Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Jini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    επιδόματα - συνέχεια

    τελικά επειδή δηλωσαμε της οκτώ μερες εργασίας του άντρα μου τα επιδόματα βγήκαν το περασμένο 15ημερο ως εξής: 13,30 για αυτόν και 295 για μενα οπότε μαλλον το πανε αναλογικά...

    τωρα ξεκίνησε μαθηματα αγγλικών πρωινα και θα πληρωθούμε κανονικά...νομίζω πως πηραμε την σωστή απόφαση αφού μετα από μερικά Ιnterviews πανω στην δουλεια του, καταλάβαμε ότι από εκει πρεπει να ξεκινήσει. Όλοι τον θέλουν λόγω προυπηρεσίας (20χρονια τζαμάς) αλλά επίσης όλοι κολλάνε στο θεμα της γλωσσας που ξέρει μόνο λιγα... οπότε πισω στα θρανία για εντατικά!

    Comment


      #17
      Originally posted by jini View Post
      τελικά επειδή δηλωσαμε της οκτώ μερες εργασίας του άντρα μου τα επιδόματα βγήκαν το περασμένο 15ημερο ως εξής: 13,30 για αυτόν και 295 για μενα οπότε μαλλον το πανε αναλογικά...

      τωρα ξεκίνησε μαθηματα αγγλικών πρωινα και θα πληρωθούμε κανονικά...νομίζω πως πηραμε την σωστή απόφαση αφού μετα από μερικά Ιnterviews πανω στην δουλεια του, καταλάβαμε ότι από εκει πρεπει να ξεκινήσει. Όλοι τον θέλουν λόγω προυπηρεσίας (20χρονια τζαμάς) αλλά επίσης όλοι κολλάνε στο θεμα της γλωσσας που ξέρει μόνο λιγα... οπότε πισω στα θρανία για εντατικά!
      σε ποιο σχολειο παει??

      Comment


        #18
        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
        σε ποιο σχολειο παει??
        στο ΑΜΕS στην Palmerston Grove, καθετη στo Atherton rd στο Οακleigh
        εκεί παει σχολείο ο 'μαθητής' μου

        Comment


          #19
          Originally posted by jini View Post
          Για να πληρώσω κάτι χιλιάδες δολλάρια? Πες μου ότι βρήκες καμιά άκρη και τον έβαλες τσάμπα να τρελαθώ!
          Γεια σας!
          η εκπαιδευση ειναι δωρεαν εν τελει δημοτικο γυμνασιο λυκειο εκει?

          Comment


            #20
            Originally posted by angel.co View Post
            Γεια σας!
            η εκπαιδευση ειναι δωρεαν εν τελει δημοτικο γυμνασιο λυκειο εκει?
            Στο δημόσιο σχολείο ναι είναι δωρεάν, στα ημι-ιδιωτικά και ιδιωτικά πληρώνες αρκετα...το μόνο που θα πληρώσεις στο δημόσιο π.χ. δημοτικο ειναι οι στολές και καποιο ποσο για την γραφική υλη...αν σκεφτείς ότι τετραδια κλπ τα πληρώνουμε εμείς στην ελλαδα ειναι το ίδιο πραγμα, έχει ενδοσχολικά αθληματα που δεν πληρώνεις, έχει και εξτρα που αν θέλεις πας και δίνεις μία συνδρομή...αν εισαι άνεργος και παρεις health card τα λεφτά για την γραφική υλη στα δίνει πισω το κρατος μεσω του προγραμματος ΕΜΑ.

            στην τριτη λυκειου εμεις πληρώσαμε γιατί ειχε κλεισει ο γιος μου τα 18 και δεν τον δεχονταν, έτσι γραφτικε σε TAFE (κατι σαν τεχνικη σχολη) όπου μπορούσε κι εκει να παρει απολυτηριο λυκειου VCE το λενε κι εκει πληρώνεις όπως πληρώνεις και για να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο. Το καλό πιο ειναι συγκριτικά?
            Στην Ελλάδα πληρώνεις του κόσμου τα λεφτά για φροντιστηριο για να μπει το παιδί σε μια σχολη οκ? αν δεν περάσει στο μερος που μένεις ξαναπληρώνεισ τα μαλλιοκέφαλά σου για να συντηρήσεις δευτερο σπιτι εκει που θα σπουδάζει..
            Εδω ΔΕΝ θα παει φροντιστήριο, θα επιλέξει να παει συνήθως σε ένα πανεπιστήμιο εδώ κοντά, και αν δεν έχει λεφτά να το πληρώσει, μεσω ενος προγράμματος ξεπληρώνει τα δίδακτρα όταν τελειώσει και πιασει καπου δουλεια..αυτο για τους ΥΠΗΚΟΟΥΣ ισχύει, αλλα και οι μη υπήκοοι απ'ότι εχω δει έχουν το δικαιωμα να εργαστουν 20 ώρες την εβδομαδα κατά την διαρκεια των σπουδών τους οπότε πάλι κατι γίνεται...

            Comment


              #21
              καλημέρα από ελλάδα, εύχομαι όλα καλά να σας πάνε.

              ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεις τα παιδιά να έχουν δεχτεί την αλλαγή (αν και είναι μάλλον νωρίς ακόμα).
              έχουν εκφράσει καθόλου αγανάκτηση η απογοήτευση από διαφορές που βλέπουν με ελλάδα; στεναχωριούνται για τους φίλους που άφησαν πίσω;

              ευχαριστώ.

              Comment


                #22
                Originally posted by jini View Post
                στο ΑΜΕS στην Palmerston Grove, καθετη στo Atherton rd στο Οακleigh
                εκεί παει σχολείο ο 'μαθητής' μου
                α ναι στο β¨οροφο?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  α ναι στο β¨οροφο?
                  στον πρώτο! πες μου ότι εισαι κι εσύ εκει? δυο ελληνιδες μου'πε ότι έχει στην τάξη του... ειναι στο β class

                  κατι ελληνες μου ειπε οτι ειναι στο A class...

                  κατι ξέρεις εσύ....λεγε!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by geo.hatzel View Post
                    καλημέρα από ελλάδα, εύχομαι όλα καλά να σας πάνε.

                    ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεις τα παιδιά να έχουν δεχτεί την αλλαγή (αν και είναι μάλλον νωρίς ακόμα).
                    έχουν εκφράσει καθόλου αγανάκτηση η απογοήτευση από διαφορές που βλέπουν με ελλάδα; στεναχωριούνται για τους φίλους που άφησαν πίσω;

                    ευχαριστώ.
                    οπως το ειπες..νωρίς ακομα....μεχρι τώρα στενοχώρια σίγουρα για τους φιλους που άφησαν ειδικά ο μικρος ακόμα κλαιει λιγο στο σχολειο παρολο που περασε ήδη ένας μηνας...ο μεγάλος τωρα παρόλο που απογοητεύτηκε με τον τροπο ζωής λιγάκι, ειναι σε ηλικια που καταλαβαινει την κατασταση στην ελλαδα και προσπαθεί να κανει υπομονή και να ενσωματωθει, επισης βοήθησε που ειχε κανει πιο πολλα χρονια φροντιστήριο και ειναι τα αγγλικα του καλύτερα..αυτα προς το παρον..θέλει ΥΠΟΜΟΝΉ με τα παιδιά παντως..

                    Comment

                    Working...
                    X