Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδικότητες τουρισμού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ειδικότητες τουρισμού

    Καλησπέρα σας από Ελλάδα!

    Με λένε Κώστα και έχω αποφοιτήσει από ΙΕΚ και ΣΤΕ με 15χρονη εμπειρία σε ξενοδοχεία και τουριστικά γραφεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε Όμιλο ξενοδοχείων είμαι "μεσαίο" στέλεχος, όχι υψηλόβαθμο στα κεντρικά γραφεία του ομίλου με πολλές αρμοδιότητες.
    Δυστυχώς την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε όλοι σας...
    Κατόπιν αρκετής αναζήτησης στο ίντερνετ για πιθανότητες να μεταναστεύσω στην Αυστραλία είδα πολύ λίγες θέσεις εργασίας στον ευρύτερο τουριστικό τομέα η μήπως δεν ψάχνω σωστά?
    Έχω τσεκάρει το σαιτ της πρεσβείας και όλα τα λινκ σχετικά αλλά δεν έχω καταφέρει αν βγάλω άκρη, μάλλον πιο πολύ μπερδεύτηκα....
    Επίσης τσέκαρα και θέσεις σε αυστραλιανά σαιτ εύρεσης εργασίας.
    Βρήκα πολλές θέσεις που θα μπορούσα να καλύψω...Οι περισσότερες καταλήγουν σε ένα note: "You must have the right to live here in order to apply for this job".
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει μάλλον να έχω κάποιου είδους βίζα.
    Με όσα διάβασα είναι μια διαδικασία να φτιάξεις τα χαρτιά αλλά όλα δείχνουν ότι αν σε προσκαλέσει κάποιος για εργασία όλα είναι ευκολότερα και με μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνεις δεκτός.
    Ωστόσο ούτε και σε αυτό το φόρουμ βρίσκω κάτι που να αναφέρετε στον τουριστικό τομέα γενικότερα οπότε πήρα το θάρρος να γράψω εδώ μήπως κάποιας από εσάς που κάνετε όλο αυτό τον αγώνα έχει κάτι υπόψιν του για εμένα ή όποιον άλλο δε καταφέρνει να ζήσει πλέον με το μισθό που ΔΕΝ του δίνουν ενώ εργάζεται στην χρεοκοπημένη χώρα μας.
    Η αν κάποιος άλλος θέλει να φύγει και να ξεκινήσει μια ζωή της προκοπής στην Αυστραλία και έχει σπουδές η είναι επαγγελματίας του τουρισμού να ποστάρει εδώ.

    Σας ευχαριστώ όσους διαβάσετε το μήνυμα αυτό και αν κάποιος έχει κάτι στα υπόψιν του για δουλειά σε ξενοδοχείο η στον ευρύτερο τομέα του τουρισμού και θέλει να βοηθήσει παρακαλώ ας μου γράψει.
    Είμαι 35 χρονών , άγαμος , μιλώ πολύ καλά Αγγλικά και λιγότερα Γαλλικά , Γερμανικά και Ιταλικά.

    Με εκτίμηση,

    Κώστας

    #2
    file mu apo oti exw katalavei dyskola mesw internet se pernoun...egw fevgw me toourist visa paw ekei...vriskw ena course sto tomea mu vgazw student visa ergazomai kai koitw gia sponsored visa meta...vres mia sxolh gia 6-12 mhnes etsi mpaineis mesa...ergazesai kai kaneis ta panta gia na meineis...

    Comment


      #3
      Originally posted by panaisit View Post
      file mu apo oti exw katalavei dyskola mesw internet se pernoun...egw fevgw me toourist visa paw ekei...vriskw ena course sto tomea mu vgazw student visa ergazomai kai koitw gia sponsored visa meta...vres mia sxolh gia 6-12 mhnes etsi mpaineis mesa...ergazesai kai kaneis ta panta gia na meineis...
      Καλησπερα και απο μενα.
      Σχετικα με την δυσκολια του να σε προσλαβουν από μακρια έχεις δίκιο. Recruiter από αυστραλία μου απάντησε ότι είναι ωραία η ιδέα του να έχεις ήδη βρει δουλειά πριν έρθεις ΑΛΛΑ πολύ δύσκολα...
      Κι εγω έχω τελειώσει τουριστικές επιχειρήσεις αλλά δεν βλέπω εύκολο να βρίσκω κάτι από ελλάδα... όσο για τα course.. είναι πανάκριβα. κι αν προσθεσεις εισητηρια και άλλα έξοδα, θες μια μικρή περιουσία... Δύσκολα...ειδικά όταν έχεις οικογένεια..

      Comment


        #4
        Καλησπέρα!!! Κι εγώ είμαι σε αυτόν τον κλάδο και το προσπαθώ από Μελβούρνη να βγάλω visa. Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις σπόνσορα, και μάλιστα μερικές αγγελίες το γράφουν κιόλας!!! Αγορά εργασίας υπάρχει, ζητάνε όμως άψογα αγγλικά και μόνιμη βάση. Επίσης εκτιμούν πολύ αν έχεις κάποιο χαρτί από πανεπιστήμιο ή σχολή Αυστραλίας. Δυστυχώς τα ΙΕΚ και τα ΣΤΕ δεν τους λένε και πολλά, μπορείς όμως να το παλέψεις με την πείρα σου, δηλαδή εκτός ότι πρέπει να τονίζεται στο Αυστραλιανό βιογραφικό σου! μπορείς εάν επιλέξεις να βγάλεις κάποια σχολή εδώ να ζητήσεις prior learning points και να σου χαρίσουν στην ουσία κάποιους μήνες από τη συνολική φοίτηση.
        Εάν είσαι στην ειδικότητα chef ή Hotel/Motel manager τσέκαρε το state sponsor της Μελβούρνης, εγώ τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτό και δεν το έχω πολυκαταλάβει!
        panaisit:Είναι ριψοκίνδυνο να έρθεις μόνο με τουριστική βίζα και εισιτήριο one-way, ο έλεγχος στο αεροδρόμιο δεν είναι καθόλου αστείος, καλύτερα να έχεις κάτι πιο έγκυρο στα χέρια σου.
        Goooooood luck to all!!

        Comment


          #5
          Doraki σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα τις κοιταξω με προσοχη. Εγω εχω τελειωσει ΤΕΙ τουριστικων επιχειρησεων. Αν θέλω να συνεχισω Αυστραλια με κάποιο μεταπτυχιακό σε Motel/Hotel Management πως μπορω να ψαξω? Ξερεις κάποια σχολή? Σ ευχαριστω και ευχομαι κάθε επιτυχια στη μεγαλη προσπαθεια που κάνεις! Πιστεύω πως αν ποσπαθεις όλο και κάτι καταφέρνεις..

          Comment


            #6
            Georgia, ο φίλος μου έχει τελειώσει ΤΕΙ τουριστικών και σχεδιάζουμε να στείλουμε το πτυχείο στο Vetasses για αναγνώριση, ελπίζουμε ότι θα γίνει δεκτό ως Bachelor και θα πιάσει 15 points. Αυτή τη στιγμή κάνει Αγγλικά για ielts και επειδή η σχολή του προσφέρει pathway για Αυστραλιανή τουριστική σχολή επίσημα αναγνωρισμένη, σκεφτόμαστε σοβαρά να κάνει κάποιο course. Τα λεφτά φυσικά είναι πολλά και χρειάζεται να προαποδείξεις ότι τα έχεις. Εάν έχεις οικογένεια πρέπει να το ξανασκεφτείς, γιατί ειδικά στην αρχή έχεις πολλά έξοδα και ζόρια. Δεν μπορώ να σου προτείνω σχολή, αλλά οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες σε όλες. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά καλύτερα να σας λέω και τα ζόρια του συστήματος, γιατί από καλά έχει πολλά και ενθουσιαζόμαστε!!!
            Ξαναδιάβασα για το state sponsor και κατάλαβα ότι δίνει τους 5 πόντους του τέστ μόνο αν: έχεις εργοδότη, έχεις 5 χρόνια προϋπηρεσία, έχεις μείνει ή σπουδασει στη πόλη για πάνω από 6 μήνες, και δεν είναι και σίγουρο ότι το παίρνεις (επίσης και η Αδελαίδα δίνει state υπό προϋποθέσεις) κάπως έτσι το κατάλαβα...
            Καλή συνέχεια.

            Comment

            Working...
            X