Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κάποιος που πήγε με τουριστική αλλά τον γύρισαν πίσω - Dagni

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    dagni μαζι γραφαμε..
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #32
      Originally posted by demi View Post
      Και ποιος σου είπε ότι επειδή χρειάζονται κόσμο δεν είναι σε θέση να τον διαλέξουν κιόλας αυτόν τον κόσμο?

      Πραγματικά λυπάμαι με την ταλαιπωρία του φίλου dagni αλλά προσωπικά αισθάνομαι ότι ζω σε μια χώρα που είναι οργανωμένη και δεν είναι μπάτε σκύλοι αλλέστε. Τι πάει να πεί δηλαδή ότι πάω διακοπές αλλά θα γυρίσω και ένα ντοκυμαντέρ και θέλω να κοιτάξω και τις σχολές για να κάνω αίτηση και για άλλη visa. Πράγματι όποιος και να τα άκουγε αυτά ακόμα και στο immigration να μην ήταν υπάλληλος θα τους φαινόντουσαν περίεργα. Προσωπικά δεν νομίζω ότι σε παρακολουθούσαν από το σεμινάριο που λες απλάς η συμπεριφορά σου και οι απαντήσεις σου ήταν πολύ μα πλύ περίεργες. Είναι δηλαδή σαν να σου πω εγώ θα έρθω σπίτι να με κεράσεις ένα καφέ στην βεράντα και όταν έρθω να έχω μαζί μου την βαλίτσα μου, τις πυτζάμες μου και τις παντόφλες μου και αν με ρωτήσεις τι τα χρειάζομαι όλα αυτά να σου απαντήσω "θα κοιτάξω μήπως μπορώ να σου δίνω το μισό ενοίκιο". Τι θα καταλάβεις ότι ήρθα για καφέ όπως σου είπα στο τηλέφωνο ή ότι ήρθα να εγκατασταθώ στο σπίτι σου?
      οταν λεω ομως οτι θελω συγκατοικο απο την αρχη δε θα αρνηθω την
      συγκατικηση , αλλα θα δω αν μπορεις να μενεις μαζι μου και αμα δε μου κανεις σε διωχνω!!!

      Originally posted by αντρικος View Post
      ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ......ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ, ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ Η ΟΧΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ-ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ- ΑΠΟ "ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ";;;
      Tελικα σου δινει η τουριστικη βιζα δικαιωμα να μπεις στη χωρα εστω με τη φωτογραφικη σου μηχνη στον ωμο ή δε στο δινει? Γιατι δε μου ειπαν οτι θα κανω και εμποριο καπνου πιθανως αφου ειχα 10 πακετα καπνο μαζι μου?

      Comment


        #33
        ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ......ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ, ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ Η ΟΧΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ-ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ- ΑΠΟ "ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ";;;
        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

        Comment


          #34
          κοιταω το διαβατηριο μου βεβαια,και την προηγουμενη φορα που πηγα ειχα τουριστικη βιζα κωδ.547 κατι τετοιο,τωρα πηρα την 616.Σκεφτομαι μηπως εκανα απο αρχης Μα......α με τη συγκεκριμενη βιζα και δεν τα ειχα διαβασει καλα?Για πειτε μου και σεις!
          Παντως το να μου παρουν το τηλεφωνο για να μη μπορω να μιλησω με κανεναν θεωρω οτι ηταν πολυ χοντρο εκ μερους τους , και μαλιστα το να μην ενημερωνουν αυτους που με περιμεναν επισης! Δε με κυνηγαει δα και η interpol!!!!!!

          Comment


            #35
            Απόψε, σήμερα και χθες - όλες οι πόρτες είν' κλειστές - και γω είμαι απ' όξω - και μες στο φάρδος το θαμπό - παίρνω αμπάρριζα να μπω - και με πετάνε ΟΞΩ - όλος ο κόσμος μ' αγνοεί - βαρέθηκα πια τη ζωή - τους φθόνους και τα μίση - αλί αλί και τρισαλί - Φωνάχτε αμέσως τον migration officer - να με καρατομήσει!
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #36
              συμφωνω και διαφωνω

              Καλησπερα σε ολους ! Διαβασα την περιπετεια του συμφορουμιτη dagni .Πραγματικα στενοχωρηθηκα και ταραχτηκα. Ηρθα στην θεση αυτου του ανθρωπου και σοκαριστηκα. Καταρχην δεν νομιζω οτι πρεπει να συγκρινουμε τους ελληνες μεταναστες με τους λαθρομεταναστες που μπαινουν στην ελλαδα. Θα μου πειτε ολοι ανθρωποι ειναι ....ναι αλλα δεν ειναι ολοι ιδιοι ειτε μας αρεσει ειτε οχι....
              Ναι ενταξει να κανουν τους ελεγχους που πρεπει δεν πρεπει να ειναι καμμια χωρα ξεφραγκο αμπελι οπως ειναι η ελλαδα. Αλλα νομιζω οτι στον dagni φερθηκαν λες και ηταν κανενας εγκληματιας. Στο κρατητηριο, να μην μπορει να μιλησει με κανεναν κλπ. Νομιζω οτι αυτες οι συμπεριφορες ειναι το ακρως αντιθετο του ανεξελεγκτου. Δεν ηταν ουτε εγκληματιας ουτε τρομοκρατης ο ανθρωπος και μονο με την υποψια οτι πηγαινε για να μεινει φερθηκαν ετσι....Νομιζω οτι οταν καποιες καταστασεις ειναι η στο ενα η στο αλλο ακρο δεν ειναι και οτι καλυτερο !
              Λυπαμαι πολυ dagni , σου λεω οτι σοκαριστηκα οταν διαβασα την περιπετεια σου...
              Οσο για τους μουσουλμανους που κατσικωνονται στις διαφορες χωρες και ζουν μονο με τα επιδοματα του κρατους εις βαρος των πολιτων , ναι αυτο ειναι αληθεια , συμβαινει στην σουηδια οπου ζω και ολο και περισσοτεροι ανιθρωποι σουηδοι αλλα και απο αλλες χωρες δυσανασχετουν . Γιατι αλλο να ζεις με επιδοματα μεχρι να τακτοποιηθεις και αλλο να ζεις επιτηδες για χρονια πολλα μονο με τα επιδοματα . Βεβαια δεν ισχυει για ολους , αλλα ειναι μεγαλο το ποσοστο που ζει ετσι. Τωρα τελευταια βλεπω και μπαινουν στα τρενα ανθρωποι απο αραβικες χωρες για να ζητιανεψουν και συγνωμη αλλα θυμωνω πολυ οπως επισης και οι συνεπιβατες μου.
              Dagni καταλαβαινω πως αισθανεσαι κιεσυ και η γυναικα σου , ομως πιστευω πως θα την βρειτε την λυση αλλου !!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #37
                Originally posted by dagni
                Tελικα σου δινει η τουριστικη βιζα δικαιωμα να μπεις στη χωρα εστω με τη φωτογραφικη σου μηχνη στον ωμο ή δε στο δινει? Γιατι δε μου ειπαν οτι θα κανω και εμποριο καπνου πιθανως αφου ειχα 10 πακετα καπνο μαζι μου?


                Νίκο συνφωνώ οτι στην δικιά σου περίπτωση ίσως η αντίδραση των αρχων ήταν κάπως υπερβολική! Μα υπάρχει μια δικαιολογία - ότι εσύ είχες πάει στο Χιλτον και εκδήλωσες ενδιαφέρον να μεταναστεύσεις εκεί και όχι να πας για τουρισμό!! Προσωπικά είμαι εναντίον της τακτικής του "πάω με τουριστική και βλέπω" ακριβώς λόγο του ότι υπάρχει περίπτωση να πιαστούν από κάτι και να σε πακετάρουν για πίσω!! Ξέραμε από το καλοκαίρι ότι ψάχνουν αφορμές!!! Και να σκευτείς ότι δεν έχουμε στοιχεία για το πόσες περιπτώσεις -και για πιο λόγο- γύρισαν πίσω! Αλλά καιείχαμε ακούση ότι η τουριστική είναι επίφοβη αλλά και άλλες βίζες από παραδείγματα που είδαμε στο youtube.....αλλά ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ......ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ, ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ Η ΟΧΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ-ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ- ΑΠΟ "ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ";;;
                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #38
                  Originally posted by dagni View Post
                  κοιταω το διαβατηριο μου βεβαια,και την προηγουμενη φορα που πηγα ειχα τουριστικη βιζα κωδ.547 κατι τετοιο,τωρα πηρα την 616.Σκεφτομαι μηπως εκανα απο αρχης Μα......α με τη συγκεκριμενη βιζα και δεν τα ειχα διαβασει καλα?Για πειτε μου και σεις!
                  Παντως το να μου παρουν το τηλεφωνο για να μη μπορω να μιλησω με κανεναν θεωρω οτι ηταν πολυ χοντρο εκ μερους τους , και μαλιστα το να μην ενημερωνουν αυτους που με περιμεναν επισης! Δε με κυνηγαει δα και η interpol!!!!!!
                  Τουλάχιστον ενας, εγώ, νόμισα οτι είχες την evisa που έχει αριθμό 676 και την λένε e676.
                  Την 616 δεν την βρίσκω. Μπορείς να μας δώσεις μερικά στοιχεία για αυτή και είναι σωστός ο αριθμός σίγουρα;
                  Επίσης το ίδιο και για την 547.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #39
                    Καλησπερα και απο μενα!

                    Ειναι μια ατυχη στιγμη,στη ζωη και στο μελλον ενος ανθρωπου,αλλα οχι και το τελος του κοσμου!

                    Συμφωνω με την ευανθια και αλλους εδω οτι η κατασταση με τους μεταναστες απο αφρικη κυριως και απο αφγανισταν κλπ,που ερχονται και αρνουνται να μπουν στην αγορα εργασιας,εχει ξεφυγει τελειως.παντως ολα θα πανε καλα!!!

                    Comment


                      #40
                      Δεν ξερω για Σουηδια βρε παιδια, αλλα εφοσον το θετετε ετσι εδω οι Τουρκοι ειναι απτους πιο δουλευταραδες.
                      Το θεωρω γενικευση να μιλαμε για εθνικοτητες και θρησκευματα.
                      Φιλικο μας ζευγαρι εχει 4 παιδια και δουλευουν και οι δυο και αυτη σπουδαζει και παραλληλα. Ειναι απο Γκανα!
                      και ειναι πολυ καλα παιδια.
                      Ξεφυγετε λιγο...γνωριστε τον κοσμο και μην κρινετε
                      Εξαλλου, τουλαχιστον εδω υπαρχουν περιορισμοι για το ποιος δικαιουται καποια επιδοματα και ποιος οχι. Δεν τα παιρνουν ανεξελεγκτα.
                      Επισης αν καποιος εχει προβλημα με αλλες εθνικοτητες ειναι εξαρχης λαθος να σκεφτεται για μεταναστευση.
                      Και κατι ακομα για το κυριως θεμα του τοπικ εδω. Ακομη και τους εγκληματιες με την υποψια και μονο δεν μπορεις να τους κατακρινεις. Ποσο μαλλον ενα τουριστα με τουριστικη βιζα και μια καμερα....να τον καταδικαζεις και να του δινεις απαγορευτικο για την χωρα....ειναι λιγο εξτρεμ καταστασεις....

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by synnefaki View Post
                        Ακομη και τους εγκληματιες με την υποψια και μονο δεν μπορεις να τους κατακρινεις.
                        Και τελικά τί προτείνεις, δεν έχω καταλάβει..
                        Να αφήνουν κάποιον για τον οποίον έχουν αμφιβολίες, και μετά να ψάχνουν να τον βρούν στην ενδοχώρα της Αυστραλίας?
                        Σου φαίνεται λογικό αυτό?

                        Αα και μιας και μίλησες για δουλευταράδες Τούρκους, να σου θυμίσω ότι στην "κοινωνικά ανεκτική" Γερμανία υπάρχουν 5,600 καταγεγγραμένοι νεοναζί και έγιναν 15,905 περιστατικά ρατσιστικής ξενοφοβικής βίας στην Γερμανία το 2010 μόνο..
                        Θα ψάξω το αντίστοιχο νούμερο για την "κοινωνικά ανάλγητη" Αυστραλία, αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν θα βρούμε 6000 νεοναζί εκεί..

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by synnefaki View Post
                          Δεν ξερω για Σουηδια βρε παιδια, αλλα εφοσον το θετετε ετσι εδω οι Τουρκοι ειναι απτους πιο δουλευταραδες.
                          Το θεωρω γενικευση να μιλαμε για εθνικοτητες και θρησκευματα........................
                          Καλησπερα και χρονια πολλα συννεφακι
                          δεν ειπε κανεις οτι εχουμε προβλημα με τις αλλες εθνικοτητες , καθε αλλο μαλιστα. Εχουμε προβλημα οταν ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων εσκεμμενα δεν ενσωματωνεται στην αγορα εργασιας με σκοπο να ζει για πολλα χρονια εις βαρος μιας χωρας και ενος λαου. Υπαρχει διαφορα μεγαλη. Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by panultimate View Post
                            Και τελικά τί προτείνεις, δεν έχω καταλάβει..
                            Να αφήνουν κάποιον για τον οποίον έχουν αμφιβολίες, και μετά να ψάχνουν να τον βρούν στην ενδοχώρα της Αυστραλίας?
                            Σου φαίνεται λογικό αυτό?

                            Αα και μιας και μίλησες για δουλευταράδες Τούρκους, να σου θυμίσω ότι στην "κοινωνικά ανεκτική" Γερμανία υπάρχουν 5,600 καταγεγγραμένοι νεοναζί και έγιναν 15,905 περιστατικά ρατσιστικής ξενοφοβικής βίας στην Γερμανία το 2010 μόνο..
                            Θα ψάξω το αντίστοιχο νούμερο για την "κοινωνικά ανάλγητη" Αυστραλία, αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν θα βρούμε 6000 νεοναζί εκεί..
                            μην
                            ερχεσαι βρε φιλε
                            πηγαινε Αυστραλια
                            μην ξεχνας ομως εκει θα εισαι εσυ ο μεταναστης. οκ;

                            Comment


                              #44
                              Ισως κανω λαθος που λεω την αποψη μου γιατι εχουμε πει αρκετο καιρο πριν οτι οι αυστραλοι δεν ειναι μαμακες και οι εξυπνακιδες που βγαζουν 1way ticket και συμβουλευουν και τους αλλους να το κανουν και να παν αυστραλια επειδη ετυχε και περασαν τον ελεγχος και ετσι θαβουν και τους γυρω τους ειναι μαμακες αλλα εσεις ακομα τους ακουτε, αλλα οκ θα την πω την αποψη μου .

                              Εισαι στον ελεγχο του αεροδρομιου και σου ερχετε ενας Πακιστανος ( γιατι εκει μας εχουν φτασει ) με φουλ εξαρτηση ( εργαλεια δουλειας , σημειωματαρια , αποχαιρετιστήρια απο την οικογενεια του ) χωρις καλη δικαιολογια η χαρτια που να δειχνουν οτι δουλευει καπου και τον εχουν στειλει να κανει ντοκιμαντερ κτλπ κτλπ , 1way ticket , και στην ερωτηση "γιατι 3 μηνες " "ε ισως γινω και φοιτητης" .
                              Ποσο μαλακα να τον περνατε τον Αυστραλο και τον καθε Καναδογερμανοιταλο κτλπ κτλπ που θα ηταν στην θεση του ?
                              Συγνωμη αλλα η ωμη αληθεια να λεγετε .
                              Τα εχουμε πει 100 φορες..για να δικαιολογησετε τουρισμο πρεπει να εχετε το λιγοτερο του λιγοτερου Ale retour εισητηριο και μπρατσακια στην βαλιτσα .
                              Λυπαμαι γιαυτο που εγινε αλλα ας γινει μαθημα στους επομενους .
                              Καλη χρονια
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment


                                #45
                                Παρακολουθώ τη συζήτηση από την αρχή. Δεν θέλω να τοποθετηθώ απλά να πω οτι πρωτον άκουσα από γνωστό για περίπτωση που απέλασαν Έλληνα πολιτικό μηχανικό μετά το τρίμηνο και άλλη περίπτωση που ανέκριναν έστω και για μισή ώρα ζευγάρι ελλήνων που θα καθόταν για 5 μέρες μόνο και συνόδευε ηλικιωμένο αυστραλιανής υπηκοότητας.

                                Τα πράγματα φαίνεται πως έχουν ζορίσει πολύ για μας τους Έλληνες και οτι κάθε τουριστική βίζα ελέγχεται διεξοδικά. Και καλά μας κάνουν φυσικά. Έχουμε κάνει την τουριστική, skilled migration visa. Πέρυσι εμεις που πήγαμε για τουρισμό εννοείται πως δεν μας ρωτήσαν τίποτα παρά μόνο η κλασική κάρτα.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X