Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Dionysis68

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Για σας από την όμορφη Μελβούρνη τελικά φτάσαμε το Σάββατο και είναι όλα καλά.Ευτυχώς που έχουμε φίλους εδώ που μας αγαπάνε και μας προσέχουνε.Σήμερα 27/2/12
    πήγαμε centerlink και αύριο θα τους πάρουμε τηλέφωνο να κάνουμε όλα τα υπόλοιπα που θα μας ζητήσουν.ανοίξαμε τραπεζικό λογαριασμό στην ΑΝΖ bank που μας είπαν να κάνουμε από το centerlink.Πήγαμε και medicare και γραφτήκαμε η γυναικα δεν χρειάστηκε χαρτιά από Ελλάδα η βίζα τις ήταν αρκετή μαζί με το διαβατήριο τις εγώ επιδης έλειπα πάνω από 5 χρονια από την Αustralia χρειάστηκα να έχω μαζί μου από Ελλάδα χαρτί από Ελληνική τράπεζα ότι έχω κλείσει λογαριασμό και το διαβατήριο μου και τραπεζικό λογαριασμό από την ΑΝΖ bank που ανοίξαμε και σε 2 εβδομάδες θα πάρουμε την medicare card ταχυδρομικώς.
    το αφμ θα το κάνουμε μάλλον online από εδώ η θα τους πούμε να μας ταχυδρομήσουν τις αιτήσεις να τους τις στείλουμε πίσω.Και τα διπλώματα ετούτη την εβδομάδα θα τα κάνουμε.ευτυχώς που έχω ανθρώπους και μας πηγαίνουν παντού αν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν είναι εύκολα να κυκλοφορήσεις τώρα στην αρχή.
    Σας ευχάριστο όλους για τις ευχές σας και ελπίζω όλοι εσείς που έχετε μείνει πίσω στην Ελλάδα να έρθετε σύντομα κοντά μας.

    Comment


      #17
      Australia

      Originally posted by Dionysis68 View Post
      Για σας από την όμορφη Μελβούρνη τελικά φτάσαμε το Σάββατο και είναι όλα καλά.Ευτυχώς που έχουμε φίλους εδώ που μας αγαπάνε και μας προσέχουνε.Σήμερα 27/2/12
      πήγαμε centerlink και αύριο θα τους πάρουμε τηλέφωνο να κάνουμε όλα τα υπόλοιπα που θα μας ζητήσουν.ανοίξαμε τραπεζικό λογαριασμό στην ΑΝΖ bank που μας είπαν να κάνουμε από το centerlink.Πήγαμε και medicare και γραφτήκαμε η γυναικα δεν χρειάστηκε χαρτιά από Ελλάδα η βίζα τις ήταν αρκετή μαζί με το διαβατήριο τις εγώ επιδης έλειπα πάνω από 5 χρονια από την Αustralia χρειάστηκα να έχω μαζί μου από Ελλάδα χαρτί από Ελληνική τράπεζα ότι έχω κλείσει λογαριασμό και το διαβατήριο μου και τραπεζικό λογαριασμό από την ΑΝΖ bank που ανοίξαμε και σε 2 εβδομάδες θα πάρουμε την medicare card ταχυδρομικώς.
      το αφμ θα το κάνουμε μάλλον online από εδώ η θα τους πούμε να μας ταχυδρομήσουν τις αιτήσεις να τους τις στείλουμε πίσω.Και τα διπλώματα ετούτη την εβδομάδα θα τα κάνουμε.ευτυχώς που έχω ανθρώπους και μας πηγαίνουν παντού αν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν είναι εύκολα να κυκλοφορήσεις τώρα στην αρχή.
      Σας ευχάριστο όλους για τις ευχές σας και ελπίζω όλοι εσείς που έχετε μείνει πίσω στην Ελλάδα να έρθετε σύντομα κοντά μας.
      Kalos irthes Dionisi...elpizo na ta poume apo konta stin epomeni sinantisi tou Patriotaki stin Melvourni opou tha anakinothi se liges meres....

      Comment


        #18
        Originally posted by Dionysis68 View Post
        Για σας από την όμορφη Μελβούρνη τελικά φτάσαμε το Σάββατο και είναι όλα καλά.Ευτυχώς που έχουμε φίλους εδώ που μας αγαπάνε και μας προσέχουνε.Σήμερα 27/2/12
        πήγαμε centerlink και αύριο θα τους πάρουμε τηλέφωνο να κάνουμε όλα τα υπόλοιπα που θα μας ζητήσουν.ανοίξαμε τραπεζικό λογαριασμό στην ΑΝΖ bank που μας είπαν να κάνουμε από το centerlink.................................
        Θερμές ευχές Διονύση Good Luck!

        Comment


          #19
          Καλως ήρθατε Dionysis68. Με το καλό να σας πάνε ολα.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            Originally posted by Dionysis68 View Post
            Για σας από την όμορφη Μελβούρνη τελικά φτάσαμε το Σάββατο και είναι όλα καλά.Ευτυχώς που έχουμε φίλους εδώ που μας αγαπάνε και μας προσέχουνε.Σήμερα 27/2/12
            πήγαμε centerlink και αύριο θα τους πάρουμε τηλέφωνο να κάνουμε όλα τα υπόλοιπα που θα μας ζητήσουν.ανοίξαμε τραπεζικό λογαριασμό στην ΑΝΖ bank που μας είπαν να κάνουμε από το centerlink.Πήγαμε και medicare και γραφτήκαμε η γυναικα δεν χρειάστηκε χαρτιά από Ελλάδα η βίζα τις ήταν αρκετή μαζί με το διαβατήριο τις εγώ επιδης έλειπα πάνω από 5 χρονια από την Αustralia χρειάστηκα να έχω μαζί μου από Ελλάδα χαρτί από Ελληνική τράπεζα ότι έχω κλείσει λογαριασμό και το διαβατήριο μου και τραπεζικό λογαριασμό από την ΑΝΖ bank που ανοίξαμε και σε 2 εβδομάδες θα πάρουμε την medicare card ταχυδρομικώς.
            το αφμ θα το κάνουμε μάλλον online από εδώ η θα τους πούμε να μας ταχυδρομήσουν τις αιτήσεις να τους τις στείλουμε πίσω.Και τα διπλώματα ετούτη την εβδομάδα θα τα κάνουμε.ευτυχώς που έχω ανθρώπους και μας πηγαίνουν παντού αν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν είναι εύκολα να κυκλοφορήσεις τώρα στην αρχή.
            Σας ευχάριστο όλους για τις ευχές σας και ελπίζω όλοι εσείς που έχετε μείνει πίσω στην Ελλάδα να έρθετε σύντομα κοντά μας.
            όλα θα πάνε καλά Διονύση Υπομονή και επιμονή όπως λέει και ο agoriani
            καλή σαρακοστή!!!!
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #21
              Dionysis68 καλή καλώς ήρθες και καλή αρχή!!!! Εύχομαι τα καλύτερα!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #22
                Καλησπέρα...

                Καλησπέρα Διονύση καλή σαρακοστή με υγεία κ πολλές ευχές για ότι καλύτερο...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Dionysis68 View Post
                  Τελικά έφτασε και για μας η ώρα να πούμε το μεγάλο αντίο και να αφήσουμε συγγενής και φίλους πίσω την παρασκευή πετάμε για Australia.Εύχομαι όπως και σε μας να πάνε όλα καλά για όλους.Τώρα που πλησιάζουν η τελευταίες μέρες και ώρες είναι πιο δύσκολο από ότι περιμέναμε.Την επομενη φορα που θα τα πούμε θα είναι από down under.
                  ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ

                  Comment


                    #24
                    christine

                    Dionysis Καλή αρχή! Να σας έρθουν όλα καλά και εύκολα!!!

                    Comment


                      #25
                      ετοιμάσαμε όλα μας τα χαρτιά για να πάρουμε το new starter alownace και εγώ και η γυναικα μου που έγινε permanent resident.είχαμε λίγο άγχος τις πρώτες μέρες αλλα τώρα έχουμε στρωσει.στο centerlink μας τα κάνανε λίγο μπάχαλο την πρώτη μέρα που πήρα τηλέφωνο και μίλησα σε μια ελληνίδα αλλα την αλλοι μέρα μόλις είδα ότι τα έκανε χαλια ξεκίνησα το αγγλικό μου και τα διόρθωσα όλα.όλα μα όλα κλείνονται με ραντεβού εδώ και ότι χαρτιά είναι να πάρεις στέλνονται ταχυδρομικώς.

                      Comment


                        #26
                        Διονύση καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα.
                        Το new starter alownace το παίρνει μόνο αν είσαι αυστραλός υπήκοος (εσύ ή γυναίκα σου) ή μπορεί να το πάρει και κάποιος που έχει έρθει με permanent visa αλλά με έλληνική υπηκοότητα?

                        Επίσης νομίζω ότι το παίρνεις μέχρι να βρεις δουλειά ή κάνω λάθος?

                        Προς Admins: Ίσως θα ήταν καλό να ανοίξουμε κι ένα θέμα στο forum με πληροφορίες για τα διάφορα επιδώματα και πότε τα δικαιούσαι. Όχι ότι δεν υπάρχει η πληροφορία στο internet και στο site του centerlink αλλά θα βοηθούσε κάποιους να βρουν την πληροφορία πιο εύκολα.

                        Thanks

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by jimmysr6 View Post
                          Διονύση καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα.
                          Το new starter alownace το παίρνει μόνο αν είσαι αυστραλός υπήκοος (εσύ ή γυναίκα σου) ή μπορεί να το πάρει και κάποιος που έχει έρθει με permanent visa αλλά με έλληνική υπηκοότητα?


                          Eγώ είμαι υπήκοος και η γυναικα μου Eλληνίδα με permanent βίζα όσα θα πάρο και εγώ θα πάρει και η γυναικα μου.θα πληρωθεί κανονικά από το centerlink.

                          πάντως οποιος έχει την δυνατότητα να φίγει ας το κάνει δεν έχει απόλυτος τίποτα να χάσει.

                          Comment


                            #28
                            Διονυση καλη αρχη και απο εμενα να σας πανε ολα καλα!

                            Comment


                              #29
                              Καλή δύναμη, καλό κουράγιο και καλή τύχη και σε σένα! Με λίγη υπομονή όλα θα στρώσουν

                              Comment


                                #30
                                τι εκανες για να φυγεις και να σε δεχτουν εκει.?

                                Comment

                                Working...
                                X