Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ενα ευχαριστω και απο μενα για τον κοπο σου φιλε antonisthess. επειδη μενω μπρατισλαβα και η βιεννη ειναι κοντα ( καπου στα 30 λεπτα ) θα κοιταξω να δω τι μπορω να μαθω και απο εκει και αναλογα να πραξω και βεβαια να ενημερωσω και thread για τυχον νεωτερα.

    Comment


      #47
      Καλησπερα,σκεφτομαι εδω και πολυ καιρο να παω στην αυστρια για δουλεια.θα ηθελα να ρωτησω μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει κανεις να βρω δουλεια πανω στα επιπλα ειτε σε ελληνικη επιχειριση ειτε οχι αρκει αν εχω καποιον ελληνα διπλα μου ετσι ωστε να μπορω να εχω μια βοηθεια!!!!!Ευχαριστω

      Comment


        #48
        Ποσοστά ανεργίας στην Αυστρία...

        Στο 21% εκτινάχθηκε η ανεργία στην Ελλάδα τον μήνα Δεκέμβριο, σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε σήμερα στην δημοσιότητα η Eurostat.

        Την ίδια ώρα τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας καταγράφονται σε Αυστρία (4,2%), Ολλανδία (4,9%), Λουξεμβούργο (5,2%) και Γερμανία (5,7%).

        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

        Comment


          #49
          Στην ολλανδια θα πεσει λιτοτητα..

          περικοπες στον δημοσιο τομεα αρχικα

          Comment


            #50
            Αυστρια-Γερμανια-Ολλανδια,πολλοι δουλευουν σε γραφεια ενοικιασεως προσωπικου,που τους στελνουν σε εργοστασια.
            Οσοι αντεχουν νυχτερινες βαρδιες κλπ,δουλευουν 40ωρο την εβδομαδα.
            Οσοι δεν αντεχουν,τους δινουν 25-30 ωρες την εβδομαδα με μισθο κανα 800ρι ευρω τον μηνα.

            Πολλοι Αφρικανοι και αλλοι μεταναστες,μοιραζονται διαμερισματα,μενουν και 4-5 σε καθε διαμερισμα και πληρωνουν ελαχιστο ποσο τον μηνα για νοικι.
            Αν πας και θελεις να ζησεις σαν ανθρωπος τα λεφτα δεν φτανουν,γιατι τα νοικια εξω ειναι πιο ακριβα απο Ελλαδα.

            Αυτες οι χωρες λοιπον,εχουν χαμηλα ποσοστα ανεργιας,γιατι ουσιαστικα πολλοι δουλευουν 20ωρα και 30ωρα την εβδομαδα.

            Comment


              #51
              μεγάλε επειδή το ξέρω το θέμα στην ελλάδα και μία ώρα την εβδομάδα να δουλεύεις δν μετριέσαι σαν άνεργος...20% είναι στον καναπέ τους στην κυριολεξία 8ωρο δουλεύει η μειοψηφία πλέον οπότε στν αυστρία τα νούμερα της ανεργίας είναι πραγματικά εξαιρετικά!!!!

              Comment


                #52
                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ,ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΜΕΝΩ...ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΡΙΑ ΑΣ ΜΕ ΕΝΟΙΜΕΡΟΣΗ...ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ....ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝ...ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΙΕΣ....

                Comment


                  #53
                  Originally posted by lespaul View Post
                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ,ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΜΕΝΩ...ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ...ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΡΙΑ ΑΣ ΜΕ ΕΝΟΙΜΕΡΟΣΗ...ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ....ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝ...ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΙΕΣ....
                  Μπραβο lespaul παντα τετοια αξιος, Καλη συνεχεια τωρα.....
                  “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

                  Comment


                    #54
                    Καλησπέρα,

                    Είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και σκέφτομαι τελειώνοντας το Λύκειο να ακολουθήσω το επάγγελμα του ιατρού.Είναι κάτι που το θέλω πολύ.Παρόλα αυτά όλοι γνωρίζουμε ότι στο συγκεκριμένο επάγγελμα όπως και στα περισσότερα δεν υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα.Έτσι τον τελευταίο καιρό μου μπήκε στο μυαλό ότι θα μπορούσα να φύγω στο εξωτερικό και να κάνω εκεί τις σπουδές μου.
                    Εσείς τι γνώμη έχετε γι' αυτό;
                    Πως είναι η φοιτητική ζωή στην Αυστρία;Η ζωή γενικότερα;Είναι μεγάλο το κόστος ζωής;Είναι εύκολο για κάποιον στη δική μου ηλικία να τα βγάλει πέρα σε μία ξένη χώρα μόνος του;
                    Μετά τις σπουδές μου,αν αποφασίσω να μείνω μόνιμα πόσο εύκολο είναι να βρω δουλειά και πόσο ικανοποιητικός θα είναι ο μισθός μου;
                    Να προσθέσω βέβαια ότι δεν γνωρίζω ούτε μία λέξη στα γερμανικά.Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά.
                    Είναι αρκετό αυτό;Πόσο θα μου πάρει να μάθω τη γλώσσα σε σημείο που να μπορώ να ανταπεξέλθω στις ανάγκες της σχολής μου και της καθημερινότητας γενικότερα;

                    Ευχαριστώ!

                    Comment


                      #55
                      χωρις να ξερεις γερμανικα ειναι ευκολο να βρεις δουλεια???

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by mitroglou View Post
                        μεγάλε επειδή το ξέρω το θέμα στην ελλάδα και μία ώρα την εβδομάδα να δουλεύεις δν μετριέσαι σαν άνεργος...20% είναι στον καναπέ τους στην κυριολεξία 8ωρο δουλεύει η μειοψηφία πλέον οπότε στν αυστρία τα νούμερα της ανεργίας είναι πραγματικά εξαιρετικά!!!!
                        Απαντω λιγο καθυστερημενα,γιατι τωρα πετυχα σχετικο δημοσιευμα,μιας και εγω δεν γινομαι πιστευτος.

                        Απο http://www2.rizospastis.gr/story.do?...Date=21/4/2012
                        Το εφιαλτικό μέλλον που επιφυλάσσεται στους Ευρωπαίους εργαζόμενους, με τους μισθούς (και άρα και τις συντάξεις) πείνας να κυριαρχούν, επιβεβαιώνουν τα ποσοστά μερικής απασχόλησης που καταγράφει η Γιούροστατ. Σύμφωνα με αυτά, η υποαπασχόληση τσακίζει κόκαλα σε χώρες που εμφανίζονται ως ... «πρότυπα ανάπτυξης». Τα υψηλότερα ποσοστά σε όλη την ΕΕ εμφανίζουν η Ολλανδία (49,1%), η Μ. Βρετανία (26,7%), η Γερμανία (26,5%), η Σουηδία (26%), η Δανία (25,9%), η Αυστρία και το Βέλγιο (25%).
                        Απο http://www.newskosmos.com/details.aspx?id=532976
                        Τα χαμηλότερα ποσοστά μερικής απασχόλησης καταγράφονται στη Βουλγαρία (2,3%), στη Σλοβακία (4,1%), στην Τσεχία (5,4%) και στην Ελλάδα (6,7%).
                        Αντιθέτως, οι χώρες με τα υψηλότερα ποσοστά μερικής απασχόλησης είναι η Ολλανδία (49,1%), η Μ. Βρετανία (26,7%), η Γερμανία (26,5%), η Σουηδία (26%), η Δανία (25,9%), η Αυστρία και το Βέλγιο (25%).
                        Και επειδη το κατεχω το θεμα,οταν λεμε ''υποαπασχοληση'' ειναι 25-30 ωρες δουλεια την εβδομαδα με μισθο καποιο 800ρι τον μηνα.

                        Comment


                          #57
                          περισσοτερες πληροφοριες για αυστρια μπορει να δωσει καποιος? μερικες ερωτησεις που εχω ειναι_
                          ποσο ευκολο ειναι να βρει καποιος δουλεια?
                          αν δεν ξερει καποιος την γλωσσα θα υπαρχει σοβαρο προβλημα να μην βρει δουλεια?
                          τα ενοικια ποσο κυμενονται?
                          ποιες περιοχες ειναι καλυτερα?
                          και γενικα οτι αλλο χρησιμο απο συνδεσμους ευρεσης εργασιας θα με βοηθουσε πολυ. περιεμενω απαντησεις παιδια. ειναι αναγκη για εργασια.

                          Comment


                            #58
                            [url=http://www.newskosmos.com/details.aspx?id=532976] παιδια αυτο μπλογκ εχει καταργηθει δεν ανοιγει πια, γιατι συνεχιζετε κ το δινετε?

                            Comment


                              #59
                              αυτη την απορια εχω και εγω. ψαχνω πληροφοριες απο ατομα που βρισκονται στην αυστρια.... υπαρχει κανεις να μας ενημερωσει-βοηθησει?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by capamble View Post
                                αυτη την απορια εχω και εγω. ψαχνω πληροφοριες απο ατομα που βρισκονται στην αυστρια.... υπαρχει κανεις να μας ενημερωσει-βοηθησει?
                                Σου στέλνω ΠΜ

                                Comment

                                Working...
                                X