Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Dubai.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Μου έτυχε μια περίπτωση από Ντουμπάι. Το παραθέτω για ενημέρωση σας:

    Με βρήκε στο LinkedIn κάποιος "recruiter" και διαβάζοντας το προφιλ μου μου έκανε αίτημα φιλίας και μου ζήτησε βιογραφικό για να "συζητήσουμε για δουλειές στο Ντουμπάι".
    Έστειλα το βιογραφικό στην εταιρεία του. Λέγεται gulf()job()guide (βλέπε και σχετική ιστοσελίδα χωρίς παρενθέσεις φυσικά).
    Καπάκι μου ζητήσαν να μιλήσουμε στο skype. Τους απάντησα ότι μπορώ μόνο απόγευμα για να τους καθυστερήσω λίγο να το σκεφτώ γιατί μου φάνηκε περίεργο το μεγάλο ενδιαφέρον τους...Άρχισαν να μου στέλνουν δουλειές "για να διαλέξω τι μου ταιριάζει" με μισθούς >10.000$ τον μήνα ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο αντικείμενο μου...
    Τέλος πάντων, έψαξα τα δύο-τρία ονόματα που ερχόνταν σε επαφή μαζί μου και δεν υπήρχε κανένας τους στο LinkedIn. Τα ονόματα Ινδικά. Η εταιρεία μόνο έχει προφίλ στο LinkedIn. Μου έστειλαν ένα feedback του βιογραφικού όπου σκάει το πρώτο παραμύθι:
    "Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο αντικείμενό σας αλλά το βιογραφικό χρειάζεται ρετουσάρισμα..."
    Τέλος πάντων κανονίζουμε να μιλήσουμε στο skype και πέφτει και η δεύτερη βόμβα: Μόνο αυτοί με βλέπαν, εγώ δεν μπορούσα να τους δω..."Πολιτική της εταιρείας"....
    Εντάξει, από εκεί και πέρα είπα: "χάνω που χάνω τον χρόνο μου, ας κάνω εξάσκηση στα Αγγλικά μου..."

    Άρχισε να με ρωτάει διάφορα γενικά (που ρωτάνε όλοι), για την εμπειρία μου, τι θέλω κλπ κλπ
    Αφού μιλάγαμε κανά 20λεπτο μου σκάει και αυτός το παραμύθι:
    "Αλήθεια, έχετε καθόλου ανταπόκριση με ΑΥΤΟ το βιογραφικό?? Θα σας το φτιάξουμε εμείς που ξέρουμε καλά την αγορά στο Ντουμπάι και μετά θα στέλνουμε αιτήσεις εμείς για εσάς σε θέσεις που δεν βγαίνουν στο ίντερνετ" και άλλες π@π@ριές...
    Πριν προλάβει να ολοκληρώσει τον ρώτησα "Πόσο κοστίζει" και με πάει σε ένα λινκ που έχει στο site του και μου βγάζει ένα κοστούμι 500-600ευρώ...
    Ευχαριστώ, λέω, θα το σκεφτώ και θα επικοινωνήσω μαζί σας....
    "Μην το καθυστερείτε όμως", μου λέει "γιατί υπάρχουν πολλές θέσεις που μπορεί να τις χάσετε" κλπ κλπ

    Καλά, τραγούδα (λέω μέσα μου).....

    Προφανώς, πρόκειται για απατεώνες...Αν νομίζει κανείς ότι κάνω λάθος να πει....

    Comment


      #47
      Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην ακουτε πολλα πολλα για περιεργα μερη γιατι κανεις δεν προκειτε να δωσει 10000$ μηνιατικο ποσο μαλλον αφου γνωριζουν την κατασταση που επικρατει στην ευρωπη με την οικονομικη ασταθεια κτλ. Επισης χωρια οτι εχουν το κομπλεξ της θρησκιας εγω που εψαχνα σαν ηλεκτρολογος ειχαν την απαιτηση να εισαι μουσουλμανος εκτος απο αυτα για να βρεις δουλεια πρεπει να βγαλεις βιζα και να κατεβεις εκει και το κοστος για τις μετακινησεις ειναι πολυ υψηλο.

      Comment


        #48
        Γενικα τι μισθοι υπαρχουν κατω για juniors μηχανικους;Ποσο κοστιζει να νοικιασεις καποιο σπιτι;Ειναι πανακρινη η διαβιωση κατω;Ειναι απαραιτητη προυπηρεσια;Και τι περιοθορια εξελιξης εχεις(μισθολογικα);Πως μπορω να ερθω σε επαφη με ξενες εταιριες που ψαχνουν νεους μηχανικους;Σε σχεση με την Ελλαδα πως διασκεδαζουν εκει οι νεοι;Υπαρχει καθολου ομογενια;Τι ποιοτητα ζωης συναντα κανεις;ευχαριστω για τον χρονο σας

        Comment


          #49
          Χρήσιμα Links για το Dubai.

          Emirates Greeks

          Emirates Greeks, Dubai. A meeting point for Greeks and their friends, where they can post their views and share ideas. For additional information write to Hrach Kalsahakian at kalsahakian@gmail.com




          New Rules: Purpose of the Group: Help Greeks&Cypriots with information about Dubai & the UAE. Bring people together, share information & events (in Dubai). All Posts are now moderated. If you want...


          Emirates Life — Η Ζωή σαν Αεροσυνοδός στο Ντουμπάι

          Comment


            #50
            καλημερα σας,

            Ενδιαφερομαι να παω στο ντουμπαι για δουλεια , δουλευω σχεδον πεντε χρονια στον χωρο της ναυτιλιας και θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε τι παιζει εκει παο θεμα δουλειας , συνθηκες ζωης κλπ.

            ευχαριστω πολυ!

            Comment


              #51
              Originally posted by mary24 View Post
              καλημερα σας,

              Ενδιαφερομαι να παω στο ντουμπαι για δουλεια , δουλευω σχεδον πεντε χρονια στον χωρο της ναυτιλιας και θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε τι παιζει εκει παο θεμα δουλειας , συνθηκες ζωης κλπ.

              ευχαριστω πολυ!
              Σχετικα με το θεμα δουλειας πανω στο αντικειμενο που αναφερεις ,δεν ξερω ,αλλά για συνθηκες ζωης ,ξερω. Αν εξαιρεσεις την αφορητη ζεστη και την υγρασια ,ειναι ενα μοντερνο εμιρατο ,με ωραια μαγαζια , χωρους αναψυχης , εστιατορια ,νυχτερινη ζωη κλπ κλπ .

              Δεν εχει περιορισμους ως προς το ντυσιμο των γυναικων,δηλαδη αμπάγια δεν φορανε στον δρομο οι γυναικες,μονο οι ντοπιες κι αν θελουν.(εννοειται ομως ,οτι στις Αραβικες χωρες ,σεβομαστε τα ηθη τους και δεν ντυνομαστε με μινι ,σορτς ,στριγκ μαγιο κλπ κλπ ,αλλά γενικα ,οι γυναικες των Αραβων ,ειναι μεσα στην μοδα ,εκει και αγοραζουν τα ακριβοτερα μοντελακια!)Το ποτο επιτρεπεται και σερβιρεται στα μεγαλα ξενοδοχεια ,σε μπαρ και κλαμπ ,αλλά δεν πουλιεται σε καταστηματα-δεν πινω ,αλλά ετσι το αναφερω ,για να παρεις μια ιδεα- και γενικα ζει κανεις ευχαριστα.Βεβαια ,λιγα χιλιομετρα πιο περα ,στο εμιρατο της Sarjah ,( 15 ' με το αυτοκινητο απ το Dubai) ,που κι αυτη ανηκει στα 7 Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα ,το ποτό απαγορευεται ,γιατι ειχε σκοτωθει σε τροχαιο ο γιος του Εμίρη της Sharjah ,που οδηγουσε πιωμενος,οποτε το απαγορευσε το ποτο ο Εμιρης .

              Eπισης ,δεν επιτρεπεται καποιος να αγκαλιαζεται-φιλιεται ,σε δημοσιους χωρους και στο αυτοκινητο.Γενικα προσεχουμε να μην προκαλουμε και να μην θιγουμε τα ηθη τους.Κατα τ αλλα ,δεν μοιαζουν τα Η.Α.Ε ,με χωρες οπου επικρατει ο θρησκευτικος νομος της Σαρία ,οπως π.χ στην Σ.Αραβια,οπου πριν προσγειωθει το αεροπλανο ,ολες οι γυναικες -ακομα και οι ξενες-φορανε την μαντηλα και την αμπάγια (το μακρυ μαυρο ρουχο ,που καλυπτει ολο το σωμα.Την οποια βγαζουν και μολις απογειωθει το αεροπλανο ,σε χρονο d.t!Αν σου πω ,τί εχω δει να φορανε κατω απ την αμπάγια ,δεν θα πιστεψεις το ποσο προχωρημενο ντυσιμο εχουν ,παρα πολλες!Δεν μιλαω για ξενες!)Ειδικα στην Σ.Αραβια ,γυριζει στον δρομο η θρησκευτικη αστυνομια μ ενα ραβδι στο χερι και χτυπαει οποιον θεωρησει παραβατη του θρησκευτικου νομου....ακομα και μια αμπαγια που την θεωρησουν καπως διαφανη ,ειναι παραπτωμα....Σε ιδιωτικους χωρους βεβαια ,δεν φορανε αμπαγιες και μαντηλες. Πριν καποια χρονια ,εμποδισε η θρησκευτικη αστυνομια , σε σχολειο κοριτσιων που καιγοταν στην Μεκκα , την εξοδο των κοριτσιων...γιατι δεν φορουσαν αμπαγια και μαντηλα στο κεφαλι-πού να σκεφτουν να τα φορεσουν ενω κινδυνευε η ζωη τους...-και δεν τα συνοδευε αρσενικος κηδεμονας τους...δεν θυμαμαι ποσα κοριτσια ειχαν σκοτωθει τοτε και πόσα τραυματιστηκαν...ειχε γινει μεγαλο θεμα τοτε ,το συμβαν αυτο...Στο Dubai ,δεν εχει τετοια...ευτυχως.

              Eπισης στο Dubai ,οι γυναικες επιτρεπεται να οδηγουν αυτοκινητο-ξενες και ντοπιες . Ενω στην Σαουδικη Αραβια ,οι γυναικες -oλες-δεν οδηγανε.Απαγορευεται.

              Εχω δει βεβαια και γυναικες πριν καποια χρονια , απο χωρα που δεν θελω να κατανομασω ,να κυκλοφορουν με σορτς μεσα σε εμπορικο κεντρο στο Dubai ,αλλά υπηρξε θεμα με τις γυναικες απ την χωρα αυτη και πηραν καποια μετρα στα Εμιρατα ,ως προς τους όρους εισοδου τους ,που δεν ειναι της παρουσης. Παντως αν πας και εχεις και μια καλη δουλεια ,θα περασεις ομορφα.

              υ.γ βασικα προτιμω το παλιο Dubai ,απ το σημερινο και αναφερομαι στην μανία που τους εχει πιασει και φτιαχνουν τους πιο απιθανους ουρανοξυστες....μπορει πια να το λενε Manhattan της Ανατολης ,αλλά δεν μου αρεσουν αυτες οι υπερβολες τους. Δεν ταιριαζουν στον χώρο αυτο...Αλλά αν σ αυτους αρεσουν ,εμενα δεν μου πεφτει λογος!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #52
                Originally posted by angel.co View Post
                Αλλη μια ερωτηση σε οποιον ειναι ηδη στα ΗΑΕ.. αυτα που λεει ο κυριος εδω:
                A Greek in Qatar ισχυουν?
                συγγνωμη που σε διορθωνω ,αλλα το Qatar , δεν ανηκει στα Η.Α.Ε.Τα Η.Α.Ε εχουν πρεσβεια στην Doha του Qatar ,ενω το Qatar εχει πρεσβεια στο Abu Dhabi και προξενειο στο Dubai.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #53
                  Originally posted by jkostop View Post
                  Μου έτυχε μια περίπτωση από Ντουμπάι. Το παραθέτω για ενημέρωση σας:

                  Με βρήκε στο LinkedIn κάποιος "recruiter" και διαβάζοντας το προφιλ μου μου έκανε αίτημα φιλίας και μου ζήτησε βιογραφικό για να "συζητήσουμε για δουλειές στο Ντουμπάι".
                  Έστειλα το βιογραφικό στην εταιρεία του. Λέγεται gulf()job()guide (βλέπε και σχετική ιστοσελίδα χωρίς παρενθέσεις φυσικά).
                  Καπάκι μου ζητήσαν να μιλήσουμε στο skype. Τους απάντησα ότι μπορώ μόνο απόγευμα για να τους καθυστερήσω λίγο να το σκεφτώ γιατί μου φάνηκε περίεργο το μεγάλο ενδιαφέρον τους...Άρχισαν να μου στέλνουν δουλειές "για να διαλέξω τι μου ταιριάζει" με μισθούς >10.000$ τον μήνα ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο αντικείμενο μου...
                  Τέλος πάντων, έψαξα τα δύο-τρία ονόματα που ερχόνταν σε επαφή μαζί μου και δεν υπήρχε κανένας τους στο LinkedIn. Τα ονόματα Ινδικά. Η εταιρεία μόνο έχει προφίλ στο LinkedIn. Μου έστειλαν ένα feedback του βιογραφικού όπου σκάει το πρώτο παραμύθι:
                  "Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο αντικείμενό σας αλλά το βιογραφικό χρειάζεται ρετουσάρισμα..."
                  Τέλος πάντων κανονίζουμε να μιλήσουμε στο skype και πέφτει και η δεύτερη βόμβα: Μόνο αυτοί με βλέπαν, εγώ δεν μπορούσα να τους δω..."Πολιτική της εταιρείας"....
                  Εντάξει, από εκεί και πέρα είπα: "χάνω που χάνω τον χρόνο μου, ας κάνω εξάσκηση στα Αγγλικά μου..."

                  Άρχισε να με ρωτάει διάφορα γενικά (που ρωτάνε όλοι), για την εμπειρία μου, τι θέλω κλπ κλπ
                  Αφού μιλάγαμε κανά 20λεπτο μου σκάει και αυτός το παραμύθι:
                  "Αλήθεια, έχετε καθόλου ανταπόκριση με ΑΥΤΟ το βιογραφικό?? Θα σας το φτιάξουμε εμείς που ξέρουμε καλά την αγορά στο Ντουμπάι και μετά θα στέλνουμε αιτήσεις εμείς για εσάς σε θέσεις που δεν βγαίνουν στο ίντερνετ" και άλλες π@π@ριές...
                  Πριν προλάβει να ολοκληρώσει τον ρώτησα "Πόσο κοστίζει" και με πάει σε ένα λινκ που έχει στο site του και μου βγάζει ένα κοστούμι 500-600ευρώ...
                  Ευχαριστώ, λέω, θα το σκεφτώ και θα επικοινωνήσω μαζί σας....
                  "Μην το καθυστερείτε όμως", μου λέει "γιατί υπάρχουν πολλές θέσεις που μπορεί να τις χάσετε" κλπ κλπ

                  Καλά, τραγούδα (λέω μέσα μου).....

                  Προφανώς, πρόκειται για απατεώνες...Αν νομίζει κανείς ότι κάνω λάθος να πει....



                  Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο με το δικό σου θέμα(είμαι οικονομολόγος) και από τον ίδιο recruiter.
                  Μου θυμίζει μια ελληνική εταιρία με γραφεία που σου βρίσκουν δουλειά ντε και καλά στο εξωτερικό και τελικά πρέπει πριν από οτιδήποτε να πληρώσεις 150 ευρώ.
                  Επίσης μου έστειλε ένας τύπος από Dubai μέχρι και δελτίο τύπου ότι με θέλουν σε μια εταιρία πετροχημικών (αν και οικονομολόγος) σε θέση Business development , ότι μου έδιναν 10000 ευρώ το μήνα και σπίτι 80 τμ και ένα αυτοκίνητο παρακαλώ μεγάλου κυβισμού με μάρκα (Ford ....κάτι που δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα) και ότι το μόνο που μένει είναι να μιλήσω με ένα δικηγορικό γραφείο στο Dubai για να κανονίσει τα θέματα της μετοίκησης μου εκεί και μάλιστα και της οικογένειας μου μετά από κανένα τρίμηνο αν είμαι και είναι ευχαριστημένοι !!!!
                  ΆΚΟΥ ΤΩΡΑ ΠΛΑΚΑ .
                  Στέλνω email στο γραφείο αυτό και τι ανακαλύπτω ; Είναι κάτω από την ίδια ομπρέλα της εταιρίας recruiter που βρήκα και επίσης έβαλα τον πεθερό μου που έχει δικηγορικό γραφείο στην Αθήνα, να τους ψάξει.Για τραγική ειρωνεία ,το γραφείο του πεθερού μου επειδή έχει γραφεία συνεργατών δικηγόρων όπου υπάρχουν Έλληνες στην Ευρώπη,Κύπρο,Αραβικές χώρες και ΗΠΑ, πήρε ο άνθρωπος τηλέφωνο και τους ρώτησε στο Dubai .
                  Η απάντηση ήταν ότι γέλαγαν γιατί δεν υπάρχει τέτοιο γραφείο στο Dubai και πολύ απλά στήνουν μια ιστοσελίδα από οπουδήποτε στο κόσμο ,βάζουν μια υπαρκτή διεύθυνση στο Dubai και τελικά παίρνουν τα λεφτά του κόσμου.Μιλάμε για λαμόγια και άντε να τους βρεί κανείς.
                  Έχεις απόλυτο δίκιο ,είναι απατεώνες.

                  Comment


                    #54
                    Παιδιά είμαι 46 ετών παντρεμένος με τρία παιδάκια και ψάχνω δουλειά στα UAE ή στο Qatar .
                    Αν μπορεί κάποιος ή κάποια να με βοηθήσει θα του / της είμαι υπόχρεος .
                    Είμαι οικονομολόγος με μεταπτυχιακό στο strategic management και με πείρα 23+ χρόνια ,με δικές μου εταιρίες, με εργασία σε δύο πολυεθνικές και από το 2007 κάνω διαχείριση περιουσίας πελατών σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο της Αθήνας.

                    Comment


                      #55
                      Καλησπέρα. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Υπάρχει ζήτηση για ιατρικό και παραιατρικό προσωπικό στις χώρες αυτές? Δεν θα έλεγα ότι είναι από τις πρώτες επιλογές μου, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω.

                      Comment


                        #56
                        αγαπητε vertigo

                        σευχαριστω πολυ για τισ πολυτιμες πληροφοριεσ μου εδωσες, εχω διαβασει αρκετα για το ντουμπαι , απευθυνθηκα και στην ελληνικη πρεσβεια οι οποιοι μου εδωσαν καποιες κατευθυνσεις επι του θεματος (για οσους ενδιαφερονται μπορου να στειλουν στο παρακατω εμαιλ:tradegr@emirates.net.ae , θα σας απαντησουν μεσα σε μια βδομαδα με ολες τις πληροφοριεσ που χρειαζεστε για τον τομεα που ειδικευεστε και απο θεμα ζωης , κανονων εκει)

                        Το θεμα ειναι οτι μου εδωσαν μερικα sites στα οποια θα μπορουσα να απευθυνθω και τα παρακαλουθω καθε μερα καθως και εχω εγγραφει.Αποτι φαινετε ειναι λιγο δυσκολο να κανω κατι απο μονη μου , πιστευεισ πωσ θα επρεπε να απευθυνθω σε καποιο γραφειο ευρεσεως εργασια ?
                        Η αληθεια ειναι πως τα πραγματα γινονται χειροτερα μερα με την μερα εδω και δεν ειναι να χανουμε χρονο!

                        ευχαριστω πολυ!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Anmicha View Post
                          Παιδιά είμαι 46 ετών παντρεμένος με τρία παιδάκια και ψάχνω δουλειά στα UAE ή στο Qatar .
                          Αν μπορεί κάποιος ή κάποια να με βοηθήσει θα του / της είμαι υπόχρεος .
                          Είμαι οικονομολόγος με μεταπτυχιακό στο strategic management και με πείρα 23+ χρόνια ,με δικές μου εταιρίες, με εργασία σε δύο πολυεθνικές και από το 2007 κάνω διαχείριση περιουσίας πελατών σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο της Αθήνας.
                          (για οσους ενδιαφερονται μπορου να στειλουν στο παρακατω εμαιλ:tradegr@emirates.net.ae , θα σας απαντησουν μεσα σε μια βδομαδα με ολες τις πληροφοριεσ που χρειαζεστε για τον τομεα που ειδικευεστε και απο θεμα ζωης , κανονων εκει)
                          Επισης υπαρχει και το site http://www.emiratesgreeks.com/freead.php αλλα ισως και να μην παρεισ απαντηση ποτε στο ερωτημα σου !

                          ελπιζω να σε βοηθησει , μιλανε ελληνικα !

                          Comment


                            #58
                            Έλληνες νεομετανάστες στο Dubai.

                            Πρώτο ΘΕΜΑ online : Ο Έλληνας που έμαθε στους Άραβες το σουβλάκι - Κόσμος

                            Comment


                              #59
                              δεν νομιζω οτι ειναι και το μοναδικο σουβλατζιδικο στο Dubai ,παντως,οπως γραφει το αρθρο! ισως το μοναδικο που ανηκει σε Ελληνα! γιατι απο παντα ειχε φοβερα σουβλατζιδικα-γυραδικα στο Dubai! Ενταξει ,τζατζικι δεν βαζουν ,αλλά άλλες φοβερες σαλτσες ! Τωρα που τα θυμηθηκα ,μου ανοιξε η ορεξη!
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #60
                                Γενικα τι μισθοι ειναι ικανοποιητικοι για καποιον graduate civil engineer στο Ντουμπαι;Περα απο gulftalent για νεους μηχανικος που αλλου να κοιταζω(site);(Στην προηγουμενη απαντηση δεν με καλυψε δεν εχω facebook)Γενικα δεν βλεπω αμεση ανταποκριση σε απαντησεις στο συγκεκιμενο θεμα.ευχαριστω για τον χρονο σας

                                Comment

                                Working...
                                X