Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Vdoxy71

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    bibiki ευχαριστώ για το clarification.
    Καλή επιτυχία σας εύχομαι!

    Comment


      #32
      Originally posted by marinadim View Post
      Καλή αρχή και από εμένα!!! η περιπτωση μας ειναι παρομοια και αν και μου εχουν απαντησει σε αλλο ποστ, μιας ομως και τα εχεις πιο φρεσκα...είπες ο σύζυγος ήρθε με τουριστική, αρα στην καρτα επιβιβασης στο κουτι που ρωταει αν μεταναστευεις μονιμα στην αυστραλια ή αν είσαι επισκέπτης (τουριστικη), ποιο κουτακι σημειωσε?? ή ακόμα κι εκεί που ρωτάει αν σκοπεύεις να μεινεις στην αυστραλια τους επομενους 12 μηνες, τι απαντας εφοσον εισαι με τουριστικη χωρις επιστροφη??? Ευχαριστω!
      Πάντα "visitor" visiting relatives, που είναι οι δικοί μου, αφού έχεις τουριστική είσαι τουρίστας απλά. και στο κουτί σημάδεψα "όχι", εγώ έβαλα επιστροφή λίγο λιγότερα από 3 μήνες.

      Comment


        #33
        Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!

        Comment


          #34
          Συνέχεια Ανταπόκρισή από την Αυστραλία - vdoxy71

          Άργησα, αλλά να μαι και εγώ....
          Λοιπόν, να σας πω και εγώ τα νέα μου από Μελβούρνη...
          Επιτέλους κατέθεσα πριν δυο εβδομάδες για την spouse Visa μετά από δυο μέρες έλαβα email ότι έλαβαν τα λεφτά και μου έδωσαν την bridging visa Αλλά με όρο ότι δεν μπορώ να δουλέψω. Συμπλήρωσα αμέσως την 1005 φόρμα ζητώντας να μου αλλάξουν τους όρους της βίζας εξηγώντας ότι είμαστε οικογένεια με δυο παιδιά στο secondary college και τα έξοδα τους είναι αυξημένα και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ο σύζυγός μου της υποχρεώσεις του μόνος του. Το εστηλα την επόμενή με το ταχυδρομείο. Μέτα από δυο μέρες λαβαίνω απάντηση με email και έγραφε PERMISSION TO WORK FULLTIME από της 08 Μαΐου θα ξεκινήσει η καινούργια βίζα με τους νέους όρους.
          Τώρα για την spouse βίζα μου έγραφαν λόγω φόρτο εργασίας θα χρειαστεί μεταξύ 9-12 μήνες για της ιατρικές εξετάσεις μου είπαν από το immigration να περιμένω μέχρι να με ειδοποιήσουν να μην της κάνω και λήξουν και πρέπει να ξοδεύομαι να της ξανακάνω. Τουλάχιστον με τις BRIDGING VISA μπορώ να μπω στο Medicare.

          Από αύριο ετοιμάζω το resume (βιογραφικό) μου και από την ερχόμενη εβδομάδα βγαίνω και εγώ στον αγώνα της ευρέσεις εργασίας, οπού δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα, όπως θα έχετε καταλάβει από προηγούμενες Ανταποκρίσεις Άλλων ΠΑΤΡΙΟΤΑΚΙΔΩΝ.

          Χθες έλαβα επιτέλους με ένα μήνα καθυστέρηση τα πράγματα μου από Ελλάδα το ποσό που πλήρωσα είναι 1300 δολλάρια ( για το quarantine, λιμενικά, τελωνείο κλπ και μεταφορά μέχρι το σπίτι).. τα έβαλαν μέσα στο σπίτι και όλα ήρθαν μια χαρά ούτε μια γρατσουνιά... τα είχαμε βάλει σε μπαλέτα από το νησί άρα βοήθησε πολλοί αυτό. Τι ωραία είναι να έχεις τα προσωπικά σου ειδή!!! ΤΕΛΕΙΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ

          Comment


            #35
            Xαιρομαι για σενα ολα καλα, σου ευχομαι τα καλυτερα!

            Comment


              #36
              Σας εύχομαι από την καρδιά μου να τα βρείτε όπως τα έχετε ονειρευτεί. Σύντομα κοντά σας.

              Comment


                #37
                Originally posted by vdoxy71 View Post
                Άργησα, αλλά να μαι και εγώ....
                Λοιπόν, να σας πω και εγώ τα νέα μου από Μελβούρνη...
                Επιτέλους κατέθεσα πριν δυο εβδομάδες για την spouse Visa μετά από δυο μέρες έλαβα email ότι έλαβαν τα λεφτά και μου έδωσαν την bridging visa Αλλά με όρο ότι δεν μπορώ να δουλέψω. Συμπλήρωσα αμέσως την 1005 φόρμα ζητώντας να μου αλλάξουν τους όρους της βίζας εξηγώντας ότι είμαστε οικογένεια με δυο παιδιά στο secondary college και τα έξοδα τους είναι αυξημένα και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ο σύζυγός μου της υποχρεώσεις του μόνος του............................................... ........
                καλημερα/ καλησπερα απο την Ελλαδα.
                καταρχην πολλες πολλες ευχες για το νεο σας ξεκινημα.
                ακουγεσαι ευχαριστημενη απο την διαδικασια τησ μεταφορας του νοικοκυριου σας. μηπως θα μπορουσες να μου συστησεις τη μεταφορικη που χρησιμοποιησες? ποσο σου στοιχισε το κυβικο?
                σχετικα με το αμπαλαρισμα, σε κατευθυνει η εταιρεια ως προς τον τροπο και τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις για να μην εχεις απωλειες?
                τα μεταφορικα τα πληρωσες προκαταβολικα?
                οποτε εχεις το χρονο και τη διαθεση θα χαρω πολυ να διαβασω την απαντηση σου..
                καλη συνεχεια και ολα να σας πανε κατ' ευχην!!!!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by vdoxy71 View Post
                  Άργησα, αλλά να μαι και εγώ....
                  Λοιπόν, να σας πω και εγώ τα νέα μου από Μελβούρνη...
                  Επιτέλους κατέθεσα πριν δυο εβδομάδες για την spouse Visa μετά από δυο μέρες έλαβα email ότι έλαβαν τα λεφτά και μου έδωσαν την bridging visa Αλλά με όρο ότι δεν μπορώ να δουλέψω. Συμπλήρωσα αμέσως την 1005 φόρμα ζητώντας να μου αλλάξουν τους όρους της βίζας εξηγώντας ότι είμαστε οικογένεια με δυο παιδιά στο secondary college και τα έξοδα τους είναι αυξημένα και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ο σύζυγός μου της υποχρεώσεις του μόνος του............................................... .............
                  vdoxy71 χαίρομαι που επιτέλους είσαι σπίτι... Σου εύχομαι τα καλύτερα και με την εύρεση εργασίας.
                  Όταν λες ότι τα πράγματά σου ήρθαν με έναν μήνα καθυστέρηση εννοείς ότι συνολικά έκαναν 2 μήνες περίπου; Ένα μήνα επιπλέον από ότι σου είχαν πεί; Και παρ' όλ' αυτά πλήρωσες κανονικά; Δε σου έκανε κανένα σκόντο για την καθυστέρηση;

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by thena View Post
                    vdoxy71 χαίρομαι που επιτέλους είσαι σπίτι... Σου εύχομαι τα καλύτερα και με την εύρεση εργασίας.
                    Όταν λες ότι τα πράγματά σου ήρθαν με έναν μήνα καθυστέρηση εννοείς ότι συνολικά έκαναν 2 μήνες περίπου; Ένα μήνα επιπλέον από ότι σου είχαν πεί; Και παρ' όλ' αυτά πλήρωσες κανονικά; Δε σου έκανε κανένα σκόντο για την καθυστέρηση;

                    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Ναι πράγματι είμαι τώρα σπίτι μου, προσωπικά δεν μετάνιωσα που τα έφερα, μόνο που μετάνιωσα που δεν έφερα και άλλα. Τα πράγματα τα έστειλα στην Αθήνα από το νησί 21 Ιανουαρίου, και μου είπαν θα έφευγαν 8 Φεβρουαρίου και θα έκαναν γύρω στις 40 μέρες να φθάσουν Μελβούρνη, αλλά για κάποιο λόγο έφυγαν 8 Μαρτίου και έφθασαν τέλη Απριλίου. και καθυστέρησαν περίπου 10 μέρες στο τελωνείο και καραντίνα. Πλήρωσα κανονικά δεν είχα πρόβλημα, εμένα με βόλεψε καλύτερα η καθυστέρηση μιας και δεν είχα ακόμα τα λεφτά να τα πληρώσω, μου ήρθε μια χαρά.

                    Comment


                      #40
                      καλως ηρθατε σας ευχομαι ολα να σας πανε δεξια (καμμια σχεση με την πολιτικη!!!)ελπιζουμε να σας γνωρισουμε σε καποια συναντηση του patriotaki.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Eonas View Post
                        καλημερα/ καλησπερα απο την Ελλαδα.
                        καταρχην πολλες πολλες ευχες για το νεο σας ξεκινημα.
                        ακουγεσαι ευχαριστημενη απο την διαδικασια τησ μεταφορας του νοικοκυριου σας. μηπως θα μπορουσες να μου συστησεις τη μεταφορικη που χρησιμοποιησες? ποσο σου στοιχισε το κυβικο?
                        σχετικα με το αμπαλαρισμα, σε κατευθυνει η εταιρεια ως προς τον τροπο και τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις για να μην εχεις απωλειες?
                        τα μεταφορικα τα πληρωσες προκαταβολικα?
                        οποτε εχεις το χρονο και τη διαθεση θα χαρω πολυ να διαβασω την απαντηση σου..
                        καλη συνεχεια και ολα να σας πανε κατ' ευχην!!!!



                        ΠΑΛΜ OVERSEAS TRAFFIC LTD.
                        7-9 ARACHTOY STR
                        MOSXATO
                        2104833595/4

                        Τα πακετάρισα όλα μόνη μου με τον σύζυγο... Εάν έχεις απορίες θα σε κατευθύνει και η εταιρία.

                        Είχα 21 κιβώτια, μια τηλεόραση και πλυντήριο, τα έβαλα σε μπαλέτα όλα μαζί, οι καναπέδες δεν έμπαιναν σε μπαλέτα έτσι τα τύλιξα καλά με ναύλον τυλίγματος με φουσκάλες. Όλα ήρθαν μια χαρά, ούτε γρατσουνιά, αλλά σίγουρα βοήθησε η μπαλέτα.

                        Τα παρέλαβε η μεταφορική από τον μεταφορέα που τα μετέφερε από το νησί. Βγήκαν 14 κυβικά και πλήρωσα στην Ελλάδα 1025.00 ευρώ για μεταφορά και το κοντέινερ. Εδώ όταν έφτασαν πλήρωσα τα άλλα που αναφέρω πιο πάνω.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by vdoxy71 View Post


                          ΠΑΛΜ OVERSEAS TRAFFIC LTD.
                          7-9 ARACHTOY STR
                          MOSXATO
                          2104833595/4

                          Τα πακετάρισα όλα μόνη μου με τον σύζυγο... Εάν έχεις απορίες θα σε κατευθύνει και η εταιρία.

                          Είχα 21 κιβώτια, μια τηλεόραση και πλυντήριο, τα έβαλα σε μπαλέτα όλα μαζί, οι καναπέδες δεν έμπαιναν σε μπαλέτα έτσι τα τύλιξα καλά με ναύλον τυλίγματος με φουσκάλες. Όλα ήρθαν μια χαρά, ούτε γρατσουνιά, αλλά σίγουρα βοήθησε η μπαλέτα.

                          Τα παρέλαβε η μεταφορική από τον μεταφορέα που τα μετέφερε από το νησί. Βγήκαν 14 κυβικά και πλήρωσα στην Ελλάδα 1025.00 ευρώ για μεταφορά και το κοντέινερ. Εδώ όταν έφτασαν πλήρωσα τα άλλα που αναφέρω πιο πάνω.
                          ΚΥΡΙΕ kikirikoy ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

                          ΓΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ .

                          ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ , ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ
                          ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙΜΕΣ , ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ 20’CONEX ΕΧΕΙ ΝΑΥΛΟ 2.350 € ΣΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ . ΜΕΤΑΦΟΡΑ , ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ , ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ , ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΤΕ .

                          ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ GROUPAGE ΦΟΡΤΩΣΗ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΚΥΒΙΚΟ ΜΕΤΡΟ . 150 ευρώ το κυβικό

                          ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ 210 4833594 – 4833595 .


                          ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
                          ΝΤΟΣΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

                          Palm Overseas Traffic Ltd.
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment

                          Working...
                          X