Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Dubai.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by mary24 View Post
    αγαπητε vertigo

    σευχαριστω πολυ για τισ πολυτιμες πληροφοριεσ μου εδωσες, εχω διαβασει αρκετα για το ντουμπαι , απευθυνθηκα και στην ελληνικη πρεσβεια οι οποιοι μου εδωσαν καποιες κατευθυνσεις επι του θεματος (για οσους ενδιαφερονται μπορου να στειλουν στο παρακατω εμαιλ:tradegr@emirates.net.ae , θα σας απαντησουν μεσα σε μια βδομαδα με ολες τις πληροφοριεσ που χρειαζεστε για τον τομεα που ειδικευεστε και απο θεμα ζωης , κανονων εκει)

    Το θεμα ειναι οτι μου εδωσαν μερικα sites στα οποια θα μπορουσα να απευθυνθω και τα παρακαλουθω καθε μερα καθως και εχω εγγραφει.Αποτι φαινετε ειναι λιγο δυσκολο να κανω κατι απο μονη μου , πιστευεισ πωσ θα επρεπε να απευθυνθω σε καποιο γραφειο ευρεσεως εργασια ?
    Η αληθεια ειναι πως τα πραγματα γινονται χειροτερα μερα με την μερα εδω και δεν ειναι να χανουμε χρονο!

    ευχαριστω πολυ!
    συγγνωμη ,αλλά σημερα προσεξα το ποστ σου...
    γυναικα ειμαι κι εχω παει παρα πολλες φορες στο Dubai ,με την δουλεια μου..ομως το θεμα ειναι οτι εγω πηγαινα γιατι μ εστελνε η δουλεια μου και δεν ξερω να σε πληροφορησω για το πώς μπορεις να βρεις εκει δουλεια πανω στον τομεα που σ ενδιαφερει και πού πρεπει ν απευθυνθεις και το εγραψα και στην αρχη του ποστ μου #51...αν σ ενδιεφερε να δουλεψεις στην αεροπορικη τους εταιρεια ,θα ηξερα να σου πω .

    π.χ εδω ,στο site της Emirates ,για πληρωματα καμπινας. Οποιος-α ενδιαφερεται ,μπορει να κανει on line αιτηση και η επιλογη γινεται στα open days που διοργανωνει η Emirates και στην Ελλαδα,αλλά που και παλι πρεπει να δηλωσει συμμετοχη.

    Στις 18 Μαϊου εχουν open day στην Αθηνα κι οποια-ος ενδιαφερεται για να δουλεψει σαν ιπταμενη-ος ,μπορει να μπει εδω ,να βρει το Greece και την ημερομηνια που προανεφερα και να κανει εγγραφη.

    (υπαρχουν και χρησιμες πληροφοριες για τα open days , εδω ,απο καποιον που προφανως ειναι ιπτάμενος φροντιστης στην Emirates,για οποιον -α ενδιαφερεται)


    Κι εδω ,γενικα για job vacancies στην Emirates κι οχι μονο για πληρωματα καμπινας.9 σελιδες ειναι ,αλλά οχι ολες οι θεσεις για Dubai.

    Εδω το Emirates group careers center ,οπου επισης επιλεγει καποιος τον τομεα που τον ενδιαφερει-δεν ζητανε μονο πληρωματα καμπινας - ,μπαινει και βλεπει αν ζητανε ατομα ,το ref No της θεσης που ζητανε να καλυψουν , πατωντας πανω στην θεση , μπαινει και βλεπει το job description και τα προσοντα που ζητανε κλπ κλπ και αριστερα διαφορες πληροφοριες ,οπως και το Recruitment Process.

    π.χ στην κατηγορια Information Technology, τωρα ζητανε Principle Architect (και οχι μονο,για παραδειγμα το εβαλα )

    'η στην κατηγορια Finance, Accounts & Audit,ζητανε Administration And Finance Professionals

    Επισης και να μην ζητανε προς το παρον προσωπικο ,οπως π.χ στην κατηγορια Ηealth Services(εχουν δικη τους κλινικη),μπορει ο -η ενδιαφερομενος να δηλωσει οτι ενδιαφερεται για θεση που θα προκυψει μελλοντικα.

    Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο.

    υ.γ με αφορμη την ερωτηση σου ,εγραψα για ευκαιρειες για δουλεια στην Emirates ,για οποιον τυχον ενδιαφερεται και δεν γνωριζε οτι δεν προσλαμβανουν μονο αεροσυνοδους και ιπταμενους φροντιστες κι οχι για να σου προτεινω να δουλεψεις σ αυτην,αφου για ναυτιλιακα ενδιαφερεσαι!

    Παντως ,οπως και να χει ,δες αν αυτη η θεση,Business Development Manager - Marine Travel, στην κατηγορια αυτη , ανταποκρινεται στα προσοντα σου.Την ειδα στην 1η σελιδα του job vacancies ,ομως παρ ολο που γραφει επανω ,οτι πατωντας στον τιτλο της δουλειας ,βλεπεις και το τί δουλεια ειναι ,εμενα μ εβγαλε σε σελιδα οπου επρεπε να κανεις εγγραφη ,οποτε δοκιμασα και πατησα πανω στο Department( 4ο στη σειρα ,μετα απο Job Title Location Company / Division ) που ανηκει ,δλδ στο travel services και μπαινοντας εκει ,βρηκα την θεση αυτη ,στ αριστερα ,οποτε πατωντας πανω της ,ειδα και την περιγραφη της δουλειας κλπ.(Η Dnata ,ανηκει στο group της Εmirates και εχει να κανει με ground handling ,cargo ,travel services και catering).
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #63
      Για όποιον ή όποια ενδιαφέρεται :
      Η αεροπορική εταιρεία EMIRATES Προσλαμβάνει ελληνικό ιπτάμενο προσωπικό με 2 ημερίδες (Open DAY): Στις 29/06 στην Θεσσαλονίκη & στις 19/07 στην Αθήνα. Για πληροφορίες επισκεφτείτε το
      Cabin Crew Assessment Days
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #64
        Μετανάστευση στο Ιράκ...?
        Με πρώτη σκέψη το απορρίπτεις, για ξανασκεφτείτε το όμως...
        Το Ιρακινό Κυρδιστάν είναι τρελά αναπτυσσόμενο. Το Έρμπιλ και η Σουλειμανία είναι πλέον τουριστικά θέρετρα τύπου Ντουμπάι όπου έχουν γίνει επενδύσεις μεγατόνων τα τελευταία χρόνια...Η πρώτη μου αντίδραση, όταν μου έγινε η πρόταση πριν λίγο καιρό, για δουλειά εδώ, ήταν να γελάσω...Έλα όμως που βρέθηκα εδώ και μάλιστα ενώ ο πόλεμος των φανατικών μαίνεται δίπλα...όποιος θέλει πληροφορίες με π.μ. παρακαλώ...

        Comment


          #65
          καλημερα μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για την ζωη και τι δουλεια μπορεις να βρεις

          Comment


            #66
            καλημερα μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για την ζωη και τι δουλεια μπορεις να βρεις δεν ξερω πως να το στειλω σε π.μ ανθελεις πες μου σε ευχαρηστω

            Comment


              #67
              Ως μηχανικός σίγουρα έχει πολύ ψωμί...Τι δουλειά κάνεις? Δεν ξέρω πολλά πράγματα γιατί είμαι λίγο καιρό αλλά σας παροτρύνω να ψάξετε στο ιντερνετ για την περιοχή...
              Οι κατασκευές γενικά πάνε φουλ..Αλλά αν είσαι ανειδίκευτος δεν θα περιμένεις πάνω από 25-30€ την ημέρα (αν έχω πληροφορηθεί σωστά μέχρι τώρα)...

              Comment


                #68
                ΕΙΜΑΙ ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΓΕΡΑΝΟΥ 300 ΤΟΝΩΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΡΓΟΤΑΞΙΑ ΜΗΛΑΩ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣςΕ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

                Comment


                  #69
                  jkostop καλημέρα.
                  Την Ιρμπίλ και τη Σουλειμανία μας τις δείχνουνε συνέχεια στις ειδήσεις του BBC απ όπου στέλνουνε συνέχεια ανταποκρίσεις οι πολεμικοί ανταποκριτές. Δε δείχνουνε τίποτα στην ελλάδα από κεί? Τελικά σου έγινε πρόταση και βρέθηκες εκεί? Είσαι εκεί τώρα?
                  Για τι είδους δουλειά είσαι εκεί? Πετρελαιοεταιρεία ή υπεργολάβος παροχής ασφαλείας? Γιατί π.μ.? Είναι κάτι προσωπικό ή απόρρητο? Ξέχασες να αλλάξεις την περιοχή στο προφίλ σου.

                  Comment


                    #70
                    Προσωπικά εργάζομαι ως μηχανικός. Κάτσε να κλείσουμε μήνα και θα αλλάξω και το προφίλ...
                    Από εδώ κάνουν τις ανταποκρίσεις αλλά οι μάχες γίνονται αρκετά μακριά από εδώ...Τα Ελληνικά μέσα δείχνουν ότι να' ναι, έχω σταματησει απο καιρο να παρακολουθω...

                    Για τον φίλο χειριστή, ειλικρινά εδώ γίνεται χαμός από δουλειά, παντού εργτάξια...αλλά δεν έχω γνωρισει ακόμα ανθρώπους...ούτε και μισθούς ξέρω...σιγά-σιγά θα μάθω όμως...

                    Θα ανοίξω και ένα θέμα τύπου "Ανταπόκριση από Κουρδιστάν"...

                    Comment


                      #71
                      σου ευχομαι καλη τυχη στην δουλεια σου και αν προκυψει κατι για δουλεια στην θεση χειριστη γερανου ενημερωσεμαι καθως καθομαι σε αναμενα καρβουνα πρεπει να ζησω την οικογενεια μου εδω δεν υπαρχει φως πρεπει να βρω στο εξωτερικο δουλεια ωποσδηποτε

                      Comment


                        #72
                        Έχεις κάποιο έτοιμο βιογραφικό? Καλό είναι βέβαια να το έχεις στα Αγγλικά. Αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου στα Αγγλικά ζήτα την βοήθεια κάποιου φίλου...
                        Σε καταλαβαίνω απόλυτα...έτσι νιώθω κι εγώ...Δεν υπάρχει ελπίδα στην Ελλάδα, λυπάμαι που το λέω...
                        Επίσης, για όσους ασχολούνται με επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με κατασκευές, οι δουλειές είναι στις υπό-ανάπτυξη χώρες...

                        Comment


                          #73
                          jkostop ok ευχαριστώ.
                          Έχω επισκευθεί τα σχετικά sites εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή σου πετρέλαια, μεταφορικές, κατασκευαστικές και βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη προσφορά. Αλλά η κατάσταση από πλευράς ασφαλείας είναι ρευστή. Πάντα μιλάμε χωρίς οικογένεια. Σίγουρα χρειάζεται τόλμη

                          Comment


                            #74
                            Έλληνες νεομετανάστες στο Ντουμπάι.

                            4500 ευρώ για ένα ραντεβού στο χρυσό ελληνικό κομμωτήριο του Ντουμπάι!

                            Comment


                              #75
                              Originally posted by angel.co View Post
                              Αλλη μια ερωτηση σε οποιον ειναι ηδη στα ΗΑΕ.. αυτα που λεει ο κυριος εδω:
                              A Greek in Qatar ισχυουν?
                              Ξαναδιαβάζοντας μερικές αναρτήσεις του φίλου και όντας πλέον στο Κατάρ, εδώ και μερικούς μήνες, έχω να πω τα εξής:
                              1. Ναι είναι αλήθεια όσα γράφει (όσα διάβασα σήμερα τέλος πάντων
                              2. οκ, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, αν είσαι αποφασισμένος να προσαρμοστείς σε οποιεσδήποτε συνθήκες για τον άρτο τον επιούσιο προσαρμόζεσαι...
                              3. Πολλή-πολλή προσοχή σε μερικά "ευαίσθητα" ζητήματα εδώ και εξηγούμαι:
                              α. Σέβεσαι τους όρους και τα έθιμα της θρησκείας τους ή φεύγεις από την χώρα (απλά πράγματα)...δεν εννοώ φυσικά να γίνεις μουσουλμάνος...
                              β. Μην σε βάλει στο μάτι Άραβας...την έκατσες...και αν είναι και προιστάμενος σου τότε ....φεύγεις από την χώρα (και δεν ξαναγυρνάς εύκολα)
                              γ. Μην διανοηθεί κανείς να οδηγήσει μεθυσμένος...πρώτον γιατί τα τρακαρίσματα είναι άφθονα και δεύτερον γιατί αν τρακάρεις μεθυσμένος...μαντέψτε: Φεύγεις από την χώρα..!!!(αφού ίσως κάνεις μια γνωριμία με τις φυλακές της Ντόχα...)

                              Αυτά είναι τα αρνητικά. Υπάρχουν και πολλά θετικά! Συμπυκνωμένα:
                              1. Δουλειά πολύ και σχετικά καλοί μισθοί ακόμα για Έλληνες μηχανικούς με εμπειρία
                              2. Πολύ καλή οργάνωση του κράτους
                              3. υπάρχουν αρκετά πράγματα να κάνεις ΟΤΑΝ έχεις χρόνο (πιθανότατα μια Παρασκευή ή Πέμπτη βράδυ....)
                              4. Έχει πολλούς Έλληνες εδώ και σε μερικά σημεία-στέκια είναι σαν να βρίσκεσαι σε Ελληνική συνοικία (αν δεν υπήρχαν και οι ουρανοξύστες γύρω γύρω θα μπερδευόσουν στα σίγουρα...)
                              5. Υπάρχει καλή προοπτική για όποιον είναι καλός στην δουλειά του, γουστάρει να μένει εδώ και τα πάει καλά με τους Άραβες...

                              Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα αρνητικά και θετικά....

                              ΥΓ Μια σημείωση που ξέχασα στο γ. παραπάνω: Δεν υπάρχει "όριο" στην κατανάλωση οινοπνεύματος, το όριο είναι ΜΗΔΕΝ...

                              Comment

                              Working...
                              X