Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσπάθειες για «εισαγωγή» χιλίων οδηγών ταξί

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Προσπάθειες για «εισαγωγή» χιλίων οδηγών ταξί

    Καλημέρα από Αθήνα,

    είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και παρακολουθώ το forum περίπου 10 μήνες.

    Είμαι Αυστραλή υπήκοος, γεννήθηκα Μελβούρνη αλλά έζησα εκεί μόνο 30 μέρες (!!!).

    Είμαι Graphic Designer με πτυχίο από τα ΤΕΙ Αθηνών και μεταπτυχιακό τίτλο στο Λονδίνο ΜΑ Design.

    Ο σύζυγός μου είναι Πολιτικός μηχανικός και η εμπειρία του είναι 15 χρόνια στις κατασκευές - construction- ως εργοδηγός και μετά ως εργοταξιάρχης.

    Θέλω μέσα στο επόμενο 6μηνο να κατέβουμε Αυστραλία. Μαζί μας φυσικά, θα έρθουν και τα 2 μας παιδιά, 6 ετών και τα δύο (twins). Tώρα ξεκινάω να φτιάξω τα χαρτιά μας, διαβατήριο δικό μου, υπηκοότητες παιδιών, visa συζύγου, αναγνώριση πτυχίου συζύγου.

    Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν και τα δικά μου πτυχία χρειάζονται αναγνώριση για να εργαστώ ως Graphic Designer γιατί εδώ στην Ελλάδα (και σε πολλά άλλα μέρη στον κόσμο) το επάγγελμα αυτό δεν χρειάζεται κάποια πιστοποίηση.

    Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε!





    Υ.Γ. Έκανα copy ένα άρθρο που διάβασα σήμερα στο newsit.gr και μπορεί να ενδοιαφέρει κάποιον.

    Προσπάθειες για «εισαγωγή» χιλίων οδηγών ταξί από την Ελλάδα καταβάλουν Έλληνες ιδιοκτήτες ταξί της Μελβούρνης, με μισθό περίπου 4.000 δολάρια καθαρά.

    «Έχουμε μεγάλη έλλειψη οδηγών ταξί» λέει ο Ηρακλής Κατσιαμπάνης της εταιρίας TaxiLink που διαθέτει 150 αυτοκίνητα και όπως λέει «τα περισσότερα δεν κυκλοφορούν λόγω έλλειψης οδηγών». Σε ανάλογη κατάσταση βρίσκονται και άλλες εταιρίες ταξί πολλές από τις οποίες ελέγχονται από Έλληνες όπως η Ambassador Taxis.Ο κ. Κατσιαμπάνης υποστηρίζει ότι η επιλογή των οδηγών θα γίνει μετά από ειδικά σεμινάρια που θα διεξαχθούν στην Αθήνα.

    Μέχρι στιγμής πάντως, το θέμα αυτό δεν έχει συζητηθεί με το αυστραλιανό υπουργείο Μετανάστευσης για να διαπιστωθεί αν θα χορηγηθεί βίζα στους ενδιαφερόμενους. Ο κ. Κατσιαμπάνης και οι συνάδελφοί του εκτιμούν ότι οι γραφειοκρατικές διαδικασίες θα ξεπεραστούν. «Πιστεύουμε», είπε, «ότι θα μπορεί να δοθεί φοιτητική βίζα στους ενδιαφερόμενους. Ήδη εμείς δημιουργήσαμε την σχολή Australian Taxi Academy, η λειτουργία της οποίας ξεκινά στις 2 Απριλίου και όπου όσοι επιλεγούν θα κάνουν εντατικά μαθήματα για να γίνουν άριστοι οδηγοί ταξί, σύμφωνα με τις αυστραλιανές προδιαγραφές».

    Ο κ. Κατσιαμπάνης σημειώνει πως τα δίδακτρα της φοίτησης θα τα επιβαρυνθεί η Ακαδημία. Σημειώνεται πως όσοι παίρνουν φοιτητική βίζα έχουν το δικαίωμα να εργάζονται 20 ώρες την εβδομάδα και απεριόριστες ώρες κατά τη διάρκεια των διακοπών. Ο κ. Κατσιαμπάνης αισιοδοξεί πως με το σύστημα αυτό «σύντομα θα μονιμοποιηθούν οι επιλεγέντες».

    Η κίνηση προβλήθηκε και από την ημερήσια εφημερίδα The Herald Sun που γράφει ότι «θα προσφερθεί εγγυημένη εργασία και καλή ποιότητα ζωής σ' αυτούς που θα επιλεγούν». Ο κ. Κατσιαμπάνης λέει πως ένας οδηγός ταξί που θα εργάζεται έξι μέρες την εβδομάδα, δώδεκα ώρες την ημέρα μπορεί να κερδίζει περίπου χίλια δολάρια καθαρά εβδομαδιαίως. Την κίνηση επιδοκιμάζει και ο ομογενής Λούις Γιαννίκος με 30 χρόνια πείρα στο τιμόνι. «Όταν ξεκίνησα εγώ το 80% των οδηγών ταξί της Μελβούρνης ήταν Έλληνες. Τώρα δεν είναι ούτε το 10%» λέει.

    Αξίζει να σημειωθεί πως έλλειψη οδηγών ταξί έχουν και οι άλλες μεγάλες πόλεις της Αυστραλίας και αν η προσπάθεια της Μελβούρνης στεφθεί από επιτυχία αναμένεται να επιχειρηθεί και από τις άλλες πόλεις η προσέλκυση οδηγών ταξί από την Ελλάδα.
    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

    #2
    Originally posted by efrosini View Post
    Καλημέρα από Αθήνα,

    είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και παρακολουθώ το forum περίπου 10 μήνες.

    Είμαι Αυστραλή υπήκοος, γεννήθηκα Μελβούρνη αλλά έζησα εκεί μόνο 30 μέρες (!!!).

    Είμαι Graphic Designer με πτυχίο από τα ΤΕΙ Αθηνών και μεταπτυχιακό τίτλο στο Λονδίνο ΜΑ Design.

    Ο σύζυγός μου είναι Πολιτικός μηχανικός και η εμπειρία του είναι 15 χρόνια στις κατασκευές - construction- ως εργοδηγός και μετά ως εργοταξιάρχης.

    Θέλω μέσα στο επόμενο 6μηνο να κατέβουμε Αυστραλία. Μαζί μας φυσικά, θα έρθουν και τα 2 μας παιδιά, 6 ετών και τα δύο (twins). Tώρα ξεκινάω να φτιάξω τα χαρτιά μας, διαβατήριο δικό μου, υπηκοότητες παιδιών, visa συζύγου, αναγνώριση πτυχίου συζύγου. ............................
    Καλώς ήλθες efrosini
    Το άρθρο ειναι ανηρτημένο εδω (στα αγγλικά ) http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%...ustralia-2983/ αλλά απο ότι διάβασα "You must hold a Vic licesence for at least 12 months...."

    Comment


      #3
      Σχετικα με τα taxi βρηκα και γω αυτο

      Η Μελβούρνη θα προσλάβει οδηγούς ταξί απο την Ελλάδα | Neos Kosmos
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #4
        ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

        Comment


          #5
          Originally posted by anastasia v. View Post
          ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
          Αυτό κατάφερα να βρώ
          For more information about Greek recruits to drive Melbourne taxis contact: the Victorian Taxi Directorate on 1800 638 802 (toll-free). Web address: Taxis & hire vehicles | Department of Transport

          Postal address GPO Box 2797
          Melbourne VIC 3001
          Australia
          Street address (main office) SX1 Building
          121 Exhibition Street
          Melbourne
          DX number DX 210410
          Telephone
          (03) 9655 6666
          International: +61 3 9655 6666

          Fax (03) 9095 4096
          International: +61 3 9095 4096

          Comment


            #6
            Originally posted by australian View Post
            Καλώς ήλθες efrosini
            Το άρθρο ειναι ανηρτημένο εδω (στα αγγλικά ) http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%...ustralia-2983/ αλλά απο ότι διάβασα "You must hold a Vic licesence for at least 12 months...."
            δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα την Δευτερα εχω ραντεβου και θα γραψω απο οτι εμαθα εγκυρα ζητανε οτι θα δουλεψεις για 160 βαρδιες σε αυτους με χαρτι και δεν ξερω ΑΝ θελουν και συγκεκριμενο τζιρο,το μεροκαματο βγαινει βαση του τζιρου μισα μισα και το αφεντικο ολα τα εξοδα καυσιμα αναλισιμα κλπ

            Comment


              #7
              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα την Δευτερα εχω ραντεβου και θα γραψω απο οτι εμαθα εγκυρα ζητανε οτι θα δουλεψεις για 160 βαρδιες σε αυτους με χαρτι και δεν ξερω ΑΝ θελουν και συγκεκριμενο τζιρο,το μεροκαματο βγαινει βαση του τζιρου μισα μισα και το αφεντικο ολα τα εξοδα καυσιμα αναλισιμα κλπ
              δωσε τα φωτα σου γιατί πολύς κόσμος ειδικά από ελλάδα έχει ξεσηκωθεί και πολύ φοβαμαι ότι κατι παραξενο παιζει...

              Comment


                #8
                Ρίξτε μια ματιά εδώ, στην ανταπόκριση της ελληνίδας δημοσιογράφου της ΕΡΤ, που δίνει διευκρινήσεις σχετικά με το θέμα.
                Δώστε προσοχή εκεί που λέει ότι ο συγκεκριμένος εργοδότης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να κάνει sponsoring διότι το επάγγελμα δεν αμοίβεται με salary (μισθό) αλλά με wage (μεροκάματο) ή αλλιώς δεν μπορεί να γίνει sponsoring επειδή το επάγγελμα του οδηγού ταξί, δεν περιλαμβάνεται στην SOL λίστα.
                Άρα όπως αναφέρει η δημοσιογράφος, οι θέσεις απευθύνονται είτε σε ανθρώπους που έχουν Ελληνο-αυστραλέζικη υπηκοότητα, είτε σε ανθρώπους που ήδη σπουδάζουν εκέι και θέλουν να δουλέψουν part time, έως 20 ώρες την εβδομάδα.

                1000 Έλληνες οδηγούς ταξί ζητά η Αυστραλία - 15/03/2012

                Comment


                  #9
                  Γειά σας και απο μένα!Σχετικά με τους οδηγούς ταξί που ζητήθηκαν η εφημερίδα real news λέει ότι μπορεί να πάει κάποιος με φοιτητική βίζα φοιτώντας στην Taxis school academy που οι ιδιοκτήτες ταξί έχουν δημιουργήσει!!Τα έξοδα φοίτησης λέει τ αναλαμβάνει η ακαδημία!Γνωρίζει κάποιος να μας πει άν κάτι τέτοιο ισχύει????
                  ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by vickoula View Post
                    Γειά σας και απο μένα!Σχετικά με τους οδηγούς ταξί που ζητήθηκαν η εφημερίδα real news λέει ότι μπορεί να πάει κάποιος με φοιτητική βίζα φοιτώντας στην Taxis school academy που οι ιδιοκτήτες ταξί έχουν δημιουργήσει!!Τα έξοδα φοίτησης λέει τ αναλαμβάνει η ακαδημία!Γνωρίζει κάποιος να μας πει άν κάτι τέτοιο ισχύει????
                    ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                    Επειδή τα πράγματα Δεν είναι όπως φαίνονται μπορείς να παρακολουθήσεις τη συζήτηση και τα σχόλια που γίνονται για το θέμα εδω https://www.facebook.com/groups/230157360410085/

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by vickoula View Post
                      Γειά σας και απο μένα!Σχετικά με τους οδηγούς ταξί που ζητήθηκαν η εφημερίδα real news λέει ότι μπορεί να πάει κάποιος με φοιτητική βίζα φοιτώντας στην Taxis school academy που οι ιδιοκτήτες ταξί έχουν δημιουργήσει!!Τα έξοδα φοίτησης λέει τ αναλαμβάνει η ακαδημία!Γνωρίζει κάποιος να μας πει άν κάτι τέτοιο ισχύει????
                      ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                      παιδια σημερα πηγα τελικα και εμαθα
                      την σχολη την πληρωνη η σχολη αλλα με χρηματα του κρατους σε μια σχολη που εχουν κανει οι ιδιοι!!!
                      φοιτητικη βιζα για αυτην την σχολη ΔΕΝ ΔΕΝ δινετε.!!
                      οποιος σπουδαζη εδω μπορει να δουλεψει ως 20 ωρες πανω απο 20 του κραταει η εφορια 0,49 centστο δολαριο!!!!
                      η διαρκεια της σχολης ειναι 2 εβδομαδες,τον πρωτο μηνα δεν θα βγαινει μεροκαματο(μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας) και μετα πρεπει να δουλευεις 12-15 ωρες για να εισπραξεις 240-280-300 και τα μισα απο αυτα δικα σου!!δηλαδη δουλεεις 15 ωρεςχ20 την ωρα 300 - τα μισα 150 δικα σου χ6 μερες 900- την εφοριααπο 300εως 420 τι μενει???ενοικια φαι κλπ δεν θελω να αποπαρω κανεναν,εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα ειμαι αυστ.αλλα μην παραμιθιαζοσαστε ετσι ευκολα με παιρνουν και εμενα φιλοι απο ελλαδα και τους τα λεω.οτι αλλο μαθω θα το μαθετε και εσεις.αυτη η δουλεια ειναι για οποιον ειναι εδω!!μονο ετσι συμφερη.

                      Comment


                        #13
                        καλά το φανταστικα...τιποτα για τους πατριώτες από ελλάδα..παραμύθια και ώς συνήθως παραπληροφόρηση των ΜΜΕ...

                        ευχαριστούμε Κωστα για το έγκυρο report

                        Comment


                          #14
                          Κώστα σ ευχαριστώ πολύ για την έγκαιρη απάντηση!!Άσχετα με τις οικονομικές απολαβές αφού απ τη σχολή δε αυτή δε βγαίνει βίζα πώς προσκαλούν 1000 άτομα για εργασία χωρίς να μπορούν να τους βγάλουν βίζα?????Και μάλιστα κάνουν και επίσημες ανακοινώσεις απο όλα τα κανάλια της τηλεόρασης ακόμα και τα κρατικά?????

                          Comment


                            #15
                            Originally posted by vickoula View Post
                            Κώστα σ ευχαριστώ πολύ για την έγκαιρη απάντηση!!Άσχετα με τις οικονομικές απολαβές αφού απ τη σχολή δε αυτή δε βγαίνει βίζα πώς προσκαλούν 1000 άτομα για εργασία χωρίς να μπορούν να τους βγάλουν βίζα?????Και μάλιστα κάνουν και επίσημες ανακοινώσεις απο όλα τα κανάλια της τηλεόρασης ακόμα και τα κρατικά?????
                            εγινε χαμος εδω θα βγει ενας απο αυτους με τα ταξι μαλον ο χαρις και θα προσπαθησει να τα μαζεψει λιγο γιατι του βαλανε χερι και απο εδω!!!και τα ελληνικα καναλια να πουλησουν θελουν .παιζουν με τον πονο του κοσμου

                            Comment

                            Working...
                            X