Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    μια ενημερωση για οσους και οσες ενδιαφερονται,

    στην περιοχη της στουτγαρδης ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο για βοηθους νοσηλευτων απο Ελλαδα να βρουν δουλεια,

    απο χθες εχω στειλει 15 eimail στο μοναχο και απαντησαν σχεδον ολοι θετικα σε λιγες μερες θα ειμαστε εκει,

    Comment


      #32
      Originally posted by giannisggg View Post
      μια ενημερωση για οσους και οσες ενδιαφερονται,

      στην περιοχη της στουτγαρδης ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο για βοηθους νοσηλευτων απο Ελλαδα να βρουν δουλεια,

      απο χθες εχω στειλει 15 eimail στο μοναχο και απαντησαν σχεδον ολοι θετικα σε λιγες μερες θα ειμαστε εκει,
      Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Εγώ έστειλα μόλις 4 Bewerbungen και με πήραν όλοι τηλέφωνο. Και όχι μόνο αυτό, με πήραν και άλλοι χωρίς να στείλω κάτι, που έβρισκαν τα στοιχεία μου μέσω του Agentur für Arbeit. Επίσης να ενημερώσω για όσους δεν ξέρουν ότι μπορεί να στείλεις μια Bewerbung και να σε πάρουν τηλέφωνο μετά απο ένα μήνα γιατί τις μαζεύουν όλες μαζί και μετά διαλέγουν ποιους θέλουν να δουν. Γενικά εδώ υπάρχει μια διαδικασία που γίνονται τα πράγματα. Το επάγγελμα όμως των νοσηλευτών, νοσοκόμων κλπ έχει πολύ μεγάλη ζήτηση στη Γερμανία και είναι πολύ πιθανό κάποιος να βρει πιο γρήγορα δουλειά.
      making the wrong move at the right time

      Comment


        #33
        Originally posted by Areti View Post
        Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Εγώ έστειλα μόλις 4 Bewerbungen και με πήραν όλοι τηλέφωνο. Και όχι μόνο αυτό, με πήραν και άλλοι χωρίς να στείλω κάτι, που έβρισκαν τα στοιχεία μου μέσω του Agentur für Arbeit. Επίσης να ενημερώσω για όσους δεν ξέρουν ότι μπορεί να στείλεις μια Bewerbung και να σε πάρουν τηλέφωνο μετά απο ένα μήνα γιατί τις μαζεύουν όλες μαζί και μετά διαλέγουν ποιους θέλουν να δουν. Γενικά εδώ υπάρχει μια διαδικασία που γίνονται τα πράγματα. Το επάγγελμα όμως των νοσηλευτών, νοσοκόμων κλπ έχει πολύ μεγάλη ζήτηση στη Γερμανία και είναι πολύ πιθανό κάποιος να βρει πιο γρήγορα δουλειά.
        σαν βοηθος νοσηλευτη; εγω λεω συγκεκριμενα για αυτο το επαγγελμα, κατα πασα πιθανοτητα αλλαξε καποιος νομος μονο στη νυρεμβεργη,

        πχ στο jobrapido.de αν βαλεις krankenpflegehelferin stuttgart εχει ελαχιστες αγγελιες, ενω το ιδιο αλλα στο μοναχο γινεται χαμος

        Comment


          #34
          ενα μηνα ψαχνουμε και σε ραντεβου πηγαμε και τιποτα, μονο σε ambulance και αυτο part time. και τι γλωσσα ξερει και προυπηρεσια 12 χρονια και αριστο πτυχιο..

          Comment


            #35
            Καλησπερα σε ολους,

            Ειμαι απο τον Αυγουστο στην Γερμανια και συγκεκριμενα στο Εσσεν.
            Οι λογοι που με οδηγησαν εδω ειναι επαγγελματικοι αλλα και συναισθηματικοι.

            Μην γνωριζοντας καθολου την γλωσσα ξεκινησα σιγα σιγα να μπαινω στην διαδικασια της προσαρμογης.
            Τα προσωπα το οποια απο την αρχη συναναστρεφωμουν δεν ειναι Ελληνες,οποτε για αρκετους μηνες δεν μπορουσα να εκφραστω και να επικοινωνησω στην γλωσσα μου.
            Σε μια προσπαθεια μου να συναναστραφω με Ελληνες κατοικους Γερμανιας (πρωτη και δευτερη γενια)απογοητευτηκα πληρως.
            Τα ενδιαφεροντα,οι ανησυχιες τους,ο τροπος επικοινωνιας αλλα και σκεψης ηταν κατι που δεν περιμενα.
            Επισης σε μια επαγγελματικη μου συνεργασια με Ελληνα αρχιτεκτονα με απογοητευσε επισης.
            Αντιθετα με μια συνεργασια μου με Γερμανο αρχιτεκτονα η οποια κυλησε ομαλα ( με λιγα λογια υπηρχε σεβασμος επαγγελματικος αλλα και προσωπικος,και πληρωθηκα στην ωρα μου,τον Ελληνα ακομα τον ψαχνω)
            Το κυριο θεμα ειναι η μοναξια,ενα θεμα που καταλαβα οτι αντιμετωπιζουν και ιοι ιδιοι οι Γερμανοι,ιδιως οι νεοι.
            Μιας και ειμαι ατομο το οποιο ηταν απο μικρος ανεξαρτητος και αυτοσυντηρητος,δεν αντιμετωπισα προβληματα με χαρτια,διαδικασιες εγγραφης κτλ.
            Υπαρχει πολλες φορες κοινωνικος ρατσισμος απο πλευρας Γερμανων,αλλα θεωρω οτι με την καταληλη αντιμετωπιση καταλαβαινουν το πως ειναι η το πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα γενικα.
            Και παλι θα επαναλαβω οτι το μεγαλυτερο θεμα μου ειναι η μη υπαρξη ουσιαστικης επικοινωνιας με αλλους Ελληνες,μια επικοινωνια αλτρουιστικη,ισως με διαθεση για φιλια κτλ.

            Comment


              #36
              Danke giannisggg!!

              Comment


                #37
                Originally posted by giorgos_ch View Post
                Καλησπερα σε ολους,
                Καλησπερα Γιώργο,

                Η κοινωνία και ο άνθρωπος στις συλλογικές του δράσεις...

                Πάντων χρημάτων μέτρον εστίν άνθρωπος,
                των μεν όντων ως εστίν,
                των δε ουκ όντων ως ουκ εστίν.

                Εύχομαι να βρεις το κατάλληλο βιοτικό επίπεδο του κόσμο σου.

                Comment


                  #38
                  Καλως σας βρηκα milu.

                  Παντα πιστευα οτι τα αγαθα κοποις κτωνται,και μπορω να πω πλεον οτι για αλλη μια φορα αυτο επαληθευεται.

                  Οταν ηρθα λοιπον την πρωτη μερα την αφιερωσα σε μια βολτα με τα ποδια να δω την πολη.Εβρεχε θυμαμαι ακι ειχα φοβερο αγχος να μην χαθω και χρειαστει να ρωτησω πληροφοριες.
                  Ολα διαφορετικα,οι ανθρωποι,τα χρωματα,τα δεντρα,τα κτηρια,οι μυρωδιες.

                  Το εισητηριο για να ερθω εδω ηταν δωρο των φιλων μου για τα γενεθλια μου.ειχα τοτε στειλει πολλα βιογραφικα( στα Αγγλικα) και ειχα ενα ραντεβου σε μια εταιρια,το οποιο βεβαια δεν ηταν θετικο,λογω γλωσσας.
                  Δεν το εβαλα κατω ομως,ειπα θα το ψαξω κι αλλο.
                  Ειμαι αρχιτεκτονας,εκανα ερευνα να βρω κατι στον δικο μου τομεα αλλα παραλληλα χρειαζομουν και κατι για να συντηρηθω,μιας και υπηρχε καποιο κομποδεμα ουτε βοηθεια.
                  Βρηκα στην αρχη μια δουλεια σε ενα ελληνικο εστιατοριο,χωρις ασφαλεια και με μια αισθηση ¨φτωχου συγγενη¨η οποια προερχοταν απο την πλευρα των εργοδοτων.
                  Παραλληλα ηρθα σε επαφη με 2 Ελληνες αρχιτεκτονες και 1 Γερμανο.
                  Μαζι λοιπον με την 12 ωρη δουλεια,αρχισα να δουλευω και απο το σπιτι.
                  Οταν αναφερθηκα στον εστιατορα για ασφαλεια κτλ μου ειπε οτι δεν με χρειαζονται πλεον.

                  Με τις συνεργασιες αυτες καταφερα να σθντηρηθω,με πολυ εργασια αλλα οχι αντιστοιχη ανταμοιβη,αλλα τελικα τι ειναι ανταμοιβη?

                  Για μενα ανταμοιβη ειναι οτι μετα απο 8 μηνες,6 μηνες μαθηματα στο VHS τα οποια τα βρισκω πολυ καλα ( ειμουν τυχερος,βρηκα ελευθερη θεση,κοστιζουν 120 ευρω για 2 φορες την εβδομαδα 3 ωρες το μαθημα,αλλα απο μονα τους δεν κανουν τιποτα,θελει πολυ διαβασμα και προσπαθεια για μαθηση και προσαρμογη)μπορω να επικοινωνω και καταλαβαινω πολυ καλα,Τον προηγουμενο μηνα ειχα ενα Vorstellungsgespräch και τον Μαιο αρχιζω να δουλευω εκει.
                  Βεβαια ολα αυτα χωρις φραπεδες στις καφετεριες,διασκεδαση σε κλαμπακια και ψωνια,με τρομερο προγραμματισμο χρονου και χρηματων,χωρις ταξιδακια ανψυχης κτλ...αλλα αξιζε.
                  Πηρα μια αποφαση και "επρεπε"να την ακολουθησω
                  Η προσπαθεια μου στην αρχη για επικοινωνια με νεους Ελληνες ηταν οχι πολυ ενθαρυντικη,συναντησα ατομα που κατα καποιο τροπο ειχαν μια απιστευτη ανταγωνιστικοτητα μεταξυ τους,τα οποια εκριναν τους ανθρωπους με βαση ποιο μοντελο Μερσεντες εχουν,με κανενα ιχνος αυτογνωσιας.
                  ισως να ετυχε,θελω να πιστευω οτι δεν ειναι ολοι ετσι.
                  Μου λειπει η πανεμορφη χωρα μου,οι φιλοι μου,τα ανηψια μου,η αδεφη μου και οι γονεις μου αλλα ελπιζω στο μελλον να μπορω να επισκευτομαι πιο συχνα.

                  Προς το παρρον χαιρομαι που μπορεσα να εκφραστω λιγο μεσω του μπλογκ αυτοθ και θα χαρω πολυ εαν προκυψει μια συνεχης επικοινωνια.
                  Καλως σας βρηκα λοιπον

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by giannisggg View Post
                    σαν βοηθος νοσηλευτη; εγω λεω συγκεκριμενα για αυτο το επαγγελμα, κατα πασα πιθανοτητα αλλαξε καποιος νομος μονο στη νυρεμβεργη,

                    πχ στο jobrapido.de αν βαλεις krankenpflegehelferin stuttgart εχει ελαχιστες αγγελιες, ενω το ιδιο αλλα στο μοναχο γινεται χαμος
                    Ναι ακριβώς γι'αυτό... εγώ επειδή δεν έχω ακόμα την αναγνώριση του πτυχίου μου σαν νοσηλεύτρια, μιας και χρειάζομαι Β2 επίπεδο στα γερμανικά, βρήκα δουλειά σαν βοηθός δλδ Κrankenpflegehelferin για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο στη Γερμανία. Αυτή τη στιγμή δουλεύω σαν mobile Dienst Κrankenpflegehelferin. Η Νυρεμβέργη τι σχέση έχει? Για την Στουτγκάρδη είδα ότι έγραψες...
                    making the wrong move at the right time

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Areti View Post
                      Ναι ακριβώς γι'αυτό... εγώ επειδή δεν έχω ακόμα την αναγνώριση του πτυχίου μου σαν νοσηλεύτρια, μιας και χρειάζομαι Β2 επίπεδο στα γερμανικά, βρήκα δουλειά σαν βοηθός δλδ Κrankenpflegehelferin για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο στη Γερμανία. Αυτή τη στιγμή δουλεύω σαν mobile Dienst Κrankenpflegehelferin. Η Νυρεμβέργη τι σχέση έχει? Για την Στουτγκάρδη είδα ότι έγραψες...
                      για την νυρεμβεργη γραψε λαθος! μπερδευτικα,

                      για περιοχη στουτγαρδης μηλαω, για Κrankenpflegehelferin εδω για αυτο το πτυχιο κανουν 1 χρονο, και στην ελλαδα 3 απο ΤΕΕ.

                      αν θελεις στειλε μου σε πμ, τι μισθο δινουν σε αυτη τη θεση, αν θελεις γιατι ειναι πολυ περιπλοκο,

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by giorgos_ch View Post
                        Καλως σας βρηκα milu.

                        Παντα πιστευα οτι τα αγαθα κοποις κτωνται,και μπορω να πω πλεον οτι για αλλη μια φορα αυτο επαληθευεται.

                        Οταν ηρθα λοιπον την πρωτη μερα την αφιερωσα σε μια βολτα με τα ποδια να δω την πολη.Εβρεχε θυμαμαι ακι ειχα φοβερο αγχος να μην χαθω και χρειαστει να ρωτησω πληροφοριες.
                        Ολα διαφορετικα,οι ανθρωποι,τα χρωματα,τα δεντρα,τα κτηρια,οι μυρωδιες.......................................... ..............
                        Σε ευχαριστουμε παρα πολυ!Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by giannisggg View Post
                          για την νυρεμβεργη γραψε λαθος! μπερδευτικα,

                          για περιοχη στουτγαρδης μηλαω, για Κrankenpflegehelferin εδω για αυτο το πτυχιο κανουν 1 χρονο, και στην ελλαδα 3 απο ΤΕΕ.

                          αν θελεις στειλε μου σε πμ, τι μισθο δινουν σε αυτη τη θεση, αν θελεις γιατι ειναι πολυ περιπλοκο,
                          Σου είπα ότι εγώ δουλεύω σαν βοηθός χωρίς να έχω πτυχίο βοηθού, χωρίς να έχω τπτ. Για να αναγνωριστεί το πτυχίο θες Β2. Μπορείς λοιπόν να βρεις δουλειά κανονικά σαν helferin. Εγώ αυτή τη στιγμή παίρνω 1400 bruto δλδ 1000κάτι καθαρά γιατί είμαι κλάση Ι μιας και ο άντρας μου είναι Ελλάδα, και επιπλέον μου δίνουν ένα "επίδομα" 240ευρώ το μήνα και τη μηνιαία μου κάρτα των ΜΜΜ πληρωμένη (75ευρώ για 2 ζώνες). Όμως δεν είναι παντού το ίδιο. Και επίσης εγώ δουλεύω για εταιρία δανεισμού... Για αρχή αν κάποιος δεν γνωρίζει τη γλώσσα καλά, μια καλή εταιρία δανεισμού είναι ότι πρέπει. Αν όμως ξέρεις τη γλώσσα τότε σίγουρα τα λεφτά είναι καλύτερα. Εμένα αυτό που με οδήγησε στην απόφαση να δουλέψω για την συγκεκριμένη εταιρία ήταν ότι αναλαμβάνουν να ασχοληθούν με την αναγνώριση του πτυχίου μου, κάτι το οποίο δεν είναι απλό για κάποιον που δεν μιλάει καλά τη γλώσσα, κι αυτό γιατί μαζί με τα χαρτιά σου θα πρέπει να γράψεις και ένα γράμμα (τρέχα γύρευε δλδ).
                          making the wrong move at the right time

                          Comment


                            #43
                            Αφιέρωμα για της ώρες σιωπής..

                            [YOUTUBE] ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ Η μοναξιά είναι χορός - YouTube
                            [/YOUTUBE]

                            Αλά προσοχή.. Αλί από τον Γιαννιά που είναι μόνος του με εννιά.

                            Comment


                              #44
                              Αχ παιδια εσεις που ειστε νοσηλευτες κι βοηθοι νοσηλευτων μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες?? Εγω τελειωνω νοσηλευτικη ΤΕΙ κι ο φιλο μου εχει τελειωσει βοηθος νοσηλευτη με αδεια ασκησεως επαγγελματος να σημειωσω οτι εχουμε ηδη ξεκινησει εντατικα να μαθαινουμε την γλωσσα. Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by giorgos_ch View Post
                                Καλως σας βρηκα milu.

                                Παντα πιστευα οτι τα αγαθα κοποις κτωνται,και μπορω να πω πλεον οτι για αλλη μια φορα αυτο επαληθευεται.

                                Οταν ηρθα λοιπον την πρωτη μερα την αφιερωσα σε μια βολτα με τα ποδια να δω την πολη.Εβρεχε θυμαμαι ακι ειχα φοβερο αγχος να μην χαθω και χρειαστει να ρωτησω πληροφοριες.
                                Ολα διαφορετικα,οι ανθρωποι,τα χρωματα,τα δεντρα,τα κτηρια,οι μυρωδιες.......................................... ......................
                                Δεν είσαι μόνος σου, δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά μόνοι με τους ιδιους φόβους, τους ίδιους προβληματισμούς και τον ίδιο καθημερινό αγώνα είμαστε πολλοί πια στην Γερμανία. Εσυ στο Εσσεν, η Αρετή στην Στουντγκαρδη, εγώ την Φρανκφούρτη, το ζευγάρι (δεν θυμάμαι ονόματα) που σπουδάζει στο Βούπερταλ και άλλοι πολλοί που παρακολουθώ τις ιστορίες τους. Όλοι κάνουμε υπομονή και προσπαθούμε να δούμε τα ονειρα μας να πραγματοποιούνται. Μην χάνεσαι γράφε μας οταν το έχεις ανάγκη. Έιμαστε σχεδόν άγνωστοι μεταξύ μας αλλά οι μοίρες μας σχεδόν κοινές!

                                Δεν είμαι προκατειλειμένος με κανέναν άνθρωπο, αλλά και εγώ προσωπικά αποφεύγω τους Έλληνες εδώ, νομίζω οτι εκπέμπουμε σε πολυ διαφορετικά μήκη... φυσικά αυτό δεν είναι κανένας κανόνας!!
                                Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                                Comment

                                Working...
                                X