Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΛΗ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΗ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    #2
    vres mou douleia na paw kai tha sou grafw egw!!!!!!!!mageiras eimai!!!!!!!!!!!

    Comment


      #3
      καλωσορισες sal1980

      Comment


        #4
        sall μπηκα σε ενα γερμανικο σαιτ για ευρεση εργασειας για ντορτμουντ ντυσελντορφ και ζητουσαν μαγειρες αρκετους εαν ξερεις την γλωσσα τι σε κραταει εδω φιλε μου....

        Comment


          #5
          είμαι εδώ από τις 15 φεβρουαρίου, σε μια πόλη κοντά stuttgart, σε λίγες μέρες θα είμαι stuttgart όπου και θα μείνω μόνιμα, (περιμένουμε το σπίτι)
          σε αυτή τη χωρα όλα φαίνεται να λειτουργούν κανονικά και με πρόγραμμα,

          νευρίασα όταν είδα το αποσμητικό μου στο supermarket να κοστίζει 1.69 ενώ στην ελλάδα το έπαιρνα 3.70..
          γελάω κάθε φορα που σταματάνε όλα μα όλα τα αυτοκίνητα στις διαβάσεις πεζών..
          γέλασα επίσης με τον τρόπο διασκέδασης,

          όσον αφορά το κλίμα, είναι σα να βρίσκομαι πάνω στο βουνό, δηλαδή σε μεγάλο υψόμετρο, έχω αρχίσει να συνηθίζω

          Comment


            #6
            γραφε μας πατριωτακι οποτε μπορεις και συ και οποιος αλλος το ιδιο πιστευω να κανουμε και μεις οταν θα ειμαστε εκει οσο παραξενο κι αν ακουγεται σ αυτους που μενουν χρονια για μας και το παραμικρο σχολιο μετραει ευχαριστουμε νασαι καλα keep walking...

            Comment


              #7
              giannisggg βρηκες δουλεια ?
              τεταρτη η σαββατο ανεβαινω και γω
              και σφιξιμο το εχω ....................

              Comment


                #8
                ότι γράφω είναι από μεταφραστή greeklish ....

                # καμπάνες χτυπάνε κάθε 15 λεπτά, υπάρχουν σπίτια χτισμένα το 1500..

                μια βόλτα το βραδυ κοντά στο κέντρο σε μια παραδοσιακή πολύ 60000 κατοίκων είναι σα μια βόλτα στο μεσαίωνα.. vary το κλίμα γενικά, όμως και αυτό το συνηθίζεις..

                βεβαια δεν είναι παντού έτσι, πχ stutgart είναι διαφορετικά,

                μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσους ξένους έχει, ειδικά τούρκους, και μιλάμε για μια ακριβή πολύ που βλέπεις μονο βίλες και πολυτελή αυτοκίνητα,

                χθες έκανα μια μεγάλη βόλτα σε χωρια κοντά στην frankfourt και είδα πως δεν είναι όλα τόσο παραδοσιακά, όμως παντού έχει έλληνες!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by makis74 View Post
                  giannisggg βρηκες δουλεια ?
                  τεταρτη η σαββατο ανεβαινω και γω
                  και σφιξιμο το εχω ....................
                  εγώ πρώτα θα μάθω τι γλώσσα καλά και θα παο σε κάποια σχολη, και αν βρω κάτι part time θα δουλέψω

                  προς το παρόν δουλεύει η μητέρα μου και ο αδερφός μου,

                  Comment


                    #10
                    Ήρθα στην Γερμανία τον Οκτώβριο !Η γιαγιά μου ήταν χρόνια εδώ και παίρνει την σύνταξη της, η μητέρα μου είχε έρθει από Ιούλιο όπου και βρήκε σπίτι και δουλεία.

                    Εγώ προς το παρόν μαθαίνω την γλωσσά , γιατί δεν έχω ιδέα από γερμανικά και ψάχνομαι για κάτι σε παρτ ταιμ κυρίως για να εξασκώ την γλώσσα!

                    Κατοικώ στο monchengladbach 20 λεπτά από το Dusseldorf! Πολύ όμορφο το γκλαντμπαχ και αρκετά μεγάλο, έχει τα πάντα! Πήγα και στο ντυσελντορφ και μου φάνηκε πανέμορφο, μια μεγαλούπολη της ευρωπης!πολλοι έλληνες κλασσικά και ελληνικά μαγαζιά.

                    Στα συν + της Γερμανίας σ’αυτούς τους πρώτους μήνες :

                    -Οι τιμές ΠΑΝΤΟΥ μου φαίνονται τόσο χαμηλές σε σχέση με Ελλάδα.
                    -Τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Καλά οργανωμένα αλλά και φυσιολογικές τιμές π.χ. πήγα μέχρι το ντορμουντ (αν και δεν το γύρισα για να πω εντυπώσεις) μέσα σε μια μέρα με την κάρτα ενός φίλου Έλληνα και δεν πλήρωσα τίποτα.
                    -Ο Κόσμος δεν είναι τόσο ''ξυνος'' όσο τον περιμένουν όλοι.
                    -Το ποσό πολλές λύσεις για διασκέδαση βρίσκεις. Ίσως να παίζουν και τα γούστα εδώ ρόλο ,αλλά είμαι λάτρης της μουσικής και γενικά συναυλιών κλπ όποτε βρίσκομαι στο κατάλληλο μέρος.

                    Τώρα στα μειονεκτήματα ,για μένα , είναι η εκμάθηση της γλώσσας (αφού δεν ήξερα καθόλου), η προσαρμογή και η μοναξιά που θα νιώσεις στην αρχή. Αλλά με μπόλικη θέληση όλα τρέχουν ρολόι!


                    Καλή τύχη και γερά μυαλά σε όσους ετοιμάζονται να έρθουν.
                    Αν υπάρχουν ερωτήσεις τις περιμένω με χαρά για να απαντήσω!

                    Comment


                      #11
                      Ωραιο θεμα Ματίνα.

                      Νεα απο Τσελινκα,Θεοδωρη και Βαγγελη δεν εχουμε;;
                      Πολυ θα χαιρομουν να μαθουμε νεα τους.

                      Εμεις κλεινουμε εισητηριο αυριο για Στουτγκαρδη.Μονο για τον συζυγο μου.
                      Θα παει 4-5 μερες να μιλησει με τους συγγενεις απο κοντα για να σιγουρεψουμε καποια πραγματα για το τελικο μας βήμα..

                      Για να δουμε...

                      Comment


                        #12
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΙΜΟΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

                        Comment


                          #13
                          psaxno pasxno kai de vrisko tipota, xreiazomai ksenodoxeio oso ginetai pio ftino stin stuttgart ...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by giannisggg View Post
                            psaxno pasxno kai de vrisko tipota, xreiazomai ksenodoxeio oso ginetai pio ftino stin stuttgart ...
                            Καλημέρα! Ρίξε μια ματιά σε αυτό,έχει φθηνά δωμάτια :
                            Arbeiterheim Stuttgart - Stuttgart Neckarstrasse

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα και από εμένα.
                              Εγώ έχω έρθει στην Fürth μία πόλη λίγο έξω από τη Νυρεμβέργη από τις 15/2/2012.
                              Εχθές γράφτηκα και στο JobCenter.
                              Από εντυπώσεις μπορώ να πω πως δυστυχώς είμαστε όχι 10,ούτε 20 χρόνια πίσω αλλά 50 (και λίγα λέω)...
                              Όπως τα είπε και ο πατριώτης παραπάνω οι τιμές είναι αλλού!!!
                              Είδα άνθρωπο με κουστούμι να μαζεύει σκουπίδι από κάτω και να το πετάει σε κάδο (που δικό του δεν ήταν!!!).
                              Τα λεωφορεία έχουν καταντήσει κουραστικά να έρχονται ακριβώς την ώρα που γράφει το χαρτί στην στάση (ανα 5 λεπτά έχει λεωφορείο, ούτε μήνυμα δεν προλαβαίνω να γράψω...)
                              Τα λουκάνικα τεράστια...
                              Οι άνθρωποι μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιον που να ξινίσει επειδή είμαι Έλληνας.
                              Οι ποδηλατόδρομοι είναι περισσότεροι και από τους δρόμους (θέλω το ποδήλατο μου ΤΩΡΑ..).
                              Να ξεκινήσουμε και την γλώσσα 1€ η μία ώρα, και με πιστοποιημένο χαρτί!!!
                              Πράσινο παντού, έρχονται για έλεγχο και επισκευή της παιδικής χαράς κάθε εβδομάδα!!!
                              Έλληνες κάθε μέρα ακούς μέσα στο λεωφορείο, στο τρένο, στα μαγαζιά, στις υπηρεσίες (τράπεζα, ασφάλεια...).
                              Και τώρα ξεκινάμε να βρούμε δουλειά...
                              Για σπίτια κοιτάω φυσιολογικές μπορώ να πώ κάποιες τιμές που έχω δεί εκτός απο την προμήθεια των μεσιτών.

                              Αναμονή για το καλύτερο!!!!
                              Καλή επιτυχία σε όλους!!!

                              Comment

                              Working...
                              X