Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Jini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Jini

    Να'μαι κι εγώ!

    Επιτέλους στο σπιτι που νοικιασαμε με το κομπιουτερ και internet συνδεδεμένο μετα από τοσον καιρό...αν και ταξιδεψαμε μαζί με τους vdoxy και οδυσσέα δεν καταφερα νωριτερα να ξεκινήσω την ανταποκριση κι εγώ με την σειρά μου.

    Ειναι κάποια θεματάκια για τα οποια θα ήθελα να γραψω και ξεκινω με αυτο που με παιδεψε ιδιαίτερα από Ελλαδα.(θα θυμαται ο jimathens και η christina που ολο γι'αυτο μιλουσα)

    'Να παρω ή να μην παρω την οικοσκευή μου?'

    Ε όχι λοιπον δεν την πηρα και δεν το μετανιωσα καθόλου. Γιατι να πληρώσω 5-6 χιλιαρικα για πραγματα χρησιμοποιημενα που δεν ξερω καν σε τι κατασταση θα φτασουν? έτσι λοιπον έστειλα μερικα προσωπικα ειδη με το αεροπλανο με λιγα λεφτα και που έφτασαν σωα σε δυο μολις μερες.
    Συγκεκριμενα με την singapore (210 3542183) με χρεωση 3,35το κιλο (η etihad χρεωνει 4,5.
    Ειχα 7 κουτες, 3 κουτες 40x32x30 & 4 κουτες 60x40x40. Συνολικά πληρωσα στην Ελλαδα 395ευρώ γιατι χρεώνουν κι άλλα 95 σαν έξοδα αποστολής.
    Στην Μελβουρνη πληρωσα 81,4 δολλαρια για εκφόρτωση. Τελωνειο δεν πληρωσα γιατι τα ηλεκτρονικα που ειχα (pc, playstation) δηλωσα ότι ήταν πανω απο 3-4 ετων (δεν το έλεγξαν αν όντως ήταν παλια) κι έτσι δεν πληρωσα. τα υπολοιπα κουτια περιείχαν παπλωματα, χυτρα - κατσαρόλες (ότι είχα καινουργιο) φωτο αλμπουμ, dvd κι άλλα προσωπικά ειδη.
    Επισης σου δίνουν δύο μερες δωρεάν αποθήκευση. Εγώ τα έστειλα στο όνομα της θειας μου και τα παρέλαβε αυτή με τζιπ κι έτσι γλυτωσα και τα μεταφορικά ως το σπιτι.

    #2
    συνεχεια

    'θα παρω απο το centrelink επιδομα ανεργίας εφοσον έχω ελλαδα σπιτι?'

    Άλλο ένα θεμα που με έκαιγε! δηλωσα λοιπον στο centrelink τα δύο σπιτια ένα στο όνομα του συζυγου κι ένα στο δικο μου παλαιότητα του 69 το ένα του 82 το άλλο γυρω στα 70τμ το καθενα. Μου ζητούν για να μελετησουν το επιδομα ανεργίας μας εκτιμηση των σπιτιων από real estate agent. Toυς ρωτησα αν γίνεται από μηχανικο και μου ειπαν οκ. Έτσι τους έστειλα το valuation από ένα φιλο μου μηχανικό στην ελλάδα μεσω email και το δεχτηκαν. Περιττο να πω βεβαια ότι με τα σημερινα δεδομένα μπορεσε να κανει αρκετααααα χαμηλη εκτιμηση...
    Το αποτέλεσμα πειραμε 439,40 ο καθένας το δεκαπενθημερο (10/2-23/2) ταμειο ανεργίας + 56,30 επιδομα ενοικίου. Σύνολο 495,70δολλαρια ο καθένας για δεκαπενθημερο. Επιδομα οικογενειακο για τα παιδια δεν έχουμε λαβει ακομα, καθυστερεί λιγακι. όταν έρθει θα σας γραψω.
    Βεβαια αυτά μόνο για το προηγουμενο γιατι τώρα έπιασε δουλεια ο άντρας μου (αν και τζαμας δουλευει προς το παρόν μπογιατζής) και μαλλον θα κοπουν...θα ξέρω την άλλη βδομαδα και θα σας γραψω παλι.

    Comment


      #3
      σχολεια

      τον μικρό μου γιο ηλικιας 11, τον έγραψα στο τοπικο δημοσιο δημοτικό που έχει και προγραμμα για νεοαφιχθείς μαθητες. τα έξοδα ήταν 280 δολλαρια για όλη την χρονια για εκδρομές και σχολικα ειδη. ακομα χρειαστηκαν καποια χρηματα γύρω στα 200 δολλαρια για καλοκαιρινη και χειμερινή ενδυμασία. μου ζήτησαν το βιβλιάριο εμβολιων μεταφρασμενο, το αυστραλιανό διαβατήριο ή πιστοποιητικό γεννησης μεταφρασμενο και την μετεγραφή απο το ελληνικό σχολειο. (αυτο το παιρνεις από το σχολειο, το πας στην πρωτοβάθμια για θεώρηση του γνησίου υπογραφής του διευθυντη και μετα στην κατεχακη για σφραγιδα της χαγης και τελος το μεταφραζεις στο υπουργειο στην αριωνος στο μοναστηρακι)
      τον μεγάλο ηλικίας 18 πηγα να τον γραψω στην τελευταια ταξη λυκειου, year 12 όπως το λενε εδω, και δεν μπορεσα για τρεις μολις μερες! ειχε κλεισει ο καημενος τα 18 την ημερα που φτασαμε και δεν τον δεχονταν τρεις μερες μετα που πηγαμε στο high school! Σαν εναλλακτική λυση τον έγραψα στο tafe οπου μπορεις να κανεις αυτη την ταξη ή να πας σαν μαθητευόμενος σε καποια τεχνη (ηλεκτρολογος, ψυκτικος, υδραυλικος κ.α.) αλλα απ'ότι μου ειπαν όλοι εδω ειναι πολυ σημαντικο να έχεις το απολυτήριο πριν πας μαθητευόμενος...το ζητάνε πλεον οι εργοδότες...τα έσκασα κι εκει λοιπον... 1200δολλάρια για την εγγραφή από τα οποια ευτυχως μόλις παρω την καρτα υγειας (health card - το δικαιούνται οι ανεργοι και οι συνταξιουχοι - κατι σαν εκπτωτική καρτα) θα παρω πισω τα 750 περιπου. ακόμα 350 δολλαρια για τα βιβλια (αναλογα με τα μαθηματα που επιλεγεις που πρέπει να ειναι τουλαχιστον 4) και 200 δολλαρια για το κομπιουτεράκι των μαθηματικων.

      Comment


        #4
        επίσης κρατήστε τα παντα από χαρτια. τα αεροπορικα εισητήρια και η φορτωτικη μου χρησίμεψαν σαν ποντους να γραφτω στο medicare...

        Comment


          #5
          Originally posted by jini View Post
          'θα παρω απο το centrelink επιδομα ανεργίας εφοσον έχω ελλαδα σπιτι?'

          Άλλο ένα θεμα που με έκαιγε! δηλωσα λοιπον στο centrelink τα δύο σπιτια ένα στο όνομα του συζυγου κι ένα στο δικο μου παλαιότητα του 69 το ένα του 82 το άλλο γυρω στα 70τμ το καθενα.
          Γεια σου jini, καλή συνέχεια στην ανταπόκριση σου.

          Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την ιδιοκτησία σπιτιού στην Ελλάδα. Είναι απαραίτητο να το δηλώσεις ότι είχες σπίτι εδώ, κι αν δεν το δήλωνες υπήρχε περίπτωση να το βρούνε μόνοι τους? Παίζει ρόλο αν έχεις μόνο την επικαρπία ή την κυριότητα? Λεπτομέρεια αλλά ίσως σημαντική παράμετρος που μπορεί να διαφοροποιεί το ύψος του επιδόματος.
          Εσύ πήγες σαν Αυστραλή ή με κάποια visa?

          Ευχαριστώ

          Comment


            #6
            jini γεια σου μπραβο για την ανταποκριση σου! σαν μητερα και εγω θα ηθελα να σε ρωτησω
            πως σου φανηκαν τα σχολεια εκει; τα παιδια μας ειναι ιδιας ηληκιας σχεδον και εχω και εγω
            τις αγωνιες μου.

            Comment


              #7
              Originally posted by jimmysr6 View Post
              Γεια σου jini, καλή συνέχεια στην ανταπόκριση σου.

              Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την ιδιοκτησία σπιτιού στην Ελλάδα. Είναι απαραίτητο να το δηλώσεις ότι είχες σπίτι εδώ, κι αν δεν το δήλωνες υπήρχε περίπτωση να το βρούνε μόνοι τους? Παίζει ρόλο αν έχεις μόνο την επικαρπία ή την κυριότητα? Λεπτομέρεια αλλά ίσως σημαντική παράμετρος που μπορεί να διαφοροποιεί το ύψος του επιδόματος.
              Εσύ πήγες σαν Αυστραλή ή με κάποια visa?

              Ευχαριστώ
              Είχα κι εγώ αυτή την απορία, 'το δηλώνω δεν το δηλώνω?' Οι μισοί εδώ μου είπαν μην δηλώνεις τίποτα και οι άλλοι μισοί δήλωσέ τα, θα τα βρουν καποια στιγμή και θα σου ζητήσουν τα λεφτα πισω... Βασικά είναι δική σου η απόφαση... Όταν έκανα τα χαρτια του άντρα μου για partner visa επειδή ήμουν άνεργη πιστευα ότι πρεπει να δηλωσω κατι για να τον σπονσοράρω κι έτσι έστειλα στο βερολίνο μεταφραση του ετακ που τα έδειχνε τα σπιτια οποτε δεν ήθελα να το ρισκαρω μιας και έχουν προσβαση υποτίθεται σε αυτά τα έγγραφα.
              Σιγουρα παιζει ρολο αν δεν έχεις πληρη κυριοτητα, κατα ποσο δεν ξερω αλλα σίγουρα ειναι καλυτερα..Εγω ειμαι αυστραλιανή υπηκοος όπως και τα παιδια, ο άντρας μου με βιζα συζύγου μονιμη έχει έρθει..

              Comment


                #8
                Originally posted by kathy View Post
                jini γεια σου μπραβο για την ανταποκριση σου! σαν μητερα και εγω θα ηθελα να σε ρωτησω
                πως σου φανηκαν τα σχολεια εκει; τα παιδια μας ειναι ιδιας ηληκιας σχεδον και εχω και εγω
                τις αγωνιες μου.
                kathy hi!

                το δημοτικό είναι ένας τεράστιος όμορφος χώρος με κουνιες, γήπεδα, βιβλιοθήκη...και οι δασκάλοι κατι παραπανω από ευγενικοί και προθυμοι να σε βοηθησουν! το καλό με το σχολειο που παμε ειναι ότι έχει αρκετά ξενα παιδάκια με αποτέλεσμα καθε νεοφερμένος να έχει αρκετη συμπαράσταση και κατανόηση ακομα κι απο τα ιδια τα παιδια. Θέλω να πω ότι σε ένα σχολειο που έχει πιο πολλα αυστραλακια σίγουρα δεν θα γλυτωνε ο γιος μου τα πειράγματα για την γλωσσα κυριως...εδω ευτυχώς δεν ξεχωρίζει...
                κατα τα άλλα μου κανει εντύπωση που σαν homework δεν έχει σχεδόν τιποτα , τα κανουν όλα στο σχολειο κι επίσης σε σχεση με τα ελληνικα το μορφωτικό επίπεδο ειναι χαμηλότερο...επικεντρώνονται στα σπορ (σοφτ μπολ, χαντ μπολ, μπασκετ, κρικετ..) και σε θέματα όπως ειναι το περιβάλλον π.χ. πριν λιγες μερες αντι για μαθημα βγηκε όλο το σχολειο στην γύρω περιοχή με σακούλες και γαντια και μαζευαν τα σκουπιδια απο κατω, τα λιγοστα εστω που υπαρχουν, χθες παλι πηγαν στο σχολειο καποιοι ειδικοί και τους μιλησαν για τι πρεπει να προσέχουν ναρκωτικά,αλκοολ, καπνισμα, ακομα να μην πίνουν red bull, τι κακό τους κανει, τι παθαινει το σώμα τους κλπ, ειναι αυτό που λεμε αγωγή απο μικρή ηλικια...τον επομενο μήνα θα έχουν διαγωνισμό ποιος θα καταφερει αν διαβασει 15 βιβλία....

                Όσο για το year 12 του μεγάλου επιλεγεις 4 μαθηματα αναλογα με το τι θες να ακολουθήσεις συνήθως, ο δικος μου επελεξε δύο μαθηματα μαθηματικών που τα παει καλά, ΙΤ (κομπιουτερ) και αγγλικα (τα εύκολα λεγονται αγγλικα σαν δευτερη γλωσσα). Επίσης του προτεινε ένας καθηγητης να γραφτεί και ελληνικο σχολειο που ξέρει την γλωσσα (το ποσό δεν το ξέρω ακόμα γιατι πληρωνεις κι εκει) με σκόπο να προστεθεί σαν πεμπτο μαθημα (κι ας ειναι σε αλλο σχολειο) κι έτσι παίρνει εξτρα μονάδες για είσοδο σε πανεπιστήμιο...το καλό ειναι ότι αν δεν παει καλα και χρειαστει να επαναλάβει το year 12 μπορεί να κρατήσει σε όποιο μαθημα θελει τους βαθμους τους περσινούς, με λίγα λόγια έχει το δικαίωμα να κρατήσει τους υψηλότερους βαθμούς από τις δύο χρονιες..
                Το tafe μοιαζει πιο πολύ με δημοσια υπηρεσία παρά με σχολειο, τόση ησυχία, καμια σχεση με λυκειο όπως το ξερουμε, δεν σηκωνουν αστεια και χαβαλε, είναι όλοι προθυμοι να βοηθησουν όμως, δεν θα σου πουν γιατι δεν έκανες την άσκηση, δεν θα σε μαλωσουν, αλλα στο τέλος που θα φας την απόριψη καταλαβαίνεις ότι ειναι στο χέρι σου καθαρά αν θα διαβάσεις, δεν θα σε παρακαλέσει κανεις...

                ελπιζω να σου εδωσα μια εικόνα

                Comment


                  #9
                  jini σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες για να μου απαντησεις.ειμαστε ακριβως η ιδια περιπτωση,εγω ειμαι υπηκοος αυστραλιας,τα παιδια μου ειναι ...11 χρονων ο γιος μου και 16 η κορη μου και ο αντρας μου ειναι μπογιατζης.θα ηθελα να ρωτησω κι αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να μου πεις...ηταν ευκολο να βρει δουλεια ο αντρας σου σαν μπογιατζης;Σε ευχαριστω και παλι.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by kathy View Post
                    jini σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες για να μου απαντησεις.ειμαστε ακριβως η ιδια περιπτωση,εγω ειμαι υπηκοος αυστραλιας,τα παιδια μου ειναι ...11 χρονων ο γιος μου και 16 η κορη μου και ο αντρας μου ειναι μπογιατζης.θα ηθελα να ρωτησω κι αν δεν σου κανει κοπο, μπορεις να μου πεις...ηταν ευκολο να βρει δουλεια ο αντρας σου σαν μπογιατζης;Σε ευχαριστω και παλι.
                    kathy sorry που άργησα να απαντήσω...ο άντρας μου βρήκε αυτή την δουλειά μεσω του θειου μου. Παρόλο που δεν την ήξερε, το αφεντικό του θείου μου τον πήρε δοκιμαστικά..
                    Ξεκίνησε με 20 δολλάρια την ώρα σαν ανειδίκευτος, αν ήταν μπογιατζής θα ξεκινούσε με 28 - 30 δολλάρια την ώρα και θα μπορούσε να φτάσει τα 35 άν ήταν καλός. Με λίγη κουβέντα που έκανα με τον θείο μου εδω σχετικά με το επάγγελμα μου ειπε ότι δεν ειναι δύσκολο να βρει μπογιατζής δουλειά, ειναι κατι που προς το παρόν τουλάχιστον ζητάνε αρκετά! και το καλό ειναι ότι δεν χρειάζονται ιδιαίτερα καλά αγγλικά να μπεις σε ένα συνεργείο να βάψεις...σε αντίθεση με το επάγγελμα του άντρα μου (τζαμάς) που όλοι τον θέλουν λογω γνώσεων αλλά αφού μαθει πρώτα καλύτερα αγγλικά... ελπιζω να πιασουν τόπο τα μαθήματα που κάνει...

                    Comment


                      #11
                      ευχαριστω πολυ jini,να εισαι καλα και ολα να σας ερθουν βολικα!!

                      Comment


                        #12
                        Jini, απο προηγούμενο post σου κατάλαβα ότι ο άντρας σου με parter visa παίρνει και αυτός επίδομα ανεργίας.Ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί είχα την εντύπωση (διαβάζοντας στο patriotaki) ότι οι σύζηγοι με Parter visa δεν δικαιούνται επιδόματα.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by jini View Post
                          kathy hi! το δημοτικό είναι ένας τεράστιος όμορφος χώρος με κουνιες, γήπεδα, βιβλιοθήκη...και οι δασκάλοι κατι παραπανω από ευγενικοί και προθυμοι να σε βοηθησουν! το καλό με το σχολειο που παμε ειναι ότι έχει αρκετά ξενα παιδάκια με αποτέλεσμα καθε νεοφερμένος να έχει αρκετη συμπαράσταση και κατανόηση ακομα κι απο τα ιδια τα παιδια. Θέλω να πω ότι σε ένα σχολειο που έχει πιο πολλα αυστραλακια σίγουρα δεν θα γλυτωνε ο γιος μου τα πειράγματα για την γλωσσα κυριως...εδω ευτυχώς δεν ξεχωρίζει...
                          κατα τα άλλα μου κανει εντύπωση που σαν homework δεν έχει σχεδόν τιποτα , τα κανουν όλα στο σχολειο κι επίσης σε σχεση με τα ελληνικα το μορφωτικό επίπεδο ειναι χαμηλότερο........................................ ...........................................
                          ΓΙΑΤΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ? Εκει εβαλα τον μεγαλο μου στο year 12 και τα παει μια χαρα... θα στον εβαζαν τουλαχιστον στο year 11 και ας εχανε χρονο...

                          ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by irene View Post
                            Jini, απο προηγούμενο post σου κατάλαβα ότι ο άντρας σου με parter visa παίρνει και αυτός επίδομα ανεργίας.Ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί είχα την εντύπωση (διαβάζοντας στο patriotaki) ότι οι σύζηγοι με Parter visa δεν δικαιούνται επιδόματα.
                            Σωστά, έχει έρθει με Partner visa αλλά πήραμε κατευθείαν την 100 δηλ. μόνιμου κατοίκου...έτσι τα επιδόματα τρέχουν όλα κανονικά...δεν ξέρω σίγουρα αν θα επαιρνε τα επιδόματα σε περιπτωση που είχε την προσωρινή. Αν ξέρει κάποιος γι'αυτο ας δώσει μια σίγουρη απάντηση.

                            Πόσα χρόνια είστε παντρεμένοι? Αν είστε πανω από 2-3 κι ακόμα καλύτερα έχετε και κανένα παιδάκι βγάζουν κατευθείαν την μόνιμη...με την 100 τα παίνει ολα κανονικά ΣΙΓΟΥΡΑ.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by vdoxy71 View Post
                              ΓΙΑΤΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ? Εκει εβαλα τον μεγαλο μου στο year 12 και τα παει μια χαρα... θα στον εβαζαν τουλαχιστον στο year 11 και ας εχανε χρονο...

                              ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!
                              Για να πληρώσω κάτι χιλιάδες δολλάρια? Πες μου ότι βρήκες καμιά άκρη και τον έβαλες τσάμπα να τρελαθώ!

                              Comment

                              Working...
                              X