Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    kalimera kai ego 8a h8ela na vro douleia stin austria !!!!!poio grafeio sas vrike douleia mporeis se parakalo na mou grapseis to e-mail tous?

    Comment


      #77
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗ ΚΛΠ

      ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ


      Originally posted by fendy View Post
      Καλη επιτυχια να εχετε.Και εγω αυριο κλεινω ενα χρονο στην Αυστρια.
      Περσι τετοιες μερες με ειχε φαει και μενα το αγχος.

      Ριξτε μια ματια στο μπλογκ που εχω φτιαξει.Εχω χωρισει τα θεματα σε ετικετες και μπορειτε αμεσως να βρειτε θεματα για την ζωη στην Αυστρια,σπιτι-διαμονη,οτι γνωριζω μεχρι στιγμης.

      Να εχετε υποψη σας,αν εχετε προβλημα γλωσσας,μπορειτε να κανετε δωρεαν μαθηματα γερμανικων,η ο ενας η και οι δυο,απο τον ΟΑΕΔ της Αυστριας τον AMS Adressen - Arbeitsmarktservice Wien .Εφοσον δηλωθητε και βγαλετε καρτα οπως ολοι οι πολιτες,μπορειτε να πατε για να παρετε σειρα,μπορει να περιμενετε 4-5 μηνες,γιατι τα γκρουπ ειναι συνεχεια γεματα.

      Κανουν δωρεαν μαθηματα 3-4 ωρες την ημερα ΔΕ-ΠΑ για καποιο διμηνο η καθε ταξη.
      Πηγαινετε αφοβα να ρωτησετε,εστω και μιλωντας αγγλικα,παρα πολλοι μεταναστες δεν μιλανε καλα γερμανικα και πολλοι υπαλληλοι ειναι υπομονετικοι και ευγενικοι.

      Δεν υπαρχουν και παρα πολλοι Ελληνες οπως στην Γερμανια,οπου τους συναντας καθε μερα εξω στον δρομο.Ουτε και το εχω ψαξει ιδιαιτερα,γιατι δεν θελω να ειμαι σε ελληνικο περιβαλον,για να μιλαω καλυτερα τα γερμανικα.Προτιμω ακομα και στο σπιτι να κατσω να δω αυστριακη τηλεοραση,για να βελτιωνομαι.
      Εναν Ελληνα εχω γνωρισει στον ενα χρονο που ειμαι,ειναι νεοφερμενος και αυτος και καπου καπου παμε για κανα ποτο και με εχει ενημερωσει σε οτι χρειαστω.
      Αν δουλεψεις παντως σε εστιατοριο θα γνωρισεις εκει.Εστιατορια ελληνικα εχει παντου,δεν εχω παει ποτε.

      Comment


        #78
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ ΜΙΑΣ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛ ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩς ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΒΗΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ..

        ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - ΜΑΜΑ

        Originally posted by tassostsa View Post
        Καλημερα lespaul, Καλος να μας ερθεις στην Αυστρια. Πανω σε τι δουλεια ψαχνεις; Απο γερμανικα πως τα πας;

        Comment


          #80
          Γεια σας και απο μενα..Λοιπον,ειμαι 28 ετων,εχω πτυχιο Τ.Ε.Ι. στο Μαρκετινγκ και μιλαω αρκετα καλα αγγλικα.Περυσι,ετυχε να βρεθω για μια βδομαδα στην Αυστρια με καποιο εκπαιδευτικο προγραμμα και πραγματικα γοητεύτικα απο τον τροπο οργανωσης και απο την νοοτροπια τους.Πιστευω λοιπον,μιας και δεν βλεπω καποιο μελλον στην ''αγαπημενη'' μας Ελλαδα,οτι θα ηταν μια καλη επιλογη για μενα το να ζησω στην Αυστρια.Δεν γνωριζω γερμανικα,ομως εχω πραγματικη θεληση να μαθω και σιγουρα δεν εχω την απαιτηση να εργαστω πανω στο αντικειμενο μου,τουλαχιστον τον πρωτο καιρο.Παρακαλω,αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος να κανω μια αρχη μπας και βγαλω καποια ακρη με το ζητημα μεταναστευση (φυσικα και οσα εχετε γραψει ως τωρα ειναι πολυ χρησιμα).Εχω καποια πιθανοτητα να τα καταφερω?? Ευχαριστω εκ των προτερων..

          Comment


            #81
            παιδια καλησπερα και απο μας. 9/1 πεταμε για μοναχο και μετα απο κει αυστρια. θα χαρουμε πολυ να βρουμε πατριωτες να λεμε καμια κουβεντα. καλως να σας βρουμε λοιπον

            Comment


              #82
              Καλό ταξίδι να έχετε !! Καλή επιτυχία !!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #83
                kalispera sas... tha hthela na rwtisw kai egw kati...an den vreis douleia stous treis prwtous mhnes pws mporeis na parameineis sthn xwra gia megalutero diastima?

                Comment


                  #84
                  Δεν χρειάζεται άδεια παραμονής. Η αυστρία ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση.

                  Comment


                    #85
                    Εμαθα πως αν δεν γνωριζεις Γερμανικα και να εχεις ενα αναγνωρισμενο για αυτους πτυχιο δεν μπορεις να γραφτεις
                    στον ΟΑΕΔ (Arbeitsamt)της Αυστριας για ευρεση εργασιας . Ειναι αληθεια αυτο?
                    Παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο ας μου απαντηση.
                    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

                    Comment


                      #86
                      Originally posted by anna- View Post
                      Εμαθα πως αν δεν γνωριζεις Γερμανικα και να εχεις ενα αναγνωρισμενο για αυτους πτυχιο δεν μπορεις να γραφτεις
                      στον ΟΑΕΔ (Arbeitsamt)της Αυστριας για ευρεση εργασιας . Ειναι αληθεια αυτο?
                      Παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο ας μου απαντηση.
                      Σας ευχαριστω εκ των προτερων



                      Σχετικα με το ερωτημα μου .....εμαθα τελικα..............γι αυτο και θα σας το γραψω και εδω, για να μην μεινει
                      καμια λαθος εντυπωση......Εχθες εγραψα ενα email στο προξενειο στην Βιεννη σχετικα με την

                      ερωτηση μου, αν και προκατειλημμένη οτι δεν θα παρω απαντηση ειπα ας δοκιμασω,

                      τελικα ηρθε η απαντηση, και αμεσα,
                      που λεει
                      (Όσον αφορά την εγγραφή σας στον ΑMS - η αντίστοιχη αυστριακή υπηρεσία του ΟΑΕΔ- το πτυχίο Γερμανικών δεν αποτελεί προϋπόθεση.Βέβαια για την εύρεση εργασίας, θα σας ζητηθούν -έστω βασικές- γνώσεις Γερμανικών και κατά πάσα πιθανότητα η πιστοποίηση αυτών.)

                      Comment


                        #87
                        ergasia stin austria

                        καλή σπέρα σας έξω έρθει στην αυστραι για εργασεια αλλά επιδη δεν ξέρω πόλη καλά γερμανικά δεν βρίσκω τίποτα μήπως ξέρει κανένας αν σε καμία ελληνικό εστιατόριο χριαυονται καπιον? έχω τελείωση τουριστικά και πρόσφατα έγινα πατέρας και κάτω στην κρήτη δεν υπάρχουν καθόλου δουλειές ήρθα εδώ μήπως βρω κάτι

                        Comment


                          #88
                          καλημερα Μαριε ,εγω θα σου ελεγα, να πας να γραφτεις στον εκει Ο.Α.Ε.Δ. (ΑMS) και μην αφηνεις τις ημερες να περνανε..

                          Comment


                            #89
                            Originally posted by alfaromeo
                            Ο AMS δεν κανει τιποτα για τους καινουργιους μεταναστες που εχουν παει επανω.Βοηθαει μονο οσους ειναι ανεργοι αλλα παιρνουν επιδομα ανεργειας,μηπως και βρουν κατι και σταματησει το επιδομα.Εχουν αυτοι προτεραιοτητα.Το μονο που μπορει να κανει για τους νεους μεταναστες ειναι να τους βαλει σε μαθηματα γερμανικων αν υπαρχουν,μπορει να χρειαστει να περιμενεις για να βρεις θεση,ακομα και κανα πενταμηνο.
                            Aυτη ειναι μια πολυ καλη πληροφορια για εμας που ετοιμαζομαστε να παμε Αυστρια.Ομως φιλε μου alfaromeo αυτο το ξερεις απο προσωπικη σου εμπειρια?

                            Comment


                              #90
                              Φιλε μου alfaromeo πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου σ ευχαριστω πολυ....απο οτι καταλαβα εσεις μενετε ηδη στην Αυστρια,εμεις θελουμε
                              με τον αντρα μου να ερθουμε τον Ιουλιο με Αυγουστο και λεμε τοτε γιατι τοτε θα εχουμε τελειωσει τα Γερμανικα που κανουμε (ταχυριθμα).
                              Ενα πολυ μιζων θεμα, ειναι η διαμονη οικιας, μεχρι να βρεις καποια δουλεια, γιατι για ξενοδοχειο λογο οικονομικου δεν το βλεπω.Απ οτι ειδαμε,
                              εκει υπαρχει παρα πολυ η συγκατοικηση και αυτο ψαχνουμε, μεσο μιας σελιδας που γραφτηκαμε (θα ηθελα την γνωμη σου πανω σε αυτο
                              αν φυσικα εχεις χρονο)και αν δεν σε κουραζω αλλη μια ερωτηση ο αντρας μου ειναι υδραυλικος με προυπηρεσια πανω σε αυτο το επαγγελμα πιστευεις πως στην Αυστρια θα βρει τιποτα?

                              Comment

                              Working...
                              X