αβορίγινες είναι διαφορετικοί από εμάς, και θέλουν να είναι διαφορετικοί.

          Για το ερώτημα που θέτεις, άν θα έπρεπε οι αγγλοσάξωνες να κάνουν εδώ την αποικία τους, υπάρχει και το αντίστροφο ερώτημα: Αν θα πρέπει οι Αβορίγινες που είναι 300 χιλιάδες άνθρωποι, να έχουν αποκλειστικό δικαίωμα να ζούν για πάντα μόνοι τους σε μία ήπειρο που είναι 2 φορές όσο η ευρώπη. Η απάντηση δεν είναι πολύ απλή. Πάντως οι ανθρώπινοι πληθυσμοί ανέκαθεν μετακινούνταν, από αρχαιοτάτων χρόνων. Το θέμα είναι το πώς μετακινούνται, και πώς επιτυγχάνεται η συμβίωση με τους ντόπιους.

          Για το Γερμανό γιατρό δεν είπα ότι δεν έγινε το περιστατικό, για να το λες δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. Αυτό που είπα είναι ότι ήταν λάθος που έγινε, μάλιστα ήταν παράνομο, και είπα ότι ξέρω 100% ότι τέτοια καφρίλα η Αυστραλέζικη κοινωνία ΔΕΝ την σηκώνει και απορώ πώς δε μαθεύτηκε εδώ να φάνε το κράξιμο της αρκούδας. Εμένα η κοινωνία με ενδιαφέρει γιατί σε αυτή ζώ, και όλοι οι νόμοι και οι συμπεριφορές αργά ή γρήγορα θα την καθρεφτίσουν.

          Comment


            #20
            Ρε παιδια, πως ειναι δυνατον να βουλιαξει μια χωρα με 20 εκατομμυρια ανθρωπους και μεγεθος 2 φορες οσο της Ευρωπης? Αυτοι υποτιθεται ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ κοσμο. Ποσο μαλλον αμα εχει Βιζα οιασδηποτε μορφης..
            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

            Comment


              #21
              Originally posted by patousis View Post
              Ρε παιδια, πως ειναι δυνατον να βουλιαξει μια χωρα με 20 εκατομμυρια ανθρωπους και μεγεθος 2 φορες οσο της Ευρωπης? Αυτοι υποτιθεται ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ κοσμο. Ποσο μαλλον αμα εχει Βιζα οιασδηποτε μορφης..
              α) δεν έχει αρκετό νερό και φυσικούς πόρους για να συντηρήσει περισσότερους
              β) δεν έχει δουλειές για περισσότερους

              Comment


                #22
                Originally posted by patousis View Post
                Ρε παιδια, πως ειναι δυνατον να βουλιαξει μια χωρα με 20 εκατομμυρια ανθρωπους και μεγεθος 2 φορες οσο της Ευρωπης? Αυτοι υποτιθεται ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ κοσμο. Ποσο μαλλον αμα εχει Βιζα οιασδηποτε μορφης..
                Και ποιος σου είπε ότι επειδή χρειάζονται κόσμο δεν είναι σε θέση να τον διαλέξουν κιόλας αυτόν τον κόσμο?

                Πραγματικά λυπάμαι με την ταλαιπωρία του φίλου dagni αλλά προσωπικά αισθάνομαι ότι ζω σε μια χώρα που είναι οργανωμένη και δεν είναι μπάτε σκύλοι αλλέστε. Τι πάει να πεί δηλαδή ότι πάω διακοπές αλλά θα γυρίσω και ένα ντοκυμαντέρ και θέλω να κοιτάξω και τις σχολές για να κάνω αίτηση και για άλλη visa. Πράγματι όποιος και να τα άκουγε αυτά ακόμα και στο immigration να μην ήταν υπάλληλος θα τους φαινόντουσαν περίεργα. Προσωπικά δεν νομίζω ότι σε παρακολουθούσαν από το σεμινάριο που λες απλάς η συμπεριφορά σου και οι απαντήσεις σου ήταν πολύ μα πλύ περίεργες. Είναι δηλαδή σαν να σου πω εγώ θα έρθω σπίτι να με κεράσεις ένα καφέ στην βεράντα και όταν έρθω να έχω μαζί μου την βαλίτσα μου, τις πυτζάμες μου και τις παντόφλες μου και αν με ρωτήσεις τι τα χρειάζομαι όλα αυτά να σου απαντήσω "θα κοιτάξω μήπως μπορώ να σου δίνω το μισό ενοίκιο". Τι θα καταλάβεις ότι ήρθα για καφέ όπως σου είπα στο τηλέφωνο ή ότι ήρθα να εγκατασταθώ στο σπίτι σου?

                Comment


                  #23
                  όπως και να χει ειναι μια παρα πολυ ωραια χωρα και πολυ οργανωμενη.
                  Δεν ξερω.μα τωρα τελευταια παρατηρειται παντου μια ταση των λαων να κλεινονται στον κλοιο τους. Αυτο που ηθελα να τονισω ειναι κριμα σε χωρες ανεκαθεν μεταναστευτικες απτην αποψη πως απο παντα ειχαν ξενους ξαφνικα να ψαχνουν να βρουν την ταυτοτητα τους, αποκλειοντας τους μεταναστες.
                  Απτην αλλη ομως σιγουρα αν σκεφτουμαι σε συγκριση με την ΕΕ αν ειχαν αποκλειστει απτην αρχη καποιες χωρες ισως τωρα να ειχε οικονομικη ανθιση και να μην αντιμετωπιζαμε κριση.

                  Comment


                    #24
                    συννεφακι,
                    κάνεις συνεχώς το ίδιο λάθος. Δεν αποκλείουν μετανάστες.
                    **Αποκλείουν ανθρώπους που πάνε να ξεγελάσουν το σύστημά τους.
                    **Αποκλείουν ανθρώπους που έβγαλαν την βίζα λέγοντας στις αρχές ότι είναι εκεί για τουρισμό, ενώ στην ουσία είναι εκεί για εργασία και αναζήτηση άλλων επιλογών.
                    **Αποκλείουν ανθρώπους που δεν θα προσφέρουν στην πρόοδο της κοινωνίας αλλά θα επιβαρύνουν ένα κράτος πρόνοιας που έχουν δημιουργήσει άλλοι με τους φόρους τους (υπερήλικες, σοβαρά ασθενείς με χρόνιες παθήσεις κλπ)

                    Λοιπόν αν αυτά σου φαίνονται απάνθρωπα, παράλογα, μη ανθρωπιστικά τότε πάσχεις και εσύ δυστυχώς από το σύνδρομο της χρεωκοπημένης σοσιαλδημοκρατίας που πιστεύει ότι είναι σωστό κάποιος να δικαιούται πράγματα τα οποία δεν έχει πληρώσει, ότι είναι σωστό ο Α να πληρώνει φόρους για να απολαμβάνει ο Β που δεν έχει πληρώσει φόρους κλπ.

                    Μην ξεχνάς όμως ότι έτσι ξεκινάνε οι κοινωνικές εντάσεις μεταξύ μειονοτήτων. Δές τι γίνεται στην Γερμανία με τους νεοναζί και τους ακροδεξιούς. Χτυπάνε τους μετανάστες γιατί θεωρούν ότι εκμεταλλεύονται το προνοιακό κράτος. Έχει δεί ΝΕΟΝΑΖΙ στην Αυστραλία? ΟΧΙ
                    Δες τι γίνεται στην Αυστρία, που δεν θέλουν να βλέπουν μουσουλμάνο ζωγραφιστό, διότι κατσικώνονται στην χώρα κάνουν 10 παιδιά και ζούν με επιδόματα που πληρώνει ο Αυστριακός.
                    Δες τι γίνεται στην Σουηδία που μετά από χρόνια σοσιαλιστικών κυβερνήσεων, ο λαός τους έστειλε στον αγύριστο διότι σιχάθηκαν να πληρώνουν οι Σουηδοί 60% φόρο για να έρχεται ο Σουδανέζος και ο Τούρκος και να κάαααθεται παίρνοντας €3000/μήνα σε επιδόματα.

                    Στην Αυστραλία θα μπείς αν έχεις να προσφέρεις στο σύστημά τους, στην κοινωνία τους με τους δικούς τους όρους. Το ξέρεις από την αρχή αυτό. Αν δες θέλεις, μην αιτήσαι, και κυρίως μην πάς να τους ξεγελάσεις.

                    Comment


                      #25
                      φιλε, το παρατραβηξες και το παραβαρυνες το τοπικ με τα λεγομενα σου.


                      Οποιος εργαζεται προσφερει και στο κοινωνικο συνολο. Και εδω και ο Τουρκος και ο Αλβανος και ο Ρωσος εργαζονται δεν ζουνε οπως λανθασμενα πιστευεις με τα επιδοματα. Το οτι υπαρχει πισω απο ενα σοβαρο κρατος μια γερη κοινωνικη υποδομη σε περιπτωση ανεργειας αναπηριας κτλ αυτο λεει πολλα για ενα κρατος. Αυτα ολα ομως δημιουργηθηκαν απτον λαο τον ιδιο, καθως πληρωνει τους φορους. Και φορολογουμενος δεν ειναι μονο ο Γερμανος αλλα ο καθεπολιτης που εργαζεται και δινει τον οβολο του.
                      Παντως για να καταλαβεις, η Γερμανια δεν διωχνει τον Ουκρανο που θα ερθει εδω με το παιδι του που θα εχει κυστικη ινωση. Του δινει την ευκαιρια να εργαστει και να ζησει και αυτος και το αρρωστο παιδι του.
                      Αν εξαρχης αποκλειεις τους ασθενεις απτην χωρα σου αυτο ειναι ρατσιστικο.
                      Οσο και να προσπαθουμε να το καλωπισουμε με λογια...ειναι ΑΠ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ...

                      και δες το και απτην αλλη πλευρα
                      ποιος σου αποκλειει πως αυριο μεθαυριο ο υγιεστατος νεομεταναστης που δουλεψε μονο μια βδομαδα δεν σου εμφανισει καποια ασθενεια ή παθει καποιο ατυχημα;
                      μην λεμε τρελα
                      αυτα μου θυμιζουν προγεννετικους ελεγχους με απωτερο σκοπο το τελειο!
                      Ποιος αξιζει να ζησει και ποιος αξιζει να ζησει εδω ή εκει;
                      Ειναι απανθρωπα ερωτηματα....
                      Τωρα για την συγκεκριμενη περιπτωση του συμφορουμιτη μας ας το θεσω αλλιως...
                      παω εγω αυριο μεθαυριο με την οικογενεια μου διακοπες. ετσι;
                      βλεπω τι καλα που ειναι εκει και λεω τον αντρα μου α κυρ συνεφ.εδω θα μεινουμε. Παει ρωταει βρισκει δουλεια. Παω εγω βρισκω δουλεια και κανουμε αιτηση να μεινουμε μονιμα. Εχουμε και τα επαγγελμ που ζητανε και ολα....ολα ωραια ολα καλα
                      Τι σημαινει αυτο; οτι τους κατσικωθηκαμε;
                      ελεος πια.
                      και κυριως..μιλα πιο ωραια σε παρακαλω. Με σεβασμο!
                      Μεσα σε λιγες σειρες εβρισες ενα σωρο λαους.

                      Comment


                        #26
                        Καταρχήν δεν έβρισα κανέναν λαό. Δείξε μου πού το έκανα αυτό.
                        Κατά δεύτερον μίλησα για "κατσίκωμα" αναφερόμενος σε ανθρώπους που ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ αλλά ζούν με επιδόματα και η Βόρεια Ευρώπη είναι γεμάτη από τέτοιους, κυρίως μουσουλμάνους και θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό αφού ζεις στην Γερμανία.
                        Αυτό είναι στατιστική διαπίστωση δεν είναι ρατσιστική αναφορά.

                        Και αφού είναι ολα τόσο ρόδινα στην Γερμανία και οι πολίτες απολαμβανουν του "κοινωνικού κράτους" που λές (ακόμα και αυτοί που δεν το δικαιούνται) τότε γιατί ανθεί η μισαλλοδοξία, ο ρατσισμός, η ξενοφοβία και οι ρατσιστικές επιθέσεις στην χώρα σου, περισσότερο από κάθε άλλη χώρα στην Ευρώπη?

                        Αν πας στην Αυστραλία, ή οπουδήποτε αλλού νόμιμος, πληρών όλα τις απαραίτητες προυποθέσεις προφανώς και δεν κατσικώνεσαι, τουναντίον προσφέρεις κιόλας.

                        Comment


                          #27
                          σε μια χωρα που εχει λιγοτερο απο 6% ανεργια δεν λεει να μιλας για υποτιθεμενους ανεργους που κατσικωνονται και ζουν
                          απτα επιδοματα
                          και οσο για τους μουσουλμανους που αναφερεις...συγκεκριμενα για την Γερμανια σε πληροφορω πως ειναι η 3η και 4η γενια εδω.
                          Παντου, σε ολες τις χωρες υπαρχουν ακροδεξιοι. Εδω ειναι μειοψηφια.
                          Δεν ανθιζει! Κανεις μεγα λαθος!
                          Στην κυβερνηση και στην γερμ. βουλη εχει ενα σωρο ξενους.

                          Και για να τελειωνουμε...γιατι δεν μου αρεσει το επιπεδο αυτο, ειχαμε οικογενειακο φιλο που ειχε γεννηθει στην Αυστρ., ειχαν παει οι γονεις του απτα 20 τους εκει. Και επισης ειχα γνωρισει και μια αυστραλιδα ελλην.καταγωγης 3η γεννια. Ειναι ποοοολυ ενταξει ανθρωποι.

                          Τωρα να μιλας εσυ απτην Αθηνα επειδη απλα σχεδιαζεις να πας εκει και να μιλας για κατσικωμα και να αποκλειεις εσυ ποιος θα παει ποιος αξιζει να παρει βιζα και ποιος οχι....

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by lucia View Post
                            Φίλε dagni, λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη.
                            Έπρεπε όμως να φερθείς πιο πονηρά. Για παράδειγμα να βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή ας πούμε για2,5 μήνες μετά και να έλεγες θα μείνω 2,5 μήνες, ούτε καν 3. Να δείξεις υπερβολική σιγουριά ότι θα φύγεις σε 2,5 μήνες κι ό, τι κι αν έλεγαν εσύ εκεί. Αυτοί βέβαια υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς θα σου έδιναν για 3. Θα τους καθησύχαζες έτσι.........................
                            Αμα εισαι μετα απο 20 ωρες πτηση,και 5 ωρες υπνο , δε δουλευει γρηγορα το ρημαδι!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by αντρικος View Post
                              [B]Αγαπήτε Νικόλα, το να σου ευχηθώ καλή χρονιά θα έμοιαζε κοροϊδία! Ισως αυτό που θα τέριαζε περρισσότερο είναι το "περαστικά", μετά από αυτό το γρεμοτσάκισμα - γιατί κάπως έτσι πιστεύω το βίωσες!..............................
                              εχετε υ'ποψη σας ομως οτι και εκει μπαινουν λαθρομεταναστες με βαρκες , παιρνουν την protective visa, τους ταιζουν οι Αυστραλοι φορολογουμενοι και μετα απο καιρο βγαινουν εξω και δουλευουν καποιοι! Αλλοι παλι παραμενουν εκει εις τον αιωνα τον απαντα χωρις να δουλευουν! Αυτοι δηλαδη δε στοιχιζουν στο κρατος? Οι μονιμοι κατοικοι εχουν να το λενε!!

                              Comment


                                #30
                                Εμενα παντως μου λενε ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ (και οχι εγω) οτι εχουνε πηξει στους ασιατες λαθρομεταναστες που δουλευουν στα χωραφια (και οχι μονο) και πως εχουνε αναγκη να επικοισουν περιοχες ερημες. Δεν διαφωνω για την επιλογη των μεταναστων, αλλα απο αυτα που μου λενε οι ιδιοι, (και οχι εγω) δεν κανουν και τοσο καλη δουλεια σε αυτο. Τα αεροδρομια και τα λιμανια ειναι για το θεαθηναι, οι ακτες ομως..
                                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                                Comment

                                Working...
                                X