Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

    Καλημερα σας!Λεγομαι Μαρια ειμαι 30 ετων και φευγουμε με τον αντρα μου στην Αυστρια την αλλη εβδομαδα..μας βρηκανε απο ενα γραφειο δουλεια σε ενα εστιατοριο εκει χτες μιλησαμε με τον αφεντικο (τηλεφωνικη συνεντευξη) θα παμε στην αρχη μονοι μας και του χρονου αν βολευτουμε με το καλο θα παρουμε και τα 2 μας παιδακια...εχω πολυ ανχος!!

    Εκει γνωριζετε αν υπαρχουν πολλοι Ελληνες?
    Και Ελληνικα σχολεια???

    Ευχαριστω!!!

    #2
    Καλη επιτυχια να εχετε.Και εγω αυριο κλεινω ενα χρονο στην Αυστρια.
    Περσι τετοιες μερες με ειχε φαει και μενα το αγχος.

    Ριξτε μια ματια στο μπλογκ που εχω φτιαξει.Εχω χωρισει τα θεματα σε ετικετες και μπορειτε αμεσως να βρειτε θεματα για την ζωη στην Αυστρια,σπιτι-διαμονη,οτι γνωριζω μεχρι στιγμης.

    Να εχετε υποψη σας,αν εχετε προβλημα γλωσσας,μπορειτε να κανετε δωρεαν μαθηματα γερμανικων,η ο ενας η και οι δυο,απο τον ΟΑΕΔ της Αυστριας τον AMS http://www.ams.at/wien/sfa/sfags_wien_lgs.html .Εφοσον δηλωθητε και βγαλετε καρτα οπως ολοι οι πολιτες,μπορειτε να πατε για να παρετε σειρα,μπορει να περιμενετε 4-5 μηνες,γιατι τα γκρουπ ειναι συνεχεια γεματα.

    Κανουν δωρεαν μαθηματα 3-4 ωρες την ημερα ΔΕ-ΠΑ για καποιο διμηνο η καθε ταξη.
    Πηγαινετε αφοβα να ρωτησετε,εστω και μιλωντας αγγλικα,παρα πολλοι μεταναστες δεν μιλανε καλα γερμανικα και πολλοι υπαλληλοι ειναι υπομονετικοι και ευγενικοι.

    Δεν υπαρχουν και παρα πολλοι Ελληνες οπως στην Γερμανια,οπου τους συναντας καθε μερα εξω στον δρομο.Ουτε και το εχω ψαξει ιδιαιτερα,γιατι δεν θελω να ειμαι σε ελληνικο περιβαλον,για να μιλαω καλυτερα τα γερμανικα.Προτιμω ακομα και στο σπιτι να κατσω να δω αυστριακη τηλεοραση,για να βελτιωνομαι.
    Εναν Ελληνα εχω γνωρισει στον ενα χρονο που ειμαι,ειναι νεοφερμενος και αυτος και καπου καπου παμε για κανα ποτο και με εχει ενημερωσει σε οτι χρειαστω.
    Αν δουλεψεις παντως σε εστιατοριο θα γνωρισεις εκει.Εστιατορια ελληνικα εχει παντου,δεν εχω παει ποτε.

    Comment


      #3
      Eυχαριστω για τις πληροφοριες θα μπω αμεσως στο blog να το δω...εμεις θα παμε στο Innsbruck να δουλεψουμε ελπιζω να πανε ολα καλα

      Comment


        #4
        μεταναστευση στην Αυστρια

        ενδιαφέρομαι για εργασία στην Αυστρία σε ελληνικό εστιατόριο ως ψήστης ή βοηθός μάγειρα πως μπορώ να βρώ ελληνικά εστιατόρια ώστε να στειλω cv, και πόσο ευκολο ή δύσκολο είναι, να βρείς εργασία ;.
        παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη , ευχαριστώ.

        Comment


          #5
          Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

          Καλημερα απο Αυστρια, (εγω μετραω ηδη τρεις μηνες εδω) .
          Μα πως γινετε, ολοι την Αυστραλια - Γερμανια - Σουηδια εβαλαν στο ματι;;;
          Και στην Αυστρια υπαρχουν δουλειες...
          Για οσους ενδιαφερονται, υπαρχει ενα πολυ ενημερωτικο site ( blog)
          kainourgiazoi.blogspot.com που σου παρεχει ολλες τις πληροφοριες που χρειαζεσε για αρχη.
          Καλη επιτυχια στο ψαξιμο.
          Απο ΑΥΣΤΡΙΑ - Τασος.
          “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

          Comment


            #6
            Originally posted by tassostsa View Post
            Καλημερα απο Αυστρια, (εγω μετραω ηδη τρεις μηνες εδω) .
            Μα πως γινετε, ολοι την Αυστραλια - Γερμανια - Σουηδια εβαλαν στο ματι;;;
            Και στην Αυστρια υπαρχουν δουλειες...
            Για οσους ενδιαφερονται, υπαρχει ενα πολυ ενημερωτικο site ( blog)
            kainourgiazoi.blogspot.com που σου παρεχει ολλες τις πληροφοριες που χρειαζεσε για αρχη.
            Καλη επιτυχια στο ψαξιμο.
            Απο ΑΥΣΤΡΙΑ - Τασος.

            Θα σου απαντήσω με δικιά σου αναφορά από το ιστολόγιο που διατηρείς.

            ''Εγω πιστευω οτι στην Αυστρια,γενικα δεν υπαρχουν δουλειες,γιατι εχουν γυρισει απο εκει πολλοι γνωστοι μου.Επισης υπαρχουν γενικα πολλα προβληματα με διαμονη και ρατσισμο''

            Comment


              #7
              Originally posted by blend View Post
              Θα σου απαντήσω με δικιά σου αναφορά από το ιστολόγιο που διατηρείς.

              ''Εγω πιστευω οτι στην Αυστρια,γενικα δεν υπαρχουν δουλειες,γιατι εχουν γυρισει απο εκει πολλοι γνωστοι μου.Επισης υπαρχουν γενικα πολλα προβληματα με διαμονη και ρατσισμο''
              blend, δεν εισαι καθολου καλα ενημερωμενος, Λυπαμαι...
              πρωτον δεν διατηρω κανενα ιστολογιο
              δευτερον καλα θα κανεις να ξαναδιαβασεις στο blog kainourgiazoi "η ζωη στην Αυστρια" για να καταλαβεις ποιος ειμαι, και ποια η αποψη μου για το θεμα.
              τριτον γραφεις για μια αναφορα που την εψαξα και την εγραψε ενας ανωνυμος στις 17 Δεκεμβριου. Στο συγκεκριμενο blog ειμαι ενας απλος αναγνωστης με το ονομα tassos και εχω γραφτει 7 Φεβρουαριου 2012.
              Παρακαλω πριν γραφετε οτιδηποτε να ειστε σιγουροι πρωτα.
              Ελπιζω blend να καταλαβες τωρα οτι εκανες λαθος.
              “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

              Comment


                #8
                Καλημέρα!
                Υπάρχει μια δουλεία στην Αυστρία σε εργοστάσιο που κατασκευάζει τελεφερίκ με πολύ καλα λεφτά και 8μηνη σύμβαση Η οποία απο ότι γνωρίζω μπορεί να γίνει και μόνιμη.Θα πρέπει το άτομο να μιλά πολύ καλά Γερμανικά.Δεν χρειάζεται δίπλωμα ή κάποια εξειδίκευση, η δουλεία είναι άμεση (Μάρτιο) αν είστε Κέρκυρα ή Ξάνθη μπορούμε να έρθουμε και σε προσωπική επαφή.Όποιος ενδιαφέρετε ασ ποστάρει εδώ ή ας στείλει Pm
                Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                να χορτάσει!!!!

                Comment


                  #9
                  Απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει εδω μεσα!

                  ισως το καλυτερο!

                  Comment


                    #10
                    Άμεσα δουλεία στην Αυστρία-ζητείτε γερμανόφωνος

                    Καλημέρα!
                    Υπάρχει μια δουλεία στην Αυστρία σε εργοστάσιο που κατασκευάζει τελεφερίκ με πολύ καλα λεφτά και 8μηνη σύμβαση Η οποία απο ότι γνωρίζω μπορεί να γίνει και μόνιμη.Θα πρέπει το άτομο να μιλά πολύ καλά Γερμανικά.Δεν χρειάζεται δίπλωμα ή κάποια εξειδίκευση, η δουλεία είναι άμεση (Μάρτιο) αν είστε Κέρκυρα ή Ξάνθη μπορούμε να έρθουμε και σε προσωπική επαφή.Όποιος ενδιαφέρετε ασ ποστάρει εδώ ή ας στείλει Pm
                    Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                    να χορτάσει!!!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by zaxaroplastis View Post
                      Καλημέρα!
                      Υπάρχει μια δουλεία στην Αυστρία σε εργοστάσιο που κατασκευάζει τελεφερίκ με πολύ καλα λεφτά και 8μηνη σύμβαση Η οποία απο ότι γνωρίζω μπορεί να γίνει και μόνιμη.Θα πρέπει το άτομο να μιλά πολύ καλά Γερμανικά.Δεν χρειάζεται δίπλωμα ή κάποια εξειδίκευση, η δουλεία είναι άμεση (Μάρτιο) αν είστε Κέρκυρα ή Ξάνθη μπορούμε να έρθουμε και σε προσωπική επαφή.Όποιος ενδιαφέρετε ασ ποστάρει εδώ ή ας στείλει Pm
                      Φιλε zaxaroplastis καλημερα, εγω βρισκομαι ηδη Αυστρια εδω και 3 μηνες και ειμαι τακτοποιημενος απο δουλεια.
                      Μακαρι να βρεθουν συμπατριωτες μας που θα ερθουν μαζι σου για δουλεια.
                      Καλη επιτυχια και ποιος ξερει μπορει και να βρεθουμε στην Αυστρια.
                      φιλικα- Τασος
                      “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

                      Comment


                        #12
                        Ευχαριστώ!
                        Μακάρι να βρεθεί κάποιος γιατί η δουλειά είναι πολύ Καλή
                        Αν τα καταφέρω να έρθω Αυστρία ευχαρίστως να τα πούμε,
                        Η δουλειά είναι στο Innsbruck εσύ που είσαι;
                        Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                        να χορτάσει!!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by zaxaroplastis View Post
                          Ευχαριστώ!
                          Μακάρι να βρεθεί κάποιος γιατί η δουλειά είναι πολύ Καλή
                          Αν τα καταφέρω να έρθω Αυστρία ευχαρίστως να τα πούμε,
                          Η δουλειά είναι στο Innsbruck εσύ που είσαι;
                          Εγω μενω κοντα στο linz και καμια διακοσαρια χλμ απο το innsbruck.
                          Για οτι νεοτερο εχεις ευχαριστως να τα λεμε.
                          Φιλικα τασος, θα με βρεις και στο facebook tassos tsambasoglou.
                          “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by tassostsa View Post
                            blend, δεν εισαι καθολου καλα ενημερωμενος, Λυπαμαι...
                            πρωτον δεν διατηρω κανενα ιστολογιο
                            δευτερον καλα θα κανεις να ξαναδιαβασεις στο blog kainourgiazoi "η ζωη στην Αυστρια" για να καταλαβεις ποιος ειμαι, και ποια η αποψη μου για το θεμα.
                            τριτον γραφεις για μια αναφορα που την εψαξα και την εγραψε ενας ανωνυμος στις 17 Δεκεμβριου. Στο συγκεκριμενο blog ειμαι ενας απλος αναγνωστης με το ονομα tassos και εχω γραφτει 7 Φεβρουαριου 2012.
                            Παρακαλω πριν γραφετε οτιδηποτε να ειστε σιγουροι πρωτα.
                            Ελπιζω blend να καταλαβες τωρα οτι εκανες λαθος.
                            Έσφαλα το παραδέχομαι, δεν είναι όμως αυτός λόγος για να λυπάσαι.

                            Στο θέμα μας τώρα:
                            Οι μισθολογικές διαφορές μεταξύ Ελλάδας VS Αυστρία δεν είναι μεγάλες στην παρούσα φάση (θα προκύψουν βέβαια με τις περικοπές μισθών και επιδομάτων)

                            Ο μισθός ανειδίκευτου (π.χ. πωλητής σε SUPER MARKET) στη παρούσα πάντα φάση είναι 15%-20% υψηλότερος σε σχέση με την Ελλάδα.

                            Το κόστος ζωής κυρίως στη Βιέννη είναι 25-35% ακριβότερο σε σχέση με την Αθήνα. (κι αυτό επίσης θα αλλάξει στο μέλλον)

                            Τέλος, είναι γνωστό ότι ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις δουλειές πλην ελαχίστων περιπτώσεων (βλ. Ελληνικά εστιατόρια) οι εργοδότες ζητούν να γνωρίζεις την γλώσσα τους.

                            Εγώ υποστηρίζω την μετανάστευση όταν αυτή ως αντίτιμο του ξεριζωμού από την πατρίδα σου αποφέρει τα μέγιστα (χρήματα-ασφάλιση-ποιότητα ζωής).

                            Θα ήθελα να σχολιάσεις μαζί με τα γραφόμενα μου και κάποιες αναφορές σχετικά με μισθούς ανειδίκευτων την μαύρη εργασία στην Αυστρία και τα φαινόμενα ρατσισμού αν αυτά υπάρχουν όπως αναφέρει το ιστολόγιο.

                            Καλό βράδυ.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by tassostsa View Post
                              Εγω μενω κοντα στο linz και καμια διακοσαρια χλμ απο το innsbruck.
                              Για οτι νεοτερο εχεις ευχαριστως να τα λεμε.
                              Φιλικα τασος, θα με βρεις και στο facebook tassos tsambasoglou.
                              Εγινε Τάσο με χάρα να τα πούμε!
                              Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                              να χορτάσει!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X