Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    katerfit

    ευχάριστο πολύ! αλλα είναι γεμάτο λέει!

    κάτι άλλο ρε παιδιά? είναι ανάγκη,

    κάτι φτηνό στην περιοχή τις stuttgart τα γύρισα όλα σήμερα και τίποτα..

    Comment


      #17
      Originally posted by kostandinosb View Post
      Καλησπέρα και από εμένα.
      Εγώ έχω έρθει στην Fürth μία πόλη λίγο έξω από τη Νυρεμβέργη από τις 15/2/2012.
      Εχθές γράφτηκα και στο JobCenter.
      Από εντυπώσεις μπορώ να πω πως δυστυχώς είμαστε όχι 10,ούτε 20 χρόνια πίσω αλλά 50 (και λίγα λέω)...
      Όπως τα είπε και ο πατριώτης παραπάνω οι τιμές είναι αλλού!!!
      Είδα άνθρωπο με κουστούμι να μαζεύει σκουπίδι από κάτω και να το πετάει σε κάδο (που δικό του δεν ήταν!!!).
      Τα λεωφορεία έχουν καταντήσει κουραστικά να έρχονται ακριβώς την ώρα που γράφει το χαρτί στην στάση (ανα 5 λεπτά έχει λεωφορείο, ούτε μήνυμα δεν προλαβαίνω να γράψω............................................. .........................

      Comment


        #18
        Γεια σε ολα τα μελη!Εχω ερθει στην Γερμανια απο της 6 Οκτοβριου σε ενα χωριο 50 χιλιομετρα εξω απο μοναχο.Οι εντυπωσεις μου...
        Οσον αφορα στο κομματι της ζωης αν δεν εχεις καποιον ανθρωπο δικο σου που να γνωριζει τη γλωσσα και το μερος μην κανεις τον κοπο να ρθεις...ξερω ποσο δυσκολα ειναι στην ελλαδα αλλα και εδω μην νομιζετε οτι θα σας περισευουν και πολλα περισσοτερα.Η Γερμανια τωρα σαν χωρα ειναι πεντακαθαρη και οργανομενη λεξη αγνωστη στην ελλαδα..Οπως προειπα το κλειδη ειναι τα Γερμανικα.Αν γνωριζεις ευκολα θα βρεις καπου δουλεια.Οπιος θελει να ρωτηση κατι σχετικα με συνθηκες εργασιας κλπ μπορει να μου στειλει μνμ.

        Comment


          #19
          Καλησπέρα σας,
          Εγώ 27 χρονών με την γυναίκα μου 24, ανεβήκαμε τον Οκτώβριο 2011 στο Wuppertal που είναι πολύ κοντά στο Dusseldorf 20 λεπτά. Μια υπέροχη πόλη με πάρα πολλούς Έλληνες 4,500 περίπου που έχει όλα τα ελληνικά μαγαζιά αν θές και φυσικά τον υπέροχο Swebenbahn το κρεμαστό τρενάκι.
          Στο ζουμί τώρα. Η ζώη στην Γερμανία είναι μια φανταστική εμπειρία αρκεί τον πρώτο καιρό να έχεις ένα κομπόδεμα για να μπορέσεις να κάνεις την αρχή, να κάνεις έλενχο τού πως είναι η ζωή. Δέν συμβουλεύω κανέναν να βρεί δουλειά μέσω internet και μετά να έρθει εκτός αν υπάρχει κάτι special. Για όσους είναι γραμμένοι στον ΟΑΕΔ υπάρχει η ευκαιρία να μεταταγούν στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας "arbeitsamt".
          Το θέμα πάντα είναι η γλώσσα. Υπάρχουν μαθήματα που κάνει ο δήμος με 500 ευρώ το εξάμηνο και σαν ευρωπαίοι πολίτες έχουμε μια προτερεότητα. Τα ιδιοτικά φροντηστήρια θέλουν 1600 ευρώ για 38 εβδομάδες και κάθε μέρα 5 ώρες. Μαθαίνεις την γλώσσα 100% σε αυτά.
          Το Wuppertal είναι μια πόλη όπως είπα που μένουν πολλοί Έλληνες και δεν θα νοιώσεις ποτέ ξένος. Τα περρισότερα πράγματα λειτουργούν τέλεια όπως λεωφορεία, καθαριότητα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Επίσης λόγω του ελληνισμού υπάρχει σχολείο ελληνικό για τα παιδιά απο το δημοτικό κάτι που δεν υπάρχει σε όλες τις άλλες πόλης.
          Τα πράγματα κάτω δεν είναι καλά. Όσοι το πιστεύτε κάντε το, δεν θα βγείτε χαμένοι. Δεν αξίζει να τους χαρίσετε την ζωή σας,ούτε των παιδιών σας.

          Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

          Καλή δυναμη σε όλους
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #20
            Originally posted by kosofos View Post
            Καλησπέρα σας,
            Εγώ 27 χρονών με την γυναίκα μου 24, ανεβήκαμε τον Οκτώβριο 2011 στο Wuppertal που είναι πολύ κοντά στο Dusseldorf 20 λεπτά. Μια υπέροχη πόλη με πάρα πολλούς Έλληνες 4,500 περίπου που έχει όλα τα ελληνικά μαγαζιά αν θές και φυσικά τον υπέροχο Swebenbahn το κρεμαστό τρενάκι.
            Στο ζουμί τώρα. Η ζώη στην Γερμανία είναι μια φανταστική εμπειρία αρκεί τον πρώτο καιρό να έχεις ένα κομπόδεμα για να μπορέσεις να κάνεις την αρχή, να κάνεις έλενχο τού πως είναι η ζωή. Δέν συμβουλεύω κανέναν να βρεί δουλειά μέσω internet και μετά να έρθει εκτός αν υπάρχει κάτι special. Για όσους είναι γραμμένοι στον ΟΑΕΔ υπάρχει η ευκαιρία να μεταταγούν στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας "arbeitsamt".
            Το θέμα πάντα είναι η γλώσσα. Υπάρχουν μαθήματα που κάνει ο δήμος με 500 ευρώ το εξάμηνο και σαν ευρωπαίοι πολίτες έχουμε μια προτερεότητα. Τα ιδιοτικά φροντηστήρια θέλουν 1600 ευρώ για 38 εβδομάδες και κάθε μέρα 5 ώρες. Μαθαίνεις την γλώσσα 100% σε αυτά.
            Το Wuppertal είναι μια πόλη όπως είπα που μένουν πολλοί Έλληνες και δεν θα νοιώσεις ποτέ ξένος. Τα περρισότερα πράγματα λειτουργούν τέλεια όπως λεωφορεία, καθαριότητα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Επίσης λόγω του ελληνισμού υπάρχει σχολείο ελληνικό για τα παιδιά απο το δημοτικό κάτι που δεν υπάρχει σε όλες τις άλλες πόλης.
            Τα πράγματα κάτω δεν είναι καλά. Όσοι το πιστεύτε κάντε το, δεν θα βγείτε χαμένοι. Δεν αξίζει να τους χαρίσετε την ζωή σας,ούτε των παιδιών σας.

            Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

            Καλή δυναμη σε όλους
            δηλαδη αυτες τις 36 εβδομαδες ή 9 μηνες σε τι επιπεδο γερμανικων φτανεις?

            Comment


              #21
              Originally posted by mikael View Post
              δηλαδη αυτες τις 36 εβδομαδες ή 9 μηνες σε τι επιπεδο γερμανικων φτανεις?
              Σε επίπεδο Β1.2. Δηλαδή μιλάς αρκετά καλά, καταλαβαίνεις τι σου λένε, ΤV διαβάζεις κτλ. Ένα πολύ καλό φροντηστήριο είναι το Berlitz ψάξε λίγο στο google "Deutsch als Fremdsprache" και θα βρείς πολλές πληροφορίες. Υπάρχουν και άλλα ανάλογα με την περιοχή.
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #22
                Originally posted by kosofos View Post
                Σε επίπεδο Β1.2. Δηλαδή μιλάς αρκετά καλά, καταλαβαίνεις τι σου λένε, ΤV διαβάζεις κτλ. Ένα πολύ καλό φροντηστήριο είναι το Berlitz ψάξε λίγο στο google "Deutsch als Fremdsprache" και θα βρείς πολλές πληροφορίες. Υπάρχουν και άλλα ανάλογα με την περιοχή.
                ευχαριστω φιλε

                Comment


                  #23
                  ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ!

                  Comment


                    #24
                    εννοειται παντα εξαρταται και σε ποια πολη θα πας ετσι?το βερολινο θεικο αλλα την μπιχλα του την εχει οπως και αντιθετα εδω αμα καποιος πεταξει χαρτακι στο ασανσερ ε κανενας δεν θα το μαζεψει.ολοι θα περιμενουν τον επιστατη.αλλα κατα τα αλλα ομορφη πολη και εχει παρα πολλα να κανεις..
                    τα σπιτια ειναι παμπαλαια,απαισια και απορω γιατι κανουν τοσο θεμα να σου δυσκολεψουν την ζωη για να νοικιασεις ενα σπιτι....
                    περα απο διακοπες ομως δεν θα γυριζα στην ελλαδα γιατι εδω εισαι ανθρωπος και οχι ζωο.

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα σε ολους και ολες,

                      σημερα καταφερα να μπω απο το λαπτοπ μεσω του δυκτιου του guesthouse.

                      θα παμε να δουμε ενα σπιτι, ειμαστε 3 ατομα η μητερα μου ο αδερφος μου και εγω, (ολοι ενηλικοι)

                      το σπιτι ειναι 2,5 zimmer δηλαδη σαλονι υπνοδωματιο και ενα μικροτερο υπνοδωματιο δηλαδη το 0,5, λετε να μας ριξουν ακυρο;

                      στην περιγραφη γραφει οτι ειναι ιδανικο για ζευγαρι, ομως δεν εννοει οτι ειναι μονο για ζευγαρι

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by giannisggg View Post
                        καλησπερα σε ολους και ολες,

                        σημερα καταφερα να μπω απο το λαπτοπ μεσω του δυκτιου του guesthouse.....................................ι
                        ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by matina View Post
                          ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!
                          μαλλον για μας ξεκιναει απο αυριο αυτη η περιπετεια,

                          παντως να δοσω μια μικρη βοηθεια που σιγουρα ισχυει,

                          ας υποθεσουμε οτι ανεβαινει καποιος γερμανια μονος του
                          υπαρχουν δωματια απο 12 εως 20 ευρω, (καποια δεν δεχονται γυναικες γιατι ειναι για εργατες) αν καποιος μενει εκει μονος του τα λεφτα βγαινουν πανω κατω οσο ενα νοικη.. και εχει χρονο να βρει σπιτι,

                          αλλα αν ειναι πανω απο ενας δε συμφερει.

                          Comment


                            #28
                            Καλησπέρα σας. Εγώ μένω Αθήνα,αλλά οι γονείς μου(γύρω στα 50) έφυγαν για Γερμανία τον Οκτώβριο για δουλειά σε εστιατόριο. Βέβαια πήγα και γω για διακοπές 20 μέρες τα Χριστούγεννα και πήρα μια γεύση.Μένουν στο Straubing(40.000 κάτοικοι),περίπου 150 km ανατολικά του Μονάχου. Η επαρχιακή αυτή πόλη δεν έχει Έλληνες(καμια 25 όλοι κι όλοι).
                            Ακόμα Δεν έχουν πρόσβαση σε ελληνικά κανάλια στην TV,δεν χρησιμοποιούν ίντερνετ,δεν έχουν συγγενείς εκεί,δεν έχουν πολύ επαφή με Ελλάδα δηλαδή,παρόλα αυτά μια χαρά τα πάνε.Την πρώτη βδομάδα βέβαια νόμιζαν ότι πήγαν σε άλλο πλανήτη. Θέλω να πω ότι όλα μια ιδέα είναι. Κάντε το βήμα,δοκιμάστε να πάτε και αν δε σας αρέσει επιστρέφεται,2,5 ώρες με το αεροπλάνο είναι. Πιστεύω με υπομονή όλα καλά θα σας πάνε.
                            Οι Γερμανοί(αν και Βαυαροί) δεν είναι ξινοί και δε νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουν ρατσιστικά. Επίσης το κλίμα συνηθίζεται,Ελλάδα δεν είναι σίγουρα, αλλά οκ δε νομίζω ότι είναι λόγος να πάθεις κατάθλιψη κιόλας που λένε.
                            Πιστεύω (χωρίς να το χω ζήσει) ότι αν πας σε ένα μέρος της Γερμανίας λιγότερο συντηρητικό από τη Βαυαρία και να έχει και Έλληνες η προσαρμογή θα είναι πιο εύκολη.Καλό βράδυ.

                            Comment


                              #29
                              Please ein SOS an kserete kt Gia ta parakatw enhmerwste me.


                              Γεια σας!θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανεις αν υπάρχει στην Στουτγκάρδη 1.τμήματα εκμάθησης της γλώσσας τους( με οικονομικές τιμές... )
                              2.αν υπάρχουν δουλειές ημιαπασχολησης...(γνωρίζω..Αγγλικά...λίγα Γερμανικά..κ Ρωσικα)
                              3.πόσο κοστίζουν περίπου τα διαμερίσματα...
                              Ευχαριστω πολυ!

                              Comment


                                #30
                                για σπιτια ριξε μια ματια εδω immobilienscout24.de

                                Comment

                                Working...
                                X