Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Doraki21

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    πάντως να σου πώ κάτι, έχω ένα φίλο που ήταν 20 χρόνια χασάπης στη Μελβούρνη. Όταν τον ρώτησα τώρα από πού αγοράζει κρέας για τον εαυτό του, εγώ περίμενα να μου πει πχ απ'τον τάδε ψαγμένο έλληνα χασάπη στην τάδε μικρή αγορά. Καμμία σχέση, απ'τα μεγάλα σουπερμάρκετ μου λέει ψωνίζει, απλά αγοράζει το πιό ακριβό που έχουνε. Ότι πληρώνεις παίρνεις δηλαδή...
    Από εκεί και πέρα έχει κρατήσει στο σπίτι και το cool room από τότε που ήταν χασάπης (την κλιματιζόμενη βιτρίνα δηλαδή), και αφήνει εκεί μέσα το κρέας να σιτέψει μέχρι και 2 εβδομάδες, αυτό κατά τη γνώμη του είναι το μεγαλύτερο μυστικό.

    vdoxy δε θα το κάνω αυτό γιατί είναι τα γούστα μου λίγο περίεργα, είμαι γεροπαράξενος

    Για παράδειγμα δεν έχω την υπομονή για εστιατόρια στη Αυστραλία, το 90% του προσωπικού είναι παιδιά που κάνουν αυτή τη δουλειά για μερικούς μήνες (και έτσι πρέπει να είναι εδώ που τα λέμε), οπότε δεν προλαβαίνουν ποτέ να την μάθουν. Επίσης επειδή η εργασία εδώ είναι ακριβή, όλα τα εστιατόρια προσπαθούν να λειτουργήσουν με το απόλυτο μίνιμουμ προσωπικού. Αποτέλεσμα, σου φέρνουν το ορεκτικό τώρα, το κυρίως πιάτο σε μία ώρα (και έχουν κάνει και λάθος στην παραγγελία) και το λογαριασμό ένας Θεός ξέρει πότε, οπότε κι εγώ θέλω να τους καρυδώσω...

    Comment


      #32
      Originally posted by Poltergeist View Post
      φίλε είναι αλήθεια, έχω φτύσει αίμα στην Αυστραλία για να βρώ φαί της προκοπής, είναι όλα επιεικώς σκατά. Τα Σ/Κ κάνω 10 χιλιόμετρα για να φτάσω preston market για κρέας και τυρί. Κακά τα ψέμματα, οι αυστραλοί απλά δεν χαμπαριάζουν από φαϊ, δεν έχουν ιδέα, οτι να'ναι το πετάνε πάνω στο μπάρμπεκιου με λίγο αλάτι κι αυτό είναι όλο. Να φανταστείς μου λένε οι παλιοί ότι στον καιρό τους υπήρχαν εδώ μόνο δύο είδη τυριού cheddar και tasty κι αυτό είναι όλο. Το tasty μή ρωτήσεις τί είναι, κάτι σα μπετόστοκος φαντάσου.
      Δεν μπορώ να φανταστσω πόσο μεγάλη διάφορα μπορείς να έχει το Sydney, αλλα απο τότε που ήρθαμε έχουμε φάει πεντανοστιμ κρέατα. Η δε ποικιλία τυφλών είναι απίστευτη (πανάκριβα όμως). Αυτά που είναι ομως εντελώς ανοστα είναι τα φρούτα....

      Comment


        #33
        @ Loucas:

        Όχι όλα τα φρούτα άνοστα φίλε μου. Τα mangos πρέπει να είναι πεντανόστιμα

        Σε ποιο προάστιο του Sydney μένεις;

        Comment


          #34
          Originally posted by pan_k7 View Post
          @ Loucas:

          Όχι όλα τα φρούτα άνοστα φίλε μου. Τα mangos πρέπει να είναι πεντανόστιμα

          Σε ποιο προάστιο του Sydney μένεις;
          Mangos ,το απόλυτο φρούτο, ανανάς επίσης, passion fruit, lynches , paw-paw, τα φρούτα του Queensland δεν παίζονται σε άρωμα και γεύση.

          Comment


            #35
            τα μάνγκο είναι άπαιχτα
            πρσωπικά έχω και μία ανθυγειινή αδυναμία στα αυστραλέζικα τζάνκ φούντ την οποία παλεύω να κρατάω υπό έλεγχο
            dim sims+potato cakes νιαμ νιαμ
            chicken parma
            wagon wheels, turkish delight, τιμ τάμ, cherry ripe και γενικά ότιδήποτε λέει πάνω cadbury
            και ινδικά, γιάμ! butter chicken με ρύζι σαφράνι, τίκα μασάλα, μοσχάρι βινταλού και να βουτάς μέσα φρέσκα ψωμάκια ναν και πάπαντομ... κόλαση

            ασιατικά δε γουστάρω εκτός αν βρεθεί κανένα μαλαισιανό κάρι οπότε το σκίζω

            Comment


              #36
              xatzi8

              polter how much kilos you are...???

              Comment


                #37
                Εγώ αυτό που σιχαίνομαι είναι το vegemite....

                Comment


                  #38
                  "εδώ όμως πρέπει να δουλέψετε "

                  Δυστυχώς έχουμε να το ακούσουμε πολλές φορές ακόμα....κι εγώ αυτό ακουσα πριν ένα χρόνο από τους θείους στην Μελβούρνη όταν τους τηλεφώνισα και τους ανακοίνωσα ότι παμε....και μιλάμε για εξαιρετικούς ανθρώπους που με έχουν βοηθήσει τρελά από εδώ πριν ακομα παω...

                  Όταν όμως τους περιέγραψα τις ώρες εργασίας του άντρα μου (8 το πρωι - με 9 το βραδυ + σαβ/κα) και τι χρήματα έμπαιναν στην τσεπη του (που τώρα ουτε κι αυτά μένουν) ΜΟΥΓΚΑ! και μάλιστα μου λένε 'και κάθεστε εκεί ακομα? αντε συντομέυετε κι ελάτε...

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by pan_k7 View Post
                    @ Loucas:

                    Όχι όλα τα φρούτα άνοστα φίλε μου. Τα mangos πρέπει να είναι πεντανόστιμα
                    Τι να σου πω, η γυναίκα μου τρελαίνεται για mangos και λεέι ότι εδώ είναι φανταστικά (με $3 το τεμάχιο θα έπρεπε...).

                    Εμένα προσωπικά μου είναι αδιάφορα σαν φρούτα (περί ορέξεως...) οπότε και η καλή εκδοχή τους δε μου λέει τίποτε.

                    Για να μην είμαι άδικος, τα πορτοκάλια είναι πολύ ωραία. Αλλά σταφύλια, πεπόνια, καρπούζια, μπανάνες, αναναδες, φράουλες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο έχω δοκιμάσει, μέτρια....


                    Originally posted by pan_k7 View Post
                    Σε ποιο προάστιο του Sydney μένεις;
                    Προς το παρόν στο Waterloo, δίπλα στο moore park σε επιπλωμένο. Περιμένουμε τα πράγματα μας για να πάμε σε άλλο προάστιο όμως προς τα έξω)

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by jini View Post
                      "εδώ όμως πρέπει να δουλέψετε "

                      Δυστυχώς έχουμε να το ακούσουμε πολλές φορές ακόμα....κι εγώ αυτό ακουσα πριν ένα χρόνο από τους θείους στην Μελβούρνη όταν τους τηλεφώνισα και τους ανακοίνωσα ότι παμε....και μιλάμε για εξαιρετικούς ανθρώπους που με έχουν βοηθήσει τρελά από εδώ πριν ακομα παω...

                      Όταν όμως τους περιέγραψα τις ώρες εργασίας του άντρα μου (8 το πρωι - με 9 το βραδυ + σαβ/κα) και τι χρήματα έμπαιναν στην τσεπη του (που τώρα ουτε κι αυτά μένουν) ΜΟΥΓΚΑ! και μάλιστα μου λένε 'και κάθεστε εκεί ακομα? αντε συντομέυετε κι ελάτε...
                      Αχ πόσο δίκιο έχεις όλα αυτά τα δωδεκαωρα και 7 ήμερο βδομαδιάτικα που έχουμε χτυπήσει, ένας θεός ξέρει... Και να βλέπουμε τους τουρίστες να ερχοντε εδω διακοπες 2-3 φορες το χρονο, μας ξερουν και το ονομα μας και εμεις τα δικα τους και εμεις δεν βλεπουμε διακοπες ουτε με τα κιάλια, τελευταια φορα που κάναμε διακοπές ήταν πριν 5 χρονια στην αθηνα σε συνδυασμό με γιατρούς... και ολα αυτα γιατι?

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by doraki21 View Post
                        Προς το παρόν αυτά, καθώς περιμένω την έκβαση της βίζας μας, (συγκεντρώνω αποδείξεις και χαρτιά, θα γράψω μόλις οριστικοποιηθεί το θέμα) και μόλις είμαι νόμιμη θα βγω στο στίβο της εργασίας!!
                        Μπραβο!!!!Βλεπω προσαρμοζεστε ευκολα και γρηγορα!!!
                        Η ζωη στο σπιτι σας πως ειναι?Κ γενικοτερα η ζωη στη Μελβουρνη?Ακομα δεν βγηκε η βιζα σας?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by doraki21 View Post
                          Καλησπέρα και από εμάς, ευτυχώς από την Αυστραλία, και όπως σας υποσχέθηκα στην Αθήνα, μόλις βάλαμε ίντερνετ σας στέλνω την έως τώρα ιστορία μας. ..........................
                          Well Done!!!!!!!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by xatzi8 View Post
                            polter how much kilos you are...???
                            120, αλλά είμαι και 1,98 οπότε κάπως πάει κι έρχεται...
                            πάντως χρειάζομαι μπόλικο καύσιμο, η χαρά της πεθεράς
                            με το φτυάρι με ταίζει

                            Comment


                              #44
                              Καλημέρα Gogita!!! Η βίζα θα μπορούσε να έχει βγει ως τώρα, αλλά περιμένουμε ταχυδρομικώς αποδείξεις λογαριασμών κοινών στην Ελλάδα (πχ κινητό τηλ., εφορία κλπ), για να δείξουμε ότι είμαστε σε de facto με τον Bill πάνω από ένα χρόνο. Θα μπορούσαμε να τα έχουμε μαζί μας αλλά φοβηθήκαμε να κρατάμε τόσα πολλά έγγραφα στο αεροδρόμιο.
                              Το σπιτάκι μας είναι πολύ ωραίο και οι άνθρωποι αρκετά φιλικοί. Στην αρχή ξαφνιάστηκα, μου φάνηκε υπερβολικό και ως παιδί της πόλης, έψαχνα που είναι "το κόλπο"! Χτες πήγαμε στο ball club του σπιτονοικοκύρη, όπου γνωρίσαμε αρκετούς Αυστραλούς και είχαν κι αυτοί την ίδια συμπεριφορά!! Τελικά οι Αυστραλοί είναι αρκετά ανοιχτοί, ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν αν μπορούν. Το χιούμορ τους αγγίζει λίγο τα όρια, είναι πολύ πειραχτικό (εδώ μοιάζουμε λίγο), αλλά εάν είσαι θετικός μπαίνεις γρήγορα στο κύκλο της παρέας.
                              Μένουμε στο Hampton, προάστιο της Μελβούρνης, που μας αρέσει πολύ, αλλά και η ίδια η πόλη είναι υπέροχη. Είναι πολύ εύκολο να τη μάθεις και να τη περπατήσεις (μόνο 20 λεπτά από τη μία άκρη ως την άλλη), έχει φαρδύς δρόμους και πεζοδρόμια, και για ένα περίεργο λόγο σχεδόν καθόλου κίνηση από αμάξια, μόνο τραμ και λεωφορεία. Τσέκαρα λίγο και τα μαγαζιά, τώρα έχουν εκπτώσεις και είναι αρκετά καλές! Δεν μπορώ να πω ότι έχουν τρομερή μόδα αλλά έχουν καλά υφάσματα και σε προϊόντα οίκων έχουν καλές τιμές (σε σχέση με το μισθό τους, όχι το δικό μας στην Ελλάδα).
                              Τελικά πότε θα έρθεις, έχεις κλείσει τίποτα από εδώ ή όχι ακόμη?

                              Comment


                                #45
                                Θελω φτηνη στεγη για ενα μηνα περιπου στο Συδνευ

                                Γεια σε ολα τα μελη του φορουμ, εχω κανονισει καποια interview στο συδνευ με εργοδοτες και θα κατεβω απο 1η Φεβρουαριου και για ενα μήνα περίπου, οπως καταλάβατε επιδιωκω να πάρω sponsorship για visa(457). Το προβλημα μου είναι οτι δεν εχω που να μεινω και το κοστος σε ξενοδοχειο για ενα μηνα ειναι απαγορευτικο, θα ηθελα να ακουσω καποια προταση για φτηνη διαμονη στο συδνευ.
                                Ευχαριστω εκ των προτερων

                                Comment

                                Working...
                                X