Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλημερα φιλε alfaromeo σου ζητω συγνωμη για το θαρρος που παιρνω και σου κανω ερωτησεις
    αλλα πιστευω να καταλαβαινεις,πως η αγωνια μου να μαθω μερικα πραγματα για την Αυστρια ειναι πολυ μεγαλη, αφου πηραμε την αποφαση,
    να κανουμε το μεγαλο βημα της μεταναστευσεις...
    Σ παρακαλω πολυ, μιας και μενεις ηδη εκει και σιγουρα, αυτα που θα περασουμε και εμεις σε λιγο καιρο, εσυ τα εχεις περασει,
    θα ηθελα ακομα μερικες πληροφοριες, αν σου ειναι φυσικα ευκολο
    Πρωτον θα ηθελα αν ξερεις να μου πεις σε ποια πολη νομιζεις εσυ πως θα βρουμε πιο ευκολα δουλεια ?(Ο αντρας μου οπως ξαναεγραψα
    ειναι υδραυλικος αλλα δεν θα τον πειραζε και οτι αλλο προκυψει
    ειναι και οδηγος βαρεων οχηματων και εχει και πιστοποιηση adr εγω φυσικα εδω στην ελλαδα ειμαι υπαλληλος
    γραφειου που παει να πει πως με τα γερμανικα β1 που θα εχω τελειωσει μεχρι να ερθουμε το μονο που θα μπορω να κανω σαν εργασια
    θα ειναι σε κανενα εστιατοριο λαντζα κουζινα η σε κανενα ξενοδοχειο καμαριερα κ.τ.λ )
    εμεις ειμαστε αναμεσα σε βιεννη και γκανζ εσυ τη γνωμη εχεις?

    Comment


      #92
      Κάποιος από Αυστρία ;
      Επειδή έχω χάσει επαφή εδώ και καιρό με τον "Βασίλης Ζαχ"(υδραυλικός) που δεν έχει ξαναμπεί εδώ και καιρό, αν κάποιος έχει ακόμη κάποια επαφή μαζί του, ας μου στείλει μύνημα.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        #93
        υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει πληροφοριες για αυστρια?

        Comment


          #94
          Τα πάντα για την μετανάστευση στην Aυστρία !


          Πάτα εδώ !Μigration to Austria!
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #95
            Originally posted by angelbilia View Post
            υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει πληροφοριες για αυστρια?
            Καλησπέρα angelbilia

            Μόνο κανένας αυστριακός θα σου δώσει πληροφορίες... _ (πλάκα κάνω)

            Από "έλληνες" που ζουν εκεί μην περιμένεις κ πολλά...
            γιατί οι περισσότεροι κοιτάνε την πάρτη τους...!!! _(δεν κάνω πλάκα).

            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #96
              Originally posted by patrioten View Post
              Τα πάντα για την μετανάστευση στην Aυστρία !


              Πάτα εδώ !Μigration to Austria!
              Στον παραπάνω λίνκ, όποιος ενδιαφέρεται για μετανάστευση στην Αυστρία θα βρει σχεδόν τα πάντα επίσημα και εμπεριστατομένα,επίσης στο συγκεκριμένο λίνκ δουλεύει πάρα πολύ καλά η μετάφραση, καλή ανάγνωση !
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #97
                Γεια σας παιδιά!
                Ψάχνω για έναν λογιστή στην Αυστρία.
                Μήπως γνωρίζει κάποιος κανέναν έλληνα σε Σάλτσαμπουργκ-Ίνσμπουργκ ή κάπου στην τριγύρω περιοχή?

                Ψάχνω απ το ίντερνετ αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιον συνδιασμό είτε στα ελληνικά είτε στα γερμανικά με τις λέξεις λογιστής-έλληνας-Αυστρία κτλ....

                Κάθε βοήθεια δεκτή.
                Σας ευχαριστώ.

                Comment


                  #98
                  Καλησπερα και απο μενα...Ειχα γραψει παλαιοτερα σε θεμα για μεταναστευση στη Γερμανια.Ηταν ο αντρας μου εκει 8 μηνες,αλλα τελικα ΟΛΑ ηρθαν στραβα στο τελος!
                  Ενω ηταν συμφωνημενο οτι θα γυριζε απο Ελλαδα(μετα απο ενα μηνα αδεια λογω κακοκαιριας εκει),ξαφνικα του τηλεφωνησαν και του ειπαν οτι τον σταματανε απο την δουλεια!Χασαμε τη γη κατω απ τα ποδια μας.Το εισητηριο ειχε βγει ηδη για να ανεβει πανω ξανα.
                  Αυτη τη στιγμη που μιλαμε,εχει κλεισει ηδη 2 εβδομαδες σε Στουτγκαρδη και εψαξε αρκετα αλλα δεν γινεται επειδη ολοι θελουν μετα τον Μαρτιο και με πολυ καλα γερμανικα.Ξερει πολυ λιγα γερμανικα αλλα θελουν πολυ καλο επιπεδο.
                  Εγω εχω ξεκινησει εδω κι ενα μηνα ταχυρρυθμα γερμανικα για το Β1.Επειδη το θεμα επιβιωσης μας ειναι αρκετα σοβαρο(εχουμε κι ενα παιδι 8 χρονων),σκεφτηκα οτι ισως ηταν καλυτερα να ερθει εκεινος Ελλαδα και να κανω εγω τη θυσια να φυγω εξω.Ειλικρινα,μονο Γερμανια δεν κοιταζω στον χαρτη!
                  Σκεφτομαι παρα μα παρα πολυ σοβαρα το θεμα της Αυστριας και το ψαχνω.
                  Αν εχετε υποψιν εργασια για γυναικα σε εστιατοριο η οπουδηποτε που να μπορω να ανταπεξελθω ως ''ανειδικευτη'' θα ηθελα να με ενημερωσετε,η κατασταση ειναι τραγικη!
                  Εννοειται οτι θα συνεχισω εκει τα γερμανικα μου ,μεχρι να παρω το Β1.
                  Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                  Dalai Lama

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by naskal View Post
                    Καλησπερα και απο μενα...Ειχα γραψει παλαιοτερα σε θεμα για μεταναστευση στη Γερμανια.Ηταν ο αντρας μου εκει 8 μηνες,αλλα τελικα ΟΛΑ ηρθαν στραβα στο τελος!
                    Αυτη τη στιγμη που μιλαμε,εχει κλεισει ηδη 2 εβδομαδες σε Στουτγκαρδη και εψαξε αρκετα αλλα δεν γινεται επειδη ολοι θελουν μετα τον Μαρτιο και με πολυ καλα γερμανικα.Ξερει πολυ λιγα γερμανικα αλλα θελουν πολυ καλο επιπεδο.
                    Εγω εχω ξεκινησει εδω κι ενα μηνα ταχυρρυθμα γερμανικα για το Β1.Επειδη το θεμα επιβιωσης μας ειναι αρκετα σοβαρο(εχουμε κι ενα παιδι 8 χρονων),σκεφτηκα οτι ισως ηταν καλυτερα να ερθει εκεινος Ελλαδα και να κανω εγω τη θυσια να φυγω εξω.Ειλικρινα,μονο Γερμανια δεν κοιταζω στον χαρτη!
                    Σκεφτομαι παρα μα παρα πολυ σοβαρα το θεμα της Αυστριας και το ψαχνω η κατασταση ειναι τραγικη!
                    Εννοειται οτι θα συνεχισω εκει τα γερμανικα μου ,μεχρι να παρω το Β1.
                    Γράψε στο θέμα της Γερμανίας ότι ψάχνει επειγόντως δουλειά ο άντρας σου που είναι ήδη στην Στουτγάρδη είναι πολλά πατριωτάκια στην Στουτγάρδη που μπορούν να βοηθήσουν δεν ξέρεις καμμιά φορά τι γίνεται, υπομονή και κουράγιο. Αν δεν έχεις δουλειά σίγουρη η γνωστό στην Αυστρία είναι ακόμα πιο δύσκολα από την Γερμανία, προσοχή και ψυχραιμία, μπές στο παρακάτω λίνκ έχει δουλειές, (στείλε τους και μήνυμα) !

                    Οι Αγγελίες προσφοράς εργασίας στην Στουτγάρδη βρίσκονται συγκεντρωμένες για γρήγορη κι εύκολη πρόσβαση.
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Χθες πηγε στο Augsburg πισω για να ψαξει κι εκει,θα γραψω τωρα μηπως και γινει κατι!ευχαριστω πολυ!
                      Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
                      Dalai Lama

                      Comment


                        Ως ενα σχετικα παλαιότερο μέλος αυτού του φόρουμ , που όταν και εγώ πριν τρια χρόνια τέτοια ακριβώς εποχή είχα τις ίδιες ακριβώς ανησυχίες για το τι θα συναντησω στη νέα αυτή χώρα, αυτό εδώ το φόρουμ μου κρατούσε συντροφιά τα μοναχικά μου βράδια, χαίρομαι ιδιαίτερα οτι ακομη συνεχίζει να προσφέρει σημαντικό έργο. Μέσα απο εδώ εκανα γνωριμίες - φίλους και όσο μπορουσα βοήθησα και κάποια μέλη να πραγματοποιήσουν τα σχεδια τους.Είμαι επίσης ιδιαίτερα συγκινημένος βλέποντας οτι το θέμα που έγραψα πριν 3 χρόνια " Έχει σκεφτεί κανεις την Αυστρία" υπάρχει ακόμη. Κατασταλαγμενος και τακτοποιημενος πλεον μπορω να πω και παλι πως όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία, καθοδήγηση, βοήθεια... Σχετικα με τη ζωη στην Αυστρια, μπορεί να μου γράψει και αν γνωρίζω τοτε ευχαρίστως να βοηθήσω. Καλη χρονιά σε ολους μας. *** το να αληλοβοηθιομαστε δεν βλάπτει!!
                        “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

                        Comment


                          Φίλε μου υπάρχουν δουλειές για οδηγούς φορτηγών και ποιες είναι οι απαιτήσεις για την γλώσσα?

                          Comment


                            γνώση γερμανικών!

                            Originally posted by GT86 View Post
                            Φίλε μου υπάρχουν δουλειές για οδηγούς φορτηγών και ποιες είναι οι απαιτήσεις για την γλώσσα?
                            Νομίζω οτι καποιοι στο φορουμ ΔΕΝ διαβάζουν σωστά τις "οδηγίες προς ναυτιλλομένους νεο-μετανάστες"!

                            Ειλικρινά πως έχετε την απαίτηση να πάτε σε μια ξένη χώρα όταν δεν γνωρίζεται τα βασικά της γλώσσας? Για σκεφτείτε, να έρθει κάποιος ξένος εδώ και να μιλάει την γλώσσα του στον κάθε ένα στο δρομο? Πως θα βγάλει άκρη? Ειναι άξιος της τυχης του εκτος και εαν βρει καποιον με στοιχειωδη αγγλικά!

                            Δεν ξερω σε τι ηλικία βρίσκεστε και τι όνειρα έχετε για απασχοληση! Να ξέρετε τούτο...όταν πατε στο εξωτερικο, τιποτα δεν χαρίζεται! πρεπει να κοπιάσετε πολλες φορες μονοι σας να βρειτε πληροφοριες και εργασια!

                            Ειλικρινα σκεφτειτε το αντιστροφο..Εάν ερχόταν ενας ξενος εδω Ελλαδα για εργασία, θα ειχατε το χρονο και την διαθεση να τον καθοδηγησετε? Πιστευω πως οχι εκτος και ειναι σωστος φιλος ή κοντινος συγγενης!

                            Έτσι ΠΡΙΝ πατε στο εξωτερικο, σκεφτειτε καλά! Έχω την ψυχολογικη δυναμη να αντεξω στην πιεση για δουλειά και γλώσσα και τρεχοντα καθημερινά εξοδα? Εκεί ΔΕΝ θα υπαρχει ενα πιατο φαϊ ΔΩΡΕΑΝ απο τους γονεις στανταρ και ενα κρεββατι ΔΩΡΕΑΝ για υπνο!

                            Για σκεφτειτε το πολυ καλά...!

                            Comment


                              Φίλες και φίλοι καλημέρα. Η γυναίκα μου πρόκειται κατα πάσα πιθανότητα να αποσπαστεί μέσα στις επόμενες 10 μέρες ως εκπαιδευτικός στο ελληνικό σχολείο στη Βιέννη. Στο πατριωτάκι δε βρήκα πολλά για αυστρία και έτσι παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω αν ξέρετε να με ενημερώσετε για κάποια βασικά όπως: βρίσκω εύκολα δουλειά με β2 στα γερμανικά; βρίσκω εύκολα σπίτι στη Βιέννη ή στα πέριξ; Σε τι τιμές; Με μια μικρή αναζήτηση σε αυστριακό σάιτ για σπίτια είδα ότι κυμαίνονται στα 10/τ.μ. Τι προϋποθέσεις χρειάζομαι για να εγγραφώ στην Αυστρία; Ο αυστριακός οαεδ -ASM νομίζω- κατευθύνει αλλοδαπούς εργαζόμενους όπως περίπου κάνει το arbeitsagentur στη γερμανία; Πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα από Γερμανία; Πόσο εύκολο είναι να γράψω τα παιδιά μου σε αυστριακό παιδικό σταθμό; Και ρωτάω γιατί πιστεύαμε ότι θα πηγαίναμε γερμανία αλλά τελικά δεν... Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

                              Comment


                                Δημοσίευμα της αυστριακής εφημερίδας «Die Presse», παρουσιάζει στοιχεία σύμφωνα με τα οποία ο αριθμός των συμπατριωτών μας που αναζητούν την τύχη τους έχει αυξηθεί κατά 47% !!!
                                Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται, κάποιος που δεν γνωρίζει καλά γερμανικά αποκλείεται να τα καταφέρει.
                                Οι περισσότερες επιχειρήσεις ζητούν είτε πτυχία γερμανικών, είτε κάνουν προφορικά τεστ για να διαπιστώσουν τις γνώσεις του εργαζόμενου.
                                Μάλιστα το παράδειγμα ενός γιατρού που ζήτησε δουλειά σε νοσοκομείο της Βιέννης, αλλά δεν ήξερε ούτε λέξη από τη γλώσσα και απορρίφθηκε.
                                «Άλλη μια κατηγορία που δύσκολα θα τα καταφέρει, είναι αυτή των ανειδίκευτων εργατών».
                                Όσοι, έρχονται εντελώς τυχοδιωκτικά και απροετοίμαστοι δεν θα βρουν πουθενά δουλειά.
                                «Ακόμα και τα 35 ελληνικά εστιατόρια της Βιέννης, που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν έχουν πια θέσεις για εργαζόμενους».
                                Όπως υποστηρίζει μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις μεταναστών που αναγκάζονται να μένουν και δύο μαζί σε ένα πολύ μικρό διαμέρισμα με ενοίκιο 600 ευρώ το μήνα, για να μοιράζονται τα έξοδα.
                                Αν δεχτούμε ότι οι 4000 Έλληνες της Αυστρίας, εργάζονται υπό τις ιδανικές συνθήκες εργασίες, τότε μπορούμε να καταλάβουμε γιατί η Αυστρία είναι περιζήτητη.
                                Ασφάλιση, αυστηρή νομοθεσία και διαρκείς έλεγχοι στους επιχειρηματίες, «είναι ένα σύστημα που δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα της μαύρης εργασίας».
                                Μια χώρα με ανεργία μόλις 4,5% σύμφωνα με την Ε.Ε. και 6% σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία της Αυστρίας, δεν παύει να είναι πόλος έλξης για τους πολίτες μιας χώρας με ποσοστό που αγγίζει το 25%.
                                Με τη διαφορά ότι στην Ελλάδα, ένας ανειδίκευτος εργάτης μπορεί να έχει τύχη, στην Αυστρία όμως δεν έχει σχεδόν καμία.



                                Außenministerium Österreich -> Πρεσβεία -> Αθήνα -> Εργασία στην Αυστρία

                                https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?...ngChanged=true

                                Startseite - Arbeitsmarktservice


                                https://www.wien.gv.at/verwaltung/pe...alt/index.html

                                Schulen in Wien / verschiedene Schultypen

                                https://www.wien.gv.at/bildung/kindergarten/Kindergarten/Νηπιαγωγεία

                                https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...e.1940004.html
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X